Minden a BlackBerry telefonokról és rendszerről

A BES fogalma

A BlackBerry Enterprise Server elsősorban (és a hazai szolgáltatók szerint) céges ügyfelek számára készült. Nem olcsó dolog, pláne, mivel lépcsőzetesen kerül többe annak alapján, hogy mennyi BlackBerry telefont kell kiszolgálnia. Ha röviden kéne összefoglalni, akkor egy megabiztonságos, jól adminisztrálható, teljeskörű mobil levelezési megoldásról van szó, amelynek segítségével az irodán kívül levő alkalmazottak komplex, minden igényt kielégítő email eléréssel rendelkezhetnek.

Céges levelezést talán már sok olvasó látott, már egy átlagos középvállalkozásnál is dolgozik a központban egy-két gép, általában van egy Exchange (ez a leggyakoribb), valami proxy, ami a netet biztosítja, s mondjuk egy webserver és/vagy adatbázis szerver. Mindezeket pedig valami Microsoft által alkotott Windows Server fogja össze. Használnak néhányan Novell rendszert is, illetve az Exchange-t néha Lotus szerverrel váltják fel, de az esetek nagy százalékában ilyen összetevőkből épül fel egy vállalati IT infrastruktúra.

Ebbe a közegbe költözik be a BES. Az elsődleges cél, hogy a szomszédokkal jóban legyen, általában MAPI interfészen keresztül kommunikálgat az Exchange szerverrel, a proxyn keresztül kilát az internetre és jóban van az Active Directory-val is, mivel a felhasználói adatok egy részét innen szipkázza át. A működés lényege, hogy amint egy BlackBerry felhasználó Exchange szerveren tárolt postafiókjába bezuhan egy email, a BES erről azonnal értesül, s az internet segítségével a kanadai, vagy az angol BlackBerry szervert értesíti, amely szerver az adott ország mobilszolgáltatójának löki tovább az emailt. Az operátor pedig GSM, újabb telefonok esetén UMTS hálózatot használva notifikálja a végfelhasználónál levő BB készüléket, amelyre gyakorlatilag késlekedés nélkül beesik a levél.

Ehhez az is kell, hogy a fogyasztónál levő BlackBerry folyamatosan TCP/IP kapcsolatban legyen az operátori központtal, s ez meg is valósul. A BlackBerry eszközök gyakorlatilag működésük folyamán végig online tartózkodnak, de csak akkor van adatforgalom, ha ténylegesen levelezés történik. A gyorsaság és a frissesség csak az egyik vonzó tulajdonsága a BES alapú rendszernek, számos cég ennél sokkal jobban örül a biztonsági paramétereknek. A RIM 3DES algoritmust használ a kódoláshoz, amely csak egy közös kulcs ismeretében fejthető vissza. Ezt a kulcsot pedig csak az adott BES (ami ugyebár az ügyfélnél van), s csak az adott BlackBerry készülék ismeri (amely szintén az ügyfélnél van), a szerver konfigurálása során kell ezt a kulcsot kialakítani. Ergo a levél már titkosítva hagyja el a céges infrastruktúrát, s egészen a készüléken történő megjelenítésig útja során titkosított is marad.

Nos, hát ilyet mondjuk alapból nem fog tudni semmiféle push email megoldás, a POP3 alapú cuccok pedig pláne. Vannak további finomságok is. Nem csak a levelek, hanem a komplett címjegyzék és a naptár is állandó online szinkronban van. A BES-en policy alapú jogosultsági rendszer működik, a távolban levő készülékek tökéletesen paraméterezhetőek, policy szinten tilthatóak különböző készülékfunkciók (mondjuk az internet böngészése, vagy utólagos alkalmazások telepítésének lehetősége), ráadásul gyanús körülmények között eltűnő, vagy bevallottan elvesztett BlackBerry telefonok a szerverről is kinullázhatóak – igaz, ez csak akkor működik, ha a parancs kiadása után még hálózatra lép az eszköz.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • RIM

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés