Grundig X5000 - made for who?

Bevezető, doboz

Fű, de nehéz ügy olyan telefonról írni, amiről nem hiszem el, hogy a specifikációknak megfelelően működik. Sőt, amikor február magasságában megjelent a gyártó hivatalos weboldalán a modell, akkor is azt gondoltam, hogy kamu. 6 megapixeles Grundig telefon, muhaha, hát hol láttam én egyáltalán Grundig mobilt? És hol láttam én 6 megapixelt telefonban? Akkor? Amikor a Nokia épp mostanság vág fel annyira az 5 megapixeles, még meg sem jelent készülékével?

De hát itt van, és minden kétséget kizáróan Grundig van ráírva az előlapra. Persze a turpisság már akkortájt kiderült, ugyanis az X5000 igazából nem más, mint egy Xcute DV2, ami pont egy éve jelent meg Ázsiában. Mondjuk ez sem egy ismert márka errefelé, talán jobb is, hogy Európában Grundig felirattal próbál rajongókat szerezni.

Persze nem eszik olyan forrón a kását. Hamar ki fog derülni, hogy az a hat megapixel igazából csak három, hogy a specifikációkban említett brutális kijelzőfelbontás fabatkát sem ér, és hogy az X5000-ből alapvető funkciók hiányoznak, amelyek nélkül manapság egy multimédiásnak kikiáltott telefont csúnyán körberöhög a konkurencia.

Az XXL GSM-től hozzám került doboz igen jól indított. Attraktív fekete csomagolás, kinyitás után pedig a sok-sok tartozék olyan eszeveszett turkálásra csábított, mintha egy nyolcadik kerületi hajléktalan hirtelen Csányi Sándor kukájával találkozott volna szembe. A készüléket gyorsan kipakoltam, aztán először felfedeztem az igen vonzó, velúr színű bőrtokot, majd a pótakksit és a hozzá tartozó külön akkutöltőt(!), a TV kábelt, a Kingston miniSD kártyát (128MB), a sztereó headsetet és az USB kábelt. Igen gazdag felszerelés.

Külső

Az alaphang tehát megvolt, lássuk magát a telefont. Szépnek nem nevezném, inkább ilyen mesterkélten finom meghatározások jutnak eszembe, mint "érdekes", "soha nem láttam még ehhez foghatót", "bizonyos szögből akár vonzó is lehet". A kitüremkedő kamerát hiába próbálta a tervező kör alakú külső kijelzővel ellenpontozni, ez a cucc akkor is úgy néz ki, hogy bármelyik percben simán nekiállnék vele sátrat állítani, a cövekek beveréséhez ugyanis tökéletes alakot kínál.

A telefon anyaga sima, fényes, már-már csúszós plasztik. Nyöszörög is szegény, ha az ember megnyomkodja itt-ott. A kör alakú külső kijelzőből kocsányszerűen lóg felfelé az állapotjelző LED gyűrűje, felettük hirdeti magáról az eszköz, hogy ő Grundig. Alul böszme nagy gumiajtó takarja a memóriakártya nyílását, valamint az adatcsatlakozókat. A készülék tetején méretes hangszóró türemkedik elő, de a legérdekesebb rész a telefon két oldala.

Bal oldalon figyel az optika, alatta a vaku. Ezzel még lesz időnk foglalkozni. Jobb oldalon sokkal izgalmasabb a helyzet, ugyanis itt a digitális fényképezőgépek világából ismerős funkcióválasztó tárcsa kapott helyet: de tekerni nem lehet. A körben üldögélő hat piktogramm közül valamelyik mindig kék: ez mutatja, hogy épp milyen módban van az eszköz, közöttük léptetni a tárcsa alatt elhelyezkedő hangerőgombok alá pakolt gombbal lehet. A tárcsa közepe viszont benyomható, a kezelésre csak egyszer kell rájönni, onnantól logikus.

A kinyitott telefon elég tömzsi benyomást kelt. Erre azzal is ráerősített a tervezőgárda, hogy a gombsor közepén trónoló ötös és nyolcas gombok hájas vonalakat kaptak: szinte kidagadnak az ívektől, de ennek nincs semmi funkcionális oka, csak nyilván arra gondoltak, hogy ez majd szép lesz. A kijelző elforgatható, ha 90 fokkal tesszük meg, akkor apró kamkorderre hajazó formációt kapunk, de nem kell itt megállni: 180 fokban is visszatekerhető az egész és így is visszacsukható a fedlap, akárcsak anno az N90-ben.

Hirdetés

Kijelzők, menü

A külső képernyő ugyebár a kör alakú gyűrűben helyezkedik el. Eddig csak a Samsung E760-on láttam olyat, hogy teljesen ki is használták volna a tervezők az így keletkező teret, és ez így is marad: a Grundig hosszúkás, 96x65 pixeles, 65 ezer színű, OLED technológiával készült kijelzőt pakolt a körbe. Kár, ebből többet is ki lehetett volna hozni, pláne, hogy a sajtófotókon persze a teljes körben látszódott a kép.

Belül állítólag 640x240 pixeles ablak van. Nézegettem jobbról, balról, mert arányaiban ugye ennek olyannak kéne lennie, mint egy 9300 képernyője, de bazira nem úgy tűnik. A Grundig és az Xcute oldalán is ez a felbontás szerepel, de egyszerűen nem hiszem el. Még a QVGA is erősnek tűnik, de oké, legyen 320x240. Mondjuk értelmét amúgy sem látom egy ilyen torz felbontású ablaknak, itt valami marhára nem stimmel, de lecsekkoltam külföldi oldalakat is, mindenhol megerősítették a gyártói információt.

Ez azt jelenti, hogy adott egy 4:3 arányú képernyő, amin téglalap alakúak a képpontok, ráadásul az egésznek semmi értelme. Az viszont biztos nagyon király, hogy 16,8 millió színt tud megjeleníteni a Grundig, bár ehhez is hozzáteszem, hogy nekem pont elég már a 262 ezer árnyalat is. Maga a kép persze elég szép fényes, nem érheti túl sok panasz, csak valahogy bennem van, hogy felesleges volt erre ennyi energiát pazarolni, mikor közben egy csomó minden hiányzik.

A menün már rögtön látszik, hogy kicsit kifogytak a szuflából. Bár az ikonok szépek, színesek és animálnak is, de valahogy az egésznek van valami bazári jellege. A telefonban öt témának nevezett, inkább színséma jellegű beállítás van, amelyek a háttérképet is befolyásolják. A menü lehet nagy ikonos (egy oldalon egy kép), vagy listás is. Minden menüpont más színű, a nagy képek elég jól néznek ki.

Végülis a dolog egyáltalán nem vészes, a gombok is viszonylag jól kezelhetőek, csak kár, hogy a négy irányba mozgó navigációs billentyűnek nincsen közepe, az OK-t mindig a bal oldali funkciógomb megnyomása jelenti. Alapállapotban a navigációs gomb irányai egy-egy funkciókhoz visznek (saját menü, üzenetek, névjegyzék és csengődallam beállítások), ezek megváltoztathatatóak.

Telefonfunkciók

Úgy érdemes a készülék tulajdonságait szétbontani, ahogyan a jobb oldali tárcsán is vannak az ikonok. Ugyanis - furcsa, de így van - funkcióváltás nélkül egyik állapotból nem érhető el egy másiknak a menürendszere. Ez konkrét példával azt jelenti, hogy ha sima telefon üzemmódból a menürendszer segítségvel nem tudok eljutni a kamerához, csak ha az oldalsó gomb segítségével át nem kapcsolok másik üzemmódra. Érdekes megoldás.

A telefonkönyv 500 férőhelyes. Egy névhez több szám, egy e-mail cím, egy cégnév, kép és csengőhang tartozhat. Ez elég gyér felhozatal, de ez van. A kép bejövő hívás során a külső kijelzőn nem látszik, csak ha felnyitjuk a flipet, de olyankor meg egyből létre is jön a hívás, mert a flip kikapcsolhatatlanul aktívnak tűnt. Hm. Még szerencse, hogy a hívás elutasítása történhet az oldalsó gombok segítségével is.

Az üzenetkezelés fapados. Van SMS és MMS. Semmi más. Az írás egyszerű, bár ebben a modellben is (hasonlóan a szenzációs VEPTU telefonhoz) az eZi prediktív van benne, ami semmit sem ér (mivel magyarul nem tud), de ismer néhány kínai nyelvjárást. Viszont hála az egeknek, nem akar minden üzenetet rögtön mandarin karakterekkel kezdeni. Maga az üzenetírás nem olyan lassú, mint vártam, de az üzenetek listázása bizony eltart némi ideig.

A naptár fapad. Csak havi nézet, egyféle bejegyzéstípus, de az legalább ismétlődhet össze-vissza, és riasztás is kapcsolható hozzá. Akárcsak ez, a számológép is pont olyan, mint a fentebb említett kínai presztízsmodell esetében, úgy fest, hogy a két készülék szoftveres alapja nagyon hasonló volt, legalábbis ami a telefonfunkciókat illeti. A világóra szerencsére nem szivárvány árnyalatú, hanem normális, a valutakonverter mellett van bioritmus számláló és menstruációs naptár is, aminek a neve: "Menstrual." Kicsit félve kattintottam rá...

Multimédia

Sebaj, ide nekem azt a híres hat megapixelt! Tárcsa elforgat, fedlap dettó, klikk és hmm! Gyorsan el is menti, kijelzőn is jól néz ki, lőttem is vele egy sereg képet. Aztán PC-re átpakolva gyorsan hervad a mosoly, a képek életlenek, homályosak, fakóak, hiába a napsütés, az ideális téma, valahogy nem. Hát persze: ez "csak" három megapixel, kicsit interpolálunk, rögtön lesz is belőle hat. Olyan is.

Semmi csüggedés, kérem, nézzük mit tud három megapixelben a kicsike, végülis az sem megvetendő felbontás egy telefontól, bár a bűvös hatos varázsa odalett. Eredmény alant.

Fotózás közben igencsak sok beállítási lehetőségünk van, a doboz 22 féle fényképezési módról hantázik. Mit kamuztok? Gondoltam, aztán bemásztam a menübe, és huhh! Tényleg van 22 mód, a beltéri, napos felhős mellett ilyen felbecsülhetetlen verziók, mint: beltér (club), virágos tájkép, erdőfotó, sziklafotó, naplemente üzemmód, szövegfotó, kaja, sport mód, retro (ez a szépia amúgy), és további ínyencségek. Szerintem ezekre nulla szükség van. Van sorozatfelvétel, vaku, időzítő, fehéregyensúly állítási lehetőség, élességi beállítás, fénymérési mód változtatás, szóval minden, amit ebben a témában valaha valaki felhozott már.

Váltsunk talán inkább videóra. Uhh, VGA felbontás, 30fps, háromféle fájltípus (avi, mov, asf)! Ez már döfi, persze zabálja a helyet, itt egy 25 fps sebességű avi, 13 mega, le lehet tölteni (klikk), és itt egy 8 megás mov (klikk) is. Felvétel közben használható a digitális zoom és a fentebb már részletezett beállítások zöme is. A visszajátszásra nem lehet panasz, teljesen szaggatásmentes.

Újabb funkcióváltás során jön a diktafon, ez a szabad memória teljes kapacitásáig rögzíthet hangot, akár beszélgetés közben is. Újabb gombnyomás, és íme itt van az MP3 lejátszó. Playlist van. A memóriakártyán a megfelelő könyvtárba kell csak másolgatni a zenéket, és nincs is több gond. Kihangosított állapotban néha egész jó, de a MacGyver zenéjétől megborult a hangszóró és rezonált, torzított durván. Oké, lássuk a fülest, hm. Elsőre egész jó, de aztán feltűnik, hogy kicsit olyan, mint egy vödörből szólna a zene, azzal együtt is, hogy a basszus erősen jelen van. Már egész megnyugodtam, amikor kiderült, hogy a lejátszó nem fut a háttérben, bahh.

Egyebek

A készülékben vannak profilok. És igen, itt megtaláltam végre, hogy ki lehet kapcsolni a fedlap nyitásával történő hívásfogadást. A másik jó hír, hogy a telefon egyszerre rezeg és csörög, ráadásul a MP3 dallamok beállítására is van lehetőség még akkor is, ha azok a memóriakártyán helyezkednek el.

Miután az X5000-en van TV-out funkció is, ezért a mellékelt kábel segítségével rá is kötöttem a telefont a televízióra. Első észrevétel: a készülék kijelzője ilyenkor kikapcsol, de teljes menürendszer megjelenik a TV képernyőjén - fektetve. Pff. Csak akkor áll helyre a dolog, ha a fényképezőgépet, vagy a kamerát használjuk.

A telefonban három játék van, egyik sem Java alapú, mert ilyen dologról az X5000 még nem is hallott. Az első egy felülnézeti autós játék, ahol három sávban jön szembe a forgalom, nyilván a cél a verdák kikerülése. A következő okosságban különböző színű golyók esnek le, ezeket kell kilőni, míg a harmadik egy ninja főszereplésével készült, ahol a vízesés felé tartó folyón leúszó farönkök között kell ugrálni.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Van GPRS. Slussz. EDGE nincs, 3G pláne. Ezt még elviselhetnénk, de se infra, se Bluetooth sincs. Ez már azért elég béna dolog, manapság egy ilyen hiányokkal rendelkező készülék nem tud labdába rúgni akkor, amikor már a középkategóriában is alapnak számít a kékfog. Helyette marad az USB, ami viszont a sebessége alapján 2.0-s, ráadásul semmiféle driver nem kell hozzá, mert a géphez kötött telefonban levő memóriakártyát külső meghajtóként látja a Windows. Király, csak kár, hogy ilyenkor a telefon semmifél egyéb funkcióra nem használható. Ja, és nem is tölt.

A hátlap alatt levő akkumulátor viszonylag jól bírta a strapát, sok nyúzással is hozta a három napot, ami egész korrekt eredmény. Csak ne kelljen töltőre rakni, mert ha az ember kikapcsoltan kezdi el etetni, akkor közben nem lehet bekapcsolni. A sorrendet tehát meg kell cserélni, de ez milyen hülyeség már?

Összegzés. A Grundig X5000 (Xcute DV2) egyértelműen a multimédiára gyúr. De ahhoz, hogy komolyan vehessük, elég lett volna 3 megapixelesnek hirdetni, mint interpolálni a képeket, felesleges a 640x240 pixeles kijelző, az üzleti funkciók nem csak hogy hiányosak, de ezt a naptárat már egy közepes Sagem is a porba alázza. A telefonkönyv pofonegyszerű, nincs e-mail kliens, az adatkommunikációs hiányokról már szót sem ejtünk, a java mellőzése csak hab a tortán.

Inkább egy normális telefon és egy low-end digitális fényképezőgép. Még olcsóbban is jövünk ki. Aki viszont villantási célzatból keres készüléket, annak kötelező darab, mindenki kinézte a kezemből, egyrészt mert még nem láttak hasonlót sem, aztán elhangzik a bűvös hat megapixel, és már csavarják is ki a fotózni vágyó népek az ujjaim közül az eszközt. Kár, hogy az hatos is kamu.


Bog

Specifikációk

Grundig X5000
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 89x46x23 mm
Súly 118 g
Kijelzõ 240x640 pixel, 16,7 millió szín, TFT
Telefonkönyv 500
SMS/MMS memória dinamikus
Egyéb memória 20 MB belső memória + miniSD
Java nincs
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/nincs
Prediktív eZi
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 800 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 150 óra
Beszélgetési idõ 240 perc
Fényképezõgép 6 megapixel interpolált, VGA videó, vaku
POP3 e-mail nincs
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ nincs
Játékok 3
Csengõhangok MIDI, MP3
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek TV-out, USB, bőrtok

Előzmények