myPhone 6691 - ilyen a kínai fém

Előszó, külső

A MyPhone 3350 sikere bebizonyította, hogy igenis van igény kínai készülékekre, ha azok megfelelő áron, megfelelő bizonyítványokkal és megfelelő garanciális feltételekkel kerülnek a boltok polcaira. A nemrég megvizsgált Nktel A200 pedig egyenesen kitűnő előjele annak, hogy Kínára már a mobilos szegmensben is oda kell figyelni. Persze azért mindent nem tudnak a srácok, a jelenleg használt MTK platformnak rengeteg korlátja van, a szoftver jelen pillanatban legfeljebb alsó-középkategóriás készülékek gyártását teszi lehetővé, arra viszont itt is van a példa a MyPhone 6691 személyében. A két év garanciát és az egyéb feltételeket kipipálhatjuk - aki pedig nem tudná, hogy mi a MyPhone, az kattintson ide. Lássuk az újdonságot!

MyPhone 6691

A 6691 méret szempontjából nagyon kellemes, legalábbis ami a leírt értékeket illeti: 110 x 50 x 15 milliméter, ennél könnyebb megjegyezhető számhármast elképzelni is nehéz lenne. Maga a masina tehát nem túl nagy és nem is túl kicsi, tömege kereken 120 gramm, amit nem tudásának, hanem a fém készülékháznak köszönhet. Fémből van a kijelző körül lévő keret és a hátlap nagyja, lakkozott műanyag a gombsor körüli rész és a hátlap teteje, az oldalsó sáv pedig lakkozatlan plasztikból készült. Az összeszerelési minőségre nem lehet egy szavunk sem, pontos illesztések és abszolút nem recsegő ház jellemzi az új MyPhone-t. A billentyűzet viszont ennél a modellnél is elképesztő hangokat ad, úgy tűnik, hogy a kínai modelleknek örökre a kattogó-recsegő gombsor lesz a védjegye.

MyPhone 6691
[+]

A készülék TFT kijelzője 2,4 hüvelyk átlójú, QVGA (240 x 320 pixel) felbontású, érintésérzékeny.Nem mondhatni rá, hogy a minőség csúcsa, egy hasonló paramétrekkel rendelkező Nokia panel érzésem szerint szebb képet ad, de az a helyzet, hogy alapvetően a MyPhone kijelzője is rendben van, hiszen élénk színekkel és nagy fényerővel rendelkezik. Egyedül a kijelző alatt lévő négy ikon zavart, melyek elvileg érintésérzékenyek és amolyan gyorsindítóként funkcionálnak, gyakorlatilag azonban azért vannak ott, mert ez is egy kínai "szabvány" - működni tehát nem működnek, csak a helyet foglalják. A gombsorról már volt szó, a recsegés-ropogást leszámítva is van baja, nevezetesen, hogy a */0/# trió nem alulra, hanem jobb oldalra került. Ennek viszont az az eredménye, hogy a numerikus tizenkettő gombjai kényelmesen elférnek az egyébként kis helyen, magyarán a gombok megfelelően nagy méretűek ahhoz, hogy kényelmesen lehessen őket használni. A kezelőgombok is rendben vannak, hívásindító gombból kettő van, ezek használata egyértelmű, a bekapcsológombot viszont keresgélnem kellett, mert semelyikre nincs ráírva - egyébként a jobb alsó az. A numerikus rész gombja között egyébként rengeteg ledet dugtak el a furfangos készítők, melyek zenélés vagy bejövő hívás közben ütemre villognak, több színben - szerencsére kikapcsolható funkcióról van szó.

MyPhone 6691
[+]

A hátlap döbbenetes. A levehető, fémből készült résszel nincs gond, csillog, kicsit recés a felülete, bele van írva, hogy myPhone, tulajdonképpen jól néz ki. A fenti rész viszont első blikkre az ázsiai ízlésvilágnak megfelelően készült, körök körök hátán: a jobb felül lévő gumiból készült, valószínűleg egy csatlakozót takar, alatta további négy található, melyekből kettő hangszóró, egy mélynyomó - ennek közepén van egy tükör is -, egy pedig a digitális fényképező, melynek felbontását nem véletlenül nem taglalja egy felirat sem. A dizájn tehát finoman szólva is érdekes.

MyPhone 6691
[+]

Felül nincs semmi, balra a hangerőszabályzó gombpáros és a duplán teleszkópos ceruza silója került, jobbra a 3,5 milliméteres jack kimenettel és az exponálógombbal találkozhatunk. Alulra került a nyakpánt rögzítési helye és a töltő csatlakozója, melyhez a mélyen ülő gumi fedlapnak köszönhetően alig lehet hozzáférni. A készülékhez egyébként töltőt, headsetet, adatkábelt és egy 1 GB-os microSD kártyát találjuk - utóbbit az akkumulátor alá kell behelyeznünk.

Szoftverek és extrák

Hát kérem, az MTK platform odáig fejlődött, hogy lassan fel sem lehet ismerni. A 6691-es MyPhone menürendszere ugyanis teljesen "emberi", szép ikonok, látványos áttűnések és átlagos sebesség jellemzi. Gombokkal és érintőkijelzővel egyaránt kezelhető, én utóbbit sosem használtam, a billentyűvel történő kezelést ugyanis biztosabbnak és gyorsabbnak éreztem.

Nézzük a konkrétumokat: a készenléti képernyőn a közelgő naptári eseményektől eltekintve minden fontos információ megtalálható, még egy gyorsindító menüsorra is futotta. A menü rácsos elrendezésű, összesen kilenc ikont tartalmaz. Az almenük már listásak, jópofa, hogy az LG megoldását egy az egyben átvették a kínaiak, aminek köszönhetően a horizontális iránygombokkal akkor is tudunk az almenük között lépkedni, ha már bennük vagyunk - üröm az örömben, hogy a kamerát is belepakolták a léptetős rendszerbe, ott viszont értelemszerűen vége van a mókának, magyarán beállításokból a szolgáltatások almenübe csak úgy jutunk el, ha visszafelé körbemegyünk az összes többin.

MyPhone 6691 MyPhone 6691

A PIM funkcióknak nincs külön almenüjük, az ezzel kapcsolatos programok az alkalmazások pontban kaptak helyet. Itt található tehát az alapfunkciós, kizárólag havi nézettel rendelkező naptár, az öt időpontot kezelő ébresztőóra, a teendők listája, az alapfunkciós számológép, a mértékegység és a valutakonverter (két külön programról van szó), a stopperóra, az e-könyv olvasó, valamint a Bluetooth kezelőfelülete.

MyPhone 6691 MyPhone 6691

A fájlkezelő dokumentumok néven fut, közvetlenül a főmenüből érhető el. A készüléknek nincs belső memóriája, ha tehát nincs bent egy microSD kártya, akkor nem csak, hogy nem fog működni a fájlkezelő, de még egy fotót sem tudunk majd készíteni. A szolgáltatások menüpontban a WAP böngészőt és a GPRS profilokat találjuk, érdemes lehet viszont benézni a multimédia felirat alá is, ahol a hangrögzítő, a képnézegető, valamint a játékok - Puzzle és Magic Sushi, utóbbival embert lehet ölni - találhatók.

Ami a telefonálással kapcsolatos

A készülék tehát kétkártyás, az MMS funkciót kivéve minden elérhető a másodlagos kártyáról is. A híváskezelés a két hívásindító gombnak és a jól strukturált menürendszernek köszönhetően egyértelmű, a hangminőséggel sem akadt problémám. A masina legnagyobb dobása kétség kívül a hangmodulátor, melynek segítségével beszélgetés közben eltorzíthatjuk saját hangunkat. Öt profil létezik (két férfi, két nő és egy gyerek), a hatásfok egyszerűen kiváló. Rejtett számmal felhívtam a hozzám legközelebb álló embereket - akik értelemszerűen elég jól ismerik a hangom és a beszédstílusom -, semelyikőjük nem ismert fel, volt tehát nagy hüledezés, amikor kikapcsoltam a torzítást. Nehéz leírni, hogy milyen lesz az ember hangja a felsorolt profilokkal, az én alapból is mély tónusú hangomat a férfi profilok egyike Darth Vaderré, a másik egy maffiavezérré változtatta, a gyerek pedig egy héliumos lufi elszívásával volt egyenértékű. A női profilok kissé mesterkélten hatottak, ellenben kedvesem hangját nagyon kedves, hupikék törpikékre emlékeztető tónusuvá varázsolták - tegyük hozzá, hogy a férfi profilok tényleg férfihangot csináltak a hangjából. Persze kellemetlenség és ért a dologgal kapcsolatban: a tesztidőszak elején nem fedeztem fel, hogy a már említett multimédia menüpont alól bármikor kikapcsolhatjuk a dolgot, tehát minden beszélgetés végén vissza kellett raknom átlagos profilra a készüléket, különben bejövő hívások esetén alapból az egyik torzított profil volt aktív. Egyszer elfelejtettem visszaállítani dolgot, természetesen egy fontos hívásom volt, ahol csak fél perc után jöttem rá, hogy beszélgetőpartnerem valószínűleg azért nem találja a szavakat, mert nem tud mit kezdeni a gyerek profillal torzított hangommal. A dolgot elütöttem egy "rosszalkodik a telefonom" mondattal, mire megkaptam, hogy "olyan volt, mintha egy csőből beszélne, szerintem dobja ki az ablakon". Oda kell tehát figyelni.

MyPhone 6691 MyPhone 6691

A telefonkönyvben mindössze 500 nevet tudunk eltárolni - amit kiegészít a két SIM kártya 250-250 bejegyzése -, extra mezőkből viszont meglehetősen sok van, ezzel tehát nem lesz gondunk. A hívásnaplóban csak külön-külön nézhetjük meg a fogadott/nem fogadott/tárcsázott hívásokat (mindegyikből az utolsó 20 darabot), van viszont SMS és GPRS számlálónk is. A GSM-modul egyébként elméletileg kétnormás (900/1800 MHz), adatátvitelre GPRS-t használhatunk, mely csak wapozásnál és az MMS-ek letöltésénél kellhet. Bluetooth van, 2.0-s, támogatja a fájlküldést és a sztereó hangátvitelt (A2DP) is.

MyPhone 6691 MyPhone 6691

MMS tehát van, viszont csak és kizárólag az elsődleges SIM kártyánál. SMS-t viszont mindkettőről tudunk küldeni, a készülék belső memóriája finoman szólva is szerény (20 darab). Szöveget bevinni a gombsorral és a ceruzával egyaránt tudunk, van magyar Multitap bevitel is, az érintőképernyőt pedig kizárólag kézírás felismerésre tudjuk használni. A dolog hatásfoka nem rossz, de mivel az ékezetes karakterekkel nem boldogul a szoftver, szerintem idehaza kevesen fogják használni.

Multimédiás képességek

A készülék kamerája VGA felbontású, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 640 x 480, videóknál pedig elméletileg 240 x 160 pixel. Utóbbiakat tömörítetlen AVI formátumba veszi a gép, egy másodperc anyag körülbelül 50-100 kB méretű, maguk a felvételek pedig pocsékak, akadoznak, használhatatlanok. A fényképező szoftvere sem kínál sok beállítási lehetőséget, fehéregyensúly, effektek, éjszakai mód, jpeg-tömörítés mértéke, ennyivel kell beérnünk.

MyPhone 6691

Az új MyPhone-nal készített képek minősége döbbenetesen rossz. Fölöslegesnek is érzem, hogy szakmai szempontok szerint elemezzem őket, amiket a 6691 csinál, azokat nem is lehet fényképnek nevezni, innentől felesleges az egész. Fotózásra használhatatlan.

MyPhone 6691 MyPhone 6691

A zenei rész egy kicsit jobb, de a lejátszó szoftver azért nem az igazi. Fut a háttérben, a készenléti képernyőről viszont nem kezelhető, csak az aktuális szám címét írja ki. Kezel lejátszási listákat, ugyanakkor nem képes ID3 tagek alapján szűrni a zenék között. Az albumborítókat nem mutatja, ellenben tartalmaz hangszínszabályzót, igaz, az csak pár előre beállított séma között tud váltani - köztük van egy világújdonság, a "szoprán" is. A hangminőség a fülessel elég gyenge - viszont a 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenetnek köszönhetően ugyebár használhatjuk a saját fülesünket is - kihangosítva viszont egyenesen kiváló, a három hangszóró megteszi a hatását, a telefon asztalra letéve szabályosan pattog a mély hangok hatására, döbbenetes. FM-rádió van, teljesen jól működik, jó MyPhone-os szokáshoz hűen a 6691 is fel tudja venni a rádióműsort.

Üzemidő és összegzés

Az akkumulátor 1300 mAh-s, cserélhető. A készülék nagyon jól bírja szuflával, én négy napig használtam - igaz, csak egy kártyával és csak telefonálásra - az akkumulátor most félig van.

MyPhone 6691

Kicsit vegyesek az érzéseim az új MyPhone-nal kapcsolatban. Telefonnak kiváló, hiszen kétkártyás, fémből készült, jól össze van rakva és a hangminőségével sincs gond, továbbá ott van a hangmodulátor, ami értelemszerűen csak hülyülésre jó, de arra nagyon. Mindezért 35.000 forint úgy gondolom, hogy egy korrekt kezdőár, főleg, mert a készülék a hátlapot kivéve tulajdonképpen egész pofásan néz ki. Tény ami tény, a 3350-es is alkalmas telefonálásra, a 6691 viszont fémből készült, nagy méretű és felbontású érintőkijelzővel rendelkezik, tartalmaz hangmodulátort, támogatja az MMS-t és a Bluetooth-átvitelt, továbbá van rajta 3,5 milliméteres jack kimenet, a saját fülesünkkel tehát érdemi MP3 lejátszóvá alakíthatjuk. A kamera viszont használhatatlan, a wap böngészőnek pedig szintén nem fogjuk sok hasznát venni, plusz recsegnek a gombok. Mindettől függetlenül úgy gondolom, hogy kisebb testvéréhez hasonlóan a MyPhone 6691 is jó választás lehet azoknak, akik kétkártyás rendszerben gondolkodnak. A hangmodulátor pedig a legnagyobb móka, amivel az elmúlt években mobiltelefonban találkoztam. Tetszett.

MyPhone 6691

Bocha

A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem, kattintson ide.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

MyPhone 6691
MyPhone 6691 Általános
Technológia GSM
Méret 110 x 50 x 15 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk Ezüst, fekete
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Memória
Telefonkönyv kapacitása 500 bejegyzés
SMS memória / max. MMS méret 20 darab / ~300 kB
Belső memória nincs
Memória bővíthetősége microSD (1 GB-os kártya a csomagban)
Adatátvitel
Frekvenciasávok 900/1800 MHz
GPRS / EDGE van / nincs
UMTS / HSDPA nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi nincs
USB -
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform MTK
WAP / HTML böngésző van / nincs
E-mail kliens nincs
Java nincs
Játékok nincsenek
Valutakonverter van
Extra szoftverek Rögzítés FM-rádióból, világóra
Multimédia
Fő kamera VGA felbontású (0,3 megapixel)
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1300 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő 192 óra
Beszélgetési idő 5 óra
Egyebek
Érintőkijelző, fém hátlap

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés