Asus P750 - VGA is, meg nem is

Történelem, pakk

Click to read in English!

Az Asus régi motoros a PDA-k piacán, ám mostanában nem mindig tudják hozni azt a szintet, amit a rajongók elvárnának. Míg a közel egy éve megjelent P535 és annak 3G-s testvére, a P735 kiváló masinák voltak, a P526 nevű modell finoman szólva is hagyott némi kívánnivalót maga után. Arról nem is beszélve, hogy ezzel a termékportfolióval közel sem fedik le a piac minden szegmensét, hiányzik ugyanis egy valódi felsőkategóriás kütyü.

Erre a gyártó is rájött, minek következtében elkezdődött cikkünk alanyának, a P750-nek a fejlesztése. A sorszámozásból látszik, hogy ez a cég zászlóshajója, de nem a P735 egyenes ágú leszármazottja. Én amolyan egyvelegnek mondanám, a formavilága tiszta P526, a tudásra pedig a "mindent bele" jelző lenne a legjobb. A sajtó butaságának (azaz egy korán megjelent külföldi cikknek) köszönhetően egyébként sokan a mai napig úgy tekintenek a masinára, mint a HTC Kaiser nagy riválisára, pedig szegény Asusnak annyi köze van az említett QWERTY gombsoros géphez, mint egy jóféle terepjárónak egy M3-as BMW-hez - mindkettő kellemes, de más. És ez még nem is a jéghegy csúcsa, kiderült ugyanis, hogy a gyártó VGA felbontású megjelenítőket pakolt a gépbe, aminek ellenére a Windows csak QVGA módban üzemel.

Az Asus hazai képviseletétől kapott tesztpéldány egy méretes dobozban érkezett, a Pharos csomagolása kétszer is beleférne. Tartozékokból nincs hiány, szinkronkábel, hálózati és autós töltő, szélvédőre rögzíthető tartó, műbőr tok, két CD, valamint egy headset, mely a tesztkészülék mellől sajnálatos módon hiányzott.

Külsőségek

Az P750 első ránézésre egy elegáns, kiváló minőségű Pocket PC benyomását kelti. A fekete és az ezüst együttes alkalmazása, a kijelző körül lévő szálcsiszolt felület, a csillogó Asus logó egyaránt esztétikusan néz ki, az eszközt kézbe véve azonban sajnos kicsit megváltozik a véleményünk. A gumírozott hátlap teljesen átlagos minőségű, az ezüstös részek csak látszatra vannak fémből, a billentyűzet gombjai és a stylust nagyon picit lötyögnek, ráadásul a gépet megrázva belülről valami megmagyarázhatatlan hang jön ki, tiszta X-Akták, elvégre bent semminek nem kéne mozogni. Félreértés ne essék: a gép nagyon jól össze van rakva, csak ránézésre még ennél is minőségibbnek tűnik. Mérete átlagos, tömege 130 gramm, elfér zsebben is.

Az előlap tetején a videótelefonáláshoz használatos kamera mellett találjuk a fém ráccsal borított telefonhangszórót, mely mögött diszkréten villognak az állapotjelző LED-ek. Alattuk terül el a 2,6 hüvelyk átlójú kijelző, melyről ezen az oldalon direkt nem írok semmit, a következőt viszont teljes egészében neki szentelem. Az alsó harmadba került a billentyűzet, melynek kiosztása megegyezik a már sokat emlegetett P526-éval, csak itt kicsit arányosabbak maguk a gombok. Az öt irányú joystick gumírozott, kényelmesen használható. A többi billentyűvel sem volt gond, teszik a dolgukat.

A hátlap legimpozánsabb része az a fém (vagy legalábbis olyan hatású) keret, mely a 3 megapixeles kamerát, valamint a kihangosító hangszóróját foglalja magában. Szélei ívesen felemelkednek, a gép asztalra letéve ezekre, valamint a levehető rész alján található gumibakra fekszik fel.

Felül nincs semmi, jobbra viszont meglehetősen sok cucc került. Felül találjuk a GPS-vevő külső antenna csatlakozóját, melyet fedlap is takar. Középen egy kétirányú csúszkát vehetünk észre, ez szolgál a bekapcsolásra és a gép lezárására is, okos találmány. Kicsit lejjebb került a reset csúszkája, valamint a kamera exponálógombja, melynek az autofókusz miatt két állása van. Legalul láthatjuk a microSD bővítőslotot, melyet nem véd semmi - én személy szerint nem szeretem az ilyen megoldásokat, de valószínűleg azért nem fog kiesni belőle a tároló.

Alul van a 2,5 mm-es jack kimenet és a szabványos miniUSB csatlakozó. A párostól balra találjuk a mikrofont és a csuklópánt rögzítési helyét, a másik irányba tekintve pedig a kényelmes méretű stylust csodálhatjuk meg.

Az eszköz baloldala iskolapéldája a visszafogott, igényes dizájnolásnak. Beviteli eszközök csak felül vannak (hangrögzítő gyorsindító és jog-dial), az üres részt viszont nem hagyták parlagon, hanem egy gravírozott felirattal dobták fel. Alapból ezeket a dolgokat sem szeretem, de a P750-en valamiért tetszett, valószínűleg azért, mert diszkrét, de mégis ott van (bár az alant látható fotón pont nem látszik).

Mese a kijelzőről...

Az oldal címével ellentétben mesénk nem csak magáról a kijelzőről, hanem az Asus mentalitásáról is szól. A régebben még csak pletyka szintjén kezelt hírek ugyanis mára megerősítést nyertek, a P750-ben egy 2,6 hüvelyk átlójú, VGA felbontású kijelző van, melyet az operációs rendszer csak QVGA módban használ. Mindezt pixelnégyszerezéssel teszi, tehát a fizikailag 640 x 480 képpontból álló megjelenítőn 320 x 240 darab 2 x 2 pixelből álló négyzetet hoz létre, melyekben a pixelek színei megegyeznek. A képminőség ennek megfelelően borzalmas, sokkal rosszabb, mint egy natív QVGA felbontású PDA-é. A ferde vonalak/élek nagyon recések, egy tapasztaltabb szem egyből észreveszi, hogy itt valami sántít.

A kijelzővel kapcsolatban rengeteg kérdés felmerülhet bennünk. Az első - és egyben talán legfontosabb -, hogy a gyártó miért rakott bele VGA felbontású panelt a gépébe, ha nem akarja kihasználni? Az biztos, hogy nem volt feleslegük, mivel még egy Asus masinában sem volt ilyen fizikai paraméterekkel rendelkező kijelző. Az egyetlen elképzelhető ok, hogy a gépet eredetileg VGA felbontásúnak szánták, de a fejlesztés közben meggondolták magukat. Sajnos úgy tűnik, hogy végleg, az Asus Magyarország munkatársa ugyanis elmondta, hogy a cég egészen biztosan nem fog VGA felbontású ROM-ot kiadni a P750-hez, punktum. A miértre két választ kaptam: a mérnökök szerint ez instabillá tenné a gépet, az akkumulátoros üzemidő pedig elenyésző időre csökkenne.


Balra a HTC Pharos, jobbra az Asus P750 kijelzője. Bár utóbbi fizikailag kisebb, a vonalak legalább annyira recések, mint a konkurensen.

Hogy őszinte legyek, ilyesmit még nem hallottam, tényleg csodálkozom azon, hogy a cégvezetés hogy mondathat ilyet az alkalmazottaival. Először is mi az, hogy "instabillá válna a gép"? Az a szoftver instabil, amelyik nincs optimalizálva, amiből nyilvánvalóan következik, hogy egyszerűen kéne írni egy jó szoftvert és kész. A második állításnak már van némi igazságtartalma, de nagyon el van túlozva: igen, VGA felbontást használva valószínűleg nőne a fogyasztás, de nem a kijelző, hanem a processzor miatt. Egy megjelenítő-panel ugyanis nem fogyaszt kevesebbet attól, hogy pixelnégyszerezéssel rajzol ki 640 x 480 pixelt, mivel azok ugyanúgy világítanak, egyszerűen nem számít, hogy milyen színűek. A processzor viszont minden bizonnyal tényleg nagyobb terhelésnek lenne kitéve, elvégre négyszer annyi pixel helyét kéne számolgatnia, de azért kérem, ez nem indokolná, hogy az üzemidő feleződjön/harmadolódjon, mint azt az Asus állítja. Mókusvakítás ezerrel.

A tulajdonosok szerencséjére pár orosz szoftverfejlesztő nem hagyta annyiban a dolgot és elkészítettek egy nem hivatalos ROM frissítést, mely kihasználja a kijelzőben lévő potenciált. Ennek telepítése persze azonnali garanciavesztéssel jár, úgyhogy az Asus semmiképp nem ajánlja, mi sem bíztatunk rá senkit, az érdeklődők mindenesetre ide kattintva bővebben tájékozódhatnak. Szívem szerint én is feltettem volna a firmware-t, de erre egyelőre sajnos nem volt lehetőségünk.

Hardver, rendszer, szoftverek

A készüléken Windows Mobile 6 Professional fut, melyet egy 520 MHz-es Intel XScale PXA270 processzor hajt meg. A ROM mérete 256, a RAM-é pedig mindössze 64 MB, adattárolásra 130, programok futtatására pedig 26 MB áll rendelkezésre. A sebesség nem hagy kívánnivalót maga után, a Pocket PC Mark lefuttatása után az államat a földről kellett összeszednem, íme:

Pocket PC Mark v1.03
Dhrystone Benchmark (CPU) 215,87 MIPS
Whetstone Benchmark (CPU) 7 MWIPS
Memory Benchmark 856,35 points
File system Benchmark 121,77 points
Graphics Benchmark 280 points

Ekkora pontszámokkal még egy gépnél sem találkoztunk, le a kalappal. Az igazsághoz mondjuk hozzátartozik, hogy a CPU-t kézzel kellett feltolni Turbo módba, mivel az automatikus szabályzást végző algoritmus úgy gondolta, hogy egy ilyen laza teszthez elég lesz alacsonyabb szorzóval futtatni a chipet, minek következtében először gyenge eredményeket kaptam.

Extra szoftverekkel szintén nagyon jól állunk. Az egyik leginkább örömteli, hogy a gépre felkerült egy feladatkezelő, mely az X gombot be tudja úgy állítani, hogy az automatikusan bezárja a programokat - érdekesség, hogy létrehozhatunk egy kivételekből álló listát, amibe érdemes lehet pl. a médialejátszó szoftvert bedobni, így az X segítségével csak lekicsinyíteni fogjuk, nem bezárni. Szintén aranyos a "tálcán" található ikonsor, a piros A betűre bökve elérhetjük a CPU/USB beállításokat, valamint láthatjuk a szabad memória méretét és az akkumulátor töltöttségét. Nem újdonság, viszont hasznos, hogy a P750 képes memóriakártya-olvasóként, azaz USB Mass Storage eszközként működni, ez megkönnyíti a nagy méretű fájlok másolását.

A menüben is találunk pár ínyencséget. Az Asus Launcher egy dizájnos gyorsindító menüsor, alapból az összes program gyorsindítója megtalálható a jól struktúrált szoftverben, de az utólag telepítetteket is gond nélkül bepakolhatjuk egy tetszőleges helyre. A Backup funkciójáról úgy érzem felesleges külön írni, a GPS Catcherről már inkább érdemes, ez ugyanis internetről letöltött adatokkal képes gyorsítani a pozícionálást. A Location Courier ha minden igaz aktuális pozíciónkat küldi el üzenetben valakinek, a Meeting Time Planner egy kiegészítő a naptárhoz, megkönnyíti az olyan találkozók beírását, melyek más időzónában lévő városokban esedékesek.

A listának ezzel még közel sincs vége. A Newstation egy RSS-olvasó, a Remote Desktop Mobile és a Remote Presenter szintén nem kíván külön magyarázatot. Van ezen kívül Streaming Playerünk, Ur Time nevű óraprogramunk ébresztővel és világórával (több város idejét is kirakhatjuk a Today-re és hasonló finomságok), Voice Commander nevű hangvezérlőnk, az Asus PDA-kban régóta meglévő WorldCard Mobile nevű névjegykártya-digitalizálónk, My Secrets nevű fájltitkosítónk, valamint egy Travelog nevű utazós szoftverünk, melynek használatában nem mélyedtem el, első ránézésre valami útvonaltervezős cucc.

Telefonálás, adatkommunikáció

A telefonálással kapcsolatban nem volt semmi problémám, a hangminőség megfelelő volt, a 2G-s és 3G-s hálózatok közötti váltás sem fektette meg a gépet - szintén extra fícsörként be lehet állítani, hogy a gép melyik típusú hálózatokat preferálja.

A kommunikációval kapcsolatos szoftverek a szokásosak. A névjegyzékbe a szabad memória erejéig lehet neveket pakolni, ami a gyakorlatban végtelenhez közeli kapacitást jelent. Az üzenetkezelésért az Outlook felel, támogatja az MMS-t, az e-mail kliens boldogul a csatolt fájlokkal és a hitelesített IMAP szerverekkel is. Csengőhangnak beállíthatjuk bármelyik, a gépen található mp3 formátumú muzsikát. A kütyü képes egyszerre csörögni és rezegni, választhatunk profilokat, sőt, hangtárcsázás van, bár a hatákonysága megkérdőjelezhető.

A GSM-modul háromnormás (900/1800/1900 MHz), de használhatunk 3G-s hálózatokat is. Adatátvitelre ott a HSDPA, lefedettség hiányában ennél lassabb technológiákat is használhatunk, az EDGE sem hiányzik a repertoárból. A Bluetooth 2.0-s, támogatja az A2DP-t, a WiFi 802.11b/g szabványú, használatával nem volt gond, hatótávolsága átlagos. A microSD foglalat SDHC-kompatibilis, az USB-port viszont sajnos csak 1.1-es, ráadásul az elméleti maximális sebességet közel sem használja ki - sebaj, a memóriakártyát könnyen ki lehet kapni, úgyhogy használhatunk kártyaolvasót is, ha ezzel elégedetlenek lennénk.

Multimédia

A hátlapon lévő kamera 3 megapixeles, autofókuszos. Képminősége PDA-s berkeken belül jó, a makró-képesség pedig kiemelkedő. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál pedig 176 x 144 pixel, utóbbiak 3GP vagy MPEG4 formátumban kerülnek rögzítésre. Segédfény nincs, a menüből viszont kiválaszthatunk éjszakai és sportfotós módot is, utóbbinál a gép minden bizonnyal különösen rövid záridőt igyekszik alkalmazni. A képek csak jpeg formátumba menthetők el, a tömörítés mértéke viszont három lépésben állítható. Expozíció-korrekció sajnos nincs, a többi szokásos dolgot viszont megtalálhatjuk: időzítő, sorozatfelvétel (9 kép erejéig), keretek, effektek.

Multimédiás tartalmainkat kizárólag az operációs rendszer gyári programjaival tudjuk megnyitni, zene és filmlejátszásra tehát a Windows Media Playert kell használnunk. Ebből adódóan meg vagyunk fosztva bárminemű állítgatástól, se hangszínszabályzó, se mélykiemelés nincs, viszont egy-két 3rd party szoftver telepítésével ezt könnyedén orvosolhatjuk. A gyári füles hangminőségéről a bevezetőben taglalt okok miatt nem tudok semmit írni, kihangosítva viszont meg tudtam nézni: hangos és enyhén torzít, összességében közepes. Online tartalmat a már emlegetett Streaming Player segítségével tudunk lejátszani. FM-rádió sajnos nem kerül a P750-be.

Akkumulátor, szumma

A hátlap alatt megbúvó akkumulátor 1300 mAh-s, aktív használat mellett 2 napig hajtja meg a gépet.

Összegzés: a kijelző körüli kavarodás ellenére is bátran kijelenthetjük, hogy az Asus P750 egy kiváló Pocket PC. Gyönyörű, minőségi, sebesség szempontjából verhetetlen, extra szoftverekben bővelkedik, adatkommunikációs képességei naprakészek, van benne GPS-vevő. Nagy hiányosságnak egyedül a RAM csekély mérete nevezhető, valamint a külsőségekkel kapcsolatban akad pár apróság. Az viszont igen fájó pont, hogy az operációs rendszer nem használja ki a VGA kijelzőt, pedig tényleg nem sokon múlik, mivel a panel ott van. Bosszantó és egyben érthetetlen.

A készülék ára a teszt írásának időpontjában bruttó 150.000 forint körül mozog, azaz tízezerrel drágább, mint a Touch Cruse, mely hasonló kivitelezésű, könnyebben kezelhető, viszont kevesebb extra szoftver található rajta és nem kapunk hozzá autós kiegészítőket. Ennek fényében az Asus is megkapja az Ajánlott pecsétet, a döntést pedig meghagyom a potenciális vásárlóknak.

Asus P750

Bocha

A tesztkészüléket az Asus Magyarország biztosította, köszönjük.

Specifikáció

Asus P750
Technológia GSM/GPRS/EDGE 900/1800/1900 MHz
UMTS 1900/2100 MHz, HSDPA
Operációs rendszer Windows Mobile 6 Professional
Méret 58 x 113 x 17,4 mm
Tömeg 130 gramm
Processzor 520 MHz-es Intel XScale PXA270
ROM/RAM 256 / 64 MB (130 / 26 MB szabadon felhasználható)
Kijelző 2,6 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixeles felbontást használó, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség microSD (SDHC-kompatibilis)
WiFi 802.11b/g szabványú
Infra / Bluetooth van / 2.0 (A2DP is)
GPS vevő 20 csatornás SiRF-Star III
Audio 2,5 mm-es jack kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 3 megapixeles, autofókuszos,
VGA felbontású előlapi kamera videótelefonáláshoz
Akkumulátor 1300 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb Extra szoftverek
  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés