Motorola Moto E3 - várjuk meg a következőt!

Tesztünk alanya tökéletes példa arra, hogy miért érdemes a lehető legfrissebb mobilok között keresgélni az alsóbb árkategóriában. Nagyon lassú a készülék.

Hardver, szoftverezettség, multimédia

A problémák a hardvernél kezdődnek, a Moto E3-ban ugyanis még a MediaTek MT6735-nek is egy korlátozott változata kapott helyet, így a négymagos Cortex-A53 processzor legfeljebb 1 GHz-en pörög, az egymagos Mali-T720 pedig szintén alacsony órajelen, 550 MHz-en tud menni. A problémákat tetézi a rendkívül szűkös, mindösszesen 1 GB-nyi RAM, illetve a 8 GB-os tároló, amiből alig 3,6 áll a felhasználó rendelkezésére, miután bekapcsolta a készüléket. Bővíteni legfeljebb 32 GB-os microSD kártyával lehet, sebességben nem nagyon fogjuk érezni ennek hátrányát, eleve nem túl pörgős a galéria vagy a fájlkezelő.

A visszafogott órajel és a kevés memória kínkeserves a mindennapokban A visszafogott órajel és a kevés memória kínkeserves a mindennapokban
A visszafogott órajel és a kevés memória kínkeserves a mindennapokban [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Motorola Moto E3 Motorola Moto C Maizu m3s Xiaomi Redmi 4A
Rendszerchip MediaTek MT6735P MediaTek MT6737 MediaTek MT6750 Snapdragon 425
AnTuTu Benchmark 6.x 24570 pont 25544 pont 38647 pont 35877 pont
Vellamo Browser 1441 pont 437 pont 2715 pont 2196 pont
Vellamo Metal 782 pont 814 pont 976 pont 1027 pont
Geekbench 4 (single) 435 pont 425 pont 643 pont 658 pont
Geekbench 4 (multi) 1231 pont 1262 pont 2197 pont 1756 pont
GFXBench Manhattan onscreen 4,0 fps 7,3 fps 10 fps 5,6 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1,8 fps 1,8 fps 5,1 fps 2,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 8,9 fps 13 fps 20 fps 14 fps
GFXBench T-Rex offscreen 5,0 fps 5,0 fps 13 fps 7,6 fps

A harmatos végeredményű teljesítménymérés nyilvánvalóan nem meglepő, ahogyan az sem újdonság, hogy egy ehhez hasonló mobillal egyáltalán nem érdemes komolyabb játékokat futtatni, de a Moto E3 a mindennapi használatban is elképesztően lassú, akadozós képet fest. Szinte bele sem kell költözni, de máris megjelennek azok a bosszantó gyengeségek, amiket néhány éve még könnyedén elnéztünk egy efféle telefonnak, mostanra azonban a mobilos világ látszólag kinőtt belőle. Gondolok itt arra, hogy megnyomom lezárt állapotban a bekapcsológombot és teljes másodperceket várok, mire bármi történik, vagy arra, hogy csak a menübe akarok lépni, de máris három-négy szaggatást kell végignéznem, azt is megkésve az érintéshez képest.

Teljesen gyári Android 6.0, lényegében semmi módosítással Teljesen gyári Android 6.0, lényegében semmi módosítással
Teljesen gyári Android 6.0, lényegében semmi módosítással [+]

Aztán, ahogy az ember felteszi az összes alkalmazását, rájön, hogy lényegében nincs két olyan szoftver, amit egymással párhuzamosan, hatékonyan lehetne használni, de arról se álmodjunk, hogy a böngészőben kényelmesen, több lapot fogunk kezelni. A 6.0-s Android lényegében módosítatlanul fut a készüléken, ettől függetlenül ezek a problémák sújtják a mindennapokat, ami ezen a szinten is kimondottan zavaró.


[+]

Extrák lényegében nincsenek, sem a beállításokban, sem pedig programok formájában, hiába keressük a remek gesztusvezérlésekre képes Moto-szoftvert és a többi finomságot, a Google-csomagon kívül mindösszesen egy készüléksúgót kapunk, ami egyébként hardveres öndiagnosztikára képes, így akkor is lehet némi értelme, ha egy digitális használati útmutatót egyébként soha nem vennénk elő. Nem változtathatunk ikonméretet, és bár van fel-le görgethető alkalmazásmenü, a sztenderd beállításokkal beérnünk, tehát felül a négy leggyakrabban használt szoftver, alatta pedig ábécé sorrend.


[+]

Az értesítési függöny szintén teljesen megszokott, két lépcsőben húzhatjuk le, először az értesítések és a legfontosabb információk jelennek meg, utána pedig a gyorskapcsolókat nézhetjük át. Nougat frissítés egyébként várhatóan egyáltalán nem lesz, ezt nem csak a chipset típusából, hanem a gyártó korábbi állításaiból is sejthetjük. Az egyszerű, minimalista mivolta még megszokható is lenne, a rendszersebesség azonban rendkívül múltidéző.

Éppen kilóg az átlagos teljesítmányű kamera szigete
Éppen kilóg az átlagos teljesítmányű kamera szigete [+]

Egyetlen ponton nyúltak bele alaposabban a szoftverbe, ezt pedig a kamerarendszer kapcsán tették meg. A 8 megapixeles hátlapi egység egyébként teljesen egyszerű, örüljünk, hogy autofókusz van benne, camera2-es beállításokra vagy optikai képstabilizátorra ne számítsunk, ahogy a módok közt is kizárólag a panorámát és a színhatásokat kapcsolhatjuk be. Egy HDR-opció azért akad, választhatunk képarányt, állíthatunk segédrácsot, meg persze helyadatokat és zárhangot is. A szoftver alapvetően egyszerűen kezelhető, jóval felhasználóbarátabb, mint az AOSP, viszont nincs tele extrákkal, és olykor nem is túl egyértelmű, a HDR állapotát például egyáltalán nem feltűnően jelzi.


[+]

A fotók minőségével kapcsolatban túl sok jóra ne számítsunk, a részletesség és a vonalélesség gyenge, a fókusz képlékeny és zaj, illetve túlélesítés is van bőven, sem a 4:3-as szenzor, sem az f/2,2-es lencse nincs a helyzet magaslatán. A dinamika rendkívül szűk, érdemes kézzel irányítani a fénymérést, azzal segíthetünk valamennyit. Éjszakai fotók esetén is számíthatunk a gyenge fényérzékenységből adódó problémákra, megspékelve a szintén fel-felbukkanó expozíciós megbízhatatlanságokkal. Videófelvétel kapcsán 720 x 1280 pixelre számíthatunk, a 30 fps-sel és zajszűrt sztereó hanggal készült felvételek nem vállalhatatlanok, de túlságosan jónak sem nevezhetők.


[+]

Aki filmezni szeretne, szintén 720p-n teheti meg problémák nélkül, fölötte biztosan fog akadozásokkal és hangsáv-problémákkal találkozni. Gyárilag a Google-féle szoftverek állnak rendelkezésre, mind videó, mind zenei oldalról, a hangszínszabályzó pedig egy teljesen egyszerű AOSP. Nem maradt ki az FM-rádió, fülhallgatót természetesen használni kell a működéséhez. Az előlapi hangszóró messze a kategória átlaga felett szólal meg, ami kimondottan örömteli és meglepő, illetve szintén jó hír, hogy fülhallgatóval is korrekt a produkció. Szinte biztosan a rendszerchipbe integrált megoldás végzi a feldolgozást, tehát hallhatóan is megvannak a korlátai, de ebben a ligában ez gyakorlatilag természetes.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés