Asus Zenfone Go - nyugtalan árazás

Bevezető, tartozékok

Az Asus egy ideje már létezik a mobilos piacon, de csak 2015-ben jutottak el arra a szintre, hogy egy igazán széleskörű palettát tudjanak mutatni a vásárlóközönségnek a belépő kategóriától a felső-középkategória csúcsáig. A 4 gigabájt RAM-mal szerelt Zenfone 2 még mindig egy érvényes ajánlat a százezer forint körüli kategóriában, de a kisebbik testvére is jól sikerült, a Zenfone 2 Laser és a Zenfone Selfie készülékek pedig egy-egy tulajdonságukkal kilógnak a középkategóriás mezőny átlagából, ami manapság egyre ritkább.

Asus Zenfone Go elölről
A szálcsiszolt alumíniumra emlékeztető plasztik betétről már messziről meg lehet mondani, hogy egy Zenfone hever az asztalon. [+]

Tesztünk mai alanya az egyik legszerényebb hardverrel és felszereltséggel ellátott Zenfone, specifikáció alapján a Doogee X5 mellé lehetne állítani, ugyanaz a MediaTek MT6580 dolgozik benne 1,3 GHz-es, négymagos processzorral és 720p felbontású HD kijelzővel, viszont az Asus memóriája több, küllemre pedig magasan veri a Doogee-t, így mindenképpen érdemes volt megkaparintunk egy teszt erejéig, még akkor is, ha tudtuk, hogy az árazása nem annyira megnyugtató, mint amennyire a neve sugallja.

Az Asus Zenfone Go doboza
[+]

A dobozt kinyitva a telefont látjuk meg elsőként, az alatta lévő rész pedig három fakkra oszlik, ebből sajnos csak kettőben találunk bármit: az egyik egy töltőfejet, a másik egy microUSB kábelt rejt, fülhallgató jó eséllyel nem lesz az itteni régiós példányokhoz, mi sem kaptunk hozzá. Színek terén széles a választék, bár az előlap minden esetben fekete, hátlapból választhatunk fehéret, pirosat, kéket, aranyszínűt és feketét. Kijelzővédő fólia nincs rajta gyárilag, ezt utólag kell beszereznünk.

Külső

A Zenfone család formaterve nagyjából egységes, mindegyikre érvényes az ívelt hátlap, a sarkokon lekerekített forma, az egymástól viszonylag távol elhelyezkedő, kijelző alatti virtuális gombsor, ez alatt pedig a szálcsiszolt alumíniumra emlékeztető, érdekesen tükröződő plasztik betét. A Zenfone Go méretei egyébként visszafogottak, 144,5 x 71 milliméteres hosszúsággal és szélességgel bír, vastagsága pedig sehol nem haladja meg az egy centit. Tömege 135 gramm, jó hír, hogy az összeszerelési minősége kifogástalan, még komolyabb nyomorgatásra sem ad ki magából nyikorgó hangot, a mindennapi használatban pedig teljesen néma.

Asus Zenfone Go elölről
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Asus Zenfone Go Doogee X5 Lenovo A5000 Prestigio Muze C3
Fehér fényerő (max.) 400 nit 511 nit 428 nit 364 nit
Fehér fényerő (min.) 13 nit 24 nit ? nit 38 nit
Fekete fényerő 0,4 nit 0,49 nit 0,59 nit 0,43 nit
Kontrasztarány 1000:1 1043:1 726:1 848:1
Színhőmérséklet 8302 K 7234 K 7765 K 7942 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A kijelző körüli kávák sehol nem visszafogottak, így csak az előlap 67,2 százalékát tölti ki az öthüvelykes, 720 x 1280 pixel felbontású, 294 ppi-s IPS kijelző, ami egyébként korrekt maximális fényerőt, jó betekintési szögeket és kézi móddal állítható színhőmérsékletet kínál. A kontrasztaránya bőven lehetne jobb, viszont automatikus módban éjszaka sem égeti ki a szemünket a panel, és az érintésérzékelés is remekül sikerült. A megjelenítő fölött a beszédhangszórón kívül a gyártó logóját, a másodlagos kamera optikáját, a színes értesítő ledet, illetve a fény- és távolságérzékelő szenzorokat láthatjuk.

Asus Zenfone Go kézben tartva
Meizu m2 az Asus Zenfone Go mellett. [+]

A megjelenítő alatti gombok semmilyen háttérvilágítást nem kaptak, szerencsére a funkciójuk egyértelmű: a bal oldalival léphetünk vissza, a középsővel ugorhatunk a főképernyőre, a jobb oldalit megérintve pedig az alkalmazásváltóba jutunk. A készülék jobb oldalán figyel a bekapcsológomb, fölötte pedig a hangerőszabályzó billentyűk láthatók: apró, de kezdők számára kedves figyelmesség, hogy kis piktogramokkal jelölték is ezeket a funkciókat. A mobil alján microUSB csatlakozó ücsörög, fent pedig 3,5 milliméteres jack csatlakozó várja, hogy fülhallgatót csatlakoztassunk rá.

Asus Zenfone Go hátlap
[+]

A hátlap matt felületű, de azért az ujjlenyomatokat és a zsíros szennyeződéseket bőszen gyűjti, cserébe legalább nem kimondottan csúszós. Az Asus logo itt is megtalálható, fölötte a 8 megapixeles kamera lencséje és a szimpla ledes villanó látható, a panel alsó fertályára pedig a hangszóró került, de az ívelt kialakításnak köszönhetően akkor sem árnyékolódik le nagyon, ha kijelzővel felfelé helyezzük asztalra a kütyüt. A műanyag elem leemeléséhez a jobb oldalt látható kis bemélyedést kell igénybe vennünk, jó néhány patent lepöccintése után jutunk hozzá a cserélhető akkumulátorhoz, illetve a kártyahelyekhez: két darab microSIM-et és egy darab microSD-t helyezhetünk el benne egyidejűleg.

Hardver, szoftverezettség

A burkolat alatt a MediaTek MT6582 utódja, az MT6580 lapul, komponensek tekintetében abszolút megegyezik a két lapka, négymagos processzor található benne, az ARM Cortex-A7 magok maximális órajele 1,3 GHz, a grafikus feladatokat Mali-400 végzi, a hozzá tartozó RAM pedig 2 gigabájt. A belső tárolója 8 gigabájtos, de ebből a felhasználó már eleve csak 4,02 gigabájtot lát, amiből még a gyári alkalmazások is lecsippentenek valamennyit, a végeredmény nagyjából 2,5 gigabájt marad, amit a felhasználó tárolásra használhat. Szerencsére igénybe vehetjük a microSD kártyánkat is, maximum 64 gigabájtosat tud kezelni, bár ez a hardver már egy jól telepakolt 32-essel is megküzd, ha mondjuk zenéket kell inicializálnia.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Asus Zenfone Go Doogee X5 Vodafone Smart Speed Op3n Dott telefon
Rendszerchip MediaTek MT6580 MediaTek MT6580 MediaTek MT6735M MediaTek MT6582
AnTuTu 5.x Benchmark 19985 pont 20297 pont 19647 pont 19545 pont
Vellamo Browser 1882 pont 2205 pont 1534 pont 1702 pont
Vellamo Metal 776 pont 676 pont 688 pont 768 pont
Geekbench 3 (single) 352 pont 361 pont 482 pont 354 pont
Geekbench 3 (multi) 1156 pont 1183 pont 1452 pont 1196 pont
GFXBench Manhattan onscreen nem indult el nem indult el 4,7 fps nem indult el
Manhattan offscreen 1080p nem indult el nem indult el 1,5 fps nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 7,7 fps 7,7 fps 9,5 fps 9,4 fps
T-Rex offscreen 1080p 4,4 fps 4,4 fps 4,3 fps 4,2 fps

A rendszersebesség meglepően jó, beköltözés után sem találkozunk különösebben komoly akadásokkal, vagy belassulásokkal, a mindennapi használat során tulajdonképpen meg is feledkeztem arról, hogy még egy MT6735-variáns sem fért bele a Zenfone Góba, egyedül akkor eszméltem fel, amikor komolyabb játékokkal akartam játszani, vagy a benchmark tesztek eredményeit nézegettem. Melegedés csak nagyon enyhe mértékben van csak jelen, a hátlap közepén érezhető néha, ha komolyabb munkát adunk a rendszerchipnek.

Asus Zenfone Go Screen Shot Asus Zenfone Go Screen Shot

Az 5.1-s Android alapjain látható az Asus saját felülete, amit már számos Zenfone-ról ismerünk. A tajvani gyártó nem csak egy másik launcherrel oldotta meg az egyediség kérdését, a ZenUI felület rendkívül jól használható, és sok olyan funkció van benne, ami a gyári Androidból egyszerűen hiányzik. A kezelőfelület mappázásért kiált, ha letöltünk egy új alkalmazást az Áruházból, akkor nem csak a főmenübe teszi be az ikont, hanem a kezdőképernyőre is, de nem úgy, hogy csak odadobja, ahol talál helyet, hanem automatikusan mappát keres neki, jó eséllyel olyan helyre teszi, ahova mi is tettük volna: játékokat a játékokhoz, eszközöket a szerszámos ládába, stb. Ha hosszan megnyomjuk az alkalmazásváltó érintőgombját a kezdőképernyőn, akkor a felület beállításai közé keveredünk, itt telepíthetünk ikonkészleteket, változtathatjuk a háttérképet, az oldalakat, a kezdőképernyők közötti görgetési hatást, a betűtípust és sok más egyebet is.

Asus Zenfone Go Screen Shot Asus Zenfone Go Screen Shot

Az alkalmazásainkat jelkóddal védhetjük az illetéktelenek elöl, de a ritkán használt programokat akár el is rejthetjük az összes alkalmazás listájáról. Az értesítési függöny két lefelé csúsztatással mutatja meg magát teljesen, első gördítésre az aktuális értesítéseink bukkannak fel, másodikra pedig a gyorsbeállításaink, amiket természetesen szintén egyedileg állíthatunk össze. A ZenMotion névre hallgató zárolt képernyős gesztusvezérlés sem maradhatott el, a hatásfoka jó, de a menüpontjai fixek, nem állíthatjuk be egyénileg, hogy melyik betűhöz milyen funkciót szeretnénk társítani.

Asus Zenfone Go Screen Shot Asus Zenfone Go Screen Shot

Maga a felület tehát roppantul összeszedett, és jó dolgokat tartalmaz, de sajnos nagyon sok fölösleges dolog is van benne: bár a számítógépünk távoli vezérlésére használható Remote Link nem rossz, és a megosztásra remekül használható Share Link is megállja a helyét, de a CleanMaster, a Free Games, a TripAdvisor, a Dr. Safety, az Amazon Kindle, a Zinio, a SuperNote, az 5 gigabájtnyi felhőtárhelyet biztosító WebStorage és a hazánkban nem elérhető ZenCircle simán kimaradhatott volna a repertoárból, főleg annak tükrében, hogy az összes Google-szoftver is telepítésre került, tehát sok funkció eleve duplikálva jelenik meg.

Kamera, video, audio

A Zenfone Go hátlapjára egy kis méretű, f/2.0 apertúrájú lencse került, alatta 8 megapixeles képérzékelő található, a rendszer munkáját egy átlagos fényerejű, szimpla ledes villanó segíti, amit zseblámpának is használhatunk. A kameraszoftver a gyártó egyedi megoldása, rengeteg érdekes kameramóddal: van panoráma, HDR, GIF-animáció, mesterséges mélységélesség, arcszépség és éjszakai mód is, viszont kézi mód nem tartozik hozzá. Az autofókuszhoz semmilyen segédlet nem tartozik (kivéve persze a vakut, ami automatikus módban, gyenge fényviszonyok között élesítés közben is világít), viszont ezek nélkül is viszonylag gyorsan és pontosan működik, az exponálás pedig általában pillanatok alatt megtörténik.

Asus Zenfone Go Screen Shot

Az időjárási viszonyok nem kedveztek a mobilnak, de ennél a produkciónál igazán mutathatott volna többet a kamera. Az erőteljesen túlélesített és zajos fotók gyakran még mosottak is, a vonalélesség maximum átlagos, a széleken való torzítás is látszik a képeken, szerencsére csak enyhe mértékben. Ha gyengébbek a fényviszonyok, akkor az automata módhoz képest gyakran elég hosszú záridőt választ a rendszer, nem ritka, hogy bemozdulnak az éjszakai képek. Az előlapi kamera 2 megapixeles, videózás terén pedig 1080p és 30 fps a maximum, amit a telefon nyújtani tud, egy tesztvideó ide kattintva nézhető meg!

Asus Zenfone Go Screen Shot

A YouTube-on kívül semmilyen videolejátszó alkalmazás nincs a menüben, de a fájlkezelőből kiválaszthatjuk a videófájlt, amit le akarunk játszani: a H.263, H.264 és Mpeg4 kódolásúakat gond nélkül megmutatja 1080p felbontásig, az ac3-as hanghoz viszont mindenképpen szükséges lesz egy alternatív lejátszó.

Asus Zenfone Go Screen Shot Asus Zenfone Go Screen Shot

FM-rádió van, akár rögzíteni is tudjuk az elhangzó műsorokat, de valamilyen fülhallgatóra mindenképp szükségünk lesz, mivel már jól megszokott antennaként szolgál a lejátszáshoz. A zenelejátszásra szolgáló program az Asus sajátja, hangszínszabályzó nincs hozzá, viszont akár a felhőből is tud zenéket lejátszani, a Google Drive-ban lévő zenéket például egy pillanat alatt megtalálta és gond nélkül elérhetővé tette. A hangminősége átlagos, az erősítője elég kevés egy fejhallgatóhoz, de egy jól kiválasztott in-ear fülhallgatóval abszolút értékelhető zenei teljesítményt lehet belőle kipréselni.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az MT6580-ból eredő legnagyobb problémák az adatkommunikációs képességekben keresendők. 4G például nincs, marad a jó öreg HSPA, amivel maximum 21 / 5,76 Mbps sebességet érhetünk el, vagy használhatjuk a 802.11 b/g/n szabványokat ismerő WiFi-t, ami adott esetben vezeték nélküli hotspotként is tud működni. A GPS-vevőhöz GLONASS is tartozik, a pozíció meghatározása az átlagnál több időt vesz igénybe, viszont a jel aránylag stabil. A Bluetooth 4.0 szabványú, a microUSB pedig 2.0-s, OTG viszont sajnos nincs. A két SIM kezelése sajnos nem örökölte a nagyobbik Zenfone egyik remek tulajdonságát, a dual active-ot, hanem a kategóriájának megfelelő módon működik: dual standby technológiájú, a két microSIM készenléti állapotban egyszerre van a hálózaton, de ha az egyikkel telefonálunk, a másik lekapcsolódik. Egyszerű, de adott esetben hasznos trükk lehet, ha egymásra irányítjuk ezeket a bejövő hívásokat, így nem maradunk le semmiről. A beszélgetési hangminőségtől nem fogunk hátast dobni, viszont nem is vészes a teljesítmény, a hangszóró kellően élénk, a mikrofon pedig elég erőteljesen továbbítja ugyan a külső zajokat, de legalább a beszédhangot is jól átviszi.

Asus Zenfone Go Screen Shot Asus Zenfone Go Screen Shot

Böngészés terén nem okozz meglepetést a Zenfone Go, a gyári AOSP megoldáson kívül Google Chrome található meg rajta az első bekapcsolás után, előbbi a sebességével, utóbbi pedig az extra szolgáltatásaival hódít, zoomalapú tördelés egyikben sincs, de a weboldalak ideális sávszélesség esetén hamar betöltenek, a görgetés pedig folyamatos, viszont a Full HD-s kijelzővel rendelkező versenytársaihoz képest jóval többet fogunk nagyítgatni ahhoz, hogy mindent olvashatóvá tegyünk.

Asus Zenfone Go akkumulátor
[+]

Értékelés: Asus Zenfone Go
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

2070 mAh manapság kimondottan kevésnek hangzik, de szerencsére viszonylag jól bánik az akkumulátorral a telefon, 4 órás kijelzőidőket gond nélkül teljesített nap végéig az eszköz, egy órányi MinDigTV stream pedig körülbelül 15%-ot vett ki a töltöttségből. A Zenfone Go sajnos nem kapta meg azokat a jól használható energiakezelési sémákat, amiket már számos Asus esetén láttunk, pedig a háttérfolyamatok leállításával minden bizonnyal még többet ki lehetne hozni a telepből.

Nem véletlenül hagytam a cikk végére az árat: 50 000 forint körüli összegért vásárolható meg az Asus Zenfone Go, ez pedig elég erős összeg, ha azt vesszük, hogy kaphatunk érte két darab, nagyjából ugyanilyen hardverrel szerelt Doogee X5-öt, de kijön belőle egy Helio X10-es Xiaomi Redmi Note 2 hazai garanciával, de akár egy Meizu m2 vagy m2 note is bevásárolható ennyi pénzért. Külsőre abszolút rendben van a ketyere, és a felhasználói felület terén sem ér minket csalódás, hiszen ZenUI egy remekül összerakott, jó rendszer, amit szinte tökéletesre csiszolt az Asus. A 4G és az USB OTG hiánya viszont nagyon fájó, a kamera gyenge, a belső tárolóegység kevés, a kijelző csak átlagos, semmi nem teszi igazán érdekessé vagy vonzóvá a kütyüt. Apró reménysugár lehet, hogy itthon nagyon friss még a kütyü, decemberben érkeztek be az első szállítmányok az országba, később valamelyest mérséklődhet az ára.

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Asus Zenfone Go
Asus Zenfone Go Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 144,5 x 71 x 9,98 milliméter
Tömeg 135 gramm
Színvariációk fekete, fehér, piros, kék, arany
SIM-foglalat 2db micro SIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6580
Processzor típusa 1,3 GHz-es, négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB (ebből 4,02 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 64 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Amazon Kindle, ASUS-támogatás, Clean Master, Do It Later, Dr. Safety, Free Games, Gyors emlékeztető, MiniMovie, MyASUS, PhotoCollage, Remote Link, Share Link, SuperNote, TripAdvisor, WebStorage, ZenCircle, Zinio
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, f/2.0 apertúra, ledes segédfény
Másodlagos kamera 2 megapixel, fixfókusz
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2070 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő akár 321 óra
Beszélgetési idő akár 11 óra
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet
  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés