Hirdetés

Huawei Pura 70 - fura lettem

Vajon vesz valaki 400 ezer forintos ár körül olyan Huawei telefont, ami nem tudja az 5G-t, alapból pedig nincsenek rajta Google szolgáltatások, de irtó jó a kamerája?

Hardver, UI

És pont itt, a belső komponenseknél kezdődnek a bajok. A Huawei-t eltiltották az amerikai technológia használatól, vagyis ezzel együtt a chipekkel is problémájuk adódott. Ugyanis a nagy chipgyártók mind olyan szabadalmakat használnak a termékeikben, amelyek valahogyan köthetők az USA-hoz, innentől pedig sem a TSMC nem szolgálhatta ki a Huawei-t, sem pedig nem tudtak vásárolni a Qualcommtól, a MediaTektől, de még a Unisoc-tól sem, megpróbáltak tehát maguk nekiállni. Ennek a Kirin 9000 lett az eredménye, aminek kissé fékezett habzású verzója van a Pura 70-ben, ez a Kirin 9000S1. A Huawei azt mondja, hogy ez egy 7 nm-es chipset, felmerült a gyanú, hogy 14 nm-ről beszélünk, már csak azért is, mert Kínán belül konkrétan elvileg egy olyan cég van, ahol elvileg van 7 nm-es technológia előállítására képes megoldás. Ez az SMIC, amelyet nemrég azzal vádolt meg áttételesen a TSMC, hogy a 7 nm-es AI/GPU chipjeiből rakja ezeket össze, szóval a TSMC le is állította ennek a megoldásnak a szállítását kínai partnerei felé. Az SMIC amúgy nemrég bejelentette, hogy képes 5 nm-es gyártástechnológiával is dolgozni, de a hírek szerint ez inkább papíron opció jelenleg, mert nincsen meg a megfelelő beszállítói lánc, ha pedig tudnak is gyártani 7 és 5 nm-en, akkor is 40-50%-kal drágábban, mint a TSMC.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Huawei Pura 70 Motorola Edge 50 Ultra Xiaomi 14T Pro Nubia Red Magic 9 Pro Google Pixel 9 Pro XL Apple iPhone 15
Rendszerchip Kirin 9000S1 Snapdragon 8s Gen 3 MediaTek Dimensity 9300+ Snapdragon 8 Gen 3 Google Tensor G4 Apple A16 Bionic
AnTuTu 10.x 770 629 pont 1 529 184 pont 1 805 172 pont 2 141 123 pont 1 176 658 pont 1 230 971 pont
Geekbench 6 (single/multi) 1189 / 3604 pont 1991 / 5291 pont 2204 / 7280 pont 2306 / 7351 pont 1912 / 4677 pont 2547 / 6188 pont
GFXBench Car Chase onscreen 28 fps 76 fps 106 fps 60 fps 82 fps 60 fps
GFXBench Car Chase offscreen 42 fps 107 fps 131 fps 162 fps 81 fps 100 fps
GFXBench Man. onscreen 59 fps 120 fps 120 fps 60fps 120 fps 60 fps
GFXBench Man. offscreen 146 fps 280 fps 328 fps 385 fps 257 fps 230 fps
3DMark Wildlife Extreme 1055 pont 3016 pont 4709 pont 5189 pont 2587 pont 2992 pont
3DMark Solar Bay nem támogatott 4932 pont hiba, nem futott le 8692 pont nem támogatott 3564 pont

Na, a kis chipset-kitekintő után viszont foglalkozzunk ezzel a Kirin 9000S1 nevű megoldással, amely 12 magosnak tűnik, de ez csak a hyperthreading miatt van így, alapvetően egy nyolcmagos megoldás. Heterogén klaszterezettségű, a legerősebb mag 2,6 GHz-es órajelen egy TaiShan V120, ugyanebből van még három darab 2,1 GHz-re skálázva, valamint négy darab Cortex-A510 is játszik 1,5 GHz-en. Egy négymgaos Maleoon nevű GPU van mellétéve, ami az Adreno 640-nel van kábé egy szinten, 10 nm-es, de csak a Vulcan API 1.1-et tudja maximum támogatni. Összességében a vas teljesítménye a Snapdragon 870 alatt van (és az már nem egy mai hardver), ha egy friss és ismertebb chipsethez kéne hasonlítani, akkor mondjuk a Snapdragon 7 Gen 3 körül mozog, bár GPU-ban még az is kicsit elveri. Bár van benne 5G modem, de ez nem használható mifelénk (és nem, nem is lehet semmiféle trükkel bekapcsolni), vagyis oda lyukadunk ki, hogy 380 ezer forintért cserébe kapunk egy középkategóriás hardvert. Körülbelül a Honor 200 szintje. Az pedig éppenséggel 180 ezer forintba kerül. Működő 5G-vel és Google szolgáltatásokkal.

[+]

Hirdetés

Eltelt több mint 5 év azóta, hogy a Huawei a kereskedelmi embargókkal szembe kell nézzen. Nagy volt a fogadkozás akkor, hogy majd megoldják — de mostanra már tudjuk, hogy nem oldották meg. Lett HMS, ami az európai piacon képtelen volt pótolni a Google keretrendszert, meg lett HarmonyOS, ami telefonos fronton soha nem hagyta el Kínát. A Pura 70 is EMUI 14.2-t kínál, de a kernel még az Android 12-re épül, ez vélhetően soha sem fog frissülni, de az EMUI azért kap néha új funkciókat. Meg hát eléggé úgy néz ki, mint az utolsó sikeres gép, a P30 felülete, csak azóta van néhány extra benne. Ilyen, hogy azonos méretű widgeteket egymásra lehet pakolni, és akkor lehet köztük lapozni, vagy ilyen a vágólap kiterjesztett megoldása több és nagyobb méretű akármi tárolására és felhasználására. A szuperkészülék nevű megoldással más Huawei és harmadik fél által gyártott termékekkel lehet együttműködni (erre készült a HMSCore, csak ahogyan a Huawei kiszorult Európából, úgy a partnercégek is úgy döntöttek, hogy az ilyen megoldással megáldott cuccaikat be sem hozzák).

[+]

De Google keretrendszer, azaz GMS továbbra sincsen. A Huawei a HMS nevű alternatívát kezdte el nagy erőkkel fejleszteni, de aztán csökkent a lelkesedés, egy ponton pedig rájöttek, hogy nem fog menni. Akkor bedobták a Petal megoldását, amely lényegében egy APK-kereső, de attól még, hogy egy alkalmazást fel lehet tenni APK fájlból (meglehetős biztonsági aggályok mellett), még egyáltalán nem biztos, hogy az működni is fog, mert ha kell neki bármiféle Google szolgáltatás, akkor ott vége a dalnak. Akik azt mondják, hogy ők tudnak Google szolgáltatások nélkül élni (de még nem próbálták), azoknak csak egy példa: minden olyan szoftver, ami térképet használ a Google Mapset igényli, vagyis a Budapest Go és az összes többi tömegközlekedési app ki is esett. De az összes olyan játék is kuka, amelyik Google Play bejelentkezéssel indul. A banki alkalmazások zöme bukta, a légitársaságok alkalmazásai közül alig fut el valami, persze a Snapchat az működik, rajta is van alapból a készüléken.

[+]

Az évek során rengeteg különböző módon lehetett megpróbálni mégis valahogy felvarázsolni a Huawei telefonokra a Google keretrendszert, egyik sem volt legális, egyik sem volt teljesen biztonságos és volt néhány egészen szürreálisan szedett-vedett megoldás. Jelenleg a MicroG a leginkább működő trükk, ami egy opernsource megoldás arra, hogy a Google szolgáltatásait emulálja és/vagy valamiféle harmadik feles megoldással a háttérben helyettesítse. Elég megbízhatónak számít, az /e/ Foundation támogatja, akik az adatbiztonság nagy élharcosai és pont az a MicroG célja is, hogy a Google keretrendszer helyett olyan OS-t csináljon, amelyiknél pontosan lehet tudni, hogy melyik app hová riportolgat a háttérben, a LineageOS például ezt valósítja meg… de messzire kanyarodtunk. A lényeg, hogy a MicroG oldaláról letölthető három fájlt kell telepíteni (Services, Companion, Proxy), utána a telefon fiókbeállításai között felbukkan a Google és oda tök simán be lehet lépni.

[+]

Minden azért nem lesz. Egyrészt a Google appokat egyenként kell letöltsük, ha akarjuk használni ezeket. A Drive, a YoutTube, a Maps, a Chrome, a GMail mind működnek, de a Play Store már nem, szóval alternatív alkalmazásboltot kell keressünk (a teszt alatt én az ApkPure-t használtam), továbbá nem megy a Google Assistant és a Wallet sem. De azok az alkalmazások simán futnak, amelyek GMS-t igényelnek, szóval egy majdnem frankó végeredményt fogunk kapni. Ugyanakkor viszont a rendszer a SafetyNet tesztjén elhasal (és ez meg is magyarázza, hogy miért nem megy a Wallet), vagyis a MicroG felé meglévő minden elismerésem mellett én azért a pénzügyeimet nem intézném erről a telefonról.

[+]

Nem egy óriási feladat tehát a Pura 70-et olyanná alakítani szoftveresen, amilyennek megszerettük a Huawei telefonokat annak idején. Nem egy óriási feladat nekünk. De állatira nem alap egy olyan felhasználó számára, akit totál nem érdekelnek a technológiai izék, hanem csak közel 400 lepedőért vett egy okostelefont. Nyilván nem teheti meg a Huawei, hogy kapásból telepített MicroG-vel és Google appokkal dobozolja a készüléket, még csak azt sem teheti meg, hogy egy külön papíron ad egy leírást, hogy mit érdemes csinálni. Az európai piac nem az a piac, ahol belefér, hogy ennyi pénzért még az ügyfél trükközzön a szoftverrel. Mondjuk szerintem ez már ott eldőlt, hogy 380 ezer forintért egy olyan hardvert próbálnak eladni, amit 200-ért is odaad a Honor — és ott még a menürendszer is erősen hasonlít arra, amit a Huawei csinál.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények