Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz LámaZ #514 üzenetére

    Ezzel nagyon mellélőttél, mert az utalványoknak pont ellenkező a céljuk, mint a pénznek. Nem az általános fizetőeszközt helyettesítik, hanem limitálják egy adott összeg felhasználhatósági körét kedvezményekért cserébe.

    A 2010 előtti cafeteria rendszer a legjobb példa arra, miért nem tud egy utalvány pénzzé válni.

    Az utalványokat ugyebár arra találták ki, hogy ha mondjuk van egy 10 fős cég és szeretné a dolgozói ebédeltetését finanszírozni, akkor ne kelljen neki komplett konyhát fenntartania, hanem küldhesse a dolgozókat a közeli étterembe kajálni. Utalvány nélkül a cég azonban kénytelen lenne adózni a kiadásai után, mert az éttermi számlát alapból nem tudja elszámolni költségként.
    Az utalvány rendszerrel viszont a cég adómentesen szponzorálhatja a dolgozói kajáltatását és mind az állam, mind a cég biztos lehet benne, hogy az adott összeget a dolgozó csak étkezésre fordíthatja.
    Azaz az utalvány lényege a limitáció.

    Igen ám, de mint mindennel, ezzel is elkezdtek trükközni a hazai vállalkozások. Általános eljárássá vált a "minimálbér + 50ezer étkezési" fizetési mód. Minimálbér környékén az emberek a fele fizetésüket amúgyis kajára költik, így utalvánnyal a munkaadó és a melós a fele fizetés után nem adózik.
    Ez szívás az államnak és szívás a melósnak is (nem tudja arra költeni a pénzét, amire akarja), viszont nyer rajta a cég és legfőképpen az utalvány kibocsátója.
    Az utalványok tehát idővel elkezdtek adómentes pénzként funkcionálni.
    Az emberek a fel nem használt utalványokat eleinte családon belül ajándékozták, később alacsonyabb árfolyamon készpénzre váltották, sőt a gettókban az uzsorások az utalványokat fele áron beszámították a havi törlesztőbe.
    Nem csoda, hogy 2010 után az állam elkaszálta az egész addigi cafeteria rendszert és kizárólag limitált mennyiségben, csakis állami kibocsátású utalványokra ad adómentességet.
    Volt is belőle balhé, mert a külföldi érdekeltségű cafeteria cégek elestek az ingyen állami pénztől, mentek is ezerrel az EB-hez panaszkodni, hogy nálunk sérül a demokrácia.

    A lényeg tehát, hogy az utalvány nem pénz, hanem olyan, mint az okmánybélyeg: adott célra limitálja egy adott összeg felhasználhatóságát. Sem az utalvány, sem az okmánybélyeg nyomtatásával nem keletkezik extra pénz, csak a kifizetés módját egyszerűsíti.

Új hozzászólás Aktív témák