Mitac Mio 8380 - első kísérlet

Külső

A Mitac nevet leginkább hordozható számítógépek kapcsán ismerheti a potenciális vásárló. Ám a gyártó kisebb kütyüket is csinált és csinál ma is, ennek élő példája mostani tesztalanyunk, a Mio Digiwalker 8380. A telefon a világ első, Windows Smartphone 2002 operációs rendszert futtató összecsukható készüléke volt a maga idejében, és ez az idő nem is volt olyan régen: a 8380-ast másfél éve mutatták be. Azóta természetesen felzárkózott a többi gyártó is, talán a Motorola MPx200 a legismertebb hasonló kaliberű készülék. A Microsoft habitusából fakadóan nem hagyhatta parlagon heverni a mobilbizniszt, úgyhogy nem volt meglepő tőlük, hogy a PocketPC-re írt rendszerüket kicsit átszabva mobilra is optimalizálták. Mára már egyre több és több ilyen készülék kerül piacra, de a Symbian még mindig messze a legnagyobb részesedéssel bír ezen a téren.

A Mio 8380 vaskos készülék, ha kicsit gömbölydedebb lenne, akkor el lehetne adni hamburgerként is. Az ezüst készülékház viszonylag visszafogott formavilággal rendelkezik, ennek ellenére az előlapon található ovális alakú motívumhalmaz könnyen felismerhetővé teszi. A legfelső kör egy piros/zöld színű LED-et rejt, amely a telefonnal történő események kapcsán villoghat. Ezalatt található az egyedi kialakítású hangszóró, amely alatt az ovális keretbe foglalt egyszínű, 48x64 pixeles külső kijelző kapott helyet. A legfontosabb információk, valamint az idő folyamatosan látszanak. A kicsit szerencsétlen felbontásnak köszöhetően a bejövő hívásoknál a telefonszám két sorba tördelődik. Ehhez pedig nehezen szokik hozzá a szem, mire kisilabizálja az ember, hogy ki hívja, addigra jó eséllyel le is teszi a hívó.

A külső kijelző alatt kapott helyet a fényképezőgép lencséje. A telefon külső antennás, de az átlagos méretű kitüremkedés ezen az egyébként nagy darab készüléken olyan kis töpszlinek hat, egyáltalán nem zavaró. A Mio bal oldalán vannak a hangerőszabályzó gombok és az SD/MMC kártya bemenete. Az antenna mellett figyel az apró infraport, a ház jobb oldalára pedig a diktafon gyorsgombja, a headset és a töltő bemenete került.

Kijelző, menü

A kinyitott készülék igen hatalmas. A fedlap belső részét kitölti a 176x220 pixeles, 65 ezer színű, TFT képernyő. A színek élénkek, a kontraszt jó, mindenképpen elmondható, hogy a másfél éves telefon ebből a szempontból még ma is jónak számít. A menürendszer felépítését alapvetőn determinálja az operációs rendszer. Miután a telefon nem érintőképernyős, ezért a PocketPC-re írt Windows-t úgy kellett átalakítani, hogy gombokkal is kezelhető legyen. Nos, aki használt már hasonló készüléket, az tudja, hogy ez elég jó hatásfokkal sikerült is.

Az öt állású navigációs gyűrű hibátlan. Jó nagy, és pont eléggé érzékeny. A körülötte elhelyezkedő funkciógombok is egyértelműek, és nincsen probléma az egymástól jó távolságra lévő számbillentyűkkel sem. Ebből a szempontból a Mio jelesre vizsgázik.

Az alapképernyőn a felhasználó szája ízének megfelelő részletességgel jelenik meg az Active Desktop szerű képződmény. Marhára megkönnyíti a használatot, hogy az utoljára elindított hat alkalmazás ikonja egymás mellett figyel, alattuk pedig egyből láthatóak az aktuális naptárbejegyzések és bejövő üzeneteink státusza. Mindez aktív, tehát shortcut jelleggel működik is, amire ránavigálunk és nyomunk egy OK-t, az rögtön el is indul.

A Start menü nem fért ki egy oldalra. Görgetés helyett inkább egyszerre változik a nyolc menüpont, így alapkiépítésben kétszer kell lapozni ahhoz, hogy mondjuk a számológéphez eljussunk. Rutinos versenyzők természetesen a menü-9-9-3-1 útvonalon indulnak el, így nem olyan vészes a dolog. Sajnos az alapvetően megfelelő sebességű menürendszer két esetben kezd lassulni: ha a belső memória telítettsége megközelíti a 100%-ot (ez ugyebár viszonylag könnyen elkerülhető), illetve ha az akkumulátor töltöttsége 20% alá esik. Na, ez már viszonylag sűrűbben előfordul, ilyenkor szinte használhatatlanul lassú a készülék, idegesebb emberek kerüljék, mert falhozvágáshoz vezethet.

Telefonkönyv, üzenetek

A telefonkönyv természetesen nem kicsi, és sokat tud. Egy bejegyzéshez szinte korlátlan mennyiségű adatot vihetünk fel, ám két dolog fájóan hiányzik. Az egyik a hangtárcsázás, amely azért is logikátlan, mert diktafonként viszont működhet a Mio. A másik pedig a nevekhez való fényképek csatolhatósága. Ez szintén kimaradt a lehetőségek közül. Amíg a telefonkönyvet csak a SIM kártyán tároljuk, addig is elérjük ugyan, ám a bejövő hívások telefonszámaihoz nem képes a neveket párosítani a Mio. Érdemes tehát másolgatni, ráadásul a készülék bejegyzései ide-oda szinkornizálhatóak az Outlook névjegyzékével.

Bár a rendszert ismerőknek nem újdonság, mégis említést tennénk a telefonkönyv bejegyzéseinek keresési metódusáról, ugyanis ez kimondottan praktikus. A dolog lényege, hogy a T9-hez hasonlóan nem csak az adott billentyűn levő első karakterre keres a szoftver, hanem az összesre, és ahogyan nyomkorásszuk tovább a névnek megfelelő karaktereket, úgy szűr a találatokra a készülék. Ráadásul az így kialakuló karaktersorozatokat nem csak a nevek elején nézi, hanem bárhol. Nézzünk egy példát! Ha LAJOS nevű kontaktot keresek, akkor beütöm az 5-2-5 gombokat, amiből összeállhat a LAJ szótöredék is. Ekkor már jó eséllyel meg is van a keresett bejegyzés, kivéve, ha mondjuk van KALÓZ nevű ismerősom is, mert akkor ők ketten lesznek benne a találati listában.

Az üzeneteket egyetlen nagy közös Inbox alá kapjuk. Ide jönnek be a szöveges, a multimédia és az e-mail üzenetek is. Nagyon hasonló az Outlookhoz a működés, vannak csini kis folderek, és persze az egész cucc szinkornizálható. Sajnos új folder nem hozható létre, így az inboxban ömlesztve látjuk a különböző típusú üzeneteket.

Specifikációk

Mitac Mio Digiwalker 8380
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 97x52x30 mm
Súly 143 g
Kijelző 176x220 pixel, 65K szín, TFT
Telefonkönyv dinamikus memória
SMS/MMS memória dinamikus memória (max 10MB)
Egyéb memória SD/MMC
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés a naptár használatával
Számológép van
GPRS/EDGE 4+1/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth van/nincs
Prediktív T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítő van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter nincs
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 1050 mAh Li-Pol
Készenléti idő 100 óra
Beszélgetési idő 180 perc
Fényképezőgép 320x240
POP3 e-mail van
WAP böngésző jBrowser
HTML böngésző Internet Explorer
Játékok Passziánsz
Csengőhangok 40 csatornás MIDI
Operációs rendszer Windows Smartphone 2002
MP3 lejátszás van
Egyebek Windows Media Player

Fényképezőgép, multimédia

Azt hiszem nem meglepő, ha azt állítom, hogy legalább egy VGA felbontású kamerát vártunk a Miotól. Ehhez képest maximum 320x240 pixelben képes fotózni a készülék, hát, nos, khm, ez igencsak elmarad attól, amit már élvezhetőenk lehet nevezni. Tesztképekkel kicsit lentebb szolgálunk. A kereső viszont gyors (na, már csak az hiányozna, hogy lassú legyen), a képalkotás is egy pillanat műve. Az elkészült alkotásokat a PhoneViewer nevű cuccal nézhetjük vissza, itt kaphatnak kis cuki effekteket is, mint a jól bevált szívecske, vagy a jó öreg (egri) csillagok.

Néhány tesztfelvétel:

A telefon multimédia képességeit rábízták a Windows Media Playerre, amely hangot és videót játszik nekünk vissza. Az MP3-mal nem volt mindig kibékülve, amelyik viszont megszólalt, ott közepes hangminőséget tudott produkálni a fedlapon levő hangszóró. A telefon gyári csengőhangjai nem polifonikusak, ez azonban változtatható a Mitac által előre telepített szoftver segítségével. A készülék beszélgetési hangereje finoman szólva brutális is tud lenni, ha a felhasználó sokáig masszírozza a hangerőszabályzót. A csengőhangok erőssége is húzós, a rezgés szintén jól megrázza a masszív készülékházat.

Szervezőfunkciók, memória

A naptár olyan, mint amilyet az ember egy ilyen jellegű készüléktől elvár. Mindenféle nézet, renegeteg beállítás és ami a legfontosabb: pikk-pakk szinkronizálható az Outlookban levő Calendarral. Külön ébresztés nincs a gyári menüben (de természetesen letölthető ilyen alkalmazás), ám a naptár kikapcsolt állapotban is hajlandó riasztani. Szerintünk nagyon hasznos, hogy az aktuálisan esedékes naptárbejegyzés állandó jelleggel kicsücsülhet a főképernyőre, így elég csak egy pillantást vetni a készülékre ahhoz, hogy tudjuk mi, mikor, merre. Van egy aprócska diktafonunk, amit a telefon jobb oldalán található gombbal aktiválhatunk, akár csukott állapotban is, sőt beszélgetés közben is.

Nem hiányozhatnak a szokásos kellékek sem a telefonból. A számológép egyszerű és jól használható. Egy szem játékkal örvendeztet meg minket a gyártó, ez pedig nem más, mint a jó öreg passziánsz, amely egér hiányában a gombok segítségével vezérelhető. A telefonban helyett kapott a Mitac egy másik alkamazása is, amellyel a SIM kártya kontaktjait variálhatjuk.

A telefon összesen 32 megabájtos belső memóriával rendelkezik. Ebből 16 hozzáférhető, amelyből újabb 7-8 megát lekajál az oprendszer, a felhasználó tehát nagyjából 8-9 megás kapacitást kap. Aggodalomra azonban semmi ok, normál méretű SD vagy MMC kártyával bővíthető a készülék, gyárilag egy 32 megás MMC jár hozzá.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A másfél éves modell sajnos nem rendelkezik Bluetooth funkcióval. Helyette infraportot használhatunk, illetve a bőséges csomagolásban található adatkábel segítségével is számítógépre kapcsolhatjuk az eszközt. A 4+1 időréses GPRS kapcsolat elegendő a WAP funkciók eléréséhez, de természetesen az Internet Explorer is használható, bár a kijelző mérete kompromisszumokat követel a felhasználótól. A Mio csomagolása egy bölcsőt is rejt, amibe bele lehet állítani a telefont, és így az egész cucc ráköthető a gépre. Egyrészt töltődik a készülék ebben az állapotban, másrészt az ActiveSync segítségével a szinkronizáció is történhet így.

A dobozban nem véletlenül egy pót akkumulátor is helyet kapott. A Mio hátlapjával egybeépített, 1050 mAh-es Lithium-Polymer telep ugyanis nem a készenléti idejéről híres. Szokták mondani, hogy a bekapcsolva hagyott infraport sokat csökkenti a készenléti időt, ám a telefonban nem lehet ezt ebben az állapotban felejteni. Így is naponta töltésért reklamál a kicsike, ráadásul fenyeget, hogy teljes lemerülés esetén törlődhetnek az adataink is.

Összegezve? A Mitac Mio 8380-on alig-alig érezni, hogy bemutatása óta eltelt másfél év. Lényegében a Motorola MPx200 áll hozzá a legközelebb, a Mitac mellett szólhat a gyári doboz kiemelkedően gazdag kínálata, és a fényképezőgép.



Bog

A készülék kipróbálható és megvásárolható a GSM Studio Duna Plazaban.
Elérhetõség:
Cím: 1138 Budapest, Váci út 178. fszt.
Tel: +36-70-5655655
Fax: +36-1-2370446
E-mail: gsmstudiodp@freemail.hu

  • Kapcsolódó cégek:
  • Mio

Azóta történt

Előzmények