Asus P750 - VGA is, meg nem is

Mese a kijelzőről...

Az oldal címével ellentétben mesénk nem csak magáról a kijelzőről, hanem az Asus mentalitásáról is szól. A régebben még csak pletyka szintjén kezelt hírek ugyanis mára megerősítést nyertek, a P750-ben egy 2,6 hüvelyk átlójú, VGA felbontású kijelző van, melyet az operációs rendszer csak QVGA módban használ. Mindezt pixelnégyszerezéssel teszi, tehát a fizikailag 640 x 480 képpontból álló megjelenítőn 320 x 240 darab 2 x 2 pixelből álló négyzetet hoz létre, melyekben a pixelek színei megegyeznek. A képminőség ennek megfelelően borzalmas, sokkal rosszabb, mint egy natív QVGA felbontású PDA-é. A ferde vonalak/élek nagyon recések, egy tapasztaltabb szem egyből észreveszi, hogy itt valami sántít.

A kijelzővel kapcsolatban rengeteg kérdés felmerülhet bennünk. Az első - és egyben talán legfontosabb -, hogy a gyártó miért rakott bele VGA felbontású panelt a gépébe, ha nem akarja kihasználni? Az biztos, hogy nem volt feleslegük, mivel még egy Asus masinában sem volt ilyen fizikai paraméterekkel rendelkező kijelző. Az egyetlen elképzelhető ok, hogy a gépet eredetileg VGA felbontásúnak szánták, de a fejlesztés közben meggondolták magukat. Sajnos úgy tűnik, hogy végleg, az Asus Magyarország munkatársa ugyanis elmondta, hogy a cég egészen biztosan nem fog VGA felbontású ROM-ot kiadni a P750-hez, punktum. A miértre két választ kaptam: a mérnökök szerint ez instabillá tenné a gépet, az akkumulátoros üzemidő pedig elenyésző időre csökkenne.


Balra a HTC Pharos, jobbra az Asus P750 kijelzője. Bár utóbbi fizikailag kisebb, a vonalak legalább annyira recések, mint a konkurensen.

Hogy őszinte legyek, ilyesmit még nem hallottam, tényleg csodálkozom azon, hogy a cégvezetés hogy mondathat ilyet az alkalmazottaival. Először is mi az, hogy "instabillá válna a gép"? Az a szoftver instabil, amelyik nincs optimalizálva, amiből nyilvánvalóan következik, hogy egyszerűen kéne írni egy jó szoftvert és kész. A második állításnak már van némi igazságtartalma, de nagyon el van túlozva: igen, VGA felbontást használva valószínűleg nőne a fogyasztás, de nem a kijelző, hanem a processzor miatt. Egy megjelenítő-panel ugyanis nem fogyaszt kevesebbet attól, hogy pixelnégyszerezéssel rajzol ki 640 x 480 pixelt, mivel azok ugyanúgy világítanak, egyszerűen nem számít, hogy milyen színűek. A processzor viszont minden bizonnyal tényleg nagyobb terhelésnek lenne kitéve, elvégre négyszer annyi pixel helyét kéne számolgatnia, de azért kérem, ez nem indokolná, hogy az üzemidő feleződjön/harmadolódjon, mint azt az Asus állítja. Mókusvakítás ezerrel.

A tulajdonosok szerencséjére pár orosz szoftverfejlesztő nem hagyta annyiban a dolgot és elkészítettek egy nem hivatalos ROM frissítést, mely kihasználja a kijelzőben lévő potenciált. Ennek telepítése persze azonnali garanciavesztéssel jár, úgyhogy az Asus semmiképp nem ajánlja, mi sem bíztatunk rá senkit, az érdeklődők mindenesetre ide kattintva bővebben tájékozódhatnak. Szívem szerint én is feltettem volna a firmware-t, de erre egyelőre sajnos nem volt lehetőségünk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés