Microsoft Lumia 640 és 640 XL - testvérek egymás között

Bevezető, tartozékok

Az iOS és az Android utcahosszal vezet a okoskütyükön futó operációs rendszerek tekintetében, ám a harmadik helyen stabil bástyaként áll a Windows Phone, a BlackBerry és a többiek már jelentős lemaradásban vannak. Tavaly novemberi adatok szerint csak a Lumia sorozat több mint 50 millió eladott példánynál tart, nem véletlen, hogy a Microsoft rátenyerelt a Nokia mobilos részlegére, hiszen viszonylag jól csengő márkanevet, tapasztalt részleget kaparintottak meg ezáltal. A WP fejlődése más gyártók figyelmét is felkeltette, a Samsung nem mondott le az ilyen típusú telefonok gyártásáról, a pletykák szerint pedig az LG öt év szünet után újra gondolkodik azon, hogy ablakos szoftvert futtató masinát gyártson.

Microsoft Lumia 640 és 640 XL
[+] Microsoft Lumia 640 XL és 640

Hamarosan szinte minden Windows Phone 8-at vagy 8.1-et futtató készülékre jön a már csak Windows 10-nek nevezett rendszer, így a redmondi vállalat nem követi el azt a hibát, mint a hetesről nyolcas szoftverre átállásnál ő és Nokia. Hozzátartozik az igazsághoz, hogy azért a gyengébb hardveres konfigurációval rendelkező eszközök esetén redukált kínálatra kell számítani a szolgáltatások terén, ám azért még így is jobb, mintha elesnének a felhasználók a frissítés lehetőségétől. Az egyesített ökoszisztéma ráadásul továbbra is igencsak előnyére válik a mobiloknak is, hiszen jól együtt lehet dolgozni a windowsos számítógépekkel, könnyű a dokumentumszerkesztés, a programok portolása.

Microsoft Lumia 640 XL vs. LG G3 vs. Microsoft Lumia 640
[+] Microsoft Lumia 640 XL vs. LG G3 vs. Microsoft Lumia 640

A Microsoft folytatja a középkategória erősítését, hiába várja már mindenki az új csúcsmodellt, az MWC-n még "csupán" a Lumia 640-et és a 640 XL-t mutatták be, melyek között nem csak méret, hanem kamerafelbontás és akkumulátor kapacitás terén is van különbség, de azért nagy vonalakban ugyanazt tudják. A kisebb verzió két kártyás verzióban került hozzánk az XXL GSM jóvoltából, a méretesebb testvér pedig egy SIM-et kezel, és a hivatalos képviselet biztosította számunkra.

Microsoft Lumia 640 és 640 XL dobozok
[+] Microsoft Lumia 640 XL és 640 dobozai

A két doboz szinte ugyanolyan, egyedül a termékekről készült fotók terén van eltérés a kettő között, a csomagolás alján mindkét esetben feltüntette a gyártó, hogy Qualcomm chipset dolgozik a masinákban. A telefont is rejtő tálcát oldalról kell kihúzni, majd ha készüléket kivettük a helyéről, akkor egy kis kartonlapot kell felemelni ahhoz, hogy a tartozékokat megpillanthassuk. Túlzás egyébként a többesszám, mivel a töltőn kívül csak egy használati útmutatót kapunk, ami azért egyáltalán nem minősül komoly ajándéknak. Lesznek persze bőven szoftveres extrák, amik majd ellensúlyozzák a hiányérzetet, de azért nem került volna sokba legalább egy microUSB kábelt beletenni a dobozba, pláne egy WP-s telefonnál, amit legkönnyebben így szinkronizálhatunk a számítógéppel. Az új Lumiák fekete, fehér, kék és narancssárga színekben kaphatók.

Külső

Egyik telefon sem az az apró termetű valami, a kettő közül nyilván a 640 XL a nagyobb a maga 157.9 x 81,5 x 9 milliméteres méreteivel és 171 grammos tömegével, de azért alapvetően 640 is tiszteletet követel a 141,3 x 72,2 x 8,8 milliméteres dimenzióival, persze mérlegre téve ez már csak 145 grammot nyom. Anyaghasználat tekintetében a műanyag és az üveg dominál, nyilván a belső komponensek között találunk fém elemeket is, csak ezeket kívülről nem láthatjuk. Tapintásra, érzésre mindkettő masina rendben van, az összeszerelési minőség viszont annyira azért nem tökéletes, főleg az ellentétes irányú tekergetés esetén árad ki kicsit kopogó és recsegő hang. A phabletet, ha nem a jetik leszármazottai vagyunk, akkor már egy kézzel lehetetlen kezelni, nem is elég vékony hozzá a kütyü, plusz azért a kávák sem túl keskenyek, tényleg elég batár szegény. A kisebbik készüléknél viszont jobb a helyzet, bár itt is tornáztatni kell majd ujjainkat, ha nem szeretnénk mindkét kezünket igénybe venni.

Microsoft Lumia 640 és 640 XL előlap
[+] Microsoft Lumia 640 XL és 640

Az előlap vizsgálása során jó néhány hasonlóságot fedezhetünk fel a két mobil között, egyiknek az alján sincsenek már vezérlőgombok (ezek a képernyőről érhetőek el), felül pedig mindkettőnél ott tündököl a Microsoft felirat, a távolság- és fényérzékelő szenzor, a beszédhangszóró, és az előlapi kamera. Itt azonban már akadnak különbségek, hiszen a méretesebb masina esetén 5 megapixeles a szelfi szenzor, a kistesónál viszont csak 1 megapixelben lőhetünk fotókat. Szintén mások a képernyők méretei: 5, illetve 5,7 hüvelykről beszélhetünk, egyéb dologban azonban nincs differencia. A felbontás 720p, azaz 720 x 1280 pixel, így modelltől függően 294 és 259 ppi-s képsűrűségre számíthatunk. Az IPS panelek fényereje közepes, az egyre jobban tűző napfényben már gondunk lehet a láthatósággal. A betekintési szöggel már nem lesz problémánk, minden oldalról tökéletesen látható a tartalom, és a színek is megfelelőek. A képernyő legalján találkozunk a három vezérlőgombbal, ezekkel a visszalépés, a keresés és a kezdőképernyőre ugrás funkciókat érjük el.

Microsoft Lumia 640 és 640 XL oldalsó gombok
[+] Microsoft Lumia 640 XL és 640

Kijelző-teszt
Mérés Microsoft Lumia 640 Microsoft Lumia 640 XL Nokia Lumia 735 Huawei Ascend G620s
Fehér fényerő 335 nit 373 nit 306 nit 368 nit
Fekete fényerő 0,31 nit 0,32 nit 0 nit 0,46 nit
Kontrasztarány 1084:1 1167:1 végtelen 935:1
Színhőmérséklet 6700 K 6596 K 6681 K 7978 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az egész hátlap egy elemként tapad rá a telefon elejére, így ha levesszük a borítást, azzal együtt a gomboktól is megszabadulunk. A billentyűk és az interfészek kiosztásában nincs különbség, jobbról érjük el a hangerőszabályzót és a bekapcsológombot, felülről kapcsolhatjuk a mobilokhoz a 3,5 milliméteres fülhallgatót, alul pedig a microUSB kábelt csatlakoztathatjuk. Nem túl kényelmes viszont a tenyerünknek az, hogyha a rendesen megmarkoljuk a masinákat, ugyanis a lapos szélek a sarkoknál kicsit már kellemetlenül élesek.

Microsoft Lumia 640 és 640 XL hátlap
[+] Microsoft Lumia 640 XL és 640

Nem lőtt mellé a Microsoft azzal, hogy matt felületűre álmodta meg a hátlapot, hiszen így nem látszódnak meg az ujjlenyomatok, minőségibbnek hat innen nézve a ház, bár az is tény, hogy szárazabb kézzel csúszósnak találhatjuk a borítást. A kamerák mindkét esetben felül helyezkednek el, egy-egy ledes villanót is beszerelt melléjük a gyártó. A hangszórók különböző részeken foglalnak helyet, míg a 640 XL esetén a zene a fényképező közvetlen közeléből fog jönni a hang, addig a 640-nél alulról dalol majd a masina. Felülről kell elkezdeni a hátlap lepattintását ahhoz, hogy hozzáférjünk a cserélhető akkumulátorhoz. Tesztalanyaink microSIM-et és microSD-t fogadnak, előbbiből a 640 kettőt is képes kezelni, de a méretesebb verzióból is készült duál SIM-es változat.

