HTC Panda - a tévedés

Bevezető, csomagolás

A HTC nem tartozik azok közé a cégek közé, akik kifejezetten olcsón adják portékáikat, de az ár/érték arányt nézve alapvetően korrektnek nevezhetjük őket. Úgy fél éve viszont piacra dobtak egy kéziszámítógépet, melynek ára finoman szólva sem volt arányban a tudásával. Mint azt bizonyára mindenki kitalálta, cikkünk tárgyáról, a Pandáról van szó.

HTC Panda

A P6300 kódnevű eszközt üzleti készülékként árulja a gyártó. Mit is jelent ez egy Pocket PC operációs rendszert futtató gépnél? Nem az igényes külsőt, nem is a gyors adatátviteli technológiákat, mint azt legtöbbünk gondolná, legalábbis nem a HTC szerint. A Panda nem büszkélkedhet ilyesmivel, mindössze egy dologban jobb, mint testvérei: nagyobb a kijelzője. Annyira persze nem nagy, mint pár éve volt egy hasonló gépnél, átlója 3,5 hüvelyk, de még így is felülmúlja a gyártó többi kombókészülékét, melyek rendszerint 2,8 hüvelykes megjelenítővel büszkélkedhetnek. Pár éve még más volt a helyzet, akkoriban ugyanis még igény volt sima, telefonos funkció nélküli PDA-kra is, melyek rendre 4 hüvelyk körüli megjelenítőt kaptak. Az idők persze változnak, a nagyobb gyártók közül gyakorlatilag egyedül a HP kínál még mindig ilyen készülékeket, ez van.

HTC Panda

A medvefélék családjába tartozó emlősről elnevezett kütyü a szokásos HTC-s dobozban érkezett, melynek mérete szépen demonstrálja a boldog tulajdonosnak gépe méretét is. A tartozékok listája átlagos, a szinkronkábel és a hálózati töltő mellett egy sztereó fülest, egy bőrtokot, valamint egy kijelzővédő fóliát találunk az elmaradhatatlan CD és a kézikönyv mellett. Az üzleti géphez mondjuk szerintem dukálna egy töltőbölcső is.

Hirdetés

Külső

A külső megítélése szubjektív dolog, épp ezért nem is szeretek nagy súlyú kijelentéseket tenni a tesztkészülékekkel kapcsolatban. A Pandáról viszont egy valamit bátran állíthatok: sok mindent lehet róla mondani, csak azt nem, hogy elegáns. Helyette inkább nagy, már-már ormótlan, legalábbis ha a mai trendnek megfelelő készülékeket nézzük. Emiatt kicsit olyannak tűnik, mintha egy több éves fejlesztés lenne, stílusában is inkább azokhoz a készülékekhez tartozik, ami persze nem baj. Tömege kereken 200 gramm, mérete 129,7 x 69,8 x 18,8 mm.

HTC Panda

A kijelző tehát 3,5 hüvelyk átlójú, felbontása 240 x 320 pixel. Ekkora fizikai mérethez véleményem szerint már VGA felbontás dukálna, ide már kicsit kevésnek tűnik ennyi pixel. A képminőség ennek megfelelően nem valami jó, bár olvashatónak biztos, hogy olvasható. A nagy készüléktest miatt nem mondhatnánk, hogy az előlapot a kijelző uralná, ezt az érzést ráadásul erősítik az aprócska gyorsindító gombok, melyek közül kettő a kijelző fölé került, ezek fogják közre a szintén kis méretű, közepes minőségű telefonhangszórót. Persze a megjelenítő alá is kerültek gombok, melyek ugyanolyan miniatűrök, mint fent portyázó társaik. A d-pad kör alakú, kezelhetőségével a többi gombhoz hasonlóan nincs gond - legalábbis azoknak nem lesz, akiknek kicsi a kezük.

HTC Panda

A hátlap legfeltűnőbb pontja a 2 megapixeles, fixfókuszos kamera körül elhelyezkedő ezüstszínű kör. A levehető rész követi a dizájnt, felülete recés. A borítás a gép minden pontján műanyagból van, abból is a keményebb, kicsit csúszós felületűt használták a mérnökök - ennyit az eleganciáról.

HTC Panda

Felül a jókora bekapcsológomb és az infra port között találjuk a memóriakártya helyét. Normál SD kártyával állunk szemben, ami örvendetes, hiszen adapter segítségével mind micro, mind miniSD kártyát belerakhatunk. A stylus silója a jobb felső sarokba került, a ceruza mérete a gép nagyságához nézve nevetségesen apró, ha már ilyen böszme nagy a készüléktest, akkor igazán adhatnának nagy méretű, kényelmesebb fogású cerkát is hozzá.

HTC Panda

A készülék jobb oldalán nincs nagy tumultus, mindössze a kihangosító hangszórót és a kamera exponálógombját találjuk itt.

HTC Panda

Alul sincs sokkal több dolog, HTC ExtUSB csatlakozó, mikrofon, reset-nyílás. Balra mindössze a hangrögzítő gyorsindítója, valamint a csúszkás hangerőszabályzó került.

Belső, operációs rendszer, szoftverek

A Pandán Windows Mobile 5.0 for Pocket PC Phone Edition operációs rendszer fut, ami azért érthetetlen, mert a készülék piacra kerülésekor már elérhető volt a Windows Mobile 6 Professional is. A processzor egy 400 MHz-es Samsung SC32442, ami többek között gyenge videólejátszási képességéről híres. A HTC készülékeinek túlnyomó többségében Intel vagy Texas Instruments CPU található, utoljára a Trinity-ben és a TyTN-ben használtak Samsung chipet. A RAM/ROM páros mérete 128/256 MB, majdnem 100, utóbbiból pedig 170 MB szabadon elérhető, erre tehát nem lehet panasz.

HTC Panda

A rendszer sebességét Anton Tomow Pocket PC Markjával mértük, az eredmények a lenti táblázatban láthatók. A gép mindenhol hozta a tőle elvárható szintet, sőt, a memóriatesztre kapott pontszáma meglepően magas.

Pocket PC Mark v1.03
Dhrystone Benchmark (CPU) 141,40 MIPS
Whetstone Benchmark (CPU) 5,78 MWIPS
Memory Benchmark 651,58 points
File system Benchmark 73,23 points
Graphics Benchmark 230,89 points

A szabadon felhasználható dinamikus memória méretéből láthatjuk, hogy gyárilag nincs túl sok program a gépre telepítve. A HTC-s feladatkezelőt szerencsére megtaláljuk a beálítások között, segítségével az X gomb valóban be fogja zárni a futó szoftvereket. A programok között Adobe Readert és ZIP-et találunk, semmi más extra nincs. A TouchFLO környezetből mindössze az Audio Manager nevű multimédiás lejátszót emelték át, erről majd a multimédiás részben írok bővebben.

HTC Panda HTC Panda

Telefonálás, adatkommunikáció

A telefonálással alapvetően nem volt gondom, a hangminőséget megfelelőnek találtam. A Skype viszont nem futott rendesen a gépen, valamiért csak a kihangosító hangszóróján szólt, nem a telefonhangszórón, ami ugye nem valami praktikus. A telefonálással kapcsolatos szoftverek mind gyáriak, kivéve a tárcsázóképernyőt, ami bambuszle...izé, zöld színű, mint minden más a gépen. Az üzenetkezelésért az Outlook felel, melynek e-mail kliense támogatja a hitelesített IMAP szervereket és a csatolt fájlokat is. A névjegyzék kapacitásának ha nem is a csillagos ég, de a szabad belső memória szab határt, azaz szinte végtelen bejegyzést tárolhatunk, ráadásul extra mezőkből is rengeteg áll rendelkezésre. Profilok gyárilag nincsenek (ez utólag könnyen pótolható), viszont a készülék képes egyszerre csörögni és rezegni.

HTC Panda HTC Panda

Ahhoz képest, hogy a Panda elvileg üzleti modell, eléggé hadilábon áll a mobilhálózaton keresztül történő adatátviteli technológiákkal, ezek közül ugyanis egyedül a GPRS-t támogatja, még EDGE sincs benne, nemhogy 3G vagy HSDPA. A GSM-modul háromnormás (900/1800/1900 MHz), a Bluetooth 2.0-s verziószámú, a WiFi 802.11b/g-s, infra port van.

HTC Panda

Multimédia, akkumulátor, összegzés

A készülék hátlapján található kamera 2 megapixeles, fixfókuszos. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1600 x 1200, videóknál pedig 352 x 288 pixel. A szoftver elég jó, beállítási lehetőségekben nem szűkölködik: piszkálhatjuk a fehéregyensúlyt, a fénymérést (átlagoló, középre súlyozott), a jpeg-tömörítés mértékét (4 lépésben), van önkioldó és expozíció-korrekció, találunk effekteket, sőt, van makró mód is, melyet szoftveresen lehet bekapcsolni. A képminőség - ahogy az a teszfotókon is látszik - teljesen átlagos.

HTC Panda

Zenéinket a HTC Audio Manager nevű szoftverrel játszhatjuk le, mely a fájlok között előadó, album és műfaj szerint is képes szűrni, továbbá kezeli a lejátszási listákat. Hangszínszabályzó nincs, az újabb HTC-ken lévő külön szoftver ugyanis hiányzik a Pandáról. A beállítási lehetőségek kimerülnek az ismétlésben és a shuffle-módban. Örömteli viszont, hogy zenéinket az épp tárgyalt szoftver segítségével egyből beállíthatjuk csengőhangnak. A hangminőség kihangosítva elég pocsék, a fülhallgató közepes minőségű.

HTC Panda HTC Panda

A kicsit lötyögős hátlap alatt bújkáló akkumulátor kapacitása 1500 mAh. Valószínűleg sok bambusz fér bele, mivel 2-3 napig gond nélkül etette az Óriáspandát, mely egyébként mint tudjuk, napi 10-20 kilogrammot is megeszik az említett növényből, mivel az tápanyagokban nem túl gazdag. Ebből a szempontból tehát a P6300 jobb, mint egy átlagos készülék.

HTC Panda
Kis árbeli és hatalmas tudásbeli különbség

Összegzés: mint az a tesztből kiderült, a Panda alapvetően nem egy rossz masina, csak egyrészt óriási nagy, másrészt sok szempontból elavult - operációs rendszer, adatkommunikáció, gyenge kijelző. Egy dologban viszont kitűnik a sorból, de sajnos nem pozitív értelemben: ára jelenleg 130.000 forint körül mozog, amiért hát... finoman szólva is lehet jobb gépet kapni.

Bocha

A készüléket a RRC Hungary DiFO üzletág biztosította.

Specifikáció

HTC Touch Panda (P6300)
Technológia GSM/GPRS /900/1800/1900 MHz
Operációs rendszer Windows Mobile 5.0 for Pocket PC Phone Edition
Méret 69,8 x 129,7 x 18,8 mm
Tömeg 200 gramm
Processzor 400 MHz-es Samsung SC34224
ROM/RAM 256/128 MB (175/100 MB szabadon felhasználható)
Kijelző 3,5 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixel felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség SD/MMC (nem SDHC kompatibilis)
WiFi 802.11b/g
Infra / Bluetooth 1.2 / 2.0 (A2DP is)
GPS vevő nincs
Audio HTC ExtUSB kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 2 megapixeles, fixfókuszos, makró mód
Akkumulátor 1500 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb -
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

  • O2 XDA Flame - grafikusan gyorsítva

    Egy készülék, melynek specifikációjába és multimédiás képességeibe még a maximalisták sem tudnak belekötni.

  • HP iPAQ 214 - ideje volt

    A HP merész lépésre szánta el magát: a kombókészülékek népszerűsége ellenére egy klasszikus PDA-t dobtak piacra. Jól tették.

  • Asus P750 - VGA is, meg nem is

    Az Asus felsőkategóriás készülékébe VGA felbontású megjelenítő került, de az oprendszer nem használja.

  • HTC Sedna - bálna security

    A HTC új masinája ellenálló készülékházat kapott, a rajta tárolt adatok biztonságát pedig ujjlenyomat-olvasó garantálja.

Előzmények