Bevezető
A mobil telekommunikációs sajtó az elmúlt hónapban a Galaxy S III-tól volt hangos. Bár szinte semmit nem lehetett tudni a Samsung közelgő csúcsgépéről, a telefont mégis már-már Apple-szintű hype övezte. Nem is beszélve a titoktartásról: a gyártó az utolsó pillanatig minden adatot visszatartott a legújabb Galaxy készülékről, és bár szinte minden hétre jutott egy-egy állítólagos kémfotó vagy kiszivárgott specifikációs táblázat, ezek egytől egyig hamisnak minősültek. A nagy felhajtás mellett sokan azon morfondíroztak, hogy a gyártó vajon meg tud-e majd felelni az igen magas előzetes elvárásoknak. Az erős konkurencia (azaz a HTC One X) mellett a telefonnak házon belül sincs könnyű dolga, az elődmodellek is kimondottan nagy népszerűségnek örvendtek. A legelső Galaxy S és a Galaxy S II 20-20 milliós eladott példányszámmal büszkélkedhet, utóbbi idén pedig a tavalyi év legjobb okostelefonjának járó díjat is bezsebelte a Mobile World Congress 2012 rendezvényen.
Míg tavaly a Galaxy S II készülékről már a barcelonai MWC alatt lehullt a lepel, a Samsung idén más taktikához folyamodott, a telefont pár hónappal később egy különálló rendezvényen mutatták be. Az Unpacked 2012 névre hallgató eseménynek a londoni Earls Court kiállítóközpont adott helyet, a sajtó munkatársai a világ minden tájáról érkeztek. A magyar idő szerint este 8-kor startoló bemutatót az interneten is nyomon lehetett követni a hivatalos androidos alkalmazáson, illetve az élő közvetítésen keresztül.
Mi helyi idő szerint háromnegyed 7-kor érkeztünk a helyszínre, ekkor már nagyjából tele volt a terem. Rengetegen kíváncsiak voltak az új Galaxy telefonra, ám az ülőhellyel szerencsénk volt, viszonylag jó helyet sikerült keresni. Alig pár perccel hét után kezdetét vette a műsor egy rövid felvétellel, mely a telefonnal kapcsolatos felhasználói elvárásokat mutatta be. A videó után először Suzi Perry lépett színpadra, akit JK Shin, a Samsung mobil iparágának vezetője követett, majd Loesje De Vriese (marketingigazgató) és Jean-Daniel Ayme (európai telekommunikációs igazgató) vette át a stafétabotot. A bemutató során a nyers hardveres tényekről kevesebb szó esett, az előadók elsősorban a Galaxy S III mögötti szolgáltatáskínálatot mutatták be. Lássuk, miről is van szó!
Külső és belső
A természet inspirálta formatervvel rendelkező telefon speciális, úgynevezett Hyperglaze technológiával gyártott műanyag házba csomagolták. A csillogó bevonatú plasztik fehér (marble white) és sötétkék (pebble blue) színekben pompázik. Mint az elődje, a Galaxy S III sem mondható vaskosnak a maga 8,6 milliméteres vékonyságával, ám a megnövelt méretű kijelzőnek köszönhetően az alapterület is megugrott, immár 130,6 x 70,6 milliméteren terpeszkedik a mobil. A 133 grammos tömegű telefon oldalán a már megszokott elemeket találjuk. Bal oldalt a hangerőt szabályozhatjuk, a ki- és bekapcsoló gomb pedig jobb oldalt kapott helyet. A 3,5 milliméteres kimenet felül kapott helyet, alul pedig egy microUSB-aljzat árválkodik.
Az előlapon egy 4,8 hüvelykes képátlójú kijelző található, melynek felbontása az elvárásoknak megfelelően HD, azaz 1280 x 720 képpontos. A technológiát tekintve egy Super AMOLED panellel van dolgunk, azaz a Galaxy Nexus esetében megszokott, pentile mátrixszal felvértezett megjelenítőre számíthatunk. Az említett készülékkel elentétben azonban a kijelző alatt fizikai gombokat találunk (beállítások, főképernyő és vissza), azaz hiányzik a Galaxy Nexus esetében megszokott, dedikált virtuális gombokból álló vezérlősáv. Ennek köszönhetően az alkalmazások teljes mértékben ki tudják használni az 1280 képpontos magasságot, míg a referenciamodell esetében csak 1184 áll a rendelkezésre. A prezentáció során a 0,01 milliszekundumos válaszidőt is kiemelték, illetve állítólag az elődnél kevesebb energiát fogyaszt a panel.
