IFA - jöttünk, láttunk, visszamennénk

Előzmények, utazás

Az elmúlt hetekben néhányszor már beszéltünk a NavNGo-s srácokkal, és akkor hallottuk tőlük, hogy gőzerővel készülnek az IFA (Internationale Funkausstellung – Consumer Electronics Trade Show) kiállításra. Bevallom őszintén, bután bólogattam, ugyanis fogalmam nem volt róla, hogy a világ egyik legnagyobb elektronikai kiállításáról van szó. Annál nagyobb volt a meglepetés, amikor egy nyugodtnak ígérkező csütörtöki napon kaptam egy telefont az iGO kapcsán már megismert sajtósuktól, hogy bizony ők újságírókat is visznek, és rám is gondoltak. Gyors naptárcsekkolás, és egyeztetés után természetesen igent mondtam, és belevetettem magam Eszter korábbi IFA-val kapcsolatos cikkeibe, hogy felszedjek némi információt magáról az eventről.

A rendezvény a világ egyik legnagyobb elektronikai kiállítása, hogy egy kollégámat idézzem: „Van ott minden, ami villannyal megy”. Gyakorlatilag ez így is van. Idén 1212 kiállító volt a rendezvényen, akik 32 országból érkeztek. A kiállítás szépségét adja, hogy nem csak a látogatók, hanem a befektetők és a fejlesztők számára is nagy eseményről van szó, ugyanis a legnagyobb üzletek az elektronikai iparban itt köttetnek a standok zárt tárgyalóiban. A 6 részre osztott kiállításon egyébként csaknem 20 óriási pavilon található, ezek nagy része 3 szintes, és mind kiállítókkal telített. Egy hatalmas park és egy kilátó is az IFA területéhez tartozik.

Az utazás szerencsére simán zajlott, annak ellenére, hogy 10 órásra sikerült, de tulajdonképpen még vezetnem sem kellett, hála az autós vonalon mozgó kollégáknak, akik ezt „szakmából” megoldották. A szállás elfoglalása után azonnal nekivágtunk a kiállításnak, ami már zárva volt, de mivel a szervezőnk egy brazil party-t szervezett épp aznap este, alkalmunk nyílt megismerni a hazánkban is nagy sikert arató iGO mögött álló embereket kötetlenebb légkörben. Ennek köszönhetően a második napon jó sok információt elárultak nekünk, amit természetesen mi meg is osztunk.

NavNGo stand

Meglepetés volt számunkra a hazai csapat standja. Mind igényességében, mind kivitelezésben magasan verte a környéken lévő pavilonokat. A fő alkotóelem egy F430 Ferrari Challenge Car volt, amelyre hostesek vigyáztak, de bárki csinálhatott róla fotót. Az autó egyébként a magyar Ferrari Challenge Team autója volt. Igen dicséretesnek tartjuk, hogy egy magyar autót állítottak ki és egy magyar céget szponzorálnak, holott biztosak vagyunk benne, hogy sokkal olcsóbb lett volna egy helyi kiállítható csodát szerezni.

A stand egyébként egy ledes falból állt, amely folyamatosan változtatta a színét és minták hullámoztak benne. Nagyon üdítő és figyelemre méltó látvány volt, dicséret illeti érte a designert. A standon mindezek mellett folyamatosan játékok is zajlottak, amelyekkel a látogatók értékes ajándékokat nyerhettek. A lényeg az volt, hogy navigációval kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolni, majd egy előre megadott útvonalat megtervezni a szoftverrel a lehető leghamarabb.

Mindezek mellett még egy érdekesség szolgálta a látogatók örömét. Szombaton és vasárnap is megjelent a standon Miss Germany 2007, aki a híresztelésekkel ellentétben nem 44-es lábbal rendelkezik. A hölgyet természetesen bárki fotózhatta és bárki fotózkodhatott vele, valamint autogrammot osztogatott, és válaszolt néhány kérdésre, amelyből kiderült, hogy neki bizony nincs szüksége navigációra, mert jól tájékozódik. Mi inkább arra tippelnénk, hogy nem vezet sokat, de ez a rejtély már megmarad az utókornak.

Hirdetés

iGO8 – kérdezz, felelek

Mint mindenki, természetesen mi is erre voltunk leginkább kíváncsiak, hiszen gyakorlatilag a teljes hazai autós közösség tűkön ülve várja a szoftvert, mivel az eddigi hírek szerint igen sok újítást fog tartalmazni.. Nos, a „Mikor?” kérdésre megkaptuk a választ. Majd, ha kész lesz és olyan formában lesz, hogy az kiadható, ugyanis a cég nem szeretne egy bugos szoftvert piacra dobni, amelyet folyamatosan javítgatni kellene. Ezzel nem elégedtünk meg, így egy az idei év utolsó negyedévére vonatkozó ítéletet sikerült kisajtolnunk az illetékesekből. Ekkorra várható tehát, hogy az iGO8 szerte a világban piacra kerül.

Több nagy kérdés mozog még a hazai felhasználók körében. Az első és legfontosabb talán a korábbi verziók frissíthetősége. Nem haboztunk hát, ezzel is letámadtuk a srácokat, akiktől azt a választ kaptuk, hogy természetesen lesz, így a korábbi verziók tulajdonosai is fellélegezhetnek, a teljes ár töredékét kell majd csak rászánniuk az új verzióra cserélésre.

A „Java, Symbian?” kérdésre először csak mosolyt kaptunk, azonban hála a kiállítási pletykáknak megtudtuk, hogy már van komoly érdeklődő az egyik telefongyártó személyében, így jelentős előrelépések várhatóak ezen a téren körülbelül egy fél éven belül.

„Hogyan tovább a 3D után?” tettük fel a jogos kérdést a navigációval kapcsolatban. A válasz szerint rengeteg lehetőség van még az iGO8 után, és némi hamiskás mosollyal kaptunk utalást a 9-es verzióval kapcsolatban, és egy titokzatos CeBIT 2008 szó is elhangzott.

iGO8 – funkciók

Annak ellenére, hogy hivatalos release még nincs a szoftverből, minden alkalmazott nyakában ott lógott egy készülék, amelyen megtekinthető volt a szoftver, és ezen felül a standon is találhattunk 4 érintőképernyős állványt, amelyeken már futott a program. Mindezek mellett megleshettük azt is, hogy fog kinézni a PSP-n futó verzió, ami a keresztségben a go!explore nevet kapta. Valahol jó érzés volt számunkra azt látni, hogy egy világcég valóban világszerte ismert és elismert termékén egy kis magyar garázsból indult fejlesztőcsapat szoftvere fut, és valószínűleg presztízsértékű lesz a további portolásokkal kapcsolatban.

Ha már portolásról beszélünk, akkor elmondhatjuk, hogy a srácok szerint az iGO8 gyakorlatilag minden készülékre átírható lenne, csak megkeresés függvénye a dolog. Elsőre azt gondoltuk, hogy a 3D megjelenítéshez iszonyatos vas fog kelleni, és kihullanak majd az öregebb gépek gazdái. Nos, amikor meghallottuk, hogy a tesztállványok alatt 200 Mhz-es PDA-knak megfelelő hardver lapul, akkor leesett az állunk. Ezeken a gépeken (és a mio H610-eken, amiken szintén láttuk futni az éles szoftvert) gyakorlatilag mindenféle akadás és röccenés nélkül tudtunk zoomolni, keresni, forgatni a térképet. Megnéztünk néhány szomszédos standot, ahol 500 Mhz-es gépek voltak kiállítva, és elképzeltük, hogy mit tudhat azokkal az iGO. Még egy apróságot fedeztünk fel: A stand oldalán lévő hatalmas plazmákon egy magyar helyszíneket is megmutató iGO reklám futott, amelyen egy kisgyerek egy autó hátsó üléséről egy HP PNA-val navigálta egy iGO segítségével a családot. Lehet, hogy valami készül? Esetleg egy komolyabb együttműködés?

Gondolom nem kell elmondanom, hogy a látogatók folyamatosan nyüzsögtek a stand körül. Közben sikerült az egyik fejlesztőt is elkapnunk néhány szóra, így gyakorlatilag a legszakavatottabb ember vezetett be minket a szoftver kezelésébe. Az első, és talán a legnagyobb újdonsága az új verziónak az, hogy létezik egy „normál” és egy „professional” menü is. Mindkettő más felhasználónak készül. Míg például az elsőben csak az alapfunkciók elérhetőek, addig az utóbbiban a főmenü már sokkal több lehetőséget tartalmaz.

Nagy újításnak tekinthető, hogy a kezelés gyakorlatilag megváltozott. A képernyő két oldalán és az alján is vannak már menüpontok, így gyakorlatilag „kétujjasnak” is felfogható a menü felépítése. Sokkal kevesebb bökdösésre van most már szükség a menüben való turkáláshoz, amellyel jobban kezelhető vezetés közben is a progaram. A kétujjas vezérlésre gyakorlatilag pillanatok alatt rá lehet érezni, és a mutató, illetve a kisujjunk segítségével szinte zongorázhatunk a kijelzőn. Öröm volt nézni, ahogy a fejlesztők használták a GUI-t, szinte táncolt a kezük.

Summa, egyéb standok

Sajnos kevés időnk volt a kiállításon, és ennek nagy részét a vendéglátónk faggatásával töltöttük, de azért készítettünk a navigációs pavilon többi résztvevőjéről is néhány képet, amely alant található.

Jó volt egyébként látni, hogy az iGO-s csapat azért egyként próbálja egységesen tartani a fontosabb titkokat, de gyakorlatilag szinte mindenkinek az arcán látszott, hogy szíve szerint a világba kiabálná a sikert. Csupa lelkes, valóban motivált emberrel találkoztam, akik gyakorlatilag mindenüket rátennék a sikerre (érdemes megjegyezni, hogy a kreatív igazgató 3 óra alvássokkal nyomja végig a kiállítást, és csak mosolyt kaptunk tőle mindezek ellenére)

Feltettem egy buta kérdést még a helyszínen: „iGO-t minden készülékbe?” A válasz talán a világ egyik legelégedettebb és lelkesebb mosolya és bólintása volt. Hát, mutassátok meg a világnak, mire képes egy magyar cég egy garázsból indulva. Mi szurkolunk nektek.


Polacheck

Az IFA-ra a NavNGo jóvoltából jutottunk ki, ez úton is köszönet nekik érte.

  • Kapcsolódó cégek:
  • NNG

Azóta történt

Előzmények