Hardver, szoftverezettség

Nyilván az köztudott, hogy a Windows Phone operációs rendszer egyáltalán nem zabálja a hardvert, nem csoda, hogy viszonylag visszafogott belső komponensek mellett is igen folyamatos felhasználói élményre számíthatunk. A Microsoft a 28 nanométeres csíkszélességű Qualcomm Snapdragon 400 chipsetre gondolt, hogy ez lenne a legjobb döntés a nálunk lévő középkategóriás termék erőforrásának. A pontos SoC típus viszont különbözik az egy és két SIM-es, valamint a 3G-s és 4G-s variánsoknál, előbbiben MSM8226, utóbbiban pedig MSM8296 dolgozik. Az Adreno 305 grafikus gyorsító minden esetben adott, mint ahogy az 1 GB RAM és a 8 GB-nyi belső tárhely tekintetében sincs különbség. A telefonok microSD kártyát is fogadnak, maximum 128 GB-os kiegészítőket kezelnek lassulás nélkül, ami már bőven elég ahhoz, hogy a multimédiás tartalmakat legyen hol eltárolni. Kedves ajándék a 30 GB-os OneDrive felhőtárhely, így a fotókat is több helyre elmenthetjük majd. Jók a rezgőmotorok, könnyedén megmozgatják a készülékházakat, így zsebben hordva is érezni fogjuk, ha éppen valamilyen értesítést akarnak majd közölni a szerkezetek.

AnTuTu 0.8.0 beta eredmények
Benchmark Microsoft Lumia 640 Microsoft Lumia 640 XL Nokia Lumia 735 Nokia Lumia 820
Memory 767 pont 738 pont 724 pont 760 pont
CPU integer 4947 pont 5101 pont 4880 pont 5611 pont
CPU float-point 4687 pont 4594 pont 4720 pont 4235 pont
2D graphics 433 pont 496 pont 492 pont 600 pont
Database IO 465 pont 465 pont 485 pont 365 pont
Storage Write 174 pont 174 pont 174 pont 174 pont
Storage Read 221 pont 221 pont 223 pont 221 pont
Total Score 11 694 pont 11 889 pont 11 698 pont 11 966 pont

Ez az AnTuTu azért nem az az AnTuTu, amit az androidos telefonok esetén lefuttatunk, de legalább nagyjából iránymutatást ad, hogy mire képesek az új Lumiák más WP-s modellekhez képest. Nos, akármilyen következtetést is vonunk le a pontszámokból, a sebességre bizony szinte sosem lehet panaszunk. Pont az előbbi bekezdésben leírt okok miatt a rendszer csak úgy hasít a telefonokon, az alkalmazások elég gyorsan megnyílnak. Könnyedén tudunk a háttérben lefagyasztott programok között váltani, és még a játék futtatása során sem izzanak a készülékek, maximum csak langyosodnak, és habár a legújabb játékoknál érdemes visszavenni a grafikát, valamilyen szinten még azokkal is elüthetjük az időt.

Microsoft Lumia 640 és 640 XL Screen Shot Microsoft Lumia 640 és 640 XL Screen Shot

A két szerkentyű fedélzetén a Denim frissítéssel megáldott Windows Phone 8.1 operációs rendszer teljesít szolgálatot, és biztosak lehetünk abban, hogy a Windows 10 mindenféle limitáció nélkül letölthető lesz majd rájuk. A szoftverben csempés elrendezés szerint láthatjuk az alkalmazásokat, amiket akár mappákba is rendezhetünk. Az ikonok mérete négyféle méretben állítható, ennek megfelelően változik a főképernyőn látható appok száma. A támogatott programok élő csempeként jelennek meg, így bizonyos információk jópofa animációkkal bukkannak majd fel rajtuk. A beállításokban különféle csoportokba rendezve láthatjuk a dolgokat, itt tudjuk aktiválni az autós üzemmódot is. A vissza gomb szolgál a háttérben hibernált applikációk áttekintésére, melyeket egy lefelé irányuló ujjmozdulattal lehet bezárni. Dupla koppintással feléleszthető a kijelző, a zárolt képernyő pedig személyre szabható, ötletes dolog például, hogy akár az időjárás információit is kitehetjük ide. Nem maradt ki a legördülő információs függöny. Lehúzás esetén százalékban kifejezve is láthatjuk a töltöttségi szintet, alatta a WiFi, a Bluetooth, a repülési üzemmód, valamint a kamera gyorskapcsolóit érjük el, a legnagyobb terület azonban az értesítések megjelenítésére szolgál. A billentyűzet kiválóan használható, félreütés nélkül lehet hosszabb szöveget bevinni. A tárcsázó már nem ennyire jó, hiányzik a prediktív keresés, pedig ha valami, ez aztán igencsak erős kényelmi faktor lett volna.

Microsoft Lumia 640 és 640 XL Screen Shot Microsoft Lumia 640 és 640 XL Screen Shot

Az alapvető alkalmazások, mint például a naptár (heti, napi, havi, éves nézettel), a számológép, az Internet Explorer böngésző, az email kliens, vagy a zene- és videolejátszó mellett azért számos extrát találunk. Kezdjük rögtön az Office 365 irodai programcsomaggal, aminek tartalmát szinkronizálhatjuk a PC-s fájlokkal. A Microsoft itt igen kellemes gesztussal köszönti az új Lumia tulajdonosokat, ugyanis egy éves előfizetést mellékel (egy fő részére) a pakk mellé. Van még természetesen plusz app a tarsolyban, ilyen az Egészség és fitnesz, ahol az edzéseket, a gyakorlatokat elemezhetjük, plusz lépésszámot is mérhetünk. Előre telepítve érkezik a Facebook, az offline navigálást lehetővé tévő HERE Drive+ és HERE Maps, valamint a Skype, amit viszont szintén nem csak magában kínál a redmondi vállalat. Egy esztendőig ugyanis havi 60 perc ingyen hívást tudnak majd felhasználni a telefonok birtokosai. Még mindig nincs vége, egy egész csomagnyi alkalmazás jár a kamerához, ebből a Lumia Storyteller kimondottan mókás, hiszen zenés aláfestéssel készíthetünk pillanatok alatt filmet a masinákon lévő videókból és a képekből. Végül, de nem utolsó sorban szót érdemel még a PicsArt képszerkesztő, valamint a Takarékos mód, ahol ellenőrizhetjük, melyik app mennyit fogyaszt, ennek megfelelően pedig végezhetünk finomhangolásokat is.

Kamera, video, audio

Lényegesen különbözik a két telefon a kamerák tekintetében, hiszen amíg a Lumia 640-ben egy 8 megapixeles fényképezőt találunk, addig a 640 XL-ben már egy Carl Zeiss optikával ellátott 13 megapixeles szenzor kapott helyet. Videofelvételi képességek terén ugyanazt tudja a két masina, maximum 1080p-ben lehet 30 képkocka/másodperc sebességgel filmezni. Az alapvető alkalmazás természetesen a Lumia Camera, ami azonnal lehetőséget kínál a fényképek és a videók közötti váltásra. Felül apró ikonok segítségével tudjuk a legfontosabb funkciókat elérni, állíthatunk a fehéregyensúlyon, a fókuszon, az ISO-n (100-3200), a záridőn (4 - 1/16000 másodperc) és a HDR-en (ezt hatásos felvételmódnak nevezik). Van még időzítő (2-5-10 másodperc), ezen kívül pedig aktiválhatjuk a szerkesztőrácsokat. Elég sok képet készítettem a két telefonnal, és nem káprázik a kedves olvasók szeme, mindig ugyanazt a témát örökítettem meg azért, hogy a két fényképezőt jobban össze lehessen hasonlítani. A Lumia 640 garnitúrája itt látható:

Most pedig következzenek a Microsoft Lumia 640 XL fotói:

A fényképek elemzése során azért azonnal feltűnik, hogy a phablet változat sokkal jobb képeket készít, főleg a makró felvételek esetén mondható behozhatatlannak az előnye. A HDR mód sokat segít az egyébként szintén jónak vélt dinamikatartományon, ám egy kicsit már túlságosan kivilágosítja a fotókat, valamint túlszaturálja a színeket. Az 5 hüvelykes variáns esetén a vonalélesség nem annyira jó, a világosabb részeken még nincs nagy probléma, a sötétebb területeken viszont nagyon elmosódnak a részletek, zajosabbá válnak a fotók, a növényeknél látszik ez leginkább. A phabletnél sem tökéletes a helyzet, ám direkt ezért lett ugyanaz a téma megörökítve mindkét telefonnal, hogy jól látszódjanak a különbségek. A beltéri felvételeknél sem azonos a megítélés, a 640 XL színhűsége egy fokkal jobb. Hogy persze miért divat mostanság az, hogy mindig a nagyobb változat kap kamerás privilégiumokat (jó példák még erre az új generációs iPhone-ok), az nehéz kérdés, mindenesetre nem mondanám túl logikus döntésnek, főleg a középkategóriás eszközök esetén. A videók körülbelül ugyanazt nyújtják, a kékkel jelölt szövegre rákattintva lehet elérni a Lumia 640 és a Lumia 640 XL tesztfilmjeit.

Microsoft Lumia 640 és 640 XL oldalsó gombok
[+] Microsoft Lumia 640 XL és 640

A videolejátszó hozza a kötelezőt, bár azért akad egy nagy hiányossága is. A legismertebb formátumok közül az MP4, a H.264, valamint a WMV támogatott, a DivX/AVI sajnos nem, szóval majd érdemes lesz ellátogatni az online alkalmazásboltba, ha valaki ilyen típusú mozit nézne. Nem szakad meg a hardver egyébként a 720p-s és az 1080p-s videók esetén sem, a HD kijelző fényében pedig mással, például 2K-val vagy 4K-val nem is próbálkoztam.

Microsoft Lumia 640 és 640 XL Screen Shot Microsoft Lumia 640 és 640 XL Screen Shot

Mindig előnyösnek gondolom, ha egy telefon rendelkezik FM-rádióval, hiszen ezáltal híreket, slágereket és más érdekes dolgokat is hallgathatunk, ha megunjuk a mobilon tárolt zenéket. Mindkét masinában lehetőségünk nyílik erre, de természetesen a belső tárhelyre vagy a microSD kártyára is menthetünk MP3, WAV, eAAC+, WMA formátumú muzsikákat. A zenelejátszóban előadók, albumok, műfajok, lejátszási listák szerint válogathatunk. A hangminőség sajnálatos módon nem annyira jó, a 640 XL egy kicsit ugyan jobban teljesít testvérénél, de egyikre sem lehetünk igazán büszkék. A hangerő még csak-csak elfogadható, viszont sem a magas, sem pedig a mély hangoknál nem érezzük majd, hogy helyén lennének a dolgok. Fülesen keresztül már jóval jobb a helyzet, alant láthatóak a tesztek.

Test Microsoft Lumia 640 Microsoft Lumia 640 XL Wayteq TALK 5H Nexus 5 Honor Holly
Frekvenciaátvitel (40 Hz-től 15 kHz-ig), dB: +0,06, +0,02 +0,01, -0,03 +0,30, -0,43 +0,02, -0,05 -0,09, -0.69
Zajszint, dB (A): -91,9 -92,0 -91,6 -86,7 -88,5
Dinamikatartomány, dB (A): 91,8 91,9 93,8 86,6 88,6
THD, %: 0,0068 0,0071 0,0170 0,0065 0,025
IMD + Zaj, %: 0,013 0,014 0,019 0,015 0,124
Sztereó áthallás, dB: -90,7 -89,4 -87,2 -86,5 -82,8

A lent látható grafikon tökéletesen mutatja, hogy mennyire jól szerepelt mindkét telefon, hiszen a frekvenciaátvitel vonala szögegyenes.


Microsoft Lumia 640 frekvenciaátvitel


Microsoft Lumia 640 XL frekvenciaátvitel

Ugyancsak kiváló minősítést érdemelnek a készülékek a zajszint vizsgálása során, mivel elenyésző a zaj, ezt az emberi fül nem is fogja meghallani.


Microsoft Lumia 640 zajszint


Microsoft Lumia 640 XL zajszint

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikációs szempontból néhány különbség adódik azért, és nem csak a nálunk lévő mobilok között, hanem azok további verziói között is. A 640-ből és a 640 XL-ből is van ugyanis egy- és két SIM-es változat (minden esetben microSIM-ről beszélünk), amihez hozzá kell tenni, hogy duál SIM-es készülékek esetén a két kártya csak standby módban lóg együtt a hálózaton, ahogy az egyikről hívást indítunk, a másik lekapcsolódik. Nem minden esetben van LTE sem, chipsettől függően változik a dolog. 4G esetén 150 Mbps, HSPA-nál pedig 42 Mbps sebességgel tudunk maximálisan netezni. A hangminőség nagyon szuper, ebben korábban a Nokia is mindig ott volt a szeren, a legújabb Lumiák esetén sem panaszkodhatunk. Minden változat esetén adott az internetmegosztásra is használható, 802.11a/b/g/n-es WiFi, a Bluetooth 4.0, az NFC, valamint a GLONASS támogatással ellátott A-GPS, aminél nagyon gyors pozicionálásra és stabil jeltartásra lehet számítani.

Microsoft Lumia 640 és 640 XL Screen Shot Microsoft Lumia 640 és 640 XL Screen Shot

Sokszor érte már kritika az Internet Explorer böngészőt, hogy nem mindig hozza az elvárt szintet. Főszereplőinknél ilyenről szó sem lehet, a programban akadásmentes a görgetés, nagyon gyors a weboldalak betöltése, SunSpider 1.0.2-ben 1231,8 ms körüli értéket kapott a két masina. Flash támogatás nincs, olvasómód azonban igen, bár ilyenkor nem a szövegméretezésre adódik sajnos lehetőség, hanem a képeket és az egyéb dolgokat veszi ki a szoftver és csak a nyers szöveget láthatjuk. Számos lapot megnyithatunk, elmenthetünk könyvjelzőket, és kitűzhetjük a honlapot akár a főképernyőre is.

Microsoft Lumia 640 és 640 XL foglalatok, akkumulátor
[+] Microsoft Lumia 640 XL és 640

Értékelés: Microsoft Lumia 640 / 640 XL
Külső
Ergonómia 7 / 6 pont
Anyaghasználat 8 / 8 pont
Összeszerelés minősége 7 / 7 pont
Kijelző minősége 7 / 6 pont
Belső
Kezelhetőség 9 / 9 pont
Sebesség 8 /8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 / 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 / 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 / 9 pont
PIM funkciók 10 / 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 / 9 pont
Multimédia
Vizuális 6 / 8 pont
Audio 6 / 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 / 8 pont
Ár/érték aránya 6 / 8 pont
Hogyan értékelünk?

A 640-ben egy 2500 mAh-s, az XL-ben pedig egy 3000 mAh kapacitású akkumulátort találunk. Mindkettő cserélhető, ám utóbbi jóval tovább bírja energiával ellátni a phabletet. A szokásos Mindig TV teszt azt mutatja, hogy a kisebbik modell körülbelül 4-5, a nagyobbik pedig 6-7 óráig bírja a HD filmek lejátszását. A normál használatban is mutatkoznak különbségek, az 5 hüvelykes variáns egy napot, az 5,7-es pedig 2 napot bír ki anélkül, hogy töltőt kellene csatlakoztatnunk.

Két telefonról egyszerre készíteni összegzést nem történhet meg szempillantás alatt, de legalább így iránymutatást lehet adni arról, hogy melyik készülék miben jobb, vagy éppen rosszabb a másiknál. Az mindkettőre igaz, hogy a Snapdragon 400 chipset és az 1 GB RAM bőven elég erős ahhoz, hogy a Windows Phone 8.1 operációs rendszert könnyedén meghajtsa, tényleg szinte nincs olyan alapvető művelet, ahol megakadna a rendszert, az alkalmazások közötti váltás is szép animációval és folyamatosan történik. Az 5, illetve az 5,7 hüvelykes kijelzőméret között azért igen nagy a különbség, hiába azonos a HD felbontás, a nagyobbik modellt már nem lehet rendesen kezelni egy hüvelykujjal, phablet létére kétkezes használatot igényel. Van viszont pozitív oldala is a 640 XL-nek, sőt, nem is egy van ebből. Kezdjük azzal, hogy a Carl Zeiss optikával ellátott kamera lényegesen jobb képet rögzít, mint a kistestvére, főleg a makró módokban jönnek ki a tudásbeli előnyök, de nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy szelfizésre is sokkal inkább alkalmas az XL változat. A két SIM-es opció alapvetően mindkettő készülék esetén adott, érdemes is kihasználni ezt a lehetőséget, bár azért nem árt figyelmet fordítani arra, hogy esetleg LTE-s változatot válasszunk. Akkumulátoros üzemidő terén megint csak a méretesebb darab felé billen a mérleg nyelve, hiszen azzal a két napos töltő nélküli nyomkodás is meglehetősen egyszerűnek tűnik. Ár tekintetében a Lumia 640 duál SIM pontosan 50 ezer forintba kerül, a Lumia 640 XL két kártyás változata pedig 65 ezer forintot kóstál. A felár mellett el kell dönteni azt is, hogy szeretnénk-e ekkora tepsit magunknál hordani, mert ha nem, akkor azért a 640 mellett bőven vannak más alternatívák is. WP-s fronton ott van például a kicsit még drágább, de jobb kamerával és kompaktabb, szebb kijelzővel rendelkező Nokia Lumia 735, androidos téren pedig még mindig a Huawei Ascend G620s emelhető ki, mely már ráadásként az alacsonyabb árért cserébe Snapdragon 410 SoC-t kínál, bár az is igaz, hogy csak egy SIM-et kezel. A phablet szerelmeseinek szívéért még a jóval vastagabb pénztárcát megkívánó Samsung Galaxy Note 3 Neo versenyezhet, ami mondjuk lényegesen többet is tud tesztalanyunknál. Nehéz tehát plecsnivel jutalmazni az eszközöket, a Lumia 640 annyira azért ezen az áron nem szól nagyot, a 640 XL viszont igenis ajánlott lehet az előbb leírt összegért azoknak, akik phabletet keresnek jó áron, két SIM támogatással és jó kamerával.

Microsoft Lumia 640 XL

Legendd

A Microsoft Lumia 640 Dual SIM-et az XXL GSM küldte el nekünk, a vásárláshoz kérem, kattintson ide.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Microsoft Lumia 640 Dual SIM specifikáció

Microsoft Lumia 640 Dual SIM
Microsoft Lumia 640 Dual SIM Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 141,3 x 72,2 x 8,8 milliméter
Tömeg 145 gramm
Színvariációk fekete, fehér, narancssárga, kék
SIM-foglalat microSIM (2 db)
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8226)
Processzor típusa 1,2 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 305
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD (128 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs (opcionális)
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows Phone 8.1 (Denim)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Facebook, OneNote, Office, OneDrive, Skype, Here Drive+, Lumia Camera, MixRadio, FitBit, Flipboard, FM-rádió, Here Maps, Lumia Storyteller, PicsArt, Utazás, Takarékos üzemmód
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 1 megapixeles
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 864 óra
Beszélgetési idő 26 óra 30 perc (2G) / 17 óra 30 perc (3G)
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor, gyorsulásmérő, közelségérzékelő

Microsoft Lumia 640 XL specifikáció

Microsoft Lumia 640
Microsoft Lumia 640 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 157.9 x 81.5 x 9 milliméter
Tömeg 171 gramm
Színvariációk fekete, fehér, narancssárga, kék
SIM-foglalat microSIM (opcionálisan 2 db)
Kijelző
Kijelző átlója 5,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (259 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8226)
Processzor típusa 1,2 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 305
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB
Memória bővíthetősége microSD (128 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 42 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs (opcionális)
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Windows Phone 8.1 (Denim)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Facebook, OneNote, Office, OneDrive, Skype, Here Drive+, Lumia Camera, MixRadio, FitBit, Flipboard, FM-rádió, Here Maps, Lumia Storyteller, PicsArt, Utazás, Takarékos üzemmód
Multimédia
Fő kamera 13 megapixeles, Carl Zeiss, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera 5 megapixeles
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 936 óra
Beszélgetési idő 31 óra 20 perc (2G) / 23 óra 40 perc (3G)
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor, gyorsulásmérő, közelségérzékelő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés