Hirdetés

Maxtron IP67-1 - csavarosan a napsütésből

Az indonéz gyártó újdonsága robusztus külsővel hívja fel magára a figyelmet, két SIM-et kezel, ezen kívül ellenáll a víznek és a pornak.

Bevezető, tartozékok

Maxtron. Erről a márkáról nem sokat hallani, első dolgom az volt, hogy a Google keresőjét segítségül hívtam, hátha több információt kapok róla. Félig-meddig sikerrel jártam, mivel a cég honlapját azonnal elértem, plusz némi érdekességgel más honlapok is szolgáltak. A Maxtron egy indonéz vállalat, mely legfőképpen elektronikai termékek forgalmazásával foglalkozik, rengeteg az import alkatrész, melyből több dolgot fabrikálnak. Kínálatukban hagyományos telefonok, tabletek és strapamobilok találhatók, szériák szerint lehet kiválasztani eszközöket, más kérdés, hogy sok szekciót üresen hagytak, gondolták majd feltöltik később, mondhatni bíznak a jövőben.

Maxtron IP67-1
[+]

A 2002-ben Jakartában alapított vállalatnak most egy ellenálló telefonja érkezett hozzánk, méghozzá az XXL GSM-nek köszönhetően. Az IP67-1 fantázianévre (mondjuk fantázia nem sok van benne) hallgató készülék a Sonim és az Evolveo strapamegoldásainak állítana ellenfelet, mivel külső burkolata nem csak a víznek, hanem a pornak és az ütéseknek is ellenáll. A masina egyértelműen azoknak lehet szempont, akik olyan munkakörben dolgoznak, ahol gyakran érheti sérülés a mobilokat. Az újdonság ráadásul két SIM-et kezel, így aki eddig két telefont hordott magánál, annak ez nagy felüdülés lehet. Vannak persze hátrányai is a kütyünek, nem egy tapasztalt gyártóról beszélünk azért.

Maxtron IP67-1
[+]

A doboz legviccesebb pontja a luxus dizájn felirat, mit ne mondjak, ha ez a luxus, akkor inkább a Holdon szeretnék élni. A narancssárga-fehér csomagolás egyébként több dolgot is elárul tesztalanyunkról, mindemellett pedig már a fedélen megcsodálhatjuk a készülékről készült képet, a kijelzőn az Indonézia-szerte méltán(?) népszerű, alternatív rockot játszó Noah együttes fotójával, ez mondjuk valószínűleg hazánkban nem fogja különösképpen megdobni a vásárlási kedvet. Ugyanakkor a banda neve esetünkben más értelmet is kap, ha lemaradsz a bárkáról, akkor a telefonod tutira túléli az Özönvizet. Oldalról kell felnyitni a mágnesesen záródó szelencét, egy párnázott részben fekszik az IP67-1, alatta pedig kis zacskókban hevernek a tartozékok. A használati útmutatón kívül jár a telefonhoz még egy töltőfej, egy microUSB kábel és egy normál kialakítású headset.

Hirdetés

Külső

Kezdjük azzal, hogy a gyári fólia úgy rá van ragasztva a kijelzőre, hogy egyrészt nem lehet leszedni, másrészt ha mégis megpróbáljuk, akkor kábé szétszakad. Ez nem csak azért gond, mert ocsmányul néz ki, hanem azért is, mert a fóliára nyomtatott feliratok ugyanúgy rajta maradnak a képernyőn, vagyis semmi sem látszódik tőle. Odáig oké, hogy a telefon IP67 védettséggel rendelkezik, azaz korlátozott mértékben ellenáll a pornak és a víz alá merülést is bírja harminc perc hosszan egy méter mélységig, de azért az, hogy már az első bekapcsolás után kapargatni kell a képernyőt, az nem járja. Aki mégis idegessé válna, az akár el is dobhatja a telefont, mivel ütésálló, ami általában azt jelenti, hogy egy méter magasból való betonra ejtés sem okoz kárt benne. És még a fólia maradéka sem jön le. Az összeszerelési minőség természetesen hibátlan, a külső tekintetében legfőképpen műanyagból épül fel a készülékház, egyedül az oldalsó elemek kaptak gumi borítást, hogy a rezgéseket elnyelje a telefon. Az egykezes nyomkodás gond nélkül megoldható, kategóriájához képest nem nagy a Maxtron újdonsága a maga 122 x 56,2 x 22,2 milliméteres dimenzióival és 125 grammos tömegével.

Maxtron IP67-1
[+]

Elölről egész pofás a masina, főleg a hozzánk eljutó narancssárga-fekete színkombinációban (létezik még sima fekete és zöld-fekete változat is) néz ki jól. A kijelző 2 hüvelykes, felbontása pedig QCIF. Ezt a négy betűt ezer éve nem láttam telefonoknál, nem véletlenül, hiszen 144 x 176 pixeles felbontást takar. Ugyanakkor szerintünk ez nem állja meg a helyét, ránézésre is legalább 176 x 220 pixeles a kijelző. A képsűrűséggel nyilván nem érdemes foglalkozni egy strapatelefonnál, ennél egy fokkal fontosabb a 65 ezer szín megjelenítésére képes átlagos TFT-panel betekintési szöge, ami jelen esetben oldalról rendben van, felülről és alulról nézve viszont nagyon gyorsan fakul a képernyő. A megjelenítő fölött mindössze egy beszédhangszóró látható, az előlapi kamerának tehát búcsút kell mondanunk. A numerikus billentyűzet a telefon egyik nagy vonzereje, megfelelő mérettel rendelkeznek a gombok, egymástól kényelmes távolságban helyezkednek el, kemény nyomásponttal rendelkeznek, így kicsi az esély arra, hogy véletlenül benyomódnának. Középen egy négyirányú gomb látható, ezen kívül külön billentyűvel érjük el a menüt, a névjegyzéket, az SMS-eket, a kamerát, valamint a hívás fogadást és a hívás megszakítást. A billentyűzet kék megvilágítása a dizájnerek munkáját dicséri, nagyon vagány lesz tőle a masina.

Maxtron IP67-1
[+]

Ahogy korábban írtam, az oldalakra gumiból készült borítást helyeztek, ami az ütések elnyelésében segít, kicsit recézett felületű, így akár kesztyűben is biztonságosan megfogható a telefon. Igazából kevés dolgot álmodtak meg az oldalsó lapokra, alulra került egy mikrofon és egy reset gomb, balról pedig egy ajtócska figyelhető meg, mely mögé a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetet és a microUSB csatlakozót rejtették.

Maxtron IP67-1
[+]

A hátlap leginkább egy transzformerre hasonlít, nem véletlen, hogy a Maxtront én szinte mindig Megatronnak mondtam. A felső területet a VGA felbontású kamera és a rendkívül lármás hangszóró uralja, középen pedig csavarral fogták oda a leválasztható borítást. Praktikus, hogy a csavarok nem esnek ki ebből a műanyag lapból, így kevés eséllyel fogjuk elveszíteni őket. Ha eltávolítjuk a borítást, akkor először az akkumulátorhoz jutunk, ami cserélhető, így szükséghelyzetben egy másik telepet tudunk a telefonba rakni. Az energiaforrás alatt található még a két normál kialakítású SIM-foglalat, és a microSD kártyahely.

Hardver, szoftver, multimédia

Ahogy az általában lenni szokott, a hagyományos készülékeknél nem látják el a nagyérdeműt túl sok információval a hardveres komponenseket illetően, a Maxtron újdonságáról is csupán annyit tudni, hogy 1000 névjegyet és ugyanennyi rövid szöveges üzenetet képes tárolni, a belső flashmemória mérete pedig mindössze 20 kilobájt. A röhejesen kevés tárhely semmire sem lenne elég, így a gyártó a telefonját maximum 32 gigabájtos microSD kártyák fogadására készítette fel.

A készüléken egy régi MTK operációs rendszer fut. A főképernyőn a hálózati jelerősséget, az akkumulátor töltöttségi szintjét, a SIM-ek neveit, valamint az időt és az értesítéseket jelzi ki a szoftver. A menü kilenc pontból áll, magyar nyelvvel sajnos nem rendelkezik a rendszer, így az angol (vagy a bátrabbaknak indonéz) nyelvtudásra kell támaszkodni. A hívásközpontban a híváslistát és a csevegéssel kapcsolatos beállításokat tekinthetjük meg, kijelezhetjük a beszélgetési időt, konfigurálhatjuk az automatikus tárcsázást. A névjegyzékben található kontaktokhoz nevet, telefonszámot és csengőhangot csatolhatunk. Az üzeneteknél kérhetünk kézbesítési jelentéseket, az szervezőben pedig számos alpontot találunk. Van Sokoban nevezetű játék, havi nézetet tartalmazó naptár, ébresztő- és világóra, számológép, valamint eBook olvasó. A szolgáltatások ikon mögött a böngészési lehetőségek rejtőznek, a beállításokon belül pedig a kijelzővel, a telefon és SIM kódjaival, valamint az audioüzemmódokkal kapcsolatos konfigurációkat érjük el. Meg kell még említeni a Maxtron Chatet, ami a közösségi üzenetküldő alkalmazásokat gyűjti össze egy helyre.

Maxtron IP67-1 screen shot Maxtron IP67-1 screen shot Maxtron IP67-1 screen shot

Maxtron IP67-1
[+]

Fényképezni VGA, azaz 640 x 480 pixel felbontásban tudunk, a kamera fixfókuszos, ledes vakunak még a nyomát sem látni. A szoftverben megadhatjuk az időzítés értékét (5, 10, 15 másodperc), a felbontást, a képminőséget, a fehéregyensúlyt (fluoreszkáló, felhős stb.), kipihálhatjuk az éjszakai módot, plusz választhatunk a szépia, fekete-fehér, negatív effektek közül. Képkészítéskor a telefon olyan hangot ad ki, mint a régi gyerek lézerpisztolyok, idegesítően nagy a lárma, amit esélyünk sincs lehalkítani. Videóknál a legfinomabb kiírást kell beállítani, így már meg sem állunk a QCIF felbontásig, ennyit tud ugyanis a telefon. A mozgófilmek avi formátumban kerülnek mentésre, egy ilyen mobil bezzeg tudja ezt, csak hát minek, a QCIF-re mi évek óta azt mondjuk, hogy az alacsony felbontás miatt a szlogen az lehetne, hogy "az arc nélküli ragyogás".

Legszívesebben nem illetném sem kedves, sem más szavakkal ezt a kamerát, de muszáj megtennem, szóval kimondom, egyszerűen pocsék, használhatatlan, undorító, meghökkentő, kiábrándító és ezek szinonimái illenek erre az irónikusan fényképezőnek nevezhető valamire. Semmi, de semmi köze nincs a képeknek a valósághoz, a színek eltorzulnak, a részletek hiányoznak, a vonalélesség romokban hever, a dinamikatartomány pedig ismeretlen fogalom az optikának. Tényleg semmi értelme egy ilyen kamerának telefonban, ez egy n+1 modul, amit egy kétszáz éves szekrény termeszek által megrágcsált és porral borított polcáról rúgott le véletlenül egy hálóját szövögető pók.

Maxtron IP67-1 screen shot Maxtron IP67-1 screen shot Maxtron IP67-1 screen shot

A videolejátszó képes visszajátszani a telefon által rögzített remekbe szabott felvételeket, másra viszont már nem képes. A zenelejátszó sem segít a bajon, nyilván a belső tárhelyen még egy csengőhang is szűkösen fér el, ezért egy microSD kártyán tálaltam neki egy top 50 albumot. Nos, nem látta a rendszer, ráböktem, hogy frissítsen, de nem reagált semmit, üres maradt a lista. Pedig be lehet kapcsolni a háttérben zenélést, az ismétlést, és a shuffle módot, de - és ezt régi motorosok talán tudják - a korai MTK platformok jellegzetessége, hogy kizárólag akkor láthatjuk a zenéket, ha azokat a My Music nevű mappába ömlesztjük bele. A hangszóró elképesztően hangos, mondhatni fülsüketítő, de ez így szokott lenni a strapatelefonoknál, hogy a légkalapáccsal dolgozó emberek se maradjanak le egyetlen hívásról sem.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Böngészni GPRS segítségével tudunk, ezt a rendkívüli sebességet kihasználva tudjuk elérni a honlapokat, a szoftver pedig lehetőséget ad könyvjelzők mentésére, és a képek betöltésére. Két nagyraértékelt tudással rendelkezik még a készülék, az egyik a Bluetooth, a másik pedig a két SIM kezelése, utóbbi viszont csak standby módban működik, ha ugyanis az egyik kártyáról indítunk egy hívást, a másik már búcsút is int a hálózatnak. Nincs WiFi, NFC és GPS, a microUSB csatlakozón keresztül is csak adatokat másolni lehet a készülékre, illetve ilyen módon lehet tölteni is a masinát.

Maxtron IP67-1
[+]

A méretes, téglalap formába öntött akkumulátor csalódást keltő, mindössze 900 milliamperóra kapacitással rendelkezik, pedig ennél sokkal nagyobb teljesítményű telepeket is láthattunk már a konkurenseknél. Az üzemidő persze még így is sokkal jobb a mai okostelefonoknál, bátran lehet használni a készüléket több napon keresztül, ám a rekordok megdöntésére nem nyílik majd lehetőségünk.

Maxtron IP67-1 screen shot Maxtron IP67-1 screen shot Maxtron IP67-1 screen shot

Értékelés: Maxtron IP67-1
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 2 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
Adatkommunikációs képességek 3 pont
Multimédia
Vizuális 1 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Maxtron IP67-1 jelenleg Balin 20 ezer forintba kerül. Igen, jól látják a tisztelt olvasók, onnan származik a kütyü, a napsütötte szigetről vándorolt el az öreg kontinensre, kvázi mutatóba. Nyilván ezt a készüléket nem lehet összehasonlítani a belépő szintű, vagy alsókategóriás androidos okostelefonokkal, mivel teljesen más felhasználói kör számára készült. A masina tervezésénél a strapabírás volt a fő szempont, a víz- és porállóság már nem kuriózum, az ütések elviselése azonban még mindig pozitív képességnek számít. A rendszer rém egyszerű, éppen ezért gyors, a microSD kártya bővíthetőség pedig a zenék vagy más nagyobb fájlok kedvelőinek lehet fontos tulajdonság. A kamera borzalmas, a kijelző sem túl acélos, a billentyűzet viszont kárpótol ezekért, kiválóan lehet gépelni a gyártó termékén. Az üzemidő átlagosnak mondható a kategóriában, ám a mai okosszerkezetekhez képest jelentős előrelépésre számíthat az, aki tesztalanyunkat választja. Ilyen téren viszont egyelőre a másfélszer ennyibe kerülő Evolveo StrongPhone Accu a király. Főszereplőnk árbeli konkurense inkább a Caterpillar B25 és a Evolveo StrongPhone X1, egyik sem tud többet vagy kevesebbet, bármelyiket választhatja az, aki terepen dolgozik, más kérdés persze, hogy a Maxtron újdonsága itthon aligha szerezhető be, így plecsnit sajnos nem tudok adományozni neki.

Legendd

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Maxtron IP67-1
Maxtron IP67-1 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 122 x 56,2 x 22,2 milliméter
Tömeg 125 gramm
Színvariációk fekete, fekete-narancs, fekete-zöld
SIM-foglalat két darab normál
Kijelző
Kijelző átlója 2 hüvelyk
Kijelző felbontása 144 x 176 pixel
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 65 ezer
Hardver
SoC típusa N/A
Processzor típusa N/A
Processzor csíkszélessége N/A
Processzor utasításkészlete N/A
Grafikus chip N/A
RAM mérete N/A
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000
SMS memória 1000
Belső tárhely 20 kb
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / van
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő nincs
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform N/A
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens nincs
Játék van
Valutakonverter N/A
Extra szoftverek Számológép, Ébresztőóra, Naptár, Sokoban, Maxtron Chat, Ebook Reader, FM-rádió
Multimédia
Fő kamera VGA, fixfókusz
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel QCIF
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 900 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
Ütésálló

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt