Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz anda64 #699 üzenetére

    Szivesen, örülök ha segíteni tudtam :R

    nbg:
    Mekkora kalória deficiten vagy? Illetve zsírt eszel eleget? (szóval kalóriabevitel 70-75%-át a zsír adja?)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #713 üzenetére

    Vagy majd taktarbol, vagy a maj valami masbol eloallitja.
    Normal vercukorszint keton is annyi, mint keto nelkul

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz BoC1ka #715 üzenetére

    Barátnőm szokott enni, ketobarát :K (mi Aldiban vesszük) Ebből se lehet azért kilószámra enni (mondjuk ebben az ára is segít), de a 100g / 6,4g ch teljesen vállalható arány. Nekem mondjuk nem jön be, mert nem szeretem a barna kenyerek ízét.
    Arra érdemes figyelni, hogy glutén van benne, szóval aki esetleg ilyesmi okokból (is) ketozik, annak ez nem lesz jó.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz vajaskifli #718 üzenetére

    Igen. Önmagában attók, hogy ha valaki fogy, akkor garantáltan csak ettől csökkeni fog a koleszterin szintje.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz vajaskifli #721 üzenetére

    Azt szoktak mondani, hogy kezdes utan 6 honap utan erdemes eloszor elmenni vervetelre.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz anda64 #723 üzenetére

    Egy kis segítséget szeretnék kérni. Tudnád értelmezni az itt leírtakat? Én nem értem, mivel szerintem ha valaki nem fogyaszt szénhidrátot (vagyis csak a minimálisat, amit a ketogén étrend enged), akkor nem tudom, hogyan működhetne, amit itt olvastam:
    "A ketogén diéta arról szól, hogy a testet a magas zsírfogyasztással és gyakorlatilag 0 ch bevitellel átállítod arra, hogy zsírból történjen az energiafelhasználás. A sima súlyzós edzés és a hagyományos ketogén diéta éppen ezért nem fér össze: hiába esel ketózisba, a súlyzós edzés olyan intenzív folyamat, amit nem képes a szervezet zsírból finanszírozni energia terén, így egyből visszaáll a szénhidrátokra és kiesel a ketózisból. Ebből láthatod, hogy a hagyományos ketogén diéta inkább azoknál válik be, akik nem súlyzós edzést vagy bármilyen hasonló izommunkával járó sportot űznek."

    Megpróbáltam értelmezni, de nem sikerült, mert szerintem nincs értelme :) Ketózis addig áll fent, amíg be nem viszel egy bizonyos mennyiségű szénhidrátot. Ha súlyzózástól abbamaradna a ketózis (értsd: szervezeted nem termelne ketont, és a tested nagy része nem ketonból / zsírsavakból fedezné az energiáját, hanem szénhidrátból), akkor rögtön elájulnál, mert a szervezetnek nem lenne energiája, hiszen annyi szénhidrát nincs benned, hogy abból fedezd. Ami tény, hogy anaerob terhelés alatt egyre több glükózt fog felhasználni a szervezet, VO2max környékén keto adaptált szervezetnél is a glükóz adja az energia jó részét (ugye izomban ketozis alatt is van glükóz, mert a szervezet feltölti), bővebben erről lásd: [link]. De ez egészen addig tart amíg abba nem hagyod a fizikai terhelést. Ez nem az fajta "kiütés", mint amikor a bevitt étel miatt az egész metabolizmus egy más folyamatra áll át.

    Közben visszaolvasgattam Hoxa-n is, és ha jól látom onnan indult a dolog, hogy valaki edzés után ketoncsíkkal méregette magát, és nem jelzett be a csík. A ketonmérő csíkról tudni kell, hogy nem ketogén diétára találták ki, hanem ketoacidózis kimutatására. Ketoacidózisnál a vérben nagymennyiségű cukor és keton is van. Ami azt eredményezi, hogy mindkettőből sok a felesleg. Szervezet hogy oldja meg a felesleget? Kiüríti (vagy más esetekben elraktározza, lásd kalória többlet). Ezért ketoacidózisnál nagy mennyiségű keton jelenik meg a vizeletben, mert a szervezet megpróbál megszabadulni tőle, hogy ne alakuljon ki elsavasodás. Erre a nagymennyiségű keton kijelezésére fejlesztették ki a csíkot. Ezzel szemben (kontrollált) ketózisnál csak annyi keton van a vérben amennyire szükség van a szervezetben (ezért is van, hogy minél inkább keto adaptált valaki, annál kevésbé fog bejelezni a csík, mert egyre kevesebb ketonra van szüksége a szervezetnek). Illetve némileg több, biztonsági tartalékként, és ez a kis többlet ürül ki. Súlyzós edzésnél mi történik? Hirtelen sok energia kell a szervezetnek. Mivel a zsírbontás lassabb folyamat (főleg ha valaki nem teljesen zsíradaptált még), ezért a szervezet fel fogja használni ezeket a tartalékokat, értsd: a vérben lévő ketontöbbletet is. Ennek az eredménye, hogy nem lesz mi kiürüljön, és nem fog kijelezni a csík semmit. Ha biztosra akar menni, akkor kapni olyan vércukormérőket, amik tudnak ketonszintet is mérni vérből, ez az egyetlen megbízható mérés.
    De igazából az egész méregetés felesleges pénzkidobás. Ha tartja a 20g ch-t, akkor úgyis ketózisban van, nincs mit méregetni. Ha valamiért mégis kijön ketózisból, akkor rögtön felpattan az emberre pár kiló víz formájában, illetve láthatóan is ki fog kerekedni emiatt, szóval nem igazán lehet észrevétlenül kijönni ketózisból, nem kell emiatt aggódni.

  • Cathfaern

    nagyúr

    Közben átnéztem az egész builder.hu-s cikket, megjegyzéseim / véleményem az ott írtakkal kapcsolatban okulásul:

    "Amikor beállt a ketózis (tehát amikor a keton koncentráció a vérben magasabb, mint a glukóz koncentráció), a ketonok válnak az említett három szövet fő tápanyagává, akár az üzemagyag 75%-át is szolgáltatva. Az agy, amely normál esetben kizárólag glukózt használ, 2-3 hét alatt áll át arra, hogy majdnem kizárólag keton testeket használjon energiaforrásként. Az agy anyagcseréjének ez az időbeli késése némi magyarázatra szorul. "
    Kár, hogy aztán nincs magyarázat :) Mert ez totál tévedés. Egyrészt félrefordítás, mert a 75% csak az agyra vonatkozik. Sajnos több helyen is látom a cikkben, hogy félreértelmezések / félrefordítások vannak (vagy csak magyartalan tükörfordítások).
    Másrészt az agynak nem kell 2-3 hét semmire, rögtön átáll ketonra (sőt kutatások szerint az agyszövetek könnyebben felhasználják a ketonokat, mint a glükózt...), pont hogy a szervezet többi részének kell idő... de nem a ketonfelhasználáshoz, hanem hogy ne ketont, hanem közvetlenül zsírsavakat használjanak fel energiatermelésre (amire az agy nem képes).
    Vicces lenne amúgy ha az agynak 2-3 hét kéne az átálláshoz, ugyanis az agy napi ~120 gramm glükózt éget el "szénhidrátmódban". Magyarul ha nem tudna azonnal átállni, akkor szénhidrát elhagyása után 1-2 napon belül meghalna az ember.

    "A ketontermelődés ellenőrzésének van egy nagyon egyszerű módja. A cukorbetegség esetét leszámítva, a keton többlet ugyanis egyszerűen kiválasztódik a vizeletbe. Ez bárki számára lehetővé teszi, hogy ellenőrizze a ketonok termelődését, azaz jelenlétét a vizeletében aceton-csík használatával [pl. Ketophan tesztcsík]."
    Vagy nem :) Vizeletben lévő ketonmennyiségből nem lehet egyértelműen következtetni a vérben lévő ketonmennyiségre. Főleg ha már a szervezet jól adaptált és nincs kalóriadeficit, akkor nem fog több ketont termelni, mint amennyit fel is használna, így vizeletben minimális ketonmennyiség lesz. Továbbá probléma, hogy a tesztcsík a vizeletben relatív ketontartalmát méri. Magyarul ha valaki többet iszik, akkor alacsonyabb lesz az érték, miközben a vér ketontartalma változatlan.

    "Az élelmi zsírok a leginkább ketogének, glukózzá alakulásuk csak mintegy 10%-os hatékonyságú. A fehérjék középtájon helyezkednek el, 58%-ban alakulnak glukózzá (ezt az okozza, hogy némely aminosavak ketoplasztikusak, ketonná alakulnak, mások glukoplasztikusak, glukózzá alakulnak)."
    Ez nem az, hogy fixen ennyire alakul át, hanem hogy szükség esetén a szervezet ennyi %-át képes glükózzá alakítani. Hangsúly a "szükség esetén"-en van (tehét pl. 0g ch bevitel mellett a szervezet kb. 45g fehérjét fog felhasználni arra, hogy előállítsa az agynak és egyéb glükózfüggő szöveteknek szükséges 25g glükózt. Tehát zerocarbon ennyivel több fehérjét kéne enni, mondjuk ott ez magától is meg lesz :) ).
    Amúgy a cikkben többször is emlegetett "ketogén hányadosnak" a ketózis szempontjából semmi jelentősége. Be kell vinni a szervezetnek szükséges mennyiségű fehérjét, szénhidrátot be kell limitálni a kívánt szintre, és emellé enni kell annyi zsírt, hogy jóllakjon az ember. Igen, ez átlagos esetben kb. 5% ch, 70% zsír és 25% proteint jelent. De az átlagos eset azt jelenti, hogy az illető napi 2000 kalóriát eszik, és "átlagos" izomzata van. Ettől bármilyen eltérés esetén ezek az arányok már borulni fognak (ezért sem szabad kifejezetten a %-okat nézni).

    "Meg kell még említenünk, hogy hasonló hormonális állapotot (lenyomott inzulin, stb.) el lehet érni normál diétás feltételek között is, különböző eszközökkel. Például a magas glikémiás indexű szénhidrátok helyettesítése alacsony indexűekkel leviszi az alap inzulin szintet ugyanúgy, mint például a megnövelt rost fogyasztás. A reggel éhgyomorra végzett kardiovaszkuláris edzés hasonló hormonális képet rajzol fel, a 8 óra alvás utáni alacsony vércukor szint miatt."
    Magas glikémiás index és táplálékkiegészítős rostbevitel (ami egyenes út a székrekedéshez) nem csökkenti a szervezet inzulinreakcióját, csak kitolja. Ez cukorbetegeknél fontos, mert a szervezet már nem működik jól és emiatt túlzottan ingadozna a vércukorszint, de ha fogyásról beszélünk, akkor ezek csak rontanak a helyzeten. Hogy miért? Mert bizonyos inzulin felett a szervezet nem bont zsírt. Ha magas GI-s ch-t eszik valaki, akkor az inzulinszintje felugrik magasra, viszont rövid időn belül le is esik, és indulhat a zsírbontás. Ellenben sok rost és alacsony GI-s ch mellett a közepes inzulinszint sokáig fennmarad, és így sokáig nem indul meg a zsírbontás.

    "Emellett egyes szerzők 2-es ketogén arányt javasolnak a biztos ketózishoz, ami 82% zsírt és 18% fehérjét jelent!"
    Mégegyszer, a ketózishoz magához nem kell se zsír, se fehérje, sem az arányuk. Ketózis fellép ha bizonyos szintnél kevesebb ch-t eszik az ember.

    "A ketogén diétának talán a legnagyobb mellékhatása a fáradtság, különösen a keton képződés kezdeti szakaszában, és főleg az agyban. A legújabb tanulmányok úgy találták, hogy a ketogén diéta első hetében a szellemi kapacitás visszaeshet, de ez a hatás a diéta folytatásával enyhül."
    Ez továbbra se igaz, fáradékonyságot a sóhiány okozza, megfelelő sópótlás mellett nem lép fel.

    "A ketogén diéta megszorító jellegéből következik a mikroelemek hiányának nagy valószínűsége."
    Ez se igaz, zöldségek nagymennyiségben fogyaszthatóak, amik jobb vitaminforrások, mint a gyümölcsök. Plusz ha az ember rendszeresen fogyaszt tojást, már csak azzal fedezi a vitaminjainak a jó részét. Nyilván össze lehet hozni vitaminhiányt, de semmivel se könnyebb vagy nehezebb, mint más táplálkozás esetén.

    "A ketózis előidézésének és fenntartásának másik kulcstényezője, hogy a vércukor szintet a normál 4-6 mmol/l értékről amilyen gyorsan csak lehet lenyomjuk 2,5-3-ra. Ezen a ponton az inzulin szint lecsökken és a glukagon szint (ami a ketózisért felelős) megemelkedik. A sima szénhidrát megvonás 3-4 napon belül alakítja ki a ketózist. Megfelelő edzéssel ugyanakkor a szénhidrátbevitel leállítása utáni 36-48 órán belül ez elérhető."
    Itt megint csúnya dolgok vannak :( 2,5-3-as vércukor szint kóros állapot, beteg szervezet az amelyiknek erre az értékre áll be a vércukorszintje akár éhezés alatt is. A szervezet mindent megtesz, hogy fentartsa a normál vércukorszint értéket (4-6 mmol/l), teljes éhezés alatt is, nem hogy ketogén étrend alatt. Plusz ugye mint már írtam, gyakorlatilag 12 órán belül beáll a ketózis edzés nélkül is (időszakos böjt ketogén étrend nélkül pontosan ezt használja ki).

    "Ehhez hozzájön még az is, hogy a ketonok alacsony üzemanyag "hatékonyságának" következtében (ami 7 kcal/g, szemben a zsírok 9 kcal/g értékével) több gramm zsírt égetsz el, mint amennyi a kalóriahiányból következne. Ez azt jelenti, hogy kevesebb kardió tréningre van szükség."
    Ez bizonyított tény, hogy nem igaz, a ketogén étrendnek nincs metabolikus előnye a szénhidrátdúshoz képest (értsd: azonos mennyiségű fogyáshoz azonos kalóriadeficit kell). Plusz alapból se kardióval fogy az ember, hanem kalóriadeficittel. 0 perc kardió mellett is lehet fogyni (meg is lep egyébként hogy testépítős oldalon kardióról beszélnek, amikor testépítős körökben inkább a "már attól is elsorvadnak az izmaid ha ránézel egy biciklire" szöveg szokott menni :) ).

    Amúgy a brutális fehérjebevitelről amit ír többször is a cikkben, bebizonyították, hogy teljesen felesleges. Profi sportolók (értsd: napi 8 órákat edzenek) képesek 2g / ttkg fehérjét érdemben hasznosítani. Ennél több csak elégetődik energiaként / kiürül. Szóval amit ír "ajánlott" 200g fehérjemennyiséget, az akkor reális ha valaki 100 kg és profi sportoló. Reális mennyiség egy átlagos férfinak közelebb van a 100-hoz.

    Szerk: Olvasgattam kommenteket, ott látom ő is 1-1,5 g / ttkg-ról beszél már, az teljesen reális.

    Ugyancsak sokszor említi, hogy unalmas a ketogén étrend... nos ez igaz lehet ha valakibe legalább egy minimális kreativitás nem szorult ételkészítés terén :) (direkt nem főzést írok, mert csomó olyan dologgal is lehet variálni amihez nem kell főzőtudomány) Mai ebédem pl.: [link]. Szerintem ez messze van az unalmastól :) Vagy a tegnap vacsorára készített wasabis-tormás töltött tojás is :)

    Illetve annyit még a cikkhez, hogy a ciklikus ketogén diétával személy szerint nem igazán értek egyet. Először is tény, hogy erre az egészre csak akkor van szükség, ha az illető versenyzik. És nem hobbi / amatőr sportoló, hanem tényleg tétje van a dologva. Ellenkező esetben max placebó hatása van a teljesítményre nézve, mert nem ezen fog állni vagy bukni egy versenye. Másik oldalról továbbra is azt gondolom (de ez nem tény, nem tudok kutatást mutatni), hogy hosszú távon a ciklikus ketogén diéta egészségtelenebb, mint egy jól összerakott szénhidrátos. Azzal, hogy minden hétvégén brutális ch mennyiségel megküldi a szervezetét, egyrészt elég durva inzulinreakciót fog kiváltani, másrészt minden héten jelentős vízveszteséget szenved el, ami folyamatosan kimossa a szervezetéből az elektrolitokat. Nyilván ezt lehet pótolni, de ez a folyamatos átállogatás szerintem megterheli a szervezetet. Ráadásul teljesen szükségtelenül, lásd mondandóm első felét.
    Azon még el lehet gondolkozni, hogy lehet érdemes időnként nagyobb mennyiségű ch-t is bevinni, de ez alatt is a zaggini.com-os oldalon írt egyszeri 100-150g-ra gondolok, nem két napig megállás nélkül ch-t enni. Bár személy szerint inkább az a tapasztalatom, hogy egyértelműbben jobb volt a közérzetem amikor szigorúan 20g ch alatt voltam, mint utóbbi hetekben amikor 20-30g között ingadozik a napi ch bevitelem.
    Szóval szerintem ciklikus ketogén étrendet csak olyan csináljon, aki szerint fontosabb a versenyteljesítmény, mint az egészség.
    ------------------

    Egy kis segítséget szeretnék kérni. Tudnád értelmezni az itt leírtakat? Én nem értem, mivel szerintem ha valaki nem fogyaszt szénhidrátot (vagyis csak a minimálisat, amit a ketogén étrend enged), akkor nem tudom, hogyan működhetne, amit itt olvastam:
    "A ketogén diéta arról szól, hogy a testet a magas zsírfogyasztással és gyakorlatilag 0 ch bevitellel átállítod arra, hogy zsírból történjen az energiafelhasználás. A sima súlyzós edzés és a hagyományos ketogén diéta éppen ezért nem fér össze: hiába esel ketózisba, a súlyzós edzés olyan intenzív folyamat, amit nem képes a szervezet zsírból finanszírozni energia terén, így egyből visszaáll a szénhidrátokra és kiesel a ketózisból. Ebből láthatod, hogy a hagyományos ketogén diéta inkább azoknál válik be, akik nem súlyzós edzést vagy bármilyen hasonló izommunkával járó sportot űznek."

    Megpróbáltam értelmezni, de nem sikerült, mert szerintem nincs értelme :) Ketózis addig áll fent, amíg nem viszel be egy bizonyos mennyiségű szénhidrátot. Ha súlyzózástól abbamaradna a ketózis, akkor rögtön elájulnál, mert a szervezetnek nem lenne energiája, hiszen annyi szénhidrát nincs benned, hogy abból fedezd. Ami tény, hogy anaerob terhelés alatt egyre több glükózt fog felhasználni a szervezet, VO2max környékén keto adaptált szervezetnél is a glükóz adja az energia jó részét (ugye izomban ketozis alatt is van glükóz, mert a szervezet feltölti), bővebben erről lásd: [link]. De ez egészen addig tart amíg abba nem hagyod a fizikai terhelést. Ez nem az fajta "kiütés", mint amikor a bevitt étel miatt az egész metabolizmus egy más folyamatra áll át.

    Közben visszaolvasgattam Hoxa-n is, és ha jól látom onnan indult a dolog, hogy valaki edzés után ketoncsíkkal méregette magát, és nem jelzett be a csík. A ketonmérő csíkról tudni kell, hogy nem ketogén diétára találták ki, hanem ketoacidózis kimutatására. Ketoacidózisnál a vérben nagymennyiségű cukor és keton is van. Ami azt eredményezi, hogy mindkettőből sok a felesleg. Szervezet hogy oldja meg a felesleget? Kiüríti (vagy elraktározza). Ezért ketoacidózisnál nagy mennyiségű keton jelenik meg a vizeletben, mert a szervezet megpróbál megszabadulni tőle, hogy ne alakuljon ki elsavasodás. Ezzel szemben (kontrollált) ketózisnál csak annyi keton van a vérben amennyire szükség van a szervezetben (ezért is van, hogy minél inkább keto adaptált valaki, annál kevésbé fog bejelezni a csík, mert egyre kevesebb ketonra van szüksége a szervezetnek). Illetve némileg több, biztonsági tartalékként, és ez a kis többlet ürül ki. Súlyzós edzésnél mi történik? Hirtelen sok energia kell a szervezetnek. Mivel a zsírbontás lassabb folyamat (főleg ha valaki nem teljesen zsíradaptált még), ezért a szervezet fel fogja használni ezeket a tartalékokat, értsd: a vérben lévő ketontöbbletet is. Ennek az eredménye, hogy nem lesz mi kiürüljön, és nem fog kijelezni a csík semmit. Ha biztosra akar menni, akkor kapni már olyan vércukormérőket, amik tudnak ketonszintet is mérni vérből, ez az egyetlen megbízható mérés.
    De igazából az egész méregetés felesleges pénzkidobás. Ha tartja a 20g ch-t, akkor úgyis ketózisban van, nincs mit méregetni. Ha valamiért mégis kijön ketózisból, akkor rögtön felpattan az emberre pár kiló víz formájában, illetve láthatóan is ki fog kerekedni emiatt, szóval nem igazán lehet észrevétlenül kijönni ketózisból, nem kell emiatt aggódni.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz nbg #733 üzenetére

    Nagyon meglepne ha az nem számított lenne, mégis csak tömény lisztbe, meg sült lisztbe (zsemlében lenne még plusz víz, de ugye kiszárítod a zsemlemorszához, szóval gyakorlatilag csak a liszt marad benne) forgatod :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Xtras #737 üzenetére

    BCAA: ha nincs benne szénhidrát, akkor mehet
    CLA: Őszintén nem tudom mi ez, de rákeresve ez lényegében olaj, szóval az is mehet :)

    Egyébként személyes véleményem, hogy ha nem vegetáriánus ketogén étrendet eszel, és eszel mindenféle húst (nem csak csirkemellet), akkor se a BCAA-nak, se az L-carnitinnek nincs igazán jelentősége. Ahogy nézem ezt a CLA-t meg zsírégető hatás miatt szokták szedni, arra megint csak nem lesz szükséged keton. Szerintem többre mész azzal, hogy ha az ezekre szánt pénzt elköltöd drágább / minőségibb húsra (pl. időnként marha vagy hal csirke / sertés mellé) :)

    "Nekem 2200kcal kb az amit meg kell ennem, van hogy meg van, van hogy csak 1800-1900kcal. Ez, a ketóban mennyire gond? nem lassul az anyagcserém mint másik diétában? költői a kérdés, úgy gondolom, hogy ilyenkor nem éhezik a szervezet feltétlen, mert a májam folyamatosan bontja a zsírt ami által ketonhoz jut, és eltartja magát. Vagy rosszul gondolom?"
    Jól gondolod. Igazából zsírból "csak" annyit kell enni, hogy ne legyél éhes. Csak tapasztalatok alapján a túl magas deficitet nehéz tartani, ezért célszerű követni a kiszámolt értékeket. De ha mondjuk 1900 kcal-on állsz és totál tele vagy, akkor teljesen felesleges azért enned még valