Huawei Vision - itthon csak vízió marad?

Bevezető

Nem véletlen, hogy ezt a készüléket nem nagyon tukmálta ránk a gyártó hazai képviselete. Pedig kifejezetten jó telefon. Csak éppen kérdéses a hazai forgalmazás, mivel a készülék ára – ha nem is horrorisztikusan magas – nem okvetlenül a hazai vásárlók pénztárcájához van szabva. A készülék ugyanis 80 lepedő körül lenne függetlenül (illetve prepaid csomagban), ennyi pénzért pedig sok mást is lehet már kapni. Sokat beszélgettünk házon belül arról, hogy ez miért alakult így, s végül arra jutottunk, hogy a Huawei túl hamar akart olyan lépéseket megtenni, mint a HTC pár évvel ezelőtt, amikor kiléptek a másodvonalbeli, ODM gyártók szerepéből és a prémium kategória felé nyitottak.

Huawei Vision
[+]

A Huawei még nem prémium, s egészen addig nem is lesz az, amíg nem alakul ki a márka körül sokkal szélesebb ismertség, vagy amíg nem durrantanak valami olyan cuccal nagyot, ami elképesztően ütős. Amit a HTC csinált még a Windows Mobile korszakban a remek optimalizációval és a kezelőfelülettel. A Huawei azonban nemigen költ marketingre, s bár a szaksajtó rendre foglalkozik a kínai cég termékeivel, az átlagfelhasználó csak kérdőn néz a gyártó nevének említésekor. Így viszont nem lehet prémium szegmensbe csak úgy besétálni, ahhoz éveknek kellene eltelnie.

A Vision remek példa erre. Ha nem Huawei logó lenne a hátlapon, hanem Samsung, Sony, Motorola, vagy HTC, akkor azt mondanánk, hogy árában van a jószág. Hiszen kifejezetten jól sikerült telefonról van szó, frankó összeszerelési minőséggel, anyaghasználattal és okosan kiegyensúlyozott szolgáltatáskínálattal. Ez egy erős, középkategóriás telefon, ideális mérettel, kellemes részletmegoldásokkal, s bár a design bizonyos részei ismerősek lehetnek más gyártóktól, de összességében kinőtte a kissé bumfordi, “zsigulis” időszakát a formatervezői részleg is, a Vision jól néz ki.

Hirdetés

Külső

A doboz is kellemes, fekete és fehér oldalaival letisztult, nívós benyomást kelt. A tartozéklista átlagos: füles, adatkábel és töltő alkotja a plusz holmik halmazát, sajnos memóriakártya nincs a pakkban, pedig ez hasznos apróság lenne, hiszen a telefon csupán egy gigabájtnyi belső tárhellyel rendelkezik.

Huawei Vision
[+]

A Vision szép. Ennek három oka van. Egyrészt jól sikerült a legömbölyített forma, nem túl kicsi, de nem is túl nagy a méret, jól illeszkedik a kézbe, harmonikus az összkép. Másrészt elegáns az előlap. A 3,7 inches, 480x800 pixeles TFT kijelzőt és a fekete előlapot egyetlen üveglap fedi le, amely a szélek felé kissé görbül, ám nem Gorilla Glass. Az i-re a pontot az oldalsó és hátsó felületek teszik fel, ugyanis a Vision is unibody házat kapott, egyetlen alumíniumból került kialakításra, finoman ívelt, tényleg szép. Az már megint más kérdés, hogy erősen emlékeztet egy bizonyos HTC nevű cégecske Legend nevű telefonjára. És még sok más HTC-re is.

Huawei Vision
[+]

Ettől még a Vision esetében is működik az, ami a HTC-nél. A telefon minőségi benyomást kelt, jó ránézni, jó megfogni. A hátlap alsó része levehető, de itt csak a SIM-hez és a microSD-hez férhetünk hozzá, az akkumulátor nem kiszedhető. A felső részre került a kamera, illetve egy villanó. A készüléknek csak a bal felén vannak kezelőszervek, itt is csupán a hangerőt szabályozó gombpáros kapott helyet. Felül jack csatlakozó, illetve a kijelző feloldását és lezárását vezérlő billentyű ücsörög, a microUSB csatlakozó pedig alulra költözött.

Huawei Vision
[+]

Az előlap tetejére került a Huawei felirat, mellette a fényérzékelő és az előlapi kamera. Alul, a kijelző alatt fehér megvilágítású érintőgombok laknak, szám szerint négyen, funkciójuk az Android rendszernek megfelelő. Az általános összeszerelési minőség kitűnő, a Vision masszívan egyben van, egy szavunk sem lehet.

Hardver, menü

A burkolat alatt 1 GHz-es Qualcomm MSM8255-1 Snapdragon chipset dorombol, munkáját Andreno 205-ös GPU segíti, a RAM mérete pedig 512 MB. A felhasználói tárterület ennek a duplája, a további bővítést microSD-vel lehet megoldani. Ez a hardver vidáman elég szinte mindenre, amire a vásárló nagy valószínűséggel használja a gépet, de természetesen most is futtatunk egy sereg mérést.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei Vision Alcetel OT-995 HTC Rhyme SE. Xperia Arc S
AnTuTu Benchmark 2857 pont 3041 pont 2783 pont 3525 pont
Linpack for Android (single) 40,815 MF. / 2,05 s 41,605 MF. / 2,02 s 38,210 MF. / 2,19 s 41,584 MF. / 2,02 s
Linpack for Android (multi) 34,634 MF. / 4,87 s 45,146 MF. / 3,74 s ? 42,668 MF. / 3,95 s
Smartbench 2012 Prod. 815 pont 1039 pont ? ?
Smartbench 2012 Games 1674 pont 2086 pont ? ?
Smartbench 2011 Prod. 1360 pont ? 1024 pont 1415 pont
Smartbench 2011 Games 1297 pont ? 1676 pont 2279 pont
Quadrant Standard 1791 pont ? 1507 pont 1629 pont

A fenti táblázat azt mutatja, hogy a Huawei Visionnek nem kell szégyenkeznie, ha hasonló felépítésű gépekkel vetjük össze, sőt. Ugyanakkor dr. Kinddal mindketten azt vettük észre, hogy a Vision finomabban működik az erősebb processzorral szerelt Alcatel OT-995-nél is, de hát árban is más pályán focizik a két készülék. A Huawei az Android 2.3.5-ös verziószámú rendszerét tette a gépre, s az egészet megbolondították az SPB Shell 3D nevű kezelőfelülettel. Nocsak, nocsak, ez van az Alcatel előbb emlegetet telefonján is, úgy látszik, hogy az SPB-nél van valaki, aki remekül szót ért a kínaiakkal.

Huawei Vision

Az SPB felülete persze kikapcsolható, ilyenkor egy teljesen gyári Androidot láthatunk. Jópofa dolog ez a 3D izé, látványos, főleg, mert a Huawei gépén tényleg röccenés nélkül fut, ráadásul jön hozzá egy sereg ötletes widget is. A készüléket semennyire sem lassítja be, innentől ízlés kérdése, hogy ezt, vagy a gyári launchert használjuk inkább. (A launcherek között váltani úgy lehet, hogy a beállításokban az alkalmazásokat kezelő felületen az éppen használt megoldásnál kérünk egy "visszaállítást", ezután pedig választhatunk a gyári felület és az SPB között legközelebb, amikor a főképernyőre lépünk.)

Huawei Vision

Az SPB Shell 3D csak az alapképernyő és a menü felületét bolondítja meg, a funkciók közé becsapatva a szokásos design jön szembe. Ennek megfelelően a névjegyzék sem okoz eufóriát, attól eltekintve, hogy a készülékben van Google Plus, amely webről lerántja ismerőseink arcképét és elérhetőségét, de a Facebookkal is együtt tud működni a rendszer. Az üzenetkezelésnél már van meglepetés, bár nem biztos, hogy mindenki pozitívnak fogja találni, a Huawei ugyanis a gyári gombsor mellett a TouchPal nevű virtuális billentyűzetet is elérhetővé tette. Ez elég zsúfolt, a szerkesztőség egyöntetű álláspontja szerint nehezebb kezelni, de lehet, hogy van, akinek bejön.

Huawei Vision

Az SMS, MMS és email postafiókok kezelése a szokásos mederben zajlik, semmi rendkívülit nem fogunk tapasztalni. A naptár sem mutat fel extrákat, teszi a dolgát, az Office dokumentumok kezelését a Documents To Go programra bízták a Huawei mérnökei. Ezen felül az extra szoftverek között találunk még Google Messengert, biztonsági mentést készítő appot, egy fájlkezelőt, amely az ES File Explorer névre hallgat, illetve egy adatforgalom-figyelőt, amely sokoldalúan paraméterezhető annak érdekben, hogy ne szálljunk el túlzottan egy szűkebbre szabott netes díjcsomag használata mellett sem anyagilag.

Huawei Vision

Multimédia

A hátlapon öt megapixeles, autofókuszos kamera teljesít szolgálatot, mellette villanó dolgozik. A beállítási lehetőségek a gyári listát hozzák fel, babrálhatjuk a fókuszmódot, a képméretet, kapcsolgatható a geotagging és a vaku, van néhány környezeti profil, illetve átválthatunk a belső kamerára. Videót 720p-ben vesz fel a kütyü, tesztképeket pedig alant talál a kitartó olvasó.

Huawei Vision
[+]

Egyáltalán nem tragikus az eredmény, sőt. A Vision képei – ha nem is a legjobbak a mezőnyben – az erős középkategóriába sorolhatóak. Képzaj persze akad bőven, ha a környezet sötétebb, de a vonalélesség rendben van, kormatikus aberrációnak csak szélsőséges esetben van nyoma és a színeket is hellyel-közzel jól adja vissza az automatika. Sokkal rosszabra számítottam, de a jelek szerint a Huaweinél azt gondolták, hogy ha tényleg prémium irányba nyitnak, akkor a fotózáson is érdemes dolgozni egy csöppet.

Huawei Vision

Sajnos a zenei oldal már korántsem ennyire jó. Odáig rendben van, hogy nem hiányzik az FM-rádió, amely RDS információkkal is traktálhatja a nagyérdeműt. A lejátszó itt is a gyári, androidos verzió, annak minden pozitív tulajdonságával, azonban nincs equalizer, kihangosítva meglehetősen vérszegény, fülessel pedig lehet érezni némi alapzajt. Kár érte, mert ezen az áron azért jobbat várt volna az ember.

Adatátvitel, akkumulátor

Mobilhálózatokon 14,4 Mbps sebességű letöltési és 5,76 Mbit/s sebességű feltöltési produkciót tud nyújtani – persze csak akkor, ha ebben a mobilszolgáltató is partner. Ha nem a HSDPA-t részesítjük előnyben, akkor természetesen akad WLAN kapcsolat is, a böngésző pedig megfelelő sebességgel teszi a dolgát. Gyárilag ugyan nincs flash, de telepíthető, nem okoz ez sem akadást, vagy lassulást. Szépen tördeli a paragrafusokat oldalszélességre, működik a fektetett nézet, nem lehet panaszunk.

Huawei Vision

Lokálisan Bluetooth és microUSB adatátvitel lehetőségeink vannak. Utóbbi esetben a memóriakártya tartalma külső tárhelyként mutatkozik. Ilyenkor persze tölt is a telefon, ami egyáltalán nem baj, mert elég harmatos a produkció, átlagos használat mellett naponta fel kell dobni a kütyüt etetni, holott az 1400 mAh-es hivatalos teljesítmény elvileg többre predesztinálná a Huawei üdvöskéjét.

Huawei Vision
[+]

Értékelés: Huawei Vision
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 4
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Jó ez a cucc, csak nem nekünk. Lehet, hogy külföldi piacokon versenyképes, de itthon nem az, hiába próbálta a Huawei úgy összerakni a készüléket, hogy igazából ne lehessen nagyon belekötni. Szép a design, minőségi az anyaghasználat, jól optimalizált a rendszer, kiegyensúlyozott a szolgáltatáskínálat, de egyszerűen ennyi pénzt nem ad az átlagember egy Huawei készülékért még akkor sem, ha ezüstből van. Nem érett még meg a Huawei neve arra, hogy a prémium kategóriába lőjenek termékeket. Kicsit olyan az érzésem, mint amikor pont a napokban a TotalCar Hyundai i40-ről szóló tesztet olvastam, abba az autóba sem nagyon lehet belekötni, de nem versenyképes az árazás. Kár, mert akárcsak a koreai kocsi, a kínai okostelefon is megérdemelné a figyelmet, de ehhez előbb fel kell építeni egy olyan imázst, amiből mindenkinek egyértelmű, hogy megéri az árát a motyó. A Huawei most egyébként ezen dolgozik, bár marketingre még mindig nemigen költenek, a termékportfóliót felfelé bővítik, a CES alkalmával és az MWC-n is komoly masinákat jelentenek be, ami nyilván növelni fogja a márka ismertségét és elismertségét is szakmai körökben, de még sok időnek kell eltelnie ahhoz, hogy legalább a HTC elterjedtségét elérjék. A taiwani gyártó is az ismeretlenség homályából építette fel a márkát, s hosszú évek kitartó munkájával jutottak el oda, hogy ma már egy okostelefont vásárolni tervező ember számításba veszi a termékeiket. A Huawei még nincs ezen a szinten, a kínai gyártó akkor jön képbe, amikor az ár-érték arányosságot vizsgálva botlik bele valaki egy ilyen masinába. A ZTE stabilan ezt az utat járja, és lehet, hogy a Huawei számára is jó lenne, ha a piaci ismertséget olcsóbb készülékekkel növelnék addig, amíg nem látszik úgy, hogy az első telefonjukat kinövő ügyfelek számára van esély egy komolyabb kütyü értékesítésére is. Ez az idő még nem jött el.

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei Vision
Huawei Vision Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 118 x 59,9 x 9,9 milliméter
Tömeg 121 gramm
Színvariációk ezüst, sötétszürke, bronz
Kijelző
Kijelző átlója 3,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa Kapacitív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
Processzor típusa Qualcomm Scorpion@1GHz MSM8255-1
Processzor csíkszélessége 45 nanométer
Utasításkészlet ARMv7
Grafikus chip Adreno 205
RAM / ROM 512 MB RAM / 1 GB ROM
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.5 Gingerbread + SPB Shell 3D
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthető
Valutakonverter letölthető
Extra szoftverek Doucuments To Go, Biztonsági Mentés, ES File Explorer
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, LED-es villanóval
Másodlagos kamera VGA felbontású
Videófelvétel van (720p felbontás)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1400 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 400 óra
Beszélgetési idő 400 perc
Egyebek
fényérzékelő, giroszenzor, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, unibody készülékház

Azóta történt

Előzmények