Evolveo StrongPhone G2 - nem kell megvédeni

A méretes kávák komoly strapabírást sejtetnek, a műfajon belül most nem szállt el az árazás. Korrekt készülék, kevés támadási felülettel, de egy nagy hibája akad.

Külső, kijelző, strapaképességek

Éppen a minap, az Evolveo StrongPhone Z1 tesztjének írásakor ecseteltem, hogy bár közeledhet a tényleg filléres okostelefonok kora, a hagyományos telefonok általában sokkal jobban bírják a strapát, még azok is, amelyek nem kifejezetten strapabírók. De mi van akkor, ha elengedhetetlen a GPS, a 4G adatkapcsolat és jó pár fejlett alkalmazás, mégis fontos a tartósság? Ilyenkor nyílik szélesre a pénztárca, a strapaképességekkel felszerelt okostelefonok ugyanis vagy nagyon drágák, vagy a hardver a szűk keresztmetszet, legrosszabb esetben mindkettő. A StrongPhone G4 meghökkentő árcédulával nyitott bő egy éve, a G2 hatvanezer forintot alulról súrolva viszont kényelmesen belefér a középkategória árszabásába, már csak az a kérdés, hogy az esszenciális követelményeknek megfelel-e. Magyarán kipipálja-e a burkolat a komolyabb minősítési jelzéseket, a képernyő jól látszik-e napfény alatt, a navigációs csomag pedig hozza-e a magas színvonalat?


[+]

Külsőben a G2 mindenképpen erősen nyit, és nem csak azért, mert a 4,7”-es HD kijelzőt jelen esetben erényként felfogható, brutálisra hízott káva veszi körbe, a termékoldal passzoló specifikációi is ígéretesek. Az érzésre phablet méretű masina ugyanis IP68 szabvány szerint porálló, a víznyomásnak pedig akár 1,2 méter mélyen ellenáll, legfeljebb 30 percig. A gumiszerű külsővel védett, masszív és erős markolásra is hangtalan ház emellett a Mil-STD-810G:2008 katonai szabványok közül megfelelt az alacsony légnyomású (értsd: magashegyi, 500.5), a nedvességre vonatkozó (507.5), a napsugárzás elleni (505.5) és a savas légköri teszteknek (518.1). A SolidStone fantázianevű titán ötvözet váz pedig a legfontosabb jelzőket is garantálja: a G2 ütés- és rázkódásálló.

A StrongPhone G2-t nem zavarja, hogy a Z1 rajta pihen
A StrongPhone G2-t nem zavarja, hogy a Z1 rajta pihen [+]

Senki nem vádolhatja a 145 x 75 x 11 milliméteres és 183 grammos ketyerét túlsúllyal, mert bár valóban vaskos, éppen az extra anyag teszi szívósabbá. A sok nagyon furcsa és karakteres strapamobil mellett a G2-t pedig csúnyának sem lehet nevezni: egyszerűségében nagyszerű. Ha hozzávesszük, hogy műfajon belül is akad csúszós kivitelű fajta, a kellemesen lekerekített Evolveo gumis kivitele igazán kellemesen tapad a tenyérhez, úgyhogy jár az elismerés. Nyilván a G2 se megsemmisíthetetlen, a Gorilla Glass 3 üveglapnak például nem érdemes vésővel nekiesni, de azért kapott egy NDR ellenálló bevonatot, plusz a körülölelő, plasztik keret kicsit kiemelkedik, hogy sajnálatos zuhanás esetén azzal, és ne üveggel csapódjon a földbe.


[+]

Alul a microUSB portot, balra a dupla kiosztású (2 x nanoSIM vagy 1 x nanoSIM és 1 x microSD) tálcát, felül pedig a 3,5 milliméteres portot védi gondosan visszazárható és visszazárandó fül a folyadék bejutásától, otthoni füleseink és töltőink ráadásul gond nélkül a helyükre csúsztak. Az egyetlen kényelmetlenséget a jobb oldalon egyébként kényelmes magasságban lévő hangerőszabályzó és bekapcsoló gombtrió jelenti: határozottan rájuk kell telepedni, hogy valami történjen. Az meg pláne kezdjen el gyúrni, aki a kamerát a bekapcsoló dupla, gyors lenyomásával kívánja elindítani, mert ehhez tényleg erősnek kell lenni.

Kijelző-teszt
Mérés Evolveo StrongPhone G2 Nokia 2 Xiaomi Redmi 5A Vernee M5
Képátló 4,7 hüvelyk 5 hüvelyk 5 hüvelyk 5,2 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280
Technológia IPS LCD TFT LCD IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő (max.) 454 nit 401 nit 475 nit 490 nit
Fehér fényerő (min.) 18,6 nit 5,6 nit 3,5 nit 19,5 nit
Fekete fényerő 0,33 nit 0,36 nit 0,41 nit 0,35 nit
Kontrasztarány 1375:1 1114:1 1158:1 1401:1
Színhőmérséklet 7877 K 7923 K 7606 K + kézi 8665 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A 4,7”-es, egy kézzel átérhető IPS panel 720 x 1280 pixelen kellően éles, fényereje pedig, ha nem is kitűnő, az átlagot túltejesíti, napfény alatt pedig egész korrektül látszanak a tartalmai. Segít, hogy oldalról rápillantva nem csökken drasztikusan a fényerő, csak a kontrasztok romlanak, a kékesre kalibrált színek pedig csak picit fakóbbak az ideálisnál. Amekkora hely jutott a képernyő alatt az érintésalapú vissza, kezdőoldal és alkalmazásváltó gomboknak, pont akkora baki, hogy háttérvilágítást nem kaptak – de bármilyen mélyedést vagy barázdát sem. Így előfordult sötétben, hogy harmadjára sikerült csak valamelyik funkciót kiváltani. Az érzékelők ritkásabbak az érintőpanelen a megszokottnál, mégsem gond a gépelés, noha tesztelői ujjaink jóval méretesebb képernyőhöz szoktak. Felülre fénymérő, közelségérzékelő, igen apró hangszóróvájat és 5 megapixeles kamera jutott, értesítő LED nem.


[+]

Mivel a kommunikációs és bővítőkártyákat bal oldalt nyeli be a G2, a hátlap nem eltávolítható, a 3000 mAh-s telep pedig így nem cserélhető. Helyet kapott a kellemes tapintású felületen viszont egy 8 megapixeles kamera (amely 13 megapixelre felskálázva is képes rögzíteni), a LED villanó / zseblámpa, az Evolveo logó fényes, műanyag lapkára nyomtatva, valamint a monó multimédiás hangszóró. Egy mikrofon ezen az oldalon, illetve alul is felfedezhető. A fehér, súlyra masszív doboz egy leginkább beszélgetésre alkalmas headsetet, egy 1 amperes töltőfejet, egy microUSB kábelt és némi papíralapú leírást tartalmaz.

Hardver, szoftverek

Mivel a strapatelefonok nem teljesítményfronton versenyeznek a vásárlók kezeiért, nem horror a négymagos MediaTek MT6737 SoC, a lemaradást inkább a navigációs modul oldaláról érezni egy Qualcomm lapkával szemben, erről később. Tény, hogy a G2 belépősebességen jár el a főoldalon, mégsem döcög túlzottan, inkább az alkalmazáskezelés a ráérős a 2 GB RAM-nak és a 16 GB-os, lomha tárolónak köszönhetően. Az utóbbiból 11 GB áll a felhasználó rendelkezésére, további bővítést microSD kártyával lehet megoldani.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Evolveo StrongPhone G2 Evolveo StrongPhone G4 Vernee Thor Huawei Y6 Pro
Rendszerchip MediaTek MT6737 MediaTek MT6737T MediaTek MT6753 MediaTek MT6735
AnTuTu Benchmark 6.x 28853 pont 40181 pont 37679 pont 21798 pont
Vellamo Browser 1806 pont 2437 pont 2838 pont 2406 pont
Vellamo Metal 866 pont 1050 pont 1059 pont 965 pont
Geekbench 4 (single / multi) 518 / 1445 pont 632 / 1755 pont 663 / 1806 pont 514 / 1434 pont
GFXBench Manhattan onscreen 4,6 fps 8,7 fps 9,1 fps 6,1 fps
GFXBench Manhattan offscreen 2,2 fps 4,0 fps 4,5 fps 2,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 10 fps 19 fps 19 fps 15 fps
GFXBench T-Rex offscreen 6,0 fps 16 fps 12 fps 8,4 fps

Az előbbi életét a DuraSpeed erőforrás-felügyelő hivatott megkönnyíteni, ám ugye ez is memóriát használ, ha pedig mindig kiürül a gyorsítótárt, mindig mindent újra be kell tölteni, ez pedig belátható: lassítja a telefont. Nyugodtan rá lehet bízni az Androidra a RAM menedzsmentet. Egy tökéletes világban nyilván bele kellett volna férnie egy combosabb, nyolcmagos SoC-nek 60 ezer forint környékén, de ne legyünk telhetetlenek: a G2 nem villámgyors használatra vagy 3D-s játékra termett, minden másra meg elfogadható a sebessége ott, ahol a hagyományos mobilt érdemes a táska mélyén tartani.


[+]

Az Android rendszer 7.0-s, 2017 szeptemberi biztonsági csomaggal, a közel vegytiszta felület pedig abból a furcsa fajtából való, amelyik számos ósdi, AOSP-s szoftvert mellékel a modernebb fajták helyett (pl. FM-rádió, Naptár, Galéria, Böngésző). Az mondjuk már a Google oldaláról fura, hogy létezik AOSP-s fájlkezelő (telepítve is lett), ennek viszont nincs fejlettebb fajtája, így egy Pixel tulajdonos kénytelen egy profibbat a Play Áruházból beszerezni. A G2 szoftverpakkja egyébként csak az esszenciális darabokra hagyatkozik. Olyannyira, hogy bár ezt a legtöbb mobilnak nem rójuk föl, azért egy iránytű felkerülhetett volna egy strapatelefonra, hardveresen a G2 alkalmas a mágneses észak megállapítására. Puff neki, pár másodperc telepíteni egy ilyet is.


[+]

Akad azért néhány gesztusvezérlési funkció: a képernyő felvillan dupla érintésre, a kamera pedig elindul a bekapcsolóra duplán (és jó erősen) rátelepedve. Képernyőkép lőhető három ujj végighúzásával, a kikapcsolt kijelzőre festve (az ujjrajzot a rendszer így hívja) pedig különféle műveletek indíthatók. Emellett adott a zsebmód a vétlen felébresztések elkerülésére, a hívásfogadás fülhöz emeléssel, illetve a jelzések némítása lefordítással.


[+]

A telefonkönyv rendben kezeli a két SIM-et és hívja be róluk, az online fiókokból vagy a telefonról a tételeket, többféle csoportosítási és szűrési elvvel. A tárcsázóban elérhető gyorskeresés. Az AOSP-s billentyűzet helyett szerencsére a témázható, átméretezhető és magyarul is remekül tudó Gboardot mellékelték. Elérhető hozzá korrektúra, akadnak szójavaslatok és ujjhúzásos bevitel is, ami praktikus, mert az apró képernyőfelületen igen pontosan kell bökni. A menüből elérhető AOSP-s böngészőnél sokkal jobb a szintén mellékelt Chrome, amely több lapot rendben, bár dadogósan és ráérősen kezel. A szoftver szinkronizálja a Google-fiókhoz tartozó keresési eredményeket, jelszavakat és preferenciákat.

Kamera, multimédia

A StrongPhone G2 5 megapixeles kamerát visel az előlapon, nem túl használható eredményekkel, és 8 megapixeles, autofókuszos darabot a hátlapon, vállalhatóbb minőségben. A szoftver ugyan felajánlja az eredmények felskálázását 13 megapixelesre, de ennek annyi értelme van, mint 42-es lábra 47-es hótaposót húzni, és úgy megmászni a Csóványost: az ember rosszabbul jár vele. Az AOSP-s szoftver egyszerű, mint a faék, de azért elérhető a keresőn az érintőfókusz, a HDR, a vaku, a kameraváltó, a panoráma és az arcszépítő funkciók. A menüből az expozíció, a fehéregyensúly és néhány effektus is szabályozható.


[+]

Te is pont ilyen telefont használsz? Fotóztál vele? Töltsd fel a képeidet a Fototrendre, hogy mások is lássák, mire képes a kamerája!

Kezdjük a pozitívumokkal: a 8 megapixeles nappali felvételek élesek, a lencsetorzítás a széleken nem jelentős és a makrókra is bőven jut részlet. A dinamika viszont szűkös, amin a lomha HDR gyakran csak tovább ront, a színek pedig a kékes felé mozdulnak el a Kelvin-skálán, plusz némi mosáson is átestek. Azért láttunk ennél már sokkal rosszabbat (lásd StrongPhone Z1), és ha egy hegycsúcson ez a legjobb fényképező masinéria, érdemes elővenni és kattintani vele. Este gyorsan kifullad a lendület: rengeteg, erős fényforrás kell, hogy világos eredmények szülessenek, optikai stabilizálás természetesen nem segít be, az f/1,8-as rekeszértékű lencse és a vaku sem zavar sok vizet. Sajnos a HD felvételek részletgazdagsága és dinamikája sem az igazi, közeli tárgyra irányítva nem igazodik a fókusz, a sztereó hang pedig halk és túlszűrt, bár még ennél is hallottunk kevésbé vállalhatóbbat. Egy példa a G2-vel.


[+]

A Play Zene előadók, albumok, dalok, műfajok és listák szerint rendszerezi a helyben tárolt állományokat (a veszteségmentesekkel megbirkózik, a WMA-val viszont nem). A beállítások közül a hangszínszabályzót, az alkalmazástárból pedig az FM-rádiót lehet előcsalni. Az utóbbihoz füles csatlakoztatása szükséges, bár zenei élményt pont nem a dobozban mellékelt headset fog nyújtani, noha egyébként is korlátozottak a lehetőségek. A mobilos elittel összevetve dinamikában és részletességben is jócskán elmarad a G2 hangképe, viszont jelentékeny zajt, torzítást vagy esetleges érintkezési hibát nem érzékeltünk, a hangerő pedig korrekt volt.


[+]

Ha szembe jön a tisztáson vaddisznó úr, csak semmi pánik: a hátrafelé sugárzó multimédiás hangszóró olyan erélyes a maximumon, hogy a varacskos menten lefordul a bozótosba, de olyan éles és zúgós, hogy lehet, a tulaj is követi a példáját. Lejjebb véve is csak közepes a performansz, de legalább már nem csak elrettentésre használható. A videókat a galéria játssza le 1080p-ig. A 4K felbontás, a HDR kódolás, a HEVC, az AC3 hang és a feliratok kifognak rajta, a DivX és az Xvid kódolás viszont nem. Akárhogy is: ezzel a 4,7”-es mobillal a természetet nem videón, hanem a felhasználó két szép szemével kell nézni, a G2-t pedig bátran el lehet cipelni rossz időben is.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A G2 két nanoSIM-et fogad be dual standby technológiával és Cat.4-es LTE-vel (150/50 Mbps), az itthon használatos frekvenciák támogatásával. Brigitta kolleginát tisztán értettem a G2 hangszóróján át, a hangerővel sem volt gond, ő viszont dobozos, digitális Bone hangra panaszkodott, és ezért nem az én hangszálaimat vagy az ő Galaxy Note8-át terheli a felelősség. A WiFi 802.11b/g/n típusú (A2DP, LE), a Bluetooth 4.0-s (A2DP, LE), az pedig USB 2.0-s (MTP, OTG).


[+]

A földi antennák és routerek mellett a G2 sajnos csak a GPS műholdakat használja, abból is maximum tízet. A GLONASS, a BeiDou, a Galileo vagy a QZSS jeleire rá se hederít, a pozíciószerzés pedig elég lomha. Egy strapatelefonnál pont alapkövetelmény volna a komolyabb navigációs tudás, ezért lett volna jobb egy ilyesmiben erősebb Qualcomm lapka. Iránytű szerencsére van (már geomagnetikus szenzor, szoftvert telepíteni kell), ahogy mágneses hall szenzor és gyorsulásmérő is. A giroszkóp kimaradása viszont megint csak sajnálatos, ahogy a műfaj esetében a légnyomásmérőé és a hőmérőé is. Az NFC-ről és az infráról is le kell mondani, ez talán kevésbé fog hiányozni 3000 méteren, bár ki tudja.


[+]

Értékelés: Evolveo StrongPhone G2
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7,5 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A 3000 mAh-s telep másfél-két napig bírja vegyes használattal, mielőtt a G2 teljesen lemerülne, képernyőidőben pedig 4-5 óra simán kijöhet, tehát rendben van az üzemidő. Azért sok navigációval tervezve nem érdemes hordozható töltő nélkül nekimenni a kétnapos kirándulásnak, egyébként a mellékelt, 1 amperes adapter bő két és fél órán keresztül juttatja a tápot a telepbe. Az androidos energiatakarékosság a teljesítmény, a háttérfolyamatok és egyes antennák oldaláról tolja ki a készenlétet.

Az Evolveo 58 ezer forintért alaptudású hardvert csomagolt egy szemre, fogásra és a leírás szerint is szívós, valóban strapabíró készülékbe. Nincsenek zavaró élek, remekül tapad a gumiszerű borítás, a középszerű IPS panel pedig fényerőben nagyjából elmegy odakint, megfelelő élességgel. A G2 emellett elég tiszta Androidot biztosít az elfogadható sebességhez, nappal pedig a kamera se jelent csődöt, bár vannak hibái, videózni meg csak végső esetben érdemes. Kár, hogy a belépő MediaTek SoC borítékolta a korlátozott navigációs képességeket, bármelyik snapdragonos rivális magabiztosabb GPS fronton, a giroszkópnak sem szabadott volna kimaradnia ennyiért. Máskülönben kockázatmentes alkotás a G2: nem lehet durván belegázolni a lelkébe és nem is kell különösebben megvédeni. Tényleg masszív a külső, kellően erélyes a hangszóró és használható a szoftverfelület, a kompromisszumlistából pedig mindenki szűrje le maga, hogy rákíván-e a fent jelölt összegért. Strapatelefont, lényegesen komolyabb hardverrel nehezen fog találni ugyanennyiért.

Evolveo StrongPhone G2

Bone123

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Evolveo StrongPhone G2
Evolveo StrongPhone G2 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 145 x 75 x 11 milliméter
Tömeg 183 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (312 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6737
Processzor típusa 1,3 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (11 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n, hotspot, Direct
USB microUSB 2.0 (MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 7.0 (Nougat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google szoftvercsomag
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, fénymérő, közelségérzékelő, gyorsulásmérő, iránytű, IP68-as védelem, MIL-STD-810G:2008 védelem, ütés- és rázkódásálló titán ötvözet váz

Azóta történt

  • A kamerára gyúr a következő Evolveo strapatelefon

    A StrongPhone G8 márciusban érkezik, és nem hiányozhat a MIL-STD-810G:2008, illetve az IP68-as minősítés.

  • Zebra TC25 - csíkokat olvas

    Nem csak okostelefon, hanem lézeres vonalkódolvasóval ellátott adatgyűjtő eszköz, ütésálló, érzésre is masszív kialakítással, többféle különleges extrával, természetesen céges és ipari környezetre fejlesztve.

  • Evolveo StrongPhone G8 - izomköteg, pénzköteg

    A StrongPhone G8 a katonai szabványok teljesítésén, IP68-as minősítésen, ujjlenyomat-olvasón és korrekt rendszersebességen kívül az égvilágon semmit nem tud, ezt viszont üzembiztosan.

Előzmények

Hirdetés