Hirdetés

Huawei MediaPad T1 8.0 LTE - 4G négy ezresért

A Huawei új, 8 colos tabletje több szempontból nagyon jól sikerült, de vajon mennyire fognak minket kinevetni, ha egy ilyennel telefonálunk az utcán?

Bevezető, doboz

A Huawei az elmúlt pár évben jelentősen megerősödött az európai piacon, régebben kizárólag hálózati berendezésekkel foglalkoztak, mára azonban okostelefonok és egyéb végfelhasználói eszközök is kötődnek nevükhöz. Három-négy évvel ezelőtt rengeteg ember lépett be az okostelefonok világába a szolgáltatók nevével fémjelzett kedvező árú Huawei készülékekkel, majd a kínai cég egészen addig terjeszkedett fölfelé, hogy manapság már a felsőbb szegmensekben is meg tudják állni a helyüket.

Huawei MediaPad T1 teszt
[+]

Az óriásvállalat viszonylag hamar lépett be a tabletek piacára, három évvel ezelőtt járt nálunk az első MediaPad, ez a név pedig annyira bevált nekik, hogy különböző betű- és számkombinációkkal a mai napig megtartották azt táblagépeikben. Az utóbbi időben jellemző a cégre, hogy termékeik fejlesztését teljes mértékben házon belül tartják, saját chipsetekkel (HiSilicon) és felhasználói felülettel (Emotion UI) dolgoznak, de természetesen az Android operációs rendszertől továbbra sem szeretnének elszakadni, habár azért egy-két Windowsra épülő eszközzel időről-időre jelentkeznek.

Huawei MediaPad T1 doboz
[+]

Nálunk ezúttal a MediaPad T1 8.0 LTE verziója járt, amit a középkategória felső tartományába pozicionáltak. A minimalista szürke kartondoboz a tableten kívül mindössze egy töltőfejet és egy USB kábelt tartalmaz, ez utóbbiak elkészítésekor merítettek némi ihletet az Apple háza tájáról, de szerencsére a tartozékok minősége szinte vetekszik az ötletgazdától megszokottal, tehát megbocsátható bűn. Az viszont már kevésbé elnézhető, hogy az eszköz csak ebben az ezüst-fehér árnyalatban vásárolható meg, ami nagyon jól eltalált összeállítás ugyan, de a férfiak kezében egy szürke-fekete kivitel valószínűleg jobban mutatna.

Hirdetés

Külső

A 8 colos kijelzőméret egyre elterjedtebb a tabletek körében, mivel a mai óriástelefonoknál egy 7 colos tablet nem nyújt sokkal többet, a 10 colosok pedig már hordozhatóságban nem ütik meg a szintet, az arany középút a nyerő mostanában. A Huawei MediaPad T1 8.0 is ezt a vonalat képviseli, 210,6 x 127,7 x 7,9 milliméteres dimenzióival, 360 grammos tömegével, lekerekített sarkaival és éleivel, unibody alumíniumházával az Apple iPad Mini-re emlékeztet leginkább, bár annál érezhetően nehezebb.

Huawei MediaPad T1 teszt
[+]

Az előlapon egy 8 hüvelyk átmérőjű, 1280x800 pixeles felbontású IPS kijelző uralkodik, ami jó betekintési szögekkel és magas fényerővel büszkélkedhet, bár az elmúlt napok időjárása nem tette lehetővé, hogy közvetlen napfényben is próbára lehessen tenni a megjelenítőt, de minden más környezetben hibátlanul megállta a helyét. Gyárilag kicsit hűvös színhőmérséklettel bír a kijelző, de ezen a beállításokban könnyedén módosíthatunk. A készüléken található egyetlen hangszóró az előlap tetején helyezkedik el, mellette a színes állapotjelző led, valamint a fény-és távolságérzékelők kaptak helyet.

Kijelző-teszt
Mérés Huawei MediaPad T1 8.0 Alcatel OneTouch Pop 8 ASUS MeMo Pad 7 ME176C Op3n Dott tablet
Fehér fényerő 286 nit 302 nit 357 nit 299 nit
Fekete fényerő 0,25 nit 0,35 nit 0,21 nit 0,26 nit
Kontrasztarány 1141:1 866:1 1698:1 1150:1
Színhőmérséklet 7003 K 6636 K 6781 K 7564 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Huawei MediaPad T1 teszt
[+]

Az eszköz unibody házat kapott, jellemzően alumíniumból készült, de a hátlapon alul-felül megtalálható némi matt fehér műanyag is, ezek közül a felsőn csücsül egy zajszűrő mikrofon és az öt megapixeles kamera optikája. Ergonómiailag nem a legjobb gombkiosztást kapta a készülék: jobb oldalon egymás mellett találhatók a hangerőszabályzó billentyűk, illetve a kijelző lezárása és feloldására, valamint a ki- és bekapcsolásra szolgáló gomb. Felülre került a 3,5 mm-es jack csatlakozó, alul pedig a töltésre és adatátvitelre szolgáló microUSB bemenet kapott helyet. MicroSD és microSIM kártyáinkat az eszköz jobb oldalán található kis ajtócska mögött helyezhetjük el.

Hardver, UI

A gyártótól szokatlan módon nem HiSilicon chipsetet kapunk, hanem egy Qualcomm Snapdragon 410-es SoC lakozik a burkolat alatt. A csíkszélessége 28 nanométeres, a legnagyobb érdekessége pedig a 64 bites architektúra, ami ezzel a chipsettel leszivárgott a középkategóriába. A rendszerchipben egy ARMv8-as processzor teljesít szolgálatot, mely négy darab 1,2 gigahertzre skálázott Cortex-A53-as magot rejt magában. A grafikus gyorsító egy Adreno 306-os, a RAM mérete 1 gigabájt, a belső tárhely pedig 16 gigabájt, amiből 11 szabadon felhasználható, akinek pedig ez nem lenne elég, az microSD kártyával bővítheti a háttértárat. Ezen a ponton jegyezném meg, hogy a fent említett hardver csak és kizárólag az LTE-képes változatra vonatkozik, a WiFi-only, illetve a WiFi+3G modellek egy Snapdragon 200-as chipsetet rejtenek magukban, ARMv7-es architecktúrával, Adreno 302-es GPU-val, ARM Cortex-A7-es magokkal, 1GB RAM-mal.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Huawei MediaPad T1 8.0 LTE Alcatel OneTouch Pop 8 ASUS MeMo Pad 7 ME176C Op3n Dott tablet
Rendszerchip Snapdragon 410 MediaTek MT8382 Intel Atom Z3745 Intel Atom Z2520
AnTuTu 5.x Benchmark 20028 pont 18486 pont 30839 pont 18629 pont
Vellamo Browser 1716 pont 1852 pont N/A 1300 pont
Vellamo Metal 806 pont 690 pont 1152 pont 582 pont
SunSpider 1.0.2 1260,1 ms 1332,1 ms 607,7 ms 1788,6 ms
Geekbench 3 (single) 478 pont 349 pont 617 pont 338 pont
Geekbench 3 (multi) 1390 pont 1161 pont 1876 pont 793 pont
GFXBench Man. onscreen 3,6 fps nem indult el 14,6 fps nem indult el
GFXBench Man. offscreen 1,8 fps nem indult el 7,7 fps nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 9,1 fps 6,5 fps 28,4 fps 10,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen 5,4 fps 3,8 fps 17,9 fps 5,8 fps

A benchmark tesztek eredményei a középkategóriába pozícionálják az eszközt, szerencsére a rendszer sebességével sehol nincs komoly baj: egy-egy apróbb megakadáson kívül semmi fennakadás nem érzékelhető a működésében, fagyásokkal, force close-okkal egyáltalán nem találkoztam a tesztidőszak alatt, a játékok és egyéb programok is folyamatosan futnak, illetve a töltési idők sem látványosan hosszúak.

Huawei MediaPad T1 teszt Huawei MediaPad T1 teszt

A T1 az Android 4.4.4-gyel érkezik, a felhasználói felület pedig az Emotion UI 2.3-as verziója, ez sem a legfrissebb, az Ascend Mate 7-ben már találkoztunk a 3.0-val is. A kezelőfelület legfontosabb ismérve a főmenü nélkülözése, az összes alkalmazás, widget, parancsikon a kezdőoldalakon kap helyet. Az UI kinézetét testreszabhatjuk továbbá témákkal is, amiből gyárilag 5 áll rendelkezésre, de a netről tucatjával tölthetünk le ilyesmit.

Huawei MediaPad T1 teszt Huawei MediaPad T1 teszt

A tárcsázó, a naptár, az e-mail kliens, és egyéb üzenetküldő applikációk egyszerű felülettel bírnak, de megbízhatóan működnek. Előre telepített alkalmazások közül a Tabletkezelőt érdemes megemlíteni, ami egy all-in-one jellegű programként működik: memóriát tud felszabadítani, fölösleges fájlokat tud törölni, zaklatásszűrőket állíthatunk be vele, megspórolhatunk némi akkumulátoridőt, bekapcsolhatjuk vagy időzíthetjük a Ne zavarjanak funkciót, biztonsági mentést készíthetünk a tableten tárolt adatokról, illetve beállíthatjuk, hogy mely alkalmazások küldhetnek nekünk értesítést, valamint melyik használhassa az internetet milyen hálózat(ok)on.

Huawei MediaPad T1 teszt Huawei MediaPad T1 teszt

A fent említett programon kívül találunk még egy időjárás előrejelző alkalmazást is, ami lokalizációnk alapján határozza meg az aktuális időjárást és az AcuuWeather.com adatbázisából dolgozik. Dokumentumok kezelésére a WPS Kingsoft Office programot használhatjuk, valamint kapunk fájlkezelőt, alkalmazástelepítőt, egy kínai nyelvű alkalmazásboltot App Center néven, valamint egy elég kezdetleges távoli segítség szolgáltatást, jellemzően szintén valami nehezen értelmezhető idegen nyelven. Ezek mellett természetesen a Google összes gyári alkalmazása megtalálható a főoldalon.

Kamera, multimédia

A hátlapon található kamera öt megapixeles, autofókuszos, sötétben azonban semmilyen segédfény nem segíti a működésében, a gyengébb fényviszonyok között készült képek jellemzően elég rossz minőségben készülnek el. A szoftvert a Huawei több ponton módosította, a HDR, a panoráma mód, a különböző effektek, a hangvezérlés, az ISO piszkálása és a fehéregyensúly beállítása természetesen nem maradtak ki, de az igazi finomságok csak most jönnek: bekerült egy célkövetési funkció, ami a fotózandó objektumot követi és folyamatosan fókuszban tartja. Ezen kívül képeinkhez mondhatunk fel egy maximum tíz másodperces hangjegyzetet, illetve bekerült egy vízjel funkció is, amivel alkotásaink bármelyik pontján elhelyezhetjük a fotózás helyét, idejét és az aktuális időjárást.

Huawei MediaPad T1 teszt
[+]

A fent elterülő képek minősége tablet fronton közepesnek mondható. A vonalélesség nem nevezhető tökéletesnek, a dinamikatartomány rendben van, de sajnos igazán napfényes alkalom nem nyílt a fotózásra. A fókuszálás és a fotók feldolgozása körülbelül 2 másodpercet vesz igénybe, az esti, vaku nélkül készült képek minősége azonban nagyon harmatos. Az előlapi kamera 2 megapixeles, fixfókuszos. Videót 720p felbontásban rögzíthetünk, a végeredmény a tesztvideón látható.

Huawei MediaPad T1 teszt Huawei MediaPad T1 teszt

A zenelejátszó szoftver is a Huawei saját fejlesztése. Felismeri az mp3-at, valamint a flac és wav formátumú veszteségmentes audio fájlokat, amiket aztán rendszerezhetünk hangulatuk szerint (vidám, derűs, szomorú, pörgős), de kreálhatunk egyedi lejátszási listákat is, vagy szűrhetünk előadók, albumok, mappák alapján. A beállítások elég szűkösek, csupán egy alvás-időzítőt és zenéink minimum hosszúságát tudjuk beállítani, ezzel elkerülhetjük, hogy értesítési hangokat és egyéb hasonló dallamokat zeneszámként ismerjen fel az eszköz. Hangszínszabályzó és FM-rádió nincs, illetve headset sem jár a készülékhez. A videólejátszó felismeri a DivX formátumokat és akár az 1080p-s MP4 fájlokat is képes röccenések nélkül prezentálni. A feliratfájlokat ismeri, illetve az ablakban játszást is támogatja, egy tabletnél ez gyakorlatilag elengedhetetlen funkció.

Adatátvitel, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikáció terén semmi okunk nem lehet panaszra. Mobilinterneten keresztül akár 150 megabit/másodperc-es LTE-re képes az eszköz, természetesen az EDGE és a HSPA sem maradt ki, a WiFi 802.11 a/b/g/n szabványokat támogat, használhatjuk továbbá hotspotként és direct adatátvitelre is. Ezeken felül Bluetooth 4.0 (A2DP), egy OTG-képes microUSB 2.0 csatlakozó, valamint A-GPS és GLONASS vevő is került a készülékbe, ami ezek segítségével másodpercek alatt talál jelet és nagyon stabilan meg is őrzi azt. NFC sajnos nincs a készülékben. A tablet alkalmas a hagyományos értelemben vett telefonálásra, de egy ekkora készülék esetében ez nagyon mókásan néz ki, mintha egy nagy szürke csempével próbálnánk meg eltakarni az arcunkat a nagyvilág elől. A beszélgetési minőség egyébként jó, zajos környezetben is lehet telefonálni a ketyerével.

Huawei MediaPad T1 teszt Huawei MediaPad T1 teszt

Gyárilag két böngésző van feltelepítve a T1-re, az egyik egy AOSP-alapú, a másik pedig a Google Chrome. A netezés élménye mindkét szoftverrel megállja a helyét, gyors és finom a görgetés, pontos a zoom, a kijelző mérete pedig a desktop-weboldalak megjelenítésekor is megállja a helyét. Több megnyitott lap esetén váltáskor előfordul, hogy újratölti a weboldalakat, ez a probléma az 1 GB RAM-nak tudható be.

Huawei MediaPad T1 teszt Huawei MediaPad T1 teszt

A T1-et egy 4800 mAh-s akkumulátorral szerelték, ami házilag hivatalosan nem cserélhető. Az üzemidő meglepően jó, egész napos aktív mobilinternettel, sok böngészéssel, 20-30 perc telefonálással és némi játékkal együtt körülbelül 6 órás kijelzőidőt tud teljesíteni, ha visszafogottabban használjuk, akkor pedig 2-3 napot is kibír az eszköz egyhuzamban. A telep teljes feltöltése hálózatról körülbelül 3 és fél órát vesz igénybe.

Huawei MediaPad T1 teszt
[+]

Értékelés: Huawei MediaPad T1 8.0 LTE
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Huawei MediaPad T1 8.0 LTE egy nagyon jól használható tablet. Anyaghasználata sokkal nagyobb gyártók termékeinek is becsületére válna, az összeszerelési minősége is ott van a szeren és a kijelzője bár nem a legjobb, amit valaha láttunk, de szégyenkezni sincs oka, megállja a helyét. A kezelőfelület jól átgondolt, a rendszer stabil, és az üzemidőre sem lehet panasz. A kamera azonban sajnos hagy némi kívánnivalót maga után és a zenelejátszási képességeitől is többet vártunk volna. A GLONASS és az LTE megléte dicséretre méltó, valamint a színes állapotjelző led is az eszköz átgondoltságára utal. A segédfény hiánya azonban fájó és FM-rádió is kerülhetett volna a készülékbe. Nagyon kevés LTE-képes tablet van a középkategóriában. 70-80.000 forint körül a Samsung Galaxy Tab 4 7.0 LTE, az LG G Pad 8.0 4G, illetve házon belül a Huawei MediaPad M1 LTE lehetnek a T1 első számú konkurensei. Akinek pedig nincs szüksége SIM foglalatra, az egy ASUS MeMo Pad 7 (ME572C) személyében erősebb hardvert és jobb minőségű megjelenítőt a kaphat kisebb kijelzőért cserébe. Bruttó hazai ára a csak Wi-Fi adatkapcsolatra képes eszköznek 55 000 forint lesz, a WiFi+3G-s változatért 65 000 forintot kell majd fizetnünk, míg a WiFi+LTE eszköz 69 000 forintba fog kerülni, ez utóbbi kivitel mindenképpen megéri a felárat, már csak az erősebb hardver miatt is. A MediaPad T1 előreláthatólag a jövő év elején kerülhet majd a boltok polcaira, szolgáltatói bevezetésről egyelőre nincs hír, de nem tartjuk kizártnak, hogy az LTE-variáns felbukkan majd az operátoroknál is. A Huawei mindenesetre a T1-gyel egy olyan triót dobott le, amelynél a 4G felára szinte elhanyagolható, ugyanakkor hardveresen erősebb két testvérénél, ezért mindenképpen ez tűnik nyerő ajánlatnak.

Huawei MediaPad T1 8.0 LTE

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Huawei MediaPad T1 8.0 LTE
Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 210,6 x 127,7 x 7,9 milliméter
Tömeg 360 gramm
Színvariációk ezüst-fehér
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 8 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel (188 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Snapdragon 410 MSM8916
Processzor típusa 1,2 GHz-es, négymagos ARM Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 306
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB, ebből 11,27 GB szabadon felhasználható
Memória bővíthetősége microSD (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE van
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.4 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek App Center, HiCare, Tabletkezelő, Cast, Felhő alapú szolgáltatások
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera 1,9 megapixeles
Videófelvétel 720p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 4800 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő ?
Beszélgetési idő ?
Zenelejátszási idő ?
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, giroszenzor

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt