Hirdetés

Nokia 2730 classic - olcsó szépség

A finnek legújabb 3G-s modellje szép, olcsó és ismeri a 3G-t. Kinek van kérdése?

Előszó, külső

Épp múlt héten panaszkodtam arról, hogy az elsőszámú mobiltelefongyártó miért csak ugyanolyan kinézetű készülékeket dob piacra. Konklúzióra nem igazán jutottam, az viszont biztos, hogy szavaim süket fülekre találtak, sőt, tulajdonképpen pont az ellentes dolog történt meg, mint amit szerettem volna: a GsmLine.hu-nak hála kaptam egy újabb tucatnokiát, amit ezúttal 2730 classic-nak hívnak, de tulajdonképpen ugyanúgy néz ki, mint a múlt héten tesztelt 2710 vagy épp a szintén nemrég nálunk járt C5. Gyorsan felnéztem hát a webre, hogy kiderítsem, minek az apropóján dobták piacra ezt a készüléket. Hamar választ kaptam: jelenleg ez a legjobb ár/érték arányú készülékük, sőt, talán az egész piacon ez a masina rendelkezik az egyik legjobb mutatóval ezen a téren. Hogy miért? Nem szeretem lelőni a poént, de nem bírom ki: bruttó 22 000 forintba kerül, van benne 3G, a kijelzője pedig QVGA felbontású. Tovább is van… mondjam még?

Nokia 2730 classic
[+]

Hallani nem hallom, de tudom, hogy mondani kell, mert valószínűleg nem csak az én érdeklődésem csigázta fel az újdonság. A doboza mondjuk nem külösebben ínycsiklandozó, mivel elég pici és pontosan úgy néz ki, mint a többi alsókategóriás Nokia doboz, ráadásul (nem meglepő módon) tartozékok terén is a 2010-ben elvárható, ám azt egy hangyányival sem meghaladó szintet nyújtja: van hozzá töltő és headset, az adatkábel hiányzik, cserébe van egy 2 GB-os microSD kártya.

Nokia 2730 classic
[+]

Már több készülékről mondtam, de most talán teljes bizonyossággal kijelenthetem, hogy a 2730 a 2630 egyenes ágú leszármazottja, utódja, az újabb jelölt az okosabb alsósok trónjára. Szintén az ultrakönnyű kategóriában versenyez, tömege mindössze 87,7 gramm, amihez átlagos méret (109,6 x 46,9 x 14,4 milliméter) és közepesen gyenge anyaghasználat tartozik. A hátlap kicsit gyengének tűnő, de a lehetőségekhez képest kellemes tapintású plasztikból készült, oldalt krómozott hatású keret fut körbe, a kijelzőt ellenállónak tűnő, de azért egész könnyen benyomható plexi védi a fizikai behatásokról. Az összeszerelés minősége egész korrekt, nyekerségt csak tényleg nagyon erős nyomkodással tudunk kicsikarni a masinából, viszont azt is túlzás lenne állítani, hogy ez a precíziós illesztés netovábbja. Maradjunk tehát annyiban, hogy ezért az árért ez a minőség bőven kielégítő.

Nokia 2730 classic
[+]

Az előlap tetején egy apró mélyedés található, mely a telefonhangszórót rejti, fény vagy távolságérzékelő szenzort és másodlagos kamerát ne is keressünk. Kicsit lejjebb került a gyártó méretes logója, mely alatt a 2 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixeles felbontású TFT-kijezlő került. Erről ugyanazt mondhatom el, amit a testvérmodellekben található, hasonló parapméterű panelekről elmondtam: a képminősége szemből nézve elég kellemes, ám a betekintési szöge szánalmasan alacsony, gyakorlatilag tényleg csak pontosan szemből nézve ad értékelhető képet, ha már egy kicsit is elmozdítjuk a telefont, világos/sötét/inverz képet kapunk, attól függően, hogy merre mozdultunk el. A gombsor sem a legjobban sikerült kreálmány a világon, felül vannak a szoftveres gombok, amiket a kijelző plexijének kemény pereme miatt nem lehet normálisan megnyomni, alattuk a rossz nyomásponttal rendelkező híváskezelő gombok kaptak helyet, középtájon pedig a korrektül használható, ám nyomkodás közben kínai készülékeket megszégyenítő hangokat kiadó, akciógombbal ellátott d-pad üldögél. Alul a szintén hangosan kattogó, talán picit apró, de egyébként nagyjából használható numerikus rész található. A hanghatások mellett szintén nem tudok elmenni: miért van az, hogy a kínai készülékek ezen a téren egyre jobbak, a Nokiák pedig egyre rosszabbak?

Nokia 2730 classic
[+]

A hátlap teljesen puritán, a lekerekített éleknek köszönhetően kicsit szappantartó hatású, viszont kellemes fogást biztosít. Felül kapott helyet a krómozott keretben üldögélő 2 megapixeles kamera, mely mellé a gyártó nem szégyellte felírni a felbontást. A Nokia feliratot ettől a résztől egy horizontális irányú díszcsík választja el, plusz említésre méltó a pepita mintával ellátott kihangosító hangszóró, mely a masina aljára került. Ilyen dizájnelemmel eddig még nem találkoztam; úgy tűnik, hogy mégis van új a nap alatt!

Nokia 2730 classic
[+]

Az oldalsó részek egy kivételtől eltekintve pont olyanok, mint az átlagos középkategóriás készülékeknél, ami azért nagyon kellemes, mert ez nem egy középkategóriás, hanem egy low-end készülék. Az egyedüli különbség a hangerőszabályzó gombok hiányában merül ki, megtalálható viszont a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, a vékony csatlakozós Nokai töltő (felül), a fedlappal takart microUSB csatlakozó (jobbra) és a szintén gumilappal védett microSD bővítőhely (balra). A mikrofon alulra került, a csuklópánt rögzítési helye pedig az adatcsatlakozó fölé került.

Hirdetés

Menürendszer, szoftverek

A szoftveres oldalon nem kapunk sok érdekességet, a 2730-on ugyanaz a Series 40 operációs rendszer fut, amit már évek óta nagy sikerrel adagol a felhasználóknak a Nokia. Bár nem biztos, hogy úgy hangzott, ez dicséret volt, a rendszer ugyanis a lehetőségekhez képest egész látványos, gyorsan működik, és ami talán még fontosabb: kiválóan kezelhető.

Nokia 2730 classic Nokia 2730 classic

Igaz, egy kicsit butított. A készenléti képernyőre például nem rakhatunk ki gyorsindító sávokat vagy ehhez hasonló csodákat, ami bizonyára sokaknak fog hiányozni, nekem legalábbis hiányzott. A személyre szabás kimerül a betűk színének megváltoztatásában és a gombokhoz (szoftveres gombok és navigációs pad) rendelhető gyorsindító funkciókban, plusz megváltoztathatjuk a háttérképet is, természetesen. Témák is vannak, a black elnevezésűt a cikket illusztráló képeken megcsodálhatjuk, a dark teljesen fekete, a light egyszínű és világos, a monkey aranyos, a reef szép. A főmenü nézetét mi állíthatjuk be (lista, rács, lap), az almenük mindenképp listásak, erről többet nem igazán lehet elmondani.

Nokia 2730 classic Nokia 2730 classic

A szoftverkínálat teljesen átlagos. A szervező alá kerültek az ide kapcsolódó alkalmazások, azaz az ébresztőóra, a naptár, a teendőlista, a jegyzettömb, a számológép, az időzítő és a stopperóra. A galéria gyakorlatilag nem más, mint a fájlkezelő, csillogó-villogó képáttűnésekre és fancy diavetítésre senki ne számítson. A média menüpont alá a kamera, a zenelejátszó és az FM-rádió mellet a diktafon és a hangszínszabályzó került, a szó hagyományos értelmébe vett extrák pedig az alkalmazások alá kerültek. Itt öt játékot (Diamond Rush, Peggle, Rally 3D, Snake III és Sudoku) és hét alkalmazást (átváltó, keresés, letöltés, My Nokia, Ovi megosztás, Ovi névjegyzék, világóra) találunk.

Adatkommunikáció, telefonálás

Adatkommunikációs téren árkategóriájához képest jól teljesít a 2730, hiszen ismeri a 3G-t is, tehát a 850/900/1800/1900 MHz-es GSM-frekvenciákon kívül a 900 és 2100 MHz-es UMTS-sávokat is támogatja. Adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t és legfeljebb 384 kbps-os UMTS-t használhatunk, HSPA viszont nincs, de őszintén szólva nem is kell. Mivel előlapi kamera nincs, a videótelefonálást elfelejthetjük, az extra adatátviteli sebességet tehát gyakorlatilag az e-mailek letöltésekor és a böngészéskor fogjuk használni, kérdés, hogy utóbbi mennyire lehet népszerű funkció egy 2 hüvelykes képátlóval rendelkező kijelzőnél. Maradjunk annyiban, hogy a 3G-t főleg az e-mailek letöltésekor fogjuk használni, a 2.0-s Bluetooth-nak és a szintén 2.0-s microUSB csatlakozónak viszont más esetekben is hasznát vehetjük majd, főleg, mert utóbbi segítségével a készüléket kártyaolvasóként is használhatjuk, ha számítógépre kötjük. Viszont töltődni ilyenkor nem töltődik.

Nokia 2730 classic Nokia 2730 classic

A telefonkönyvben 1000 ember adatait tudjuk eltárolni, extra mezők bőven akadnak, ezzel tehát nem lesz komolyabb gondunk. Üzenetekből az SMS-ek, az MMS-ek és az elektronikus levelek támogatottak, utóbbiaknál egy teljes értékű kliens segíti a munkánkat, tehát a csatolt fájlok és a hitelesített IMAP szerverek is támogatottak. A hívásnapló korrekt, külön-külön és összesített listán is meg tudja jeleníteni a különféle típusú hívásokat.

Nokia 2730 classic Nokia 2730 classic

Social-networking kliensek nincsenek a készülékben, pedig olcsóságából és szép külsejéből adódóan nyilván népszerű lesz a fiatalok között, tehát nem ártott volna ilyesmire is gondolni. Az internetböngésző nem különösebben nagy szám, de a célnak tökéletesen megfelel, a sebesség a 3G-nek köszönhetően a hasonló árkategóriájú telefonok között kiváló.

Multimédia, üzemidő, összegzés

A kamera 2 megapixeles, fixfókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1600 x 1200, videóknál 176 x 144 pixel, a mozgóképek rögzítése tehát már most biztos, hogy felejtős. A kamerát kezelő szoftver nem nyújt különösebben sok beállítási lehetőséget, effektusok, fehéregyensúly, jpeg-tömörítés, ezekhez nyúlhatunk.

Nokia 2730 classic

Képminőség összefoglalva? Pocsék. Az első tesztfotó olyan, mintha Csodaországban lőttem volna, ami sajnos nem jelent semmi jót. Téves színek, homályba vesző részletek, veszélyesen alacsony dinamikatartomány, mást talán nem is kell mondanom.

Nokia 2730 classic Nokia 2730 classic

A zenei rész viszont nagyon korrekt. A 2730 ugyanazt zenelejátszó szoftvert kapta meg, amit a középkategóriás Series 40 alapú készülékek is szoktak, tehát képes ID3 tagek alapján szűrni a memóriakártyán tárolt zenék között, fut a háttérben, tartalmaz hangszínszabályzót. Az FM-rádió is része a repertoárnak, innentől már nem is olyan zavaró, hogy a készülék gyári fülhallgatója (HS-125) a kihangosítóhoz hasonlóan közepes minőségben szól.

Nokia 2730 classic
[+]

Mivel a tesztidőszak nem volt különösebben hosszú, ezért nem tudok egzakt adatokkal szolgálni a készülék üzemidejéről. Az biztos, hogy az akkumulátor 1020 mAh-s, ami bizony ehhez a tudáshoz és kijelzőhöz képest elég nagynak számít. Átlagos használat mellett három-négy napos üzemidőre számíthatunk.

Értékelés: Nokia 2730 classic
Külső
Ergonómia 6 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 3 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 2 pont
Adatkommunikációs képességek 5 pont
Multimédia
Vizuális 2 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Bruttó 22 000 forintért a Nokia 2730 classic egy kifejezetten kellemes készüléknek mondható. Szép, kellemes minőségű, a kijelzője ebben az árkategóriában minden hibája ellenére is jónak mondható, a 2 GB-os memóriakártyának és a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetnek hála zenelejátszásra a dobozból való kivétel után egyből használhatjuk, van benne e-mail kliens és 3G. Ebben az árkategóriában jelenleg ez az egyik legjobb ajánlat, ugyanakkor sajnálom, hogy lemaradtak a hangerőszabályzó gombok, hogy az akkumulátor nem töltődik számítógépre kötve, valamint azt, hogy a kamera ennyire pocsék. Az alant látható plecsnit viszont úgy gondolom, hogy minden kétséget kizáróan jár a Nokia 2730 classic-nak.

Nokia 2730 classic

Bocha

A Nokia 2730 classic-ot a GSMLine.hu biztosította. A készülék megvásárolható a www.gsmline.hu internetes áruházban.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia 2730 classic
Nokia 2730 classic Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 109,6 x 46,9 x 14,4 milliméter
Tömeg 87,7 gramm
Színvariációk Black, Dark Magenta
Kijelző
Kijelző átlója 2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300 kB
Belső memória 11 MB
Memória bővíthetősége microSD (gyári: 2 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0
WiFi nincs
USB microUSB (2.0)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Nokia Series 40
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 5 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek Ovi Névjegyzék, Ovi Megosztás
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (max. 176 x 144 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1020 mAh Li-Ion (BL-5C)
Készenléti idő 396 óra (2G) / 408 óra (3G)
Beszélgetési idő 7 óra 20 perc (2G) / 3 óra 30 perc (3G)
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgató kimenet
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények