Bevezető
Egy percig sem kellett azon gondolkodnom, hogy az XXL GSM-től kapott LG KG320-at milyen telefon ihlette. Elég csak megnézni a képeket, elég csak az alapvető külső jegyekkel tisztában lenni. Fekete színű, vékony telefon, olyan bőrtokban, amelynek a hátulja a fényképezőgép kedvéért lukas. A tok alsó részén fémes csík, melyen a márkajelzés olvasható, és ezúttal nem Samsung. Nem a P300-P310 vonal újabb termékével van dolgunk, ez most itt egy LG.
A Samsung P300 hatalmas ötlet volt, igényes megvalósítással. Ennek ellenére itthon nem túl kelendő. Azóta megjött utódja is, a P310, ami pont a fentiek miatt valószínűleg nem kerül hazánkban hivatalosan forgalomba. Nem úgy, mint jelen tesztünk alanya, ugyanis az LG KG320 piacra lépéséről magyar nyelvű sajtóközlemény is érkezett, ráadásul a gyártónál szerényen Mobilkártya névvel ruházták fel a telefont, hogy ugyanolyan egyszerűen megjegyezhető legyen, mint a KG800 kódnevű Chocolate.
Én a magam részéről igencsak megkedveltem a Samsung hasonló kialakítású modelljét, be is vallom gyorsan, hogy a P310 cikk megjelenése óta ezzel rohangálok. Éppen ezért örömmel látom, hogy más gyártó is erre az útra lép: a bőrtokba helyezett telefon egyszerűen elegáns. Bátran elővehető színházi előadás szünetében, tárgyaláson, elkéri a taxisofőr, hogy megnézze, a benzinkutas is rácsodálkozik, sokkal hasznosabb már gyárilag olyan bőrtokba helyezni a készüléket, ami specifikusan az adott modellhez készült.
Ám az LG KG320 valahogy mégsem lett az igazi, nem tudta utolérni a P300, pláne a P310 szintjét. Miután ez utóbbi még mindig itt pihen az asztalon, ezért elkerülhetetlen lesz némi összehasonlítás, de figyelembe kell venni, hogy az LG modelljének ára nagyjából fele a Samsung üdvöskéjéért leszurkolandó pénzösszegnek.
Külső
A KG310 már első ránézésre is egyszerűbb konstrukció. A bőrtok nem olyan finom tapintású, mint a Samsung P310 külső héja, maga a telefon sem akar annyira durván exkluzívnak tűnni. Ennek egyik oka, hogy az LG nem rúgta fel a készülék hagyományos elrendezését, a gombok maradtak a helyükön, így a forma sem annyira széles és lapos, hanem inkább a szokásos arányokkal bír, bár a 9,9 mm-es vastagság nem piskóta.
A készülékházon több a műanyag, bár az akkumulátor fedlapja itt is fém. A kijelző szinte pontosan a telefon előlapjának felét foglalja el, a gombsor pedig teljesen kitölti a rendelkezésre álló helyet. Ennek következménye, hogy a billentyűk teljesen egyértelmű elrendezést kaptak, ráadásul igen jól láthatóak. A navigációt öt irányú készség segíti, melynek közepe olyan, akár egy pici gombóc, a mindennapi használatban igen kezesen működik.
A telefon bal oldalán csak a töltő és a headset csatlakozója található, ez utóbbi sztereó kivitelben az alapcsomagnak is része. A jobb oldalon egyedül a multimédiás szolgáltatások gyorsgombja fedezhető fel, amely a zenelejátszót, vagy a kamerát hivatott aktiválni. A készülék alja és teteje sima, a hátlapon viszont brutálisan nagy takarólemez védi a kamera optikáját. Az asztalra helyezett telefon is erre az idomra fekszik fel, ami abból a szempontból előnyös, hogy nyitva hagyott retesz esetén sem az optika piszkolódik, illetve a szintén a hátlapon elhelyezett hagyszóróból könnyeben kiárad a muzsika.
A bőrtok a legnagyobb különbségek közé sorolandó, ugyanis az LG-hez adott tartozék elég egyszerű darab. A Samsung modelljeivel ellentétben a tokban nincs akkumulátor, ezért ennek használata nélkül is pont annyit tud a telefon, mint ezzel együtt.
Hirdetés
Kijelző, menü
A 176x220 pixeles képernyő 262 ezer színárnyalat megjelenítésére képes. A fényerősséggel és az olvashatósággal sincsen gond. A háttérvilágítás ideje maximum 60 másodperc lehet, a billentyűzetnél ez az érték 30 szekundumos. Ha letelik az idő, akkor a kijelző teljesen sötétté válik. Nem fogadott hívásokra, beérkezett üzenetekre nem figyelmeztet sehogy a telefon, ha esetleg nem vesszük észre, csak a kijelző aktiválása után válnak láthatóvá ezek az információk.
A menü 12 ikonból épül fel, nagy hasonlóságot mutat a Chocolate LG belső felépítésével. Minden menüpont elérhető számgombokkal is, ráadásul az egyes almenük között horizontálisan is tudunk léptetni. A 12 rajzocska elég egyértelmű, különösebb magyarázatot egyik sem igényel. A színséma vagy fekete, vagy pedig ezüst, ami inkább fehér, de hát előbbi mégiscsak egy nemesfém.
A fényerő érdekes módon úgy változtatható, hogy egy listában kell kijelölni, hogy 40-60-80-100 százalékos erősséget szeretnénk-e. A navigációs gomb négy iránya különböző funkciók elérésére hivatott. Lefele szokás szerint a telefonkönyv érkezik. Felfele nyomásra a saját magunk által szerkeszthető gyorsmenübe botlunk, balra az üzemmódváltás található, jobbra indulva pedig az üzenetek közé csöppenünk.
Alapfunkciók
A telefonkönyv 1000 férőhelyes. Egy névhez több telefonszám tartozhat és semmi más. E-mail cím nincs, szülinap meg ilyesmi szintén hiányzik. Van viszont kép, elvileg. Ott a menüpont, gondoltam hogy remek alkalom, hogy kipróbáljam azt is, hogy bejövő hívás esetén mennyire képes kitölteni a fejem a kijelzőt. De egyszerűen nem jöttem rá, hogyan kell csatolni, aztán megvilágodosodtam: csak 72x72 pixeles fotókat kínál fel a rendszer, a nagyobbakkal nem tud ebben az esetben mit kezdeni. Így hát ez megadja a másik kérdésre is a választ, a bejövő hívás során látható fotó elég kis nyomi.
Az üzenetkezelés nem mutat túl sok extrát. Egy SMS 10 darabból állhat, a hátralevő karakterek száma folyamatosan látható szerkesztés közben. A betűk viszont kicsit aprók lettek, de a jobb kontraszt kedvéért a szerkesztőablak háttérszíne és a karakterek színe is módosítható. A kezelhető MMS mérete 100KB, ha nagyobb képet szúrunk be, akkor a szoftver azt automatikusan VGA felbontásúra kicsinyíti, hogy küldhető legyen. Az e-mail kliens több fiók kezelésére is képes, ismeri a hitelesített SMTP szervereket és hajlandó csatolmányokkal is megküzdeni amennyiben azok formátuma ismerős a telefon számára. A küldési mérethatár 100KB, a fogadási ennek háromszorosa. Az üzenetkezeléshez 8 megabájt tárhely biztosított, ide 150 SMS és 100-100 MMS, illetve e-mail férhet be.
A szervezőfunkciók között helyet kapó naptár havi nézete igen jól olvasható. Ennyiben ki is merül összes előnye, mert heti nézet az nincs, a napi listázás pedig elég puritán. Az új bejegyzéseknek nem lehet típusa, minden ugyanolyan, kezdő időpont, vég időpont, szöveg és jónapot. Nem bonyolították túl a dolgot, ráadásul maximum 20 esemény tárolására képes a szoftver. Az biztos, hogy a bemutatón elhagzott mondat, miszerint "a trendkövető és a multimédiás funkciók iránt fogékony üzletemberek imádni fogják az LG-KG320-at" egyszerűen lázálom. Ébresztőórából öt van, ezek viszont sokkal jobban paraméterezhetőek, mint a naptár. A számológép igen látványos (ismeri a szögfüggvényeket is), van mértékegység átváltó szoftver is, amely még a cipőméretek között is tud számolni, a világóra pedig egy mutatós térképpel próbál izmosítani.
Multimédia
A hátlapon 1,3 megapixeles kamera található, amely maximum 1280x960 pixel felbontású képek készítésére képes. A fotózás azzal is indukálható, ha csak simán félrehúzzuk a reteszt. Innentől elvileg vízszintesen kellene tartani az eszközt, az oldalsó gombbal fogunk tudni exponálni, de a feliratokat nem sikerült kordában tartni, ugyanis az opciók és a kilépés gombok az eredeti irányban kerültek feltüntetésre, de ha a beállításokat előhívjuk, akkor vízszintesen bukkan fel az erre hivatott ikonsor.
Az elkészült képek (fent) elég vegyesek. Mondjuk nem volt napsütés, de talán így van értelme, napsütésben még egy camera obscura is viszonylag jó fotót csinál. A fícsörlista egy darab vakuból (igen harmatos fényerővel) digitális zoomból, fehéregyensúly-állításból, keretekből (csak 176x220 pixel esetén) és sorozatfelvételi lehetőségből áll. A videó érdekes felbontással működik, mert 208x160 pixeles felvételek készülhetnek. Persze ez így is marad az egérmozi szintjén. Az elkészült fotók a telefon belső memóriájában kapnak helyet, amelynek 128 megabájt a mérete, bővítési lehetőség nincs.
A zenelejátszó nagyon látványos, leveri az eddig látott összes vizuális effektet mind a három választható grafika. Viszonylag jól is szól, van playlist, van véletlenszerű és ismétlődő lejátszás, valamint equlizer is. Egészen odáig rendben van, amíg ki nem derül, hogy nem tud a háttérben futni. A szoftver ismeri az MP3 mellett az AAC, AAC+, eAAC+ és WMA formátumokat is. A beépített diktafon kemény 20 másodperces hangjegyzetek készítésére képes, ez ekkora memória mellett szerintem röhejes. A mellékelt fülesnek van önkritikája, ugyanis két részből áll: a fülbe helyezendő fele egy az egyben cserélhető, mert a távirányító magasságában 3,5-ös jack foglalat található, amely lehetőséget biztosít bármilyen más headset csatlakoztatására.
A telefonban vannak környezeti profilok, illetve szerencsére tud egyszerre rezegni, valamint csörögni. A vibra ráadásul elég vehemens, még a bőrtok sem tudja annyira letompítani, hogy ne vennénk észre a rázkódást. Beszélgetés közbeni kihangosítás viszont nincs, ami finoman szólva is meglepő fejlemény.
A játékok között kettő java alkalmazás fedezhető fel, az egyik a Sudoku, ami valószínűleg marha divatos lehet a távoli keleten, mert már nem ez az első olyan koreai, vagy japán modell, amelyben belebotlottam, aztán jött a Nokia 6080 is... Elvileg logikai játék számokkal, nekem nem volt hozzá türelmem, de egy jól informált olvasó felvilágosított, tőle idézek (és köszönöm): "Gondolom, a 6080-as cikked után elég sokan megírják Neked, hogy mi az a Sudoku, de hátha mégsem. Hidd el, elég jó játék. Mindenféle nyomtatott formában is megjelent, Amerikában a repülőtéren, a buszon is ezzel rohangásztak az emberek, elég nagy divat. Szóval: az alap Sudoku egy 9x9-es négyzetrács, 9 db 3x3-mas kisebb négyzetből összerakva, bennük néhány egyjegyű szám. A feladat az összes üresen hagyott mező kitöltése, szintén egyjegyű számokkal úgy, hogy az összes sorban, oszlopban és kis négyzetben pontosan egyszer szerepeljenek a számok (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9). Kipróbálható esetleg a www.websudoku.com címen, ott nehézség szerint is lehet haladni. Elég sok low-budget napilapban is van emlékeim szerint (Blikk, Metro, egyebek)." A másik okosság egy kicsit átdolgozott kígyó, amelynél nem csak a bogyók összeszedése, hanem azok sorrendje is fontos. Egyik alkalmazás sem fogja megrengetni a mobiljátékok piacát, úgyhogy bátran töltsünk le a készülékre további okosságokat.
Adatkommunikáció, akkumulátor
A telefonhoz kapunk USB kábelt. Ha csak simán rákötjük a gépre, akkor a kicsi LG külső meghajtóként látszik. A jelek szerint ez egyre inkább trend a mobilgyártók körében, mi a magunk részéről üdvös lépésnek tartjuk, hiszen a tesztfotók Bluetooth segítségével történő átküldésével nem kell bajlódni. Esetünkben ez utóbbi sem okozna gondot, mert a kábeles összeköttetés mellett ez a funkció sem maradt ki az adatkommunikációs repertoárból. Az USB 2.0-s verziószámú, a Bluetooth viszont csak 1.2-es, a sztereó hangátvitelt sem támogatja.
A beépített böngésző alapvetően csak WAP oldalak megjelenítésére képes, de miután csak a jó öreg GPRS kapcsolat áll rendelkezésünkre, ezért ez nem olyan nagy baj. Ha modemként szeretnénk használni a KG320-at, akkor a dobozban levő CD segítségével ez minden gond nélkül megoldható.
Az akkumulátor igen harmatos. Két nap alatt simán beadja a kulcsot, mondjuk az LG nem is merte meglépni a Samsung poénját: itt nincs a bőrtokban bónusz akkumulátor, a hátlap alatti telep 600 mAh-ás teljesítménye pedig értelemszerűen elég gyenge. Egyetlen öröm, hogy USB kábelen keresztül is tölthető a kicsike.
Összegzésként annyit írhatok talán, hogy engem nem győzött meg. Most már lassan a Samsung P300 is ezen az árszinten mozog, mindenki döntse el maga, hogy melyik a jobb. A kis LG-ben van ötlet, vannak hasznos dolgok (USB, trigonometrikus számológép, jó gombok, tartozékok), de a naptár igen béna, nincs stopper, az EDGE is kimaradt, a memória nem bővíthető, az MP3 lejátszó pedig nem fut a háttérben. Szóval vegyes a helyzet, mindenki ítélje meg maga, hogy a felsorolt hiányosságok mennyire számítanak.
Bog
Az LG KG320-at az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
Specifikációk
LG KG320 | ||
![]() |
Technológia | GSM 900/1800/1900 |
Méret | 96x45,5x9,9 mm | |
Súly | 70 g | |
Kijelzõ | 176x220 pixel, 262 ezer szín, TFT | |
Telefonkönyv | 1000 | |
SMS/MMS memória | 150/8MB | |
Egyéb memória | 128MB | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van - kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+2/nincs | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | nincs/1.2 | |
Prediktív | magyar T9 | |
Hangtárcsázás | nincs | |
Hangrögzítõ | 20mp | |
Hangvezérlés | nincs | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | nincs | |
Alap akkumulátor | 600 mAh Li-Ion | |
Készenléti idõ | 200 óra | |
Beszélgetési idõ | 300 perc | |
Fényképezõgép | 1,3 megapixel, 208x160 px videó, vaku | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngészõ | 2.0 | |
HTML böngészõ | van | |
Játékok | 2 | |
Csengõhangok | MIDI, MP3 | |
Operációs rendszer | nincs | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | sztereó füles, USB kábel, bőrtok |