Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #665 üzenetére

    Hogy őszinte legyek visszanézve én se teljesen értem mire gondoltam :D De visszaolvasva korábban a beszélgetést, arról volt szó hogy diéta alatt leépül az izom meg mozgás meg ilyesmi, szerintem arra utalhattam, hogy önmagában attól hogy az ember átáll egy étrendre nem fog változni az izomzata (csak edzéstől).
    Mondjuk emellett a gyakorlat azt mutatja, hogy keto alatt nehezebb azért izmot felpakolni, mint szénhidrátdús kajálással. De ez igazán akkor jön már csak elő ha elég komolyan űzöd a testépítést, és akkor teljesítményokokból is célszerű átállni ciklikus ketora. Ha "csak" izmos akarsz lenni, akkor az edzés mennyisége és minősége (főleg utóbbi) úgyis többet számít.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #667 üzenetére

    Én úgy értem, hogy az idő több. De eléggé ellentmondó véleményeket / tapasztalatokat találni a témában, van aki szerint ugyanolyan gyors, van aki szerint nincs különbség, van aki szerint nem is lehet izmot építeni ketoban. Szóval ember legyen a talpán aki tud okosat mondani ilyen téren :) Illetve mivel nem is nagyon érint a téma (funkcionális izomzatot akarok csak felszedni, testépítés nem érdekel annyira), annyira nem is merültem el benne.

    A blogot nem ismertem, megnézem majd, köszi :R

  • Vektor_75

    csendes tag

    válasz tlac #673 üzenetére

    A munkahelyi menza és úgy általában a kollégákkal a közös étkezés valóban nem olyan egyszerű mint keto nélkül.

    Én az alábbiakat szoktam preferálni mivel saját tapasztalatból rá kellett jönnöm, hogy nem fogok fogyni ha nem figyelek oda ezekre:
    ha lehet előre átnézem hogy mi fog várni a rám a menzán, és megpróbálók A és B tervet felállítani ha esetleg elfogyna már valami.

    Szóval ha van olyan főétel ami tartalmaz annyi zsírt ami elegendő lenne, akkor azt választom (ez a legritkább eset)
    Csésze húsos leves minél zsírosabb, de akár krémleves is jó lehet, plusz valami natúr hús(általában csirkemell).
    Ha nincs olyan hús alapú főétel ami vagy a fehérje vagy a zsírt nagyjából fedezné viszont van olyan leves ami kellően tartalmas akkor abból választok egész adagot.

    Vagy ha leves nincs olyan akkro 2 szelet a húsból köret nélkül, és este "pótlom" azt amit délben nem tudtam megoldani.
    A reggeli esti étkezés általában hideg étel szokott lenni, habár a keto-s pizza felfedezése óta már 3 alkalommal is elkészítettük otthon (köszönet ismét azoknak akik révén ez eljutott ide a fórumba!)

    A bő zsírba sütött (relatív hogy kinek mi a sok) rántottát próbáltad már vagy csak úgy gondolod hogy nem menne? Én korábban még keto előtt többször is sütöttem gyerekek miatt szalonnás rántottát amitől kenyérrel/kiflivel/zsemlével fogyasztva nekem is fájt a gyomrom, sőt úgy éreztem hogy egy követ varrtak a gyomromba. Ketos módon ugyanezt most paprika/paradicsom (végső esetben uborkával) és sajttal eszem. Hasfájás nélkül.

    Azt írod hogy szénhidrát alapú alapból az étrendetek, nos korábban az enyém is az volt. Többször is szerepelt már itt, hogy akkor válaszd ezt az étrendet ha alapvetően komfortos az neked amit ezzel vállalni készülsz. Ha nem szoktál zsírosabb ételeket enni vagy a szalonna kolbász sajt kombó hallatán már felfordul a gyomrod akkor elképzelhető, hogy nem ez lesz a te kedvenced.

    Korábban én is vevő voltam a minta étrendekre nem a betűre követés miatt hanem úgyanúgy mint ahogy te is írtad, az ötlet merítés miatt. Én sokféle dolgot kipróbáltam október óta, ami nem esett jól azt dobtam, ami bevált abból többször is eszem egy héten.

    @Cathfaern : a kolbász, szalámi a feldolgozott ételek közül (ha a darálás miatt már annak számít) azért közelebb áll a jóhoz mint bármelyik felvágott nem?

  • nbg

    senior tag

    válasz tlac #673 üzenetére

    Nálam így néz ki kb egy tipikus vacsi:

    Este például elég ritkán eszek főtt kaját...

    I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #677 üzenetére

    "jól értem, hogy ugyanazt a zsíros rántottát kenyér nélkül most hasfájás nélkül megúszod?"
    Ezt én is alá tudom támasztani, ugyanez a tapasztalat. Pedig nekem még epehólyagom sincs :)

    "Egyébként nekem most nagyon úgy tűnik elsőre, hogy ezt nem lehet megúszni saját főzőcskézés nélkül. (Ezt hátrányként is érzem, hogy így munkatársakkal már nem lehet elmenni "menzázni" egyet ebédre.)"
    Nekem olyan szempontból szerencsém van, hogy céges menza, szóval aki hoz az viszi a kajáját és van mikro megmelegíti, aki vesz, az meg leül a tálcájával. De igen, ez mindenképp hátrány, hagyományos menzán csak úgy tudsz kajálni hogy az pénzkidobás lesz, mert jóllakni nem fogsz.

    "Mi a gond az előbbi kettővel? Kevés bennük a zsír?"
    Igen, ketora jobbak a zsíros húsok. Illetve inkább úgy mondanám, hogy a makro arányuk ketosabb. De ahogy írtam ez megoldható, amúgy nincs gond a száraz húsokkal.

    "Erről jut eszembe, olyankor mi történne, hogy ha csak napi egyszer lenne egy szokásos szénhidrátdús étkezés, de a többi meg mentes lenne? Vajon ilyenkor a maradék kb. 20 órában elindulna valamennyi ketontermelődés?"
    Figyelembe véve, hogy 4/20 vagy 1/23-as időközi böjttel hasonló hatást lehet elérni, mint ketoval, ezért jó eséllyel igen.

    "Itt a fő probléma, hogy kb. szinte üres marad a lista. Teljesen a szénhidrátalapú étkezésre vagyunk ráállva."
    Csak végig kell gondolni :) Krumplistésztát leszámítva nem sok kaja van ami nem ketosítható :) Pl. magyaros kaják közül pörkölt, rakott káposzta, töltött káposzta, túrós tészta gond nélkül elkészíthető ketos verzióban. Bolognai "spagetti" is megoldható (vagy lasagna). Fasírt bármilyen mennyiségben, semmi se fog történni ha kihagyod belőle a zsemlemorzsát. Sokat lehet sorolni, csak fantázia kell :)

    "Azt hiszem korábban te írtad, hogy érdemes lenne az ilyen problémáknál kenyér nélkül is megpróbálni, meg, hogy a szénhidrát és a zsír nem jó párosítás.
    Ez utóbbiak miért vannak?"

    Erről majd írok részletesebben holnap, csak már késő van errefele :)

  • nbg

    senior tag

    válasz tlac #678 üzenetére

    Cegnel, kantinban valamit. Van egy salatabar, valamilyen leves, es harom fajta foetel. Altalaban ossze tudok legozni valamit ezekbol, ha megsem, akkor betolok mondjuk ket par virslit vagy ket kolbaszt a bufeben, esetleg kimegyek egy etterembe, vagy egy döner-talat, hussal, salival valami toroknel.
    Hetvegen meg fozocskezek magamnak, de mondjuk az sem torvenyszeru - boven elofordul, hogy nem eszem fott kajat egy nap, hanem ilyesmiket csak, ami a kepen van.
    Nalam a reggeli a legegyszerubb, ketotol fuggetlenul kb. 15 eve nem reggelizem... :DDD Max ha nyaralok, vagy ceges uton, szallodaban vagyok, akkor betolok egy kis baconos, sajtos tojasrantottat alkalom adtan.

    [ Szerkesztve ]

    I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #681 üzenetére

    Ugye a legnagyobb mumus az inzulinrezisztencia. Fogyásnál is, meg általános egészségben is. Inzulinrezisztencia azért alakul ki, mert a máj glikogénraktárai telítődnek, nem tudnak kiürülni, vérben meg csak nő a cukor szint, ezért a szervezet még több inzulint termel, hogy mégis csak bemenjen a cukor a májba. Amitől az részben elkezdi maga köré zsírban lepakolni a felesleget, másrészt olyan lesz, mint egy túlfújt lufi.
    Ugye ha nem eszel szénhidrátot, akkor nagyjából 12 óra alatt ürül ki a máj glikogénraktára. Ha ketón maradsz, akkor ez nagyjából üres is marad (de legalábbis nem lesz tele), ha meg csak IF-elsz, akkor időnként feltöltődik, viszont ugye mivel legalább 16 órán keresztül nem eszel (8/16-os IF), akkor is van 4 órája a szervezetnek regenerálódni. Ha 20-23 órán keresztül nem eszel, akkor meg 8-11. A kulcs az, hogy a máj glikogénraktára relatív kicsi, tehát 12 óra alatt mindenképp kiürül, akkor is ha egy evésre betoltál 300g ch-t (az már külön sztori, hogy evésre 300g ch elég durva inzulintüske és vércukorszint kiugrás lesz, ami azért árt a szervezetnek).
    Keto nélküli böjtölésnek, és főleg IF-nek az a hátránya, hogy a szervezeted folyamatosan váltogatni fog ch és zsír alapú üzemmód között. Ami azt jelenti, hogy legalábbis eleinte minden nap meg kell küzdeni majd azzal, hogy éhes vagy kajálás után pár órával. Ha ezt leküzdöd, akkor már elmúlik az éhség, de ez eléggé nehezítő tényező szerintem. Keto nélküli böjtölésre sokkal alkalmasabbak a hosszabb böjtök, tehát amikor 3-4-5-14 napig nem eszel. Csak ez meg sok embernek bizarul hangzik :) Ugye ennek előnye, hogy egyszer kell átállni ketogén üzemmódra, utána végig abban maradhat a szervezet (és nem, nem fogsz tőle gyenge lenni, nem fogsz összeesni, nem sorvad el az összes izmod. A szervezet nem hülye :) ).

    Zsír - protein - szénhidrát egy evésre:
    Ami igazán problémás emésztés szempontjából az a protein - szénhidrát párosítás. Tudom nem mindenki fogékony az ilyesmi "felvezetésre", de érdemes belegondolni abba, hogy természetben nem nagyon létezik olyan táplálék ami egyszerre tartalmazna sok szénhidrátot és proteint is, szóval evolúció nem nagyon készülhetett fel arra, hogy mi megeszünk egy kazal húst egy kazal krumplival :) (ugye természetes életmódban találsz valamit -> megeszed, nem várod össze a kajákat, már csak azért sem mert úgyis megromlik) De hozhatnám azt is, hogy tibeti szerzetesek hagyományos étrendje szerint is egy étkezésre vagy csak szénhidrát, vagy zsír + hús, de a két párosítást nem keverni (lásd pl.: ).
    Igazából az utóbbi cikkben le is írják mi az alapvető probléma a ch-protein együtt fogyasztásával: ch emésztéséhez lúgosabb, hús emésztésebb savasabb közeg kell. Ha a kettőt egyszerre eszed, akkor valamelyik nem tud normálisan megemésztődni a gyomorban (vagy jó eséllyel egyik sem). További probléma, hogy a hús emésztése tovább tart. Hirtelen nem találok linkelhető tanulmányt, “British Journal of Nutrition” 1981-ben megjelent számára hivatkozik mindenki, ahol is azt vizsgálták, hogy mennyi ideig tart vegetáriánus étrendet megemészteni, és nem vegetáriánust. Előbbi max 54 órára jött ki (és ugye nagyrészt ch-t tartalmaz), utóbbi max 72 óra. Ebből következik, hogy ha húst és ch-t együtt eszel, akkor a szervezet vagy lelassítja a ch-t is, és az szépen elkezd erjedni, vagy nem fogod tudni rendesen megemészteni a húst (és ehhez még vedd hozzá, hogy már a gyomorban sem lett rendesen lebontva...)
    Zsír + szénhidrát kombó emésztés szempontjából annyira nem probléma. Viszont ha a szervezet kap elég szénhidrátot, akkor azt fogja energiának felhasználni elsődlegesen, amiből következik, hogy minden bevitt zsírt szépen el fog tenni tartalékba. Szóval ezért nem célszerű túl sok zsírt és szénhidrátot együtt enni.

    Egyébként ha ezt így végiggondolja az ember, akkor rögtön kiderül, hogy a keto féle "nem enni köretet" miért kéne hogy általános legyen nem csak ketogén étrenden... És hogy miért egészségtelen nagyon sok magyar étel (pl. pörkölt galuskával, túrós tészta, stb.).

    "Merre vagy?"
    Magyarországon, de mi általában 10-kor már alszunk, ami legtöbb embernek szintax error :D

    robekri
    Húslevest sajnos csak saccolni lehet. CH tartalma minimális, azzal nem kell számolni, proteintartalma is, zsírtartalma meg ugye erősen függ attól, hogy milyen húsból főzöd, és nem csak az állat számít, hanem konkrétan melyik részéből. De igazából ha átlagos mennyiséget eszel belőle naponta (fél liternél kevesebbet), akkor nyugodtan veheted 0-nak. De ha nagyon számolni akarsz vele, akkor 20-30 kcal / 100g-al lehet számolni.

    Vektor_75
    "@Cathfaern : a kolbász, szalámi a feldolgozott ételek közül (ha a darálás miatt már annak számít) azért közelebb áll a jóhoz mint bármelyik felvágott nem?"
    Így általában nem merném kijelenteni. Egy házi kolbász vagy szalámi, amiben semmi nincs, az biztos közelebb áll. Amúgy nem a darálás a probléma, hanem a füstölés, meg amit hozzápakolnak ha ipari előállítású... Ha bolti termékről van szó, akkor meg meg kell nézni mi van benne. Minél több minden ami nem hús (zsír) vagy fűszer, annál távolabb áll tőle :)

    "Én sokféle dolgot kipróbáltam október óta, ami nem esett jól azt dobtam, ami bevált abból többször is eszem egy héten."
    Mi is nagyon sokat kísérleteztünk, születtek borzalmas dolgok látszólag jó receptekből :) Meg születtek olyan dolgok is, amik tök jó lettek, csak ha az ember kicsit máshogy csinálja, akkor ugyanazt az íz / élmény faktort negyed annyi munkával el tudja érni :) De azért mostanra már bőven kialakult egy gyakran ismételt receptúra, illetve ránézésre be tudjuk már lőni, hogy mi az a kaja aminek van értelme (vagy mit kell csinálni egy kajával, hogy legyen értelme :) ).

  • Vektor_75

    csendes tag

    válasz tlac #677 üzenetére

    szerintem nem a zsírtatalommal lesz itt alapvetően a gond, hanem a szénhidráttal
    legtöbb helyen, amiket adnak a menüben, azokból ha nem eszem meg a köretet (ami többnyire krumpli vagy rizs valamilyen formában, esetleg főtt tészta), akkor kb. az adag fele ott maradna

    Sajnos ez a rész kimaradt a hozzászólásomból pont, annyi mindent akartam írni.
    Ez így van ott fog maradni a tányérodon, vedd figyelembe amikor kitalálod hogy mit tudsz enni aznap ebédre a menzán, hogy a húsleves akármennyire jól is néz ki a cérnametélttel meggyűlik a bajod azt nehéz nem megenni a levesben. :)

    Viszont a gulyásleves amit tegnap ettem tök jó volt, hiszen a krumplit vagy éppen a csipetkét egy másik levesben szintén ott lehet hagyni csak kicsit tökölősebb így megenni, mintha nem válagotatnál.

    Jellemző hogy pont a magas szénhidrát tartalmú ételekből van nagyobb választék, mivel a mai napig a sovány húsok előnye van a fejekben, hogy az egészséges de csak kevesen gondolják végig hogy egy milánói borda kenyérrel (!!!) az durvább a szervezetnek mintha kanállal ennéd a zsírt (persze csak a példa kedvéért)

    jól értem, hogy ugyanazt a zsíros rántottát kenyér nélkül most hasfájás nélkül megúszod?

    Igen jól érted, így történik minden szombat és/vagy vasárnap reggel a lányom kérésére ez a bázis reggeli. Csak ő zsemlével eszi, én meg zöldséggel és sajttal.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #685 üzenetére

    "igen, de én ezt úgy gondoltam, hogy egyszer lenne a szénhidrátdús érkezés, a többi meg ketós lenne, ebben az esetben nem lenne éhezés"
    Szénhidrátdús étkezés után felmegy az inzulin, leesik a vércukor -> éhes leszel

    "egyébként ketón tényleg nem vagy éhes egyáltalán? semmikor?
    olyan sincs, hogy korogna a gyomrod?"

    Gyomrom max akkor korgott amikor 24-48 órás böjtöt tartottam, de akkor is vízivás megoldotta a problémát :)
    Az azért túlzás, hogy soha nem vagyok éhes, de az esetek 99%-ában úgy állok neki enni, hogy nem vagyok az (ez igaz volt akkor is amikor még fogytam, most meg főleg). Olyan előfordul, hogy mondjuk felkelek reggel és éhes vagyok, de akkor se sürgető éhség, meg általában mire oda jutok, hogy nah tényleg reggeli, már el is múlik... szóval olyan éhséget ami ne rendeződne vízivástól vagy mondjuk max fél óra alatt magától, vagy sürgető éhség lenne, nem nagyon tapasztaltam az elmúlt lassan 3/4 évben.

    "azt viszont már tapasztaltam többször a szokásos étkezés mellett is, hogy éhes vagyok, de ha éppen nincs rá lehetőségem enni, akkor az éhség el fog múlni egy idő után és utána simán el vagyok megint órákig
    ilyenkor mi történik a szervezetben?"

    Rendeződik a vércukorszinted.

    "Ez az izomzat dolog egy érdekes kérdés. Az általános vélemény erre, hogy már pedig ilyenkor lebontja az izmot a szervezet, mert, hogy abból könnyebb energiát nyerni, mint a zsírból."
    Ez akkor lehet igaz (de lásd lentebb), ha nem keton vagy. Keton a szervezet alapból zsírból tartja fent magát, az neki a legegyszerűbb. Fehérjéből energiát előállítani sokkal macerásabb folyamat.

    "Szóval, akkor hogy is van ez? Ha én most fognám magam és nem ennék pár napig semmit, akkor mi történne?
    Először is kb. 12 óráig elvagyok a glikogénraktárammal (?) Ez után mennyi idő kell, hogy meginduljon a ketontermelődés?"

    Ha elfogy a glikogén, és nem indul be a ketontermelés, akkor meghalsz, mert az agynak a kettő közül legalább az egyik kell :) (meg még pár szervnek, de az agy a nehézsúlyú ilyen téren) Valójában folyamatosan termelsz ketont, "ch üzemmódban" is. Szóval mire kifogy a glikogénraktár, addigra már be fog indulni a ketontermelés úgy, hogy ellássa az egész szervezetet.

    "Tegyük fel, hogy elindul, de ha jól értem ilyenkor még az elején nem biztos, hogy jól tudják hasznosítani a ketonokat a szervek."
    Ketonokat mindig jól (könnyen) tudja hasznosítani a szervezet (legújabb kutatások szerint agynak jobban tudja hasznosítani a ketonokat, mint a glükózt). A "keto adaptáció" név ilyen téren félrevezető, nem a ketonokhoz való adaptációt jelenti, hanem a "keto életmódhoz" :) Testi szinten pontosan az ellenkezőjéről van szó: kezdetben minden sejted ketonokat használ, viszont az agyat, és pár szervet (pl. csontvelő) leszámítva a sejtek nagyon jól elműködnek közvetlenül zsírsavakból. Viszont ehhez idő kell, hogy erre átálljon a szervezet. Gyakorlatilag akkor beszélhetünk keto adaptációról, amikor már tényleg csak azok a sejtek használják a ketonokat, amik nem tudnak máshogy energiát termelni.

    "Az agyhoz meg így is úgy is kell glükóz. Tehát akkor még is csak hozzá kell valamennyire nyúlni az izomzathoz is, nem? Vagy ez elenyésző mértékű?"
    Az agynak napi 25g glükóz kell összesen, a többi része fel tudja használni a ketonokat is. Ha nem böjtölsz, akkor ennyit bőven be fogsz vinni úgyis, ha meg mégsem, vagy böjtölsz, akkor meg a lerakott zsírt (amit triglicerid formájában kerül eltárolásra) a szervezet szétbontja szabad zsírsavakra (ezt tudják használni a sejtek nagy része közvetlenül) és glicerinre, ebből pedig glükoneogenézissel glükózt tud előállítani.
    Ha böjtölsz, akkor pedig a szervezet elkezd egyre jobban takarékoskodni a fehérjével. Ez hosszú távon azt jelenti (fejből passz pontosan, de kb. 1-2 hét múlva), hogy napi 1-2g-ra lecsökken a szervezet fehérjefelhasználása.
    De igazából ez a "szervezet hozzányúl az izomzathoz" dolog eléggé tévkép. Sose fog olyat csinálni a szervezeted, hogy elkezdi szó szerint "megemészteni" az izomzatodat. Ami történik, hogy izomzat használata közben mikroszakadások lépnek fel, sérül az izomzat. Nem csak akkor ha súlyzós edzést végzel, akkor is gépelsz a billentyűzeten, vagy sétálsz. Ezeket a szervezet folyamatosan javítja. Ugye itt jönnek a különböző lehetőségek:
    1) rendszeres terhelés alatt van az izomzat (szervezet érzékeli, hogy szükség van rá) és van elég fehérje a szervezetben -> "túljavítja" az izmot, hogy jobban bírja a terhelés, nő az izomzat
    2) rendszeres terhelés alatt van az izomzat, de nincs elég fehérje a szervezetben -> megpróbálja annyira javítani amennyire tudja, de nyilván hosszú távon le fog épülni az izomzat
    3) van elég fehérje a szervezetben, de nincs igazán terhelve az izom -> nem fogja annyira javítani az izmot, így az idővel leépül
    4) Ha az előző pont mellé még kalóriadeficit is párosul, akkor meg főleg abban lesz motivált a szervezet, hogy ne építse vissza az izmot, ugyanis az izomnak van a legnagyobb energiaszükséglete

    Nyilván akkor jöhet a kérdés, hogy keto és böjt alatt miért nem ez a 4. pont az érvényes? Először is, keto alatt a szervezet nem "szokványos" kalória deficitben működik. Gyakorlatilag a szervezetben hasonló folyamatok játszódnak le, mint ha böjtölnél. De nézhetem úgy is, hogy valójában keto alatt sosincs (a szervezet szempontjából) kalória deficit, mert zsírból mindig van elég energia :) "Böjt üzemmódban" pedig azért zajlanak más folyamatok, mert a szervezet egyértelműen érzékeli, hogy nincs táplálék. Kicsit hasonló ez, mint a "belerakjuk a békát a forró vízbe" vs. "lassan felmelegítjük a vízzel együtt a békát". Ha nincs táplálék, akkor ugye tartalékolni kell, plusz meg kell adni mindent a szervezetnek ahhoz, hogy képes legyen táplálékot szerezni. Ennek ugye feltétele, hogy meg kell őrizni az izomzatot, mert ugye a szervezet nem tud arról, hogy elég a tesco polcáról leemelni a mikrózható készételt...
    Nyilván böjt esetén hosszútávon mindenképp csökkeni fog az izomzat mennyisége, mert bármennyire is takarékoskodik és visszaforgat a szervezet, lesz "selejt". De ez a fogyáshoz képest elhanyagolható mennyiségű lesz (ellentétben a nem ketos/böjtös kalóriadeficites fogyással).

    "ilyenkor vajon milyen algoritmussal dől el, hogy melyik anyag választódik ki?
    amelyikből többet eszek vagy amelyiket először eszem és az alapján?"

    Ennyire nem mélyültem el ebben a témában. De tippre amelyiket először érzékeli, azt kezdi el emészteni.

    "gyerekkoromban mindig úgy ettem, hogy először megettem a krumplit, végül a húst :)"
    Igen, igazából ez a jó módszer :) Mint ahogy inni se szabadna evés közben, sem közvetlenül utána (meg előtte se, bár még az a legjobb), mivel azzal csak higítod a gyomorsavat.

    "ez így ok, csak nem teljesen magyarázza meg a rántotta plusz kenyér kombós hasfájást
    mivel az nem ilyen tizen, huszon óra utána jelentkezik, hanem kb. 1-2 órán belül"

    Ennek inkább a fentebb taglalt "nem tudom eldönteni mit emésszek" az oka, illetve az, hogy jó eséllyel túleszed magad. Egy kellemes "magyaros" rántotta kenyér nélkül is gond nélkül elérheti a 800-900 kalóriát (4 tojás, 2 szelet bacon, 20g kolbász, meg zsiradék megsütni), ami mellé tömi az ember magába az 1-2 szelet kenyeret, mert "le kell fojtani", amivel bevisz még újabb 200-400 kalóriát. Ez teljesen rendben is van, ha aznap 12 órát a mezőn dolgozott az illető, de gyakoribb az a helyzet, hogy már ebédre is túlette magát, azóta meg max ült egyhelyben :) Egy ilyen vacsorával be lehet tolni egy átlagember napi kalóriaszükségletének a felét.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #694 üzenetére

    "mert amit korábban itt olvastam, azért az nem hangzik olyan jól, hogy ketogén étrenden egy kockacukor már "kiüt""
    Ez inkább csak az elején probléma, ha már régóta ketozol, akkor 1-1 nagyobb adag ch nem ingat meg. Plusz erősen egyénfüggő, meg ugye függ attól is, hogy közvetlenül előtte-utána mit csinálsz (edzel vagy csak ülsz).

    "és egy ide kapcsolódó kérdés még, ha nem végzek semmi mozgást és üres már a glikonkénraktáram is, akkor mennyi szénhidrátot kellene ennem, hogy ismét megteljen?"
    Erre a kérdésre sokkal nehezebb válaszolni, mint az elsőre tűnik :) Kutatások szerint a máj fentart glikogénraktárat ketózis alatt is, de elég kevés konkrét információt találni erről, így nem tudom megmondani, hogy pontosan mennyit. De elvileg 120-160g glikogénraktára a májnak max, szóval ha ennyi ch-t megeszel, akkor tuti feltöltődik. De ez miért érdekes?

    "úgy érted egy szokványos diétás fogyás károsabb, mint a böjt?
    a vércukorszintugrálások miatt? vagy miért?"

    Vércukorszint ingadozás miatt is, de főleg amiatt, mert lelassul tőle a szervezet metabolizmusa. Lásd bővebben: [link]

    "pedig a nem eszek semmit módszert nagyon nem szokták ajánlani"
    Amikor egy átlag diétázó nekiáll "semmit se enni" az nem azt szokta jelenteni, hogy böjtöl. Inkább azt szokta jelenteni, hogy:
    a) jó az akaratereje, és csak ilyen napi 300-400-800 kalóriákat eszik (saláta, pár gyümölcs, stb)
    b) nem jó az akaratereje, és a nap nagy részében nem eszik, majd utána hülyére eszi magát

    Az a) verzióval az a probléma, hogy ilyenkor nem indulnak be a szervezetben azok a tartalékoló folyamatok, amik megakadályozzák pl. az izomveszteséget. b) pedig azért problémás, mert esélyesen ilyenkor szénhidráttal fogja magát teletömni, és adott esetben nem kizárt, hogy több kaját megeszik pár óra alatt, mint amennyi a szintentartója. Plusz ugye ha naponta ki-bejárkálsz ketoba, akkor amíg nem szokik hozzá (az átálláshoz) a szervezeted, addig folyamatosan problémáid lesznek (fáradtság, fejfájás, stb. ami keto átálláskor első pár nap jelentkezik).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #696 üzenetére

    "tegyük fel, hogy teljesen kiürül, akkor ez a 20 grammokkal nehezen fog visszaállni"
    Glikogént elő tud állítani a szervezet zsírból is.

    Szerk:
    "olvastam egy cikket, erről, aminek a lényege az volt, hogy úgy sem tudsz meginni annyit, ami jelentősen befolyásolná a savasságot"
    Köszi a cikket, utánanézek ennek :R

    [ Szerkesztve ]

  • nbg

    senior tag

    válasz tlac #694 üzenetére

    mert amit korábban itt olvastam, azért az nem hangzik olyan jól, hogy ketogén étrenden egy kockacukor már "kiüt"

    Oktober kozepe ota ketozom, mult honapban ceges uton bebunoztem, egyik este megittam vagy harom rendes, eros nemet sort (minimum 100g ch) - semmi bajom nem volt tole, nem utott ki ketobol... ;)

    Az ehsegerzetre: keto ide vagy oda, en speciel ugyanugy meg tudok pusztulni az ehsegtol, mint elotte. Talan egy hanygyanyit jobb a helyzet, de azt, hogy soha nem vagyok ehes, nem tudnam kijelenteni.

    I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #698 üzenetére

    "hogyan? be áll valami középértékre?"
    Hogy őszinte legyek, nem teljesen értem a kérdést. A vércukornak van egy normális szintje, ami evés hatására felmegy, inzulin hatására csökken. A rendeződik, az azt jelenti, hogy visszaáll erre a normális értékre.

    "és ha a korábbi példám szerinti napi 1 szénhidrátos étkezésnél maradnánk, de a többi lenne a ketós, akkor ilyenkor egyformán tudná majd használni a zsírt és szénhidrátot is?"
    Szervezet eléggé priorizálja a szénhidrátot, szóval azt mindig jól tudja felhasználni. Viszont épp emiatt ha rendszeresen kap nagymennyiségű ch-t, akkor nem lesz késztetés arra, hogy hozzászokjon a zsír hatákony felhasználásához. Szóval szerintem egy ilyen étkezés hatásaiban közelebb áll egy sima 4/20-as IF-hez, mint ketohoz.

  • anda64

    újonc

    válasz tlac #707 üzenetére

    Tényleg, köszi. Ezt el is felejtettem, pedig egyszer már végigolvastam a fórumot. De ettől függetlenül érdekelne Cathfaern véleménye arról a cikkről, amit belinkeltem.

  • anda64

    újonc

    válasz tlac #709 üzenetére

    Olvasmányaim szerint a hasi zsír része a hormontermelő rendszernek, és konkrétan az ösztrogéntermelésben vesz részt. Viszont a változókori problémákat sok esetben éppen a felborult hormonegyensúly, azon belül is az ösztrogén magasabb szintje okozza. A hasi zsír csökkenése tehát tartósan kell hogy pozitívan befolyásolja a változókori panaszokat, mivel ahogy csökken a hasi zsír mennyisége, nyilván csökken az ösztrogén termelése is. Ehhez nincs linkem, de ha beírod, hogy ösztrogén és hasi zsír, több cikk is van a neten. Viszont a napokban találtam egy cikket, ami szerint újabb kutatások szerint a változókori panaszokat nemcsak hormon probléma okozhatja, hanem inzulinrezisztencia is. Márpedig nagyon sok nőnek van IR-re, én nem vizsgáltattam, de a tünetek alapján nekem is van. Az IF és a ketogén étrend állítólag csökkenti az inzulinrezisztenciát, vagyis ezek szerint a változókori panaszokat is. Tehát akárhogy nézem, ez nem lehet átmeneti javulás, ha folytatom az étrendet és az időszakos böjtöt, akkor tartósnak kell lennie. Nagyon bízom benne, hogy így lesz.
    https://www.endokrinkozpont.hu/hirek/a-klimax-soran-tapasztalhato-hohullamok-inzulinrezisztenciara-utalhatnak

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #713 üzenetére

    Vagy majd taktarbol, vagy a maj valami masbol eloallitja.
    Normal vercukorszint keton is annyi, mint keto nelkul

  • nbg

    senior tag

    válasz tlac #727 üzenetére

    ha az alacsony szénhidrát be van tartva, de a zsír-fehérje arányában a fehérje van többletben, abból lehet probléma?
    pl. átalakul glükózzá és kizökkent a ketóból vagy lerakódik zsírnak a felesleg stb.

    Valahol, valamelyik angol nyelvu ketos oldalon olvastam, hogy tul sok feherje ugyanugy ki tud utni ketobol peldaul, de ott a koszveny veszelye is azt hiszem.

    I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #742 üzenetére

    Napi minimum súlyod igen. De lehet egyik nap több fehérjét ettél, mint szoktál, meg csomó salátát, magvakat (sok rost -> nagy tömeg). Máskor meg szalonna + tepertő + hús. Utóbbi esetben kevesebbet fog mutatni a mérleg. De mondhatom a hidratáltságot is, ha csak 2 pohárral kevesebbet ittál előző nap, máris lesz fél kiló különbség. Szóval lehet azt látod, hogy ugyanannyi vagy, mint előző nap, de ha meg tudnád mérni csak a testeden lévő zsírmennyiséget, akkor az jönne ki, hogy kevesebb, mint volt.

    "ez egyébként tök fura is
    ránézel kajára és úgy néz ki, hogy a félfogadra sem lesz elég, aztán félúton rájössz, hogy de mégis :)
    plusz még előnye, hogy nem lesz "pókhasad" evés után :)"

    Igen, ez eleinte nekem is szokatlan volt :K Főleg, hogy korábban is ugye diétáztam, és ott is voltak ránézésre kis adagok, ami elvileg egy ebéd lett volna, és attól valahogy sose lakott jól az ember. Itt meg megeszek 3 grillkolbászt mustárral és tele vagyok :)

  • anda64

    újonc

    válasz tlac #746 üzenetére

    Nem akarok grafikonokat gyártani. :N :N
    Csak a kontroll miatt szükségem volt a napi mérésre, de ha így haladok, ezzel az étrenddel egy idő után nem is lesz rá szükségem.

  • anda64

    újonc

    válasz tlac #777 üzenetére

    Bocs a rövidítésekért, úgy emlékszem, már volt szó ezekről itt a fórumon, és így egyszerűbb volt leírni. :) IF: Intermittent Fasting. Magyarul több fordítása van: időszakos /szakaszos /átmeneti böjt. ESE: Eat Stop Eat. 24 óra böjt (alvásidőt is beleértve) hetente egyszer vagy kétszer. 16/8: Napi böjt 16 óra (alvást is beleértve), 8 óra áll rendelkezésre étkezésre.

  • anda64

    újonc

    válasz tlac #781 üzenetére

    Igazából még nem álltam át, hanem fokozatosan emeltem a böjtös idő hosszát, 13 óra volt, amikor abbahagytam. (Amúgy nőknek 14 óra ajánlott.) Közben egyfolytában olvasok, ahogy van egy kis időm, és mindenhol az köszön vissza,hogy inzulinrezisztencia (IR) esetén a napjában 5 vagy akár többszöri étkezés ajánlott. Akár szénhidrátos étrendet tart valaki, akár ketogént kezd. Nem tudtam, hogy nekem IR-em van, csak most nyilvánultak meg a tünetek olyan erőteljesen, hogy utánanézzek, mi bajom lehet.
    Ismerem, amit linkeltél, köszi. Érdekes dolgok vannak az oldalán. :R

  • anda64

    újonc

    válasz tlac #781 üzenetére

    Egyébként vannak ennél hosszabbak is, pl. a harcos étrend: 23 óra böjt, 1 órás étkezési ablak. A böjt ideje alatt itt megengedett némi nassolás, ha jól emlékszem, zöldség és gyümölcs, talán magok is. Nem olvastam végig a könyvet, mert végül nem volt "szimpatikus". De olvastam angol oldalon több verziót, pl. 19/5 és 20/4-et. Azok szerint csak kalóriamentes italok fogyaszthatóak a böjt ideje alatt.

  • nbg

    senior tag

    válasz tlac #793 üzenetére

    Konkretan kanallal... :DDD

    Neha, amikor betolok valami lowcarb kenyeret, akkor rendeltetes szeruen, arra kenve - de ilyen eleg ritkan van.

    I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #797 üzenetére

    Amúgy jól működik a selyemsonka / gépsonka / pulykamellsonka / vékonyra szelt valamilyen felvágott, megkenni a kívánt krémmel, majd feltekerni, mint egy sonkatekercs. Ugyanez működik sajttal is.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #800 üzenetére

    Múltkor olvastam erről egy cikket, tejiparos emberkével volt az interjú, ő elmondta hogy senki se gyárt magyar piacra (meg nagyon nyugatabbra se) zsíros túrát a zsírfóbia miatt, egyszerűen nincs rá kereslet. Házilag lehetne csinálni.
    Mondjuk utóbbi időben túró helyett frischkäse-t veszek (Penny-s verziót), 1g ch van csak 100g-ban, többi érték meg kb. ugyanaz.

  • anda64

    újonc

    válasz tlac #804 üzenetére

    Igen, köszi. Most már látom, hogy legalább 5000 mg van írva. :) Csakhogy arra vagyunk kondicionálva, hogy a túl sok só káros. És mivel nincs írva felső határérték, ezért gondolom mások is leragadnak ennél a mennyiségnél. Az étkezéssel is viszünk be sót, nem is keveset normális sózásnál. Így eszembe sem jutott, hogy ennél több (jóval több) kellene. De mint írtam, ez nekem nem újkeletű probléma. Gyerekkoromtól kezdve voltak olyan egészségügyi problémáim, amiket a mostanában elolvasott cikkek alapján mind a nátrium alacsony szintje okozhatott.

    Egyébként az egyik oldalon 6-15 gr között határozták meg a biztonságos dózist. (Persze ez nem hagyományos elveket valló oldalon szerepel.) A 6 gr-nál alacsonyabb is káros lehet, és a 15-nél több is. Ehhez képest a ma elfogadott általános ajánlás max. napi 5 gr.

  • anda64

    újonc

    válasz tlac #804 üzenetére

    Még ilyet! Hiába olvastam el, mint látható, még akkor sem fogtam fel, hogy mi van odaírva. :(
    Mentségemre szóljon, hogy biztosan már akkor is nátriumhiányom volt, amikor először olvastam a cikket. ;]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #812 üzenetére

    A kérdés jó. Ugye ketogén étrendnek van egy enyhe vízhajtó hatása (illetve az elején lévő vízveszteségnél nagyon nem enyhe :) ), ezért ürülnek jobban a sók is. A kérdés, hogy elég idő telik-e el nálad ahhoz, és elég kevés ch-t viszel be a "nap egyik felében" ahhoz, hogy teljesen kiürüljenek a máj glikogénraktárai, és átállj ketoba. Ha nem, akkor nincs szükség több sóra. Ha igen, akkor annyival arányosan több sóra lehet szükség, amennyi időre ketoban vagy. De ez csak egy átgondolt tipp, szóval tévedhetek. De ha nem érzel "keto flu" tüneteket magadon (levertség, fáradékonyság, fejfájás, leeső vérnyomás, stb.), akkor szerintem jó ahogy csinálod. Plusz szerintem nyugodtan hagyatkozhatsz a szervezetedre, ha valamit sótlannak érzel, sózd meg, szervezeted akkor kívánja a sót :)

    anda64:
    A lényeg, hogy meg lett végül :)

  • KisApám

    addikt

    válasz tlac #856 üzenetére

    Nagyon sok zsírt kell hozzápakolni, hogy megmaradjon a 70/25 zsír/fehérje arány.
    A húsban jóval több fehérje van, mint zsír. Sertésben is. Bár ha tolok hozzá majonézt, talán lehet egyenlíteni, de még mindig nem vagyok közel a 70/25 arányhoz, ha jól néztem.

    ̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #882 üzenetére

    Igazából a fitinsav probléma az összes magot és magvat érinti, szóval a mandulát is. A kesudió viszont ugye nem mag, arról nem olvastam (viszont óvatosan vele, mert elég sok benne a szénhidrát). Mondjuk nyomtam rá egy gyors google-t, első találat: "The cashew is, however, one of the richest sources of phytic acid in the nut and seed world, containing more phytate than almonds, hazelnuts, walnuts, and chestnuts". Phytic acid ugye a fitinsav magyarul, szóval nem, az se jobb sajna.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #887 üzenetére

    Igen, a fitinsav és az ezt tartalmazó dolgok nem "ősellenség", mint mondjuk a finomított cukor. Igazából minden növényre igaz, hogy tartalmaz olyan dolgot ami vagy jó az emberi szervezetnek vagy nem. Innentől kezdve mindig az a kérdés, hogy van-e valami problémád. Ha nincs, akkor happy, edd amit ettél eddig is. Ha van, akkor meg kell nézni, hogy miből eszel relatív sokat és / vagy rendszeresen és az okozhatja-e ezt. Pl. ha valaki szed magnéziumot, de mégis görcsöl időnként a lába, de betol napi 100g mogyorót, akkor érdemes lehet megpróbálni leállni róla.

  • D1Rect

    félisten

    válasz tlac #950 üzenetére

    Kezdem úgy érezni, hogy egyik napról a másikra elhagyni a második étkezést nem jó ötlet, egyszerűen éhes vagyok.
    Kipróbálom, hogy folyamatosan csökkentem a második étkezést.

  • D1Rect

    félisten

    válasz tlac #952 üzenetére

    A napi kettő az simán ment, lehet az a baj, hogy nem tudok eleget enni egyetlen étkezésre, mert sok a zöldség(~fél kiló).

    Milyen az a félig keto? Ciklikus?

  • D1Rect

    félisten

    válasz tlac #955 üzenetére

    10 deka zöldséget el se tudok képzelni, hogy mennyi lehet. :DDD
    Ez szerintem nem keto, de ha eléred a célod, akkor jó. ;)

  • D1Rect

    félisten

    válasz tlac #1014 üzenetére

    Általában kettő volt, de volt amikor csak 1.
    hint:
    A kolbász/debreceni igen tartalmas. :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #1069 üzenetére

    Nem olyan bonyolult ez, mint elsőre tűnik :)

    "Amit ki tudtak mutatni, hogy ha már volt szívinfarktusod, és szedsz koleszterincsökkentőt, akkor a következő szívinfarktus kockázata kisebb lesz."

    Nem mond ellent annak, hogy:

    "Szóval ha szívinfarktusod sose volt és koleszterincsökkentőt szedsz, akkor megkapod az összes mellékhatásukat bármiféle eredmény nélkül."

    (#1070) Teasüti
    Annyira nem mélyültem el, szóval csak tippelni tudok, de ránézésre D vitamin hiánynak tűnik. Lehet tesztelni vérvétellel is, csak jó drága ha nem tudod rávenni a háziorvosod, hogy utaljon be. Ha esetleg nekiállsz szedni D vitamint, akkor viszont kell mellé K2 is, szóval vagy olyat kell venni ami tartalmazza azt is, vagy sok olyat kell enni amiben van K2 (ami csak állati eredetű dolgokban van), pl. tojás (K2-t magában még nem láttam). Megjegyzem tojás D vitamin forrásnak se rossz. Bár akkor már jobb a halolaj és így zsíros halak. Meg máj is tartalmaz valemennyit.

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz tlac #1085 üzenetére

    Van egy tök jó Android app: Total Keto Diet. Sok ötletet innen szedtem. Meg sok mást Youtube-ról.
    A kakaóvaj+kókusz olaj "csokikat" pl Thomas Delaurer csatornájáról.

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz tlac #1085 üzenetére

    Tegnap elkezdtem leírni, de kukázta az oldal.
    Nekifutok még egyszer, de ezúttal csak zanzásítva a kedvenc ételeim:

    1. Keto kenyér mandulából.
    Ezt eszem mindenhez, amit kenyérrel kell enni. Pl egy sült szalonnát tojással nem tudok megenni kenyér nélkül, mert megcsömörlök a tömény olvadt zsírtól. Vagy tegnap lecsó mellé (tele füstölt szalonnával és kolbásszal, meg disznózsírral).
    Én annyi változtatást eszközöltem, hogy 2:1 és 1:1 arány között keverem a mandulát kókusz liszttel, valamint rakok bele 10 csepp steviát. Így nem érződik rajta a tojás íze és a kókusz nedvszívó hatása miatt száraz lesz a kenyér (kicsit fojtós is magában fogyasztva).

    2. Karfiol pizza.
    Ezt nagy megelégedettséggel fogyasztom, feltétnek én jó magyaros alapanyagokat használok.
    Saját szósszal, amit paradicsomszószból, paprika krémből és borsból, sóból, bazsalikomból, oregánóból és rozmaringból keverek.
    Rá hagyma, kolbász karikák, rá cheddar sajt, a sajt tetejére pedig füstölt szalonna, olíva bogyó, gomba, paradicsom.
    A cheddar, kolbász és szalonna kicsit eltúlozva, én úgy szeretem.

    3. Rakott brokkolis csirke.
    Ez nagy kedvencem még. Sokféle formában fellelhető, én a Total Keto Diet appból vettem.
    Nagyon egyszerű kaja és elrontani is nehéz:
    3-400 g csirkemellet felkockázok és kisütöm szárazon vagy egy kanálnyi olajon, amíg elereszti az összes vizet és kicsit megpirul. E közben brokkolit párolok, kb 1:1 arányban a hússal. A kettőt egy tálba összeöntöm és bekeverem 3 dl tejföllel, majd befűszerezem a recept szerint. Ezt egy sütőtálba rakom és nyakon öntöm 1,5 dl tejszínnel. Rá a cheddar vastagon és opcionálisan lehet morzsolni rá töpörtyűt. (Ezt egyszer próbáltam, finom nagyon, ad egy kis ropogós hatást.)
    Ebből 2-3 adag lesz kb.

    4. Palacsinta krém sajtból. Szintén az alkalmazásból merítettem, BLue berry crepes néven lehet megtalálni, de neten beírod, hogy "cream cheese pancakes" és helyben vagy. Én a "tésztába" fahéjat szoktam még keverni. Tölteléknek meg vagy a saját készítésű keto csokikrém, vagy még a receptem szerinti krém sajt - bekeverve steviával és vanilia kivonattal. Nagyon-nagyon veszélyes, képes lennék magában megenni a tölteléket, ahogy arra volt is már példa. :D Akik kóstolták őket a túróra emlékeztette.

    5. Ez nem igazi recept, de most ez az új heppem:
    Párolt zöldségekre sajtot olvasztok. Mikróban párolok mondjuk brokkolit, majd megszóróm sajttal és vissza 2-3 percre. Ezt még nyakon öntöm a himalájai sóval és kellemes könnyű kis kaja.
    Sajtos tésztának sose voltam a híve, de ez ihlette.
    Igazából amin sajt van, az szar nem lehet. :DDD

    6. Akkor a legelső próbálkozásom a mogyoróvajjal az amerikai cookie volt keto módra.
    Ebbe is keverek fahéjat ízlés szerint. Egy csipet sót még érdemes hozzáadni.

    Esténként meg almaecetet (apple cider vinegar) szoktam inni vízbe keverve. Csak egy tipp. ;)
    Ami nasit én még töménytelen mennyiségben tudok enni, az a fűszerezett töpörtyű. Itt nálunk zacskóban kapható, mint bármilyen chips. 50 grammos kiszerelésben BBQ fűszerezett töpörtyű. 60% zsír, 40% fehérje. Úgy kell visszafognom magam, hogy ne zabáljam orrba-szájba. :C
    Gyümölcsből én még kókuszt (nyilván) szoktam enni, meg a bogyósok közül málnát, kék áfonyát és szedret.
    Ezek alacsony szénhidrát tartalmúak.
    Avokádót is nagyon sűrűn, több kálium van benne - egyéb más szuper tápanyag közt -, mint a lazacban és olcsóbb annál. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #1142 üzenetére

    Ez független ketótól. A normál mód az, hogy a proteint a szervezet amino savakká bontja, amik ha nem kerülnek felhasználásra, akkor ammóniává alakulnak át és végeredményben kiürülnek vizelettel (ugye pontosan ezt mérik amikor a vizeletben lévő nitrogént vizsgálják).

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #1176 üzenetére

    Nyilván valamennyire leépült. Viszont a szervezet nagyon hatékony tud lenni hosszútávú spórolásban. 5-6 napnyi böjt után minimalizálja a szervezet a protein veszteséget. Nekem 1-2g / nap rémlett, de nem találok erre jelenleg semmi tanulmányt, egy linket találtam ahol valami 1976-os Yang féle tanulmányra hivatkoznak (magát a tanulmányt még nem találtam meg), ott 20g / napot írnak. Illetve találtam egy másikat, ott nitrogén veszteségről írnak, 8g / nap ([link]), de azt meg nem mondom, hogy ezt hogy lehet átkonvertálni izomveszteségre.
    A lényeg, hogy ha a 20g / nap-al számolok, akkor 380 napnyi totális böjt alatt is "csak" 7,6 kilót jelent. Ami nyilván nagy szám, de ugye 200kg-ról indulva már kis százalék, főleg ha belevesszük, hogy a súlycsökkenéssel bizonyos izmok feleslegessé is válnak, tehát azokat mindenképp leépítené a szervezet.
    Plusz nyilván egy 200 kilós embernél a sportolás nem maraton futást meg HIIT-t jelentett, inkább gyaloglást, max később laza kocogást.

    Szerk: Találtam egy elég jó leírást a témakörröl, linkel több tanulmányt is, többek között a fent említett 20g/naposat is: [link]

    [ Szerkesztve ]

  • consono

    nagyúr

    válasz tlac #1190 üzenetére

    Mér valami elektromos jellemzőt és a mivel csak akkor ad testzsír, víz, izom, meg csont adatokat, ha be van állítva az életkor, a nem meg talán a magasság is, gondolom van benne egy táblázat, vagy valami képlet ami ezekből megmondja. Persze nyilván ez is statisztikai adat lesz csak. Viszont látom, ahogy fogy a zsír %-om, de az izom pl. marad.

    "In God we trust. All others must bring data"

  • consono

    nagyúr

    válasz tlac #1193 üzenetére

    Én csak reggel szoktam magam mérni, de majd rápróbálok :)

    "In God we trust. All others must bring data"

  • Bei81

    újonc

    válasz tlac #1184 üzenetére

    Igyekszem tartani a 75-20-5% arányt 1600 kcal mellett, kb 120-130g a zsír, 90g körül a fehérje és 20g vagy alatta a ch . Néha eltolódott az arány, több lett a fehérje, kevesebb a zsír, ch limittel inkább az utóbbi egy hétben gyűlt meg a bajom, de ez a lazázasnak köszönhető. A mai a 97.napom, összességében teljesen jól érzem magam, nincsenek éhségrohamaim, csak azt érzem, hogy lassan jó lenne valamit ennem.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #1178 üzenetére

    Ahogy írtam ezek a folyamatok csak böjtöléskor, mindenféle tápanyag hiányában indulnak be. Ha minden nap eszik egy kis proteint, akkor nem 20g, hanem napi 75g lesz a protein fogyasztás rögtön. Ezért veszélyes a nagyon alacsony kalóriás étrend (ez a "két keksz, joghurt meg egy almát ettem ma"), miközben a böjt egyáltalán nem az.

    (#1180) Teasüti
    1. Magam nem próbáltam, de van aki rendszeresen eddz több napos böjtök alatt is. Szóval elvileg működik.
    2. Ugyancsak nem próbáltam, de ajánlások szerint kb. profi sportolói szinten van csak értelme, alatta nem nyersz vele semmit, ellenben szenvedősebb lesz, mert heti 2x át kell állnia a szervezetednek.

Új hozzászólás Aktív témák