A hátlapon egy 8 megapixeles, autofókuszos kamera található, természetesen LED-es villanóval megtámogatva. A kamera rettentően gyors: az alkalmazás 990 milliszekundum (kevesebb, mint egy másodperc) alatt elindul, a zero shutter lag technikának köszönhetően szinte azonnal elkészülnek a fotók. A kameraszoftver néhány új funkcióval bővült. A sorozatfelvétel (burst shot) 20 fotót készít, másodpercenként 3,3 képkockás sebességgel, a best photo névre hallgató opciót bepipálva a rendszer automatikusan kiválasztja a legjobban sikerült művet. A telefon automatikusan felismeri az ismerőseinket a képeken, melyeket egy érintéssel meg is oszthatunk a buddy share segítségével. A Face Zoomot aktiválva dupla klikkel ránagyíthatunk az éppen kamerázott arcokra, a Face Slideshow pedig automatikusan megteszi ezt helyettünk, ha diavetítést indítunk. Érdemes még kiemelni a BSI-szenzort, amely a hátlapi kamera mellett az előlapi fényképezőben is megtalálható. Utóbbi 2 megapixeles felbontású képek készítésére alkalmas, illetve akár HD videókat is rögzíthetünk vele.
A borítás alatt a Samsung saját gyártmányú lapkakészlete, a nemrég bemutatott Exynos 4 Quad duruzsol. A 32 nanométeres csíkszélességű chipset egy négymagos processzornak ad otthont, melyek magonként 1,4 GHz órajelen futnak; további részletekre sajnos nem derült fény. Mint ahogy a RAM mennyiségét sem tudtuk meg, ám a háttértár mérete már ismert, modelltől függően 16, 32 vagy 64 GB kapacitással számolhatunk. Utóbbit microSD-kártyával (SDXC) lehet bővíteni, ez maximum 64 GB-ban van meghatározva.
Designed for humans
A formatervhez hasonlóan a felhasználói felület megalkotásakor is a természetből merítettek ötleteket (ám itt tényleg erről van szó). Az Android 4.0.4 fölé húzott MotionWiz UI (igen, a TouchWiz név nyugdíjba vonult, legalábbis egyelőre) továbbra is magán hordozza a régi felület stílusjegyeit, ám az Ice Cream Sandwich hatása is érződik a megvalósításon. A képernyőzár különösen látványos, a kijelzőt megérintve a megfelelő ponton koncentrikus hullámok keletkeznek, mintha tényleg vízbe nyúlna az ember. Állítólag rendszerhangokat is vízcseppek zörejeiből keverték ki, illetve a Live Alarm ébresztőfunkció is a természet zajaiból és morajaiból merít. Az eddigi Galaxy készülékekről ismerős Hub programok a Galaxy S III esetében is a rendszer szerves részét képezik. A Game Hubon keresztül játékokat tölthetünk le, a Music Hub személyében egy online rádiót és zeneboltot tisztelhetünk, az adatbázis körülbelül 17 millió zeneszámot tartalmaz. Ezek mellett a Video Hub is tiszteletét teszi, a TV-műsorok és filmek lejátszására alkalmas szolgáltatás kezdetben mindössze hét országban lesz elérhető.
Néhány új, az intelligens működésre fókuszáló funkció is debütált a Galaxy S III-ban. Legfontosabb talán az S Voice nevű hangvezérlő modul, mellyel az iPhone 4S Siri névre hallgató funkciójához hasonlóan vezérelhetjük a telefonunkat, ám ennél egy kicsit többről van szó. A funkciót a készülék megérintése nélkül is elindíthatjuk, ehhez a Hi Galaxy szavakat kell a mikrofonba suttognunk. A fejlett hangfelismerő algoritmuson az akcentusok sem foghatnak ki, a mobil nyolc eltérő tájszólást ismer fel.
A Smart stay képesség személyében egy automatikus képernyőzárat kapunk, melyet aktiválva a telefon a másodlagos kamera segítségével figyeli a felhasználó szemének mozgását; amennyiben egy bizonyos ideje nem a képernyőt nézzük, a mobil automatikusan lezárja azt. Ez a funkció továbbá az orientációváltások tiltására is szolgál, bekapcsolása után például nem fordul majd elő, hogy netezés közben oldalra fekve a képernyő is velünk fordul. A személyi asszisztensként működő Smart alert funkció értesíti a felhasználót az elmulasztott eseményekről, amennyiben azok egy számunkra fontos személytől származnak. A fentieken kívül jó néhány hasonló apróságot kapunk. Ilyen az In-call sound equalizer, amely telefonbeszélgetés közben adaptívan javítja a hangminőséget. Az S Health különféle orvosi műszerekkel képes együttműködni, a felhasználó egészségi adatait automatikusan összegyűjtve. A Drive link személyében egy hanggal vezérelhető autós panelt kapunk; kérdés, hogy ehhez miért nem jó az S Voice. Érdekes lehet még a videólejátszó Popup play funkciója, mellyel az éppen játszott felvétel kisebb méretre hozásával, a megállítása nélkül érhetjük el a telefon egyéb funkcióit. Ezek mellett a vállalati szolgáltatások is bővültek, a szokásos irodai szoftvercsomag mellé a háttértárat is titkosíthatjuk. A Remote Access segítségével távolról elérhetjük DLNA-n keresztül a tartalmakat. A Group Cast WiFi-alapú konferenciabeszélgetések lebonyolítására használható.
Adatkommunikáció, akkumulátor, első benyomások
Adatkommunikációs szempontból nagyon jól áll az új Galaxy. A HSPA+ adatkapcsolati sebességet (21 Mbps lefelé) biztosító modell mellett egy 4G verzió is piacra kerül, ám utóbbi csupán Amerikában, Japánban és Dél-Koreában lesz kapható. A Bluetooth 4.0 modem mellett természetesen egy WiFi-modult is találunk a mobilban, amely magas sebességű kommunikációra képes a csatornák összekötése révén (ez az úgynevezett WiFi channel bonding). NFC-egységet is kapunk, a készülék a Galaxy Nexus-ban debütált Beam funkció továbbfejlesztett változatát (S Beam) is támogatja. A telefon képét WiFi Direct-kapcsolattal a szabványt támogató TV-re vagy monitorra is kiküldhetjük, az AllShare Dongle névre hallgató kiegészítő pedig szintén WiFi-Direct kapcsolatra nem alkalmas, ám HDMI-támogatással rendelkező gépen elérhetővé tesz a funkciót. A Samsung egyébként a Visával szoros együttműködésben gőzerővel dolgozik az NFC-alapú fizetésen, ha minden igaz, a londoni olimpia során már a telefont a pulthoz érintve is lezavarhatjuk az ügyleteinket. Természetesen a GPS-modul sem maradhatott ki a pakliból, a telefon pedig a GLONASS (kvázi az orosz helymeghatározó rendszer) műholdak alapján is képes bemérni a pozíciót.
A hátlap alatt egy 2100 mAh kapacitású akkumulátor lapul, melyet vezeték nélküli technológiával is tölthetünk a külön megvásárolható tartozék segítségével. A prezentáció során a további kiegészítőkre is fény derült. Beruházhatunk többek között egy kihajtható tokra (Flip Cover), asztali és autós dokkolóra (Desktop Dock és Car Dock), töltőállványra (Battery Charging Stand), az említett AllShare Dongle mellett HDMI- és HDTV-adapterre is szert tehetünk. Ezek mellett egy S Pebble nevű MP3-lejátszós kiegészítőről is szó esett, ám ennek működéséről, illetve a készülékek kapcsolódási elvéről nem tudtunk meg többet.
A megjelenésre nem kell sokat várni, a 3G kapcsolatra képes modell már a hónap végén, pontosabban május 29-én a boltok polcaira kerül. Kiderült továbbá, hogy a Galaxy S III egyszerre 145 országban, 296 szolgáltató bevonásával rajtol majd el. Természetesen mi is kipróbáltuk a készüléket, ám időszűkében (illetve az asztalok körüli hangzavar és tömeg miatt) sajnos nem tudtuk megnézni az új funkciókat, melyekből rengeteg újat kaptunk. Egy rövid hands-on videót azért készítettünk, a felvétel a bekezdés alatt látható. A telefon sebességére sem lehet panasz, a folyamatosság tekintetében a HTC One X szintjén van a Samsung üdvöskéje. Ítéletet még nem mondanánk, reményeink szerint hamarosan egy hosszabb teszt erejéig is rátenyerelünk a masinára, a végleges verdikt tehát május vége felé várható. Végszóként pedig szeretnénk megköszönni a Samsungnak, hogy szerkesztőségünk is képviselhette magát az eseményen.
dr. Kind
A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.