Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bodrede

    csendes tag

    válasz mirci18 #60320 üzenetére

    Szia!
    A Mesh 200+ négyzetméteres palotákba való. Amíg "csak" nagyobb wifi lefedettség kell mert a mostani router nem "visz át" rendes sebességgel 2-3 közfalat vagy a födémet, akkor elegendő csak egy jobb wifi routert beszerezni. Pl. javasolnék elsőre mondjuk egy Tenda AC10 vagy AC11 tip. wifi routert, ami (AC10) itthon 10-12eFt vagy Aliexpress-en kb. 7-8eFt. Ez gigabites vezetékes 1xWAN/3xLAN és 2.4/5Ghz-s Wifi adapterrel rendelkezik. A wifi-je tud MIMO-t és Beamforming-ot, ami nagyon jól jön ha falakon kell "átlátni", ...azaz a sima routerekhez képest jóval jobb lefedettséget biztosít. Nekem teljesen bevált, egy 105nm-es belső kétszintes lakásban mindenhol rendes wifi lefedettséget biztosított a lakás földszinti sarkából (nem a legideálisabb hely). Amúgy a wifi router helye is sokat számít.
    Üdv,

  • bodrede

    csendes tag

    válasz mirci18 #60336 üzenetére

    Soma01-nek (#60337) igaza van abban, hogy azonos SSID-vel (wifi névvel) ellátni zökkenőmentesen több wifi cuccal a lakást jelenleg a Mesh tudja (otthoni szinten). Van még a vállalati szint, ahol nagyságrenddel drágábban lehet ezt biztosítani, pl. egy irodaházban, az most itt nem játszik. Lehet ugyan több wifi routert is azonos SSID-vel beállítani, csak éppen a lakásban mozgó kliensek (laptop/mobiltelcsi/tablet) mindaddig ragaszkodni fognak az eddig kapcsolódott wifi hozzáférési ponthoz (itt: wifi routerhez) amíg csak el nem vesztik a jelet, függetlenül attól hogy odaviszed egy másik wifi router mellé, aminek tök csúcson van a jele: azaz nem fog váltani automatikusan a wifi routerek között. Lehet ugyan szabályozni némelyik kliensen, hogy mikor "veszítse el a jelet", de a lényegen nem nagyon változtat. a Mesh routerei ezzel szemben meg tudják beszélni egymással hogy éppen melyik routernek optimális az adott eszközt kiszolgálni. Ha nem mozognak a kliensek, akkor sime routerekkel is működhet a dolog, ill. úgy is működik, hogy amikor átmégy egy másik helyre, akkor újracsatlakozol (wifi-ki - wifi-be), de akkor már nincs sok előnye az azonos wifi névnek.
    Ha az a vége, hogy Mesh-t akarsz, akkor figyelj arra hogy külön csatornát használjanak a routerek az egymás közötti kommunkációra, és külön a kliensek kiszolgálására (pl. ebben az olcsó Tenda Mesh-t éppen nem ajánlanám, a TP-link-ek már okésak), még jobb ha a Mesh routereket hálózati kábellel tudod összekötni. A TP-link DECO M4/S4/E4 jó választás lehet, 2-es vagy 3-as pack-ban is árulják, az M4 és S4 képességekben és teljesítményben tökre ugyanaz, az M4 az olcsóbb (3-as pack 50eFt körül), az S4 drágább, ..az E4 mégolcsóbb, de ennek az ethernet portjai csak 100Mbit-esek (az M4/S4 gigabites), ami napjainkban már elég lassú. Nagyon egyszerű beállítani és hasítanak mindenhol. Én egy egyszintes lakásban egy 2-es csomag M4-el kezdenék (kb. 35eFt a csomag), aztán ha nem elegendő, akkor simán csak visszadnám az internetes vásárlás után 15 napon belül és akkor vennék 3-asat.

  • bodrede

    csendes tag

    válasz MaCS_70 #60359 üzenetére

    Tapasztalatból írtam amit írtam. Végigmentem én is szépen sorban a "nincs elég jó wifi jel" - "sokan vannak/sávszélesség" tipusú problémákon: először nagyobb nyereségű antennákkal, megemelt energiával próbálkoztam és reflektorokkal, hogy jó legyen a lefedettség és a sebesség, aztán a Tendával bejött a MIMO és a Beamforming, ami egy ugrás volt, mert 4x5dBi-s antennával sokkal jobb lefedettséget adott, mint előzőleg 3x8-10dBi-s antennákkal. Közben bejött még a powerline adapter megoldás is, de ez csak a sima kábeles asztali PC-knél matradt meg most is. Lett még egy erősebb AC11-es router 5 antennával, ami meg a jobb CPU-ja miatt bírja jobban. A Beamforming képesség meg kis sugárzással is nagyon jól oda tudja fókuszálni a jelet, ahol a kliens van, még akkor is ha ezt nem tudja aktívan támogatni a kliens. A Mesh pedig jelenleg mindent visz, csak abból is a jó éppen még nem olcsó megoldás (egy 300nm-es kétszintes házat, /sajna nem az enyém/ udvarral együtt minden probléma nélkül beterít), pedig a jobbakban is csak két kicsi belső antenna van. Az ISP-k ugyan adnak normális sebességű routert, de azok wifi képessége fapados, mondjuk kis lakások esetében elegendő lehet.

  • bodrede

    csendes tag

    válasz moleculez #60360 üzenetére

    Most próbálgatok egy Xiaomi AX3600-at, kb. 40%-al olcsóbb mint Nighthawk X6, Wifi6-ot és WPA3-at is tud, amit az X6 nem nagyon (a win10-es laptopom csatlakozáskor be is szólt hogy hurrá, wifi6 van és minden jobb lesz :-). kb. 450Mbs sebességet mértem speedtest.net-tel a lapotop-on, egy Xiaomi Mi9 telcsivel meg 550-et, ezek internet felé mérik a sebességet, kb. 50%-al jobbak mint a régóta üzemelő Tenda AC11-en. ...a LAN sebességet még nem teszteltem, ...majd kiderül később. A hugoméknak lett még egy Xiaomi Mi AIoT AC2350, az is nagyon hasít a 7 antennájával, és csak 13eFt.

  • bodrede

    csendes tag

    válasz MaCS_70 #60363 üzenetére

    Igen, igazad van abban hogy általános megoldás nincs. A megemelt erősséget az adott ország által előírt kereteken belül értem, mert nem volt szándékomban az antenna-erősítő áramkör élettartamát csökkenteni és azzal fűteni. Meg nem minden router kezd azonnal teljes erővel sugározni (pl. most egy Xia_ax3600-at próbálgatok, annak a beépített wifi optimalizálója az 5Ghz-es sugárzást simán közepesre állította). Az antenna tükörrel csak azért foglalkoztam, mert a lakás sarkában volt a router, azaz a tér egyik felét elég volt besugározni (amúgy biztosan hatékonyabb lett volna egy szép magas központi helyet találni neki, de sajna nem lehetett odavezetni a LAN-t). Csak azt írtam, hogy mikkel próbálkoztam mire oda olcsósodott a technológia hogy pl. meg tudtam fizetni a beamforming-ot, ami azonos energiával jobb lefedettséget ad. Mindig van egy lélektani határ amit még hajlandóak vagyunk fizetni, és ha a kívánt megoldás felette van, akkor marad az okoskodás, ami vagy bejön vagy nem. Ha meg nem vagyok tök hülye, akkor eredményeket is el lehet érni (én szeretek ilyeneket kipróbálgatni). Én is biztosan szeretnék Mesh-t, mert nagyon kényelmes és okés, de mindeddig túl drágának találtam és egyenlőre anélkül is jól mennek a dolgok (meg akkor mivel játszadoznék...). Van aki autót tuningol, van aki meg egyszerűen megveszi azt a sportkocsit ami megtetszik neki.

  • bodrede

    csendes tag

    válasz papesz5 #60365 üzenetére

    Legegyszerűbb ha a TP-link-ből egy buta AP-t (Access Point) csinálsz. Pl. kikapcsolod a DHCP-t a TP-link-en, beállítassz egy eltérő SSID-t (wifi hálózat nevet) és wifi csatornát (az úgysem fog menni, hogy automatikusan átvált egyik wifi-ről a másikra, még akkor sem ha ugyanaz az SSID), rákapcsolod a TV-be vezető kábelt a TP-link egyik sárga portjára, a másik sárga portjáról meg tovább a TV-re, kék portot meg szabadon hagyod. Ekkor a TP-link csak sima hálózati switch-ként üzemel, aminek az egyik adaptere wifi-s lesz. ...a fennmaradó két sárga portra még ráköthetsz ezt-azt. A Tenda fogja osztani a hálózati címeket mindenkinek (a TP-link-en kikapcsolva a DHCP, így az nem akar már címeket osztani), egyetlen logikai LAN-od lesz, mindenki lát mindenkit. ...ha meg van a TP-linken menüből ilyesmi (AP mode, stb..), akkor próbálkozhatsz azzal is.
    ...ja, ha a TV-d LAN csatlakozója netán 1Gbit-es lenne (és nem 100mbit-es ahogyan azt feltételezem), akkor a fenti TP-link WR843N közbeiktatása 100mbit-re lassítja az egészet (TP-LINK + TV), de ettől még 100mbit-en is mehet minden simán.

    [ Szerkesztve ]

  • bodrede

    csendes tag

    válasz moleculez #60364 üzenetére

    Na az említett Huawei már olcsóbb/jobb-nak tűnik a paraméterei alapján :-)

  • bodrede

    csendes tag

    válasz TGWH #60370 üzenetére

    ..nézem a Wifi6-ot, de csak egy eszközöm (laptop) van ami wifi6-ot tud és őszintén szólva egyenlőre tök mindegy hogy 350mbps (Tenda AC11 wifi5-tel) vagy 450 (Xiaomi ax3600 wifi6-tal), a többi cucc meg úgysem tud még wifi6-ot. Persze aki 4K-s sorozatokat akar letölteni szakmányban, annak ez is számít.
    Nem tudom, hogy minek számít a Tenda, én még Kínából rendelt AC10-essel kezdtem, aztán most egy szintén aliexpress-es AC11-es az igavonó jóideje. Nekem ár/teljesítmény viszonyban verhetetlennek tűnik eddig, nincs vele semmi probléma. Persze megnéztem, hogy melyik csatornákon a legkisebb a forgalmazás és azokat állítottam be hogy ne zavarjanak, valamint minden nap hajnali 3 körül automatikusan újraindul. Sajna a legutóbbi android mobilalkalmazása kínai lett, úgyhogy azt azóta hanyagolom. Van itthon egy-két szolgáltatás amiket kívülről lehet elérni (gyereknek Minecraft és ARK szerver, NAS, PLEX) és már a szükséges port-forwarding bejegyzésekkel beleütköztem a maximális 16-ba, ami így már elég kevés. Egy régebbi TP-linkbe vagy mitöbb DD-WRT-s TP-link-be jóval több bejegyzést lehetett konfigurálni. Persze akinek nincs ennyi mindenre szüksége, ezzel a limittel nem is találkozik.

  • bodrede

    csendes tag

    válasz MaCS_70 #60373 üzenetére

    Én egyszer próbáltam egy Linksys-DD-WRT-n így hack-elve felhúzni a teljesítményt, de asszem 400mW körül már eléggé melegedett és úgy véltem ez hamar kinyírja majd a router-t, így ebbe az irányba nem nagyon próbálkoztam tovább. valami 280mW körül maradt, amúgy sem volt túl nagymértékű a hatása.
    Gondolom az 1W irányított antennákkal párosult, úgy elég nagy távolságokat át lehet hidalni (főleg magaslatok között) ...meg 1Watt körbesugárzást már egy hatósági bemérőkocsi is észrevesz, aztán lehet magyarázkodni.

  • bodrede

    csendes tag

    válasz Suineg #60400 üzenetére

    Szia!
    A legegyszerűbb az lenne, ha AP (Access Point) mode-ba állítanád és valamelyik sárga (LAN) portján keresztül kötöd a tp-link-re, ekkor kap DHCP-n a TP-link-től IP címet (amin keresztül eléred a web-es felületét) és úgy viselkedik mint egy sima switch a sárga portok és wifi adaptere között. Ha nincs AP módja, akkor próbáld meg router módban ahogy eddig DHCP-t kikapcsolva, és ugyanúgy az egyik sárga (LAN) portra kösd a TP-link-et.
    Ha a kék portját kötötted eddig, akkor lehet az a baj, mert a WAN port az route-olt port, azaz a kéknek és a sárgáknak(+wifi) más LAN cím kellene és az messzire vezetne....

    [ Szerkesztve ]

  • bodrede

    csendes tag

    válasz Soma01 #60415 üzenetére

    Ja, ...gondoltam a DHCP miatt ez inkább router. Akkor lehet hogy ez a cucc ugyan AP-nek van ugyan nevezve, de ugyanúgy tud mindent: azaz ha DHCP-je van, akkor az routert is tud játszani (csak nincs külön WAN/LAN ethernet portja). Az esetedben ez éppen nem jó mód, mert router módban a TP-link is ad egy LAN-t (192.168.0.0/24) és a Comfast is ad egy LAN-t (192.168.1.0/24). Ha itt a Comfast-nak adsz a másik TP-link-es LAN-ból címet, akkor azért nem fog menni, mert a két LAN között router módban route-olna a Comfast és az már nem működik, hogy az ethernet csati 192.168.0.2-es címén át tudja route-olni egy ugyanolyan című LAN-ra (192.168.0.0/24) amin meg a wifi megy. Ha meg másik hálózatra route-olna (192.168.1.0/24), akkor egyrészt már a TP-link DHCP-je sem megy át a wifi adapterig sem és nincs senki aki osztana ebből a hálózatból IP címet, azaz hiába kapcsolódik egy eszköz a Comfast-ra wifi-n, nem kap IP címet.
    Mindegy: állítsd AP módba (kell legyen ilyen) és akkor elvileg nincs DHCP-je, hanem az ethernet portján (ami itt LAN port lesz) kapja a TP-link-től a LAN-t és IP címet is hogy rá lehessen menni web-en adminisztrálni (valami 192.168.0.100 felettit alapesetben, majd meg kell nézni a tp-link-en hogy melyik címet kapta), a Comfast meg csak bután switch-et játszik a wifi adaptere felé, ahová meg a bejövő wifi kliensek akkor már a TP-link-től kapják DHCP-n az IP címet és a többit (gateway:192.168.0.1, DNS szerver címei:de az is alapesetben 192.168.0.1 lesz)

  • bodrede

    csendes tag

    válasz Suineg #60418 üzenetére

    Az AP csak wifi hozzáférést csinál úgy, hogy kábelen kapja a netet és wifi-re terjeszti ki. A wifi repeater Wifi-n veszi a jelet és Wifi-n adja tovább. Akkor ezek után gondolom ez nem megy olyan megbízhatóan: nézd meg, hogy milyen frekin kapcsolódik a repeater a TP-link wifi-jéhez. Sok gond lehet, pl. hiába osztja a Comfast 2.4/5Ghz-en a wifi-t, ha csak gyenge 2.4-en kapcsolódik a TP-link-hez. Aztán ebben a repeater felállásban a Wifi jel/sávszélesség is osztódik a TP-link - Comfast és Comfast - kliensek között, valamint a késleltetés is megnő.
    Az módot hogy wifi-n kapja a hálózatot és kábelen adja tovább WISP-nek hívják, ez az amit leírtál és valóban kb. a fordítottja az AP mód-nak.
    Ha fontos a sávszélesség és a stabilitás és wifi-n fogadsz és adsz tovább (repeater), akkor csekkold le a használt frekiket (2.4/5Ghz) és azon belül a sávokat, lehet csak van a közelben valami zavaró dolog ugyanazona sávon: ezt egy mobilos "wifiman" vagy hasonló alkalmazással meg tudod nézni, ami mutatja az adott helyen "fogható" wifi routereket és acces point-okat, milyen csatornán forgalmaznak és milyen erősséggel és csatorna szélességgel. Ha a TP-link wifi-je körül van nem gyenge más wifi jel is, akkor tedd át a TP-link-et másik wifi csatornára, hogy ne zavarják egymást. Aztán ha a wifi eouter-t és a repeatert magasabbra helyezed, akkor jobban látják egymást, ez is számít.
    A legjobb azért az AP üzemmód lenne kábellel vagy ha nem oldható meg a kábel, akkor powerline adapterrekkel (ez a lakás 220V-os konnektoros hálózatából csinál egy nagy switch-et: az egyik konnektornál bedugod a kis dobozt + a dobozba az ethernet-et, aztán a lakás másik szobájában meg egy másik konnektorba bedugott ugyanolyan powerline doboz-ba egy ethernet kábelen "kijön" a LAN, mintha csak összekábelezted volna közvetlenül: persze nem olyan gyors, mint a közvetlen kábel, de 2.4Ghz-es wifitől falakon/födémen keresztül sokkal stabilabb és gyorsabb)

    [ Szerkesztve ]

  • bodrede

    csendes tag

    válasz Suineg #60431 üzenetére

    A powerline nagyban függ a 220v-os hálózat minőségétől és attól, hogy mennyi zavaró jelforrás lehet az adapterek között/környékén (ezért nem ajánlott hosszabítóba dugni). Az újabban sokkal érzéketlenebben ezekre, de ettől még zsákbamacska. Megveszed, kipróbálod, vagy okés vagy nem, aztán ha nem, visszaviszed.
    A repeater-ek MAC cím szerint csatlakoznak elvileg, attól még mehet bármilyen IP. a WDS alapesetben nem szolgál ki wifi-n klienseket, csak ha WDS+AP mode van. Az simán lehet hogy a TP-link wds nem "passzol" a Comfast WDS-el, régebben az ilyesmi még a különbüző ethernet eszköz gyártók között is előfordult (pl. 3com switch nem kapcsolódott össze egy CISCO-val, vagy csak 10Mbit-en, vagy csak half-duplex módban).
    A wifis/autóriasztós eset elég érdekes :-)
    Sajna nem jut eszembe egyenlőre több ötlet...

  • bodrede

    csendes tag

    válasz tarajosgote #60434 üzenetére

    pl. "nem látja" a repeater az AX3600, mert messze van tőle. Próbáld meg közelebb vinni.

  • bodrede

    csendes tag

    válasz Lali-213 #63187 üzenetére

    Ezeknél az otthoni routereknél a teljesítményt növelése nem hatékony eszköz, mivel körsugárzó antennák vannak és jelentős teljesítmény növekedés is csak korlátozott eredménnyel jár. Hack-elni meg végképp nem érdemes, mert akkor a rádió adó modul nyiffan ki idő előtt.
    Viszont többet érnek a MU-MIMO és Beamforming technológiák: a MU-MIMO főleg több eszköz (kliens) egyidőben való kiszolgálásakor szuper (nem kell annyit várakozni a klienseknek), a beamforming meg megpróbálja a 2 vagy több antennája jelét úgy szabályozni, hogy az egy adott irányba erősebb legyen (megpróbálja a kliens irányába "fókuszálni" a jelet). Szóval 1-2 eszköz esetén már a Beamforming is elég jól növeli a "hasznos" hatótávolságot.
    Az Asus AX58U elég modern, gyors hardverrel, a specifikációja szerint szinte mindent tud: később jól jön a WPA3 támogatás, és ha bővítenéd a lefedettséget, akkor MeSH is megy.

Új hozzászólás Aktív témák