Több olyan új funkciót jelentett be az Apple az iOS és iPadOS rendszerekhez, melyek megkönnyíthetik a felhasználók életét, elsősorban talán a mozgáskorlátozottakét. A frissítések az Apple közleménye szerint “ebben az évben hamarosan” elérhetők lesznek, valószínűleg ez az iOS 18-at jelenti.
A legfontosabb új kisegítő lehetőség a szemkövetés (Eye Tracking) lesz, ami nevéhez hűen a felhasználó szemének mozgását használja fel a beviteli parancsokhoz. A tekintet fókuszának eltolódását követve az iOS és iPadOS rendszer az Apple Vision Pro eszközhöz hasonlóan jelölhet majd ki elemeket, görgethet, illetve navigálhat akár alkalmazásokban is. Az Apple leírása szerint a funkcióhoz nem kell majd speciális hardver, az Apple készülékeiben már meglévő előlapi kamerarendszerrel és eszközön történő tanulással. A cég ígéri, minden a funkcióval kapcsolatos számítás, feldolgozási folyamat és adat az eszközön marad, nem kerül megosztásra interneten keresztül.
(forrás: Apple)
Első blikkre kevésbé tűnik hasznosnak az Apple Music új funkciója, a haptikus zene vagy zenei rezgések (Music Haptics), ami az Apple zenestreaming szolgáltatásán keresztül szinkronizálja az iPhone rezgőmotorját a lejátszott dal ritmusával, ezzel segítve a hallási korlátokkal rendelkezőket a zene élvezéséhez. Az Apple Music mellett a funkció más lejátszókban is elérhető lesz, az API-t megkapják a fejlesztők, így például a Spotify, Deezer, Tidal és mások is beépíthetik saját alkalmazásukba.
A hangparancsok (Vocal Shortcuts) segítségével a Siri képes lesz felismerni nem hagyományos verbális jelzéseket is különböző folyamatok elvégzéséhez. Ehhez kacsolódik az atipikus beszédfelismerő (Listen for Atypical Speech) frissítése, melynek segítségével a készülék pontosabban felismeri és megérti majd a beszédet érintő korlátokkal (pl. ALS, sztrók) élő felhasználó kommunikációjának egyéni jellemzőit. Ez a funkció is a készüléken futó gépi tanulást használ.
Az Apple CarPlay is megkapja a hangfelismerést és hangparancsokkal történő irányítást, ezen felül színszűrők is beállítható lesznek, és a Sound Recognition segítségével akár az olyan környezeti hangok, mint a szirénák, duda, riasztó felismerésére és a sofőr figyelmeztetésére is képes lesz.
Új funkció a CarPlay-ben (forrás: Apple) [+]
Azokat pedig, akik nem sofőrködnek, de utazás közben használják az iPad vagy iPhone készüléküket, a kinetózis (utazási betegség) megelőzése érdekében képes lesz a tablet vagy telefon pontokat megjeleníteni a kijelzőn és a készülék beépített szenzoros tudására hagyatkozva azokat úgy mozgatni, ahogy a közlekedési eszköz is mozog.
Egyéb kisebb frissítések, hogy a nagyító funkció külön olvasómódot kap, frissül a Braille beviteli funkció és japán nyelvi támogatást kap. A lebegő gépelés funkció felnagyítja majd a szövegbeviteli mező azon részét, melybe épp ír a felhasználó. A virtuális trackpad bekapcsolható lesz az AssistiveTouch funkción belül, a kijelző egy részét érintőpaddá alakítva, illetve az előlapi és hátlapi kamerák használhatók lesznek a Switch Control funkcióval felismerni az ujjak összeérintését, mint beviteli parancsokat.
A frissítések az iOS és iPadOS rendszer mellett a visionOS rendszerbe is érkeznek majd, valamikor ebben az évben később, várhatóan az őszi iOS 18 megjelenéssel.