Előszó
Őszintén szólva semmi rációt vagy logikát nem látok abban, amit a Nokia az érintőkijelzős készülékekkel csinál. A finn gyártónak nagyon is tisztában kellene lennie azzal, hogy manapság az érintőkijelző a divat, hiába tehát a jól csengő név, hiába használ valaki tíz éve finn mobiltelefont, ha úgy érzi, hogy érintőkijelző kell neki, akkor váltani fog, ha pedig nem talál házon belül megfelelő modellt, akkor a Nokia nagyon-nagyon rosszul járhat. Az ő vásárlóik jelentős része ugyanis fanatikus rajongó, olyan ember, aki életében nem használt még más márkát, ha pedig az érintőkijelző miatt muszáj lesz váltania, akkor valószínűleg rá fog jönni, hogy nem csak a Nokia gyárt mobiltelefonokat — ez hosszú távon pedig akár azt is jelentheti, hogy finn barátaink elvesztik a legnagyobb mobilgyártó fején ülő képzeletbeli koronát.
Elképzelhető persze az is, hogy csak én látom ilyen veszélyesnek ezt a helyzetet, az érintőkijelző pedig nem jelent akkor érvágást a felhasználóknak, hogy azért lemondjanak imádott brandjükről. Persze a Nokia termékfilozófiájában ebben az esetben sem találni majd semmi logikát, hiszen egy év alatt mindössze öt érintőkijelzős modellt sikerült piacra dobniuk (az internet tablet szériát most hagyjuk ki), melyek közül három szinte teljesen ugyanolyan. Ott van ugyebár az egyéves születésnapját ünneplő Nokia 5800, annak enyhén butított változata, az 5530, most pedig az 5230, mely akárhogy is nézem, egy más dobozba csomagolt 5800. Hogy mennyire hasonlít, azt persze a következő oldalakon fogjuk meglátni.
A tesztpéldányt a GsmLine.hu küldte el hozzánk: a doboz ismerős lehet a korábbi modellekből, ráadásul a tartozékok terén sem hoz újat, hiszen a hálózati töltőn, a miniatűr adatkábelen, a 2 GB-os microSD kártyán és a pengetőn kívül csak egy szabványos csatlakozóval ellátott fehér fülhallgatót kapunk, mely csodálatos módon pont úgy néz ki, mint az iPhone mellé csomagolt darab. Azaz várjunk csak; akad itt más is! Egészen pontosan három darab színes hátlapot kapunk extraként, visszajött a cserélhető borítás korszaka!
Külső
Ez a készülék nem más, mint egy átnevezett és olcsóbb árcímkével ellátott 5800. Ez már a külsején is látszik, mérete például tizedmilliméterre megegyezik az említett modellével (111 x 51,7 x 15,5 milliméter), igaz, kicsit nehezebb annál (115 gramm), ami abszolút nem indokolt. Főszerkesztőnk az egyértelműen belőhető rokoni szálak ellenére azt mondta, hogy neki az N97 jut róla eszébe, valószínűleg a fehér szín állhat a dolog hátterében — egyébként létezik feketében is. Az összeszerelési minőség nem különösebben jó, a készülék a nyomkodásra nyekergésre reagál, nekem ez a telefon nagyon "műanyagos", ráadásul a felületét képező plasztikok előszeretettel gyűjtik az ujjlenyomatokat és egyéb szennyeződéseket is. Persze nem szabad elfelejteni, hogy ez egy alsó-középkategóriás modell, tehát nyilván nem várhatunk prémium kategóriás anyaghasználatot.
Az előlap tetején az aprócska telefonhangszóró tátong, attól jobbra beazonosíthatatlan lyuk látható, az biztos, hogy nem másodlagos kamera, valószínű hát, hogy a fény és távolságérzékelő párost tisztelhetjük benne. Középen terül el a 3,2 hüvelyk átlójú, 360 x 640 pixeles felbontású rezisztív TFT-érintőpanel, melyet ugyan lehet használni ujjal is, ám technológiájából adódóan jobban szereti a ceruzát vagy a körmöt. A képminőség rendben van, ebben az árkategóriában ennél nagyobb felbontást nem fogunk találni. Alulra három gomb került, a szélsők segítségével tudjuk kezelni a hívásokat, míg a középső alaphelyzetben a menübe repít minket — ha a telefont balra döntjük, ezek háttérvilágításaiból kirakhatjuk a magyar zászlót. Az előlap körül szürke perem található, ami bár védi a kijelzőt, szerintem nagyon bénán néz ki, arról nem is beszélve, hogy pár nap használat után a kosz megragadt a perem csücskénél, tisztítani emberes feladat, viszont kötelező jellegű.
A hátlapnál a nagy móka ugyebár az, hogy cserélni lehet, gyárilag ugyebár a fehér helyett türkizt/techno-rózsaszínt/vöröset is felpattinthatunk. Így három színű lesz a telefon, az előlap pereme ugye szürke, az oldalsó részek fehérek, a hátlap meg olyan, amit felrakunk, ez a színkavalkád nekem sok volt, kicsit házibarkács hangulatot kölcsönzött a készülék, ami véleményem szerint úgy néz ki, mintha csak félig lenne összerakva. Persze biztos van, akinek tetszik, nem leszek tehát gonosz. A tényeknél maradva: a bal felső sarokban található a 2 megapixeles, fixfókuszos kamera, alulról pedig a kellemes fogású ceruzát húzhatjuk elő.
A készülék tetején a fedlappal takart microUSB csatlakozót, a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet, a vékony csatlakozós Nokia töltő helyét és a bekapcsológombot találjuk. A töltés kizárólag a töltővel megoldható, számítógépre vagy microUSB-s hálózati töltőre kötve a készülék akkumulátorába nem megy majd áram, ami elég sajnálatos. Az eszköz bal oldalán a kihangosító hangszóróját, a SIM foglalatot és a microSD bővítőhelyet találjuk, jobbra a hangerőszabályzó gombpáros, a képernyőzárat feloldó csúszka és a kamera exponálógombja került.
Operációs rendszer, szoftverek
A készülék belsejében a legcsekélyebb változás sem történt, kis túlzással egy az egyben átemelhetném az 5800 cikk ide vonatkozó részét, de az nem lenne teljesen helyes, az ötödik kiadású Symbian Series 60-at ugyanis egy 434 MHz-es ARM11-es processzor hajtja meg, míg az 5800-ban a megjelenésekor csak 369 MHz-en ketyegett ugyanez a chip. Igaz, azóta a szóban forgó készülékhez is megjelent egy frissítés, mely feljebb tornázta az órajelet. A lényeges információ viszont az, hogy a készülék sebességével nincs gond, gyorsan és pontosan reagál a nyomkodásra, kiforrott, jól lehet használni.
A készenléti képernyőt a saját kényünk-kedvünk szerint formálhatjuk, az egyik leghasznosabb rész a fent elhelyezkedő gyorstárcsázó képernyő, legalábbis az alapértelmezett elrendezésnél, azon kívül ugyanis további két fajtát is választhatunk (alap és parancsikonsáv). Lényeg a lényeg: a hasznos információk megjelennek a készenléti képernyőn is, a Nokia és a Symbian ebben mindig is erős volt. A főmenü rácsos (12 ikon) vagy listás elrendezésű lehet, az ikonok jól átláthatók, a felépítés logikus, ez a rész is jól kezelhető.
Szoftveres téren semmi komoly extrát nem kapunk. A főmenüből érhetjük el a naptárat, plusz innen vezet az út az Ovi Áruházba és a Nokia Maps-be is, mely az internetről tölti le a térképállományokat. A legtöbb érdekesség az Alkalmazások mappába került, itt van az óra, a RealPlayer, a két darab gyári játék (DJ Mix Tour, Roller Rev 99), a fájlkezelő, a számológép, a szótár, a jegyzettömb, valamint a mértékegység- és valutakonverter. A diktafont a zene menüpont alatt található.
Adatkommunikáció, telefonálás, internet
Adatkommunikációs téren sincs semmi újdonság, az 5800-hoz képest csak keevsebbet kapunk. A négynormás GSM-modullal felvértezett készülék adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és 3,6 Mbps sebességű HSDPA-t tud használni, hiányzik belőle a WiFi, a Bluetooth és a microUSB csatlakozó pedig egyaránt 2.0-s verziószámú. Telefonálás közben a hangminőséggel semmilyen problémám nem akadt, egyszer viszont hívás közben újraindult a készülék, a szoftver tehát akármennyire is jónak tűnik, sajnos még mindig nem száz százalékos.
A névjegyzékbe annyi ember adatait menthetjük el, ahányét csak akarjuk, a körülbelül 70 MB-os belső memóriába bőven fog férni. Képeket is elmenthetünk, melyek hívás fogadásakor nem túl nagy méretben, de megjelennek a képernyőn. A hívásnaplóban csak külön-külön tudjuk megtekinteni a tárcsázott/fogadott/elmulasztott hívásokat. Az üzenetkezelőben minden a régi, SMS, MMS és e-mail is jöhet, utóbbinál nem okoznak gondot a hitelesített szerverek és a csatolt fájlok sem. A szövegbevitel virtuális numerikus és QWERTY gombsoron lehetséges, a kettő között a gép eldöntésével tudunk váltani, a giroszkóp ugyanis a készenléti képernyőt kivéve gyakorlatilag mindenhol figyelembe veszi, hogy hogy áll a kezünkben a masina. A teljes billentyűzeten (tehát a QWERTY-n) ujjal gépelni elég nehéz, ceruzával viszont kifejezetten kényelmes.
A webböngésző nagyon korrekt, gyors, szépen jeleníti meg az oldalakat, megbirkózik a Flash alapú tartalmakkal, átlátható, kezelhető. A WiFi viszont tényleg nagyon hiányzik mellőle.
Az 5800-hoz képest újdonság, hogy több social-networking klienst is kapunk a készülékhez. Na jó, ez így nem teljesen igaz, egyedül a Facebook kapott natív kliensprogramot, a Friendster/MySpace/Hi5 csak a webböngészőt hozza fel, ha rákattintunk a megfelelő ikonra. Van továbbá Amazon, Ovi névjegyzék és natív YouTube kliens is.
Multimédia
A kamera 2 megapixeles, fixfókuszos, legfeljebb 1600 x 1200 pixeles állóképek és 640 x 352-es videók rögzítésére alkalmas — hogy utóbbiak milyen minőségűek, arról ide kattintva lehet meggyőződni. A szoftver egész sok beállítási lehetőséggel bír, rácsháló, önkioldó, színtónus, fehéregyensúly, expozíció-korrekció, érzékenység (gyenge/közepes/kiváló, ISO értékek tehát nincsenek), kontraszt, élesség, sorozatfelvétel. Ha akarunk, a képekkel együtt GPS-információkat is rögzíthetünk, a kamera hangját viszont nem tudjuk kikapcsolni.
A képek minősége a hasonló felbontású gépek között jónak mondható, az abszolút skálához viszonyítva viszont annyira nem lehetünk elégedettek. A színek szépek és a dinamikatartomány is egész nagy, a zajszint viszont elég magas, az élességgel is akadnak gondok, a fehéregyensúly hajlamos téveszteni. A készülék kijelzőjén viszont nagyon jól mutatnak a vele készített fotók.
A zenelejátszó szoftver nem hagy kívánnivalót maga után, legalábbis ami a funkcionalitást illeti. Fut a háttérben, tartalmaz hangszínszabályzót, ID3-tagek alapján szűr a muzsikák között, az albumborítókat viszont csak elméleti síkon jeleníti meg. Kihangosítva egész jól szól, a gyári fülhallgató viszont kicsit dobozhangú, de mivel szabványos fülhallgató kimenetünk van, a csere nem lesz nehéz. FM-rádió természetesen található a készülékben.
GPS, üzemidő, összegzés
A készülékben található GPS-vevő, amit a már említett Nokia Maps szoftverrel és fényképezéskor tudunk kihasználni. A térképek töltögetése elég szépen zabálja az adatforgalmat, a hangnavigáció pedig a Nokiánál fizetős szolgáltatás, úgyhogy nem igazán használtam ki a beépített vevőt.
A készülékben lapuló 1320 mAh-s akkumulátor messze nem bírta olyan jól, mint ahogy szerettem volna, két nap alatt csontig merítettem az 5230-at. Ha a microUSB-n keresztül is töltődne, sokkal jobb helyzetben lennénk, tényleg sajnálom, hogy a Nokiának ezt nem sikerült megoldania — illett volna, ha már modellfrissítésről beszélünk.
Értékelés: Nokia 5230 | ||
Külső | ||
Ergonómia | 8 pont | |
Anyaghasználat | 6 pont | |
Összeszerelés minősége | 7 pont | |
Kijelző mérete, minősége | 7 pont | |
Belső | ||
Kezelhetőség | 8 pont | |
Sebesség | 8 pont | |
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége | 9 pont | |
Felhasználói felület élménye | 7 pont | |
Alapfunkciók | ||
Hangminőség, vételi stabilitás | 9 pont | |
PIM funkciók | 8 pont | |
Adatkommunikációs képességek | 6 pont | |
Multimédia | ||
Vizuális | 4 pont | |
Audio | 8 pont | |
Egyebek | ||
Üzemidő | 6 pont | |
Ár/érték aránya | 8 pont |
Az értékelésnél elsősorban azt kell figyelembe vennünk, hogy jelenleg a Nokia 5230 a legolcsóbb érintőkijelzős okostelefon a piacon. Ára a teszt írásának pillanatában bruttó 46000 forint, a 3G-t nélkülöző és kisebb kijelzővel ellátott 5530 ára 48000 forint, az 5800-hoz pedig még egy tízessel drágábban jutunk hozzá. Az 5530-at tehát már a megjelenésével is megölte az 5230, az 5800 viszont a felár ellenére is jó választás lehet, már csak a WiFi és a jobb kamera miatt is. Az 5230-nak mindennek ellenére nincs igazi ellenfele: az LG Cookie és a Samsung megegyező sorszámú modellje ugyan olcsóbb, de kisebb felbontású a kijelzőjük és nem okostelefonok, az LG Arena pedig az 5800-hoz hasonló áron jutunk hozzá, a tudásával nincs gond, viszont az sem okostelefon. Nem érzem igazi modellfrissítésnek az 5230 megjelenését, előrelépésről sem beszélhetünk, de egy plecsnit azért megérdemel:
![]() |
Nokia 5230 |
Bocha
A Nokia 5230-at a GsmLine.hu biztosította. A készülék megvásárolható a www.gsmline.hu internetes áruházban.
A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.
Specifikáció
Nokia 5230 | ||
![]() |
Általános | |
Technológia | GSM, UMTS | |
Méret | 111 x 51,7 x 15,5 mm | |
Tömeg | 115 gramm | |
Színvariációk | fekete, fehér | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 3,2 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 360 x 640 pixel | |
Kijelző típusa | rezisztív TFT | |
Színárnyalatok száma | 16,7 millió | |
Memória | ||
Telefonkönyv kapacitása | dinamikus | |
SMS memória / max. MMS méret | dinamikus / 300 kB | |
Belső memória | 70 MB | |
Memória bővíthetősége | microSDHC | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 900/2100 MHz |
|
GPRS / EDGE | van / van | |
UMTS / HSDPA / HSUPA | van (384 kbps) / van (3,6 Mbps) / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.0 (A2DP is) | |
WiFi | nincs | |
USB | microUSB 2.0 | |
Push-to-talk / RSS | van / van | |
GPS vevő | van | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | vannak | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | van / van | |
Hangrögzítés | van (max. 1 óra) | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | T9 | |
Szoftverek | ||
Platform | Symbian OS 9.4 Series 60 5th edition | |
WAP / HTML böngésző | van / van | |
E-mail kliens | van (POP3, IMAP4, hitelesített) | |
Java | van, MIDP 2.0 | |
Játékok | 2 darab | |
Valutakonverter | van | |
Extra szoftverek | Nokia Maps | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 2 megapixeles, fixfókuszos | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van (640 x 352 @ 30fps) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is fut | |
Hangszínszabályzó | van | |
FM-rádió | van (RDS) | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 1320 mAh Li-Ion | |
Készenléti idő | 432 óra | |
Beszélgetési idő | 7 óra (2G) / 4 óra 30 perc (3G) | |
Egyebek | ||
giroszkóp, színes hátlapok |