A GSM hálózatok működése

Egy hívás felépítése a gyakorlatban

Aki eddig figyelmesen olvasott, annak már talán összeállt a kép. A hálózat működésének megértéséhez a legegyszerűbb az, ha végigkövetjük egy hívás felépülését. Amikor a készülékünkön beütjük a számot és megnyomjuk a hívásindító gombot, a telefon azonnal kapcsolatot teremt azzal a toronnyal, amire fel vagyunk jelentkezve. Ez GSM hálózatoknál egyetlen állomást jelent (a 3G-nél már egyszerre több átjátszót is lát a készülék).

Abda
Ott megy a jel. Látszik?
Forrás: kisalfold.hu

A BTS kódolja az információt, s az igény elindul az MSC felé. Mikrohullámú kapcsolaton eljut a BSC-ig, ott felül az optikai kábelre, majd megérkezik az NSS-be. Az MSC megvizsgálja a számot, s a HLR segítségével eldönti, hogy hálózaton belüli, avagy kívülre menő hívásról van-e szó. Ha ez utóbbi, akkor továbbadja a hívást a megfelelő irányba. Ha viszont hálón belüli kapcsolatról van szó, akkor a HLR-től további információkra van szükség.

Az első, s legfontosabb tudnivaló, hogy a hívott fél rajta lóg-e a hálózaton. A HLR ezt elvileg tudja, s ismeri az célállomás utolsó tartózkodási helyét is. Az MSC megtudakolja továbbá, hogy nincs-e bármilyen korlátozás, ami miatt a hívás nem épülhet fel (például a fogadó oldalon bejövő tiltás), mi az állapota a hívószámkijelzésnek, nem foglalt-e az illető. Ha mindent rendben megkapott, akkor a hívást elindítja a megfelelő torony irányába, amelynek hatására a fogadó félnél megcsörren a készülék. Ez az ideális eset.

Abda
Ez egy igen jó kiállású HLR
Forrás: eirene.com

Igen ám, de előfordulhatnak váratlan problémák. A leggyakoribb, hogy bár a HLR szerint a fogadó fél rajta van a hálózaton, mégsem lehet elérni. Ennek nagyon egyszerű magyarázata van: ha a hívott fél telefonja nem szabványosan jelentkezett le a hálózatról, akkor bizony a HLR szerint még ott kell lennie valahol. Szabványos lelépés a készülék normális kikapcsolása, illetve a merülés, utóbbi esetben a végső halál előtt a telefon még szól a hálózatnak, hogy bocs, de innentől nem vagyok elérhető. Nem szabványos alapvetően két eset: ha a telefon elveszíti a hálózatot (nincs térerő), illetve ha kitépjük belőle az akkumulátort. Ilyenkor történik az, amit már talán sokan tapasztaltak, elindul a hívás, hosszú ideig csönd van, aztán jön a hangposta, vagy a bemondás. Ennek oka, hogy a torony keresi ugyan a megadott helyen a készüléket egy ideig, de aztán feladja a harcot, az MSC pedig ennek megfelelően cselekszik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés