Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • atidzsiforc

    őstag

    Mi olvadt meg? :O

    r_picmip 16-al a koromporkolt is letisztultabb elmenyt nyujt

  • ThodEE

    őstag

    Hát ez kemény :DDD :DDD
    Milyen jó minőségű ha 30fokba megolvad :F :Y :W :W

    http://picasaweb.google.com/116647084346941867867/1155?authuser=0&feat=directlink

  • Dany007

    veterán

    Pff... Megolvadt? Ekkora baromságot... Csúnya lenne ha a sín anyaga a mezei 30 foktól megolvadna... Akkor simán otthon a tűzhely fölött is tudnék acélkohót üzemeltetni. :D
    Buták ezek az indexesek. Az, hogy felpúposodott az okés... De megolvadt? 30 fokban? Akkor a nyári 40 fokban mi lesz? Szétfolyik az út közepén?

    Persze a vonal minősége még így is kérdéses... Ha a mezei 30 foktól ilyen gondok lesznek... Pedig annyira nem jött hirtelen ez a "nagy" meleg. Már vagy 2 hete 20 fok környékén van a hőmérséklet. Innen már az a 30 fok nem olyan hirtelen ugrás.

  • Raucher

    tag

    válasz Dany007 #3 üzenetére

    A vas olvadáspontja 1538°C.
    Ha szénnel ötvözik - ennek a neve acél - csökken az olvadáspont. Extrém esetben 800°C alá is levihető egy kevéssel.
    De ez még mindig akkora távolságban van a 30 foktól, mint Makó, Jeruzsálemtől.

    A sínek felpúposodása nem olvadás, hanem hőtágulás következménye. Egyszerűen nem tartották be építéskor az előírt technológiát, vagy elhanyagolták a karbantartást.
    A sínek hossza jelentősen változik a hőmérséklet változások hatására. Ezt két módszerrel tudják kompenzálni.
    Hagyományosan rést hagynak a sínek között. Ezért van tak-tak-tak hang utazás/döcögés közben.
    A modernebb változat, például gyorsvasutak esetében, egy speciális közdarab hegesztése a két sín közé, ami kompenzálja a hőtágulás következményeit. Ezen esetben nincs döcögés.

    Ha nincs mód a sínek hosszának változására, akkor is fog változni a hossz, csak a nem kívánt módon vagy irányban.

    Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

  • Dany007

    veterán

    válasz Raucher #4 üzenetére

    Teljesen világos, hogy a cikkben is a hőtágulásra gondoltak. :) Csak azon voltam / vagyok kiakadva, hogy olvadásnak írták / mondták.

  • ThodEE

    őstag

    válasz Raucher #4 üzenetére

    Ne haragudj hogy beleszólok de szerintem rosszul tudod, itt az okfejtés hogy mitől zakatol :C

    Ahhoz, hogy erre a kérdésre válaszolni tudjunk meg kell vizsgálnunk egy vonatot. Miből is áll, egy vonat?

    Van egy mozdony, és van sok, vagy csak egy kocsi. Namármost a mozdony ugyanúgy zakatol, mint a vagonok, így elég csak a vagonokat vizsgálnunk, a mozdonyt el is hagyhatjuk.

    Ha megnézzük a kocsikat, akkor ugye zakatolás szempontjából, mindegyik egyforma, így elég, egy kocsit megnézni, a többit elhagyhatjuk.

    De miből is áll egy vagon? Van egy felső (utas, vagy rakodó) rész, és van egy alsó rész, azaz az alváz. De a felső rész nem zakatol, így azt is elhagyhatjuk, elegendő az alsó részt vizsgálni.

    Az alsó rész felépítését tekintve, áll egy alvázból, és kerekekből. Innen az alváz ugye megint nem zakatol, tehát azzal sem kell foglalkoznunk, elég megnézni a kerekeket.

    Kerékből is van azonban egy vagon alatt általában 4 pár, tehát elegendő egyet vizsgálni, a többit elhagyhatjuk.

    Egy pár kerék felépítését nézzük meg! áll magából a kerékből, és van a tengely. A tengely viszont nem zakatol, tehát elhagyható. Marad két darab kerék ami azonban teljesen egyforma, így az egyiket elhagyhatjuk.

    A továbbiakhoz kell egy kis matematika, hiszen nézzük meg a kereket! KöR ALAKú!!

    A kör területét, úgy számoljuk ki, hogy r négyzet szer pí. A képletből Pí=3.14, ami nem zakatol, tehát nem foglalkozunk vele tovább

    Az r a sugár, ami mivel állandó megint csak nem zakatol.

    Mi marad meg? HÁT A NÉGYZET!! és ahogy ez a négyzet billen egyik oldaláról a másikra, na attól zakatol a vonat kereke!

    ;] ;] ;] :R

    [ Szerkesztve ]

    http://picasaweb.google.com/116647084346941867867/1155?authuser=0&feat=directlink

  • zolee5016

    őstag

    válasz ThodEE #6 üzenetére

    Te nem politikus vagy??? ;]
    Fantasztikus okfejtés..... :DDD :DDD

    Ha meghalsz,te nem tudod,hogy halott vagy,csak a környezetedben élők tudják..és nekik nagyon nehéz...namost ez a helyzet akkor is: ha hülye vagy---

  • ThodEE

    őstag

    válasz zolee5016 #7 üzenetére

    Csak szeretek viccelni :)

    http://picasaweb.google.com/116647084346941867867/1155?authuser=0&feat=directlink

  • Raucher

    tag

    válasz ThodEE #6 üzenetére

    Valahol hibás a levezetésed, mert szerintem a 3,1415.... zakatol, mivel nem egész szám :P

    Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

  • föccer

    nagyúr

    válasz Raucher #4 üzenetére

    Van egy lényegesebben egyszerűbb megoldás. Egész egyszerűen a fizikára bízzák a sín hőtágulásának a "kompenzálását".

    Arról van szó, hogy van az anyagok rugalmas alakváltozását leíró tudomány, amit (nem túl nehéz kitalálni) rugalmasságtannak neveznek. Namármost ennek a rugalmasságtannak az egyik alaptétele, hogy minden alakváltozás az anyag elemi kicsi részében (ami elvileg 9, gyakorlatilag 6 féle lehet), egy pontosan meghatározható feszültségváltozást eredményez. (természetesen nem elektromos feszültségről van szó, hanem mechanikai feszültségről, ha úgy tetszik elvégzett munkáról). Az alakváltozás és a fellépő feszültségváltozás között Hook törvénye szerint megállapítható állandó az anyagra jellemző rugalmassági modulus (most maradjunk a tisztán rugalmas alakváltozásnál, ami a példánál elég j közelítés)

    Namármost ezen tézis felhasználva hamar kilogikázható, hogy ha egy vonalas létesítményben (pl sínszálban, aminek a keresztmetszeti jellemzője elhanyagolható a hossza mellett) létezik egy olyan egyensúlyi állapot, hogy a hőtágulás (vagy hőzsugorodás, csak előjel kérdése) okozta hosszváltozást a szerkezet a valóságban nem szenvedi el, hanem az ezen alakváltozás hatásával ellentétes irányultsággal (a rugalmassági modulussal kiszámolható) fellépő belső feszültség jön létre.

    Namármost ha ezt kiokosítjuk és felírjuk egy szép normált egyenletbe (belső feszültség * rugalmassági modulus + hőtágulási együttható * hőmérséklet változás = 0 ) akkor láthatjuk, hogy az a sok kilométer hosszú sínszál bizony egy millimétert sem fog se megnyúlni, sem nem zsugorodni (hiszen az egyenlet vége = 0 val). Most már csak arra kell vigyázni, hogy valami úton módon megfogjuk azt a fránya sínt, hogy ő márpedig ne akarjon hőtágulni, hanem akármennyire is ellenkezik bizony ébredjen benne az az alattomos belső feszültség. Nem véletlen van az a rengeteg taplfa meg talpcsavar meg leszorító rugó meg vezetőtok meg minden féle kütyü felhasználva a vasútépítésnél... Mind-mind azt szolgálja, hogy a sínszál hosszirányba ne mozdulhasson el. Az altalajra történő erőelosztás mondhatni másodlagos ebből a szempontból. (hozzáteszem, hogy ezek tényleg a vonalas létesítményeknél előforduló tervezési és építési technológiák)

    Namármost azért nem ilyen egyszerű a helyzet, hiszen a fent leírt példálózás egy igen erősen idealizált helyzet. Amolyan lusta építőmérnöki munka. Viszont ezt az idealizált helyzetet használják fel az összes út és vasút tervezésnél és építésnél.

    A valóságban a sínszál keresztmetszete nagyon nem szimmetrikus, valamint a benne fellépő hőmérséklet eloszlás sem lesz tökéletesen egyenletes. Ezért a sínszál keresztmetszetében sem lesz egyenletes a feszültség változás, ezért megeshet, hogy az egyébként tisztán normál erők (hossztengellyel párhuzamos) megjelennek tangenciális (hossztengelyre merőleges) valamint hajlító és csavaró feszültségek is. Ennek következménye, hogy ha nem rögzítik megfelelően az adott sínszálat az alépítményhez, akkor az engedve az energiaminimumra való kényszerű törekvésének egész egyszerűen felpúposodik a sín (a'la a fellépő tangenciális erők nagyobbak voltak, mint amit a sínszál rögzítése elbírt volna).

    Mi is történne akkor, hogy ha ez nem így működne? Vegyünk egy példát: a budapesti 1-es villamos cirka 16 kilométer hosszú vonala egy zord téli hideg (-25 °C) és egy tikkasztó nyári kánikula között (42 °C lég, 65°C sín hőmérséklet) között elszenved ~90 °C hőmérséklet ingadozást. Ha jól számolok, akkor ez valamivel több mint 17 m-es hosszváltozást jelentene valamelyik oldalon, ami valljuk meg az őszintét eléggé érdekes lenne...

    üdv, föccer

    Építésztechnikus. Építőmérnök.

Új hozzászólás Aktív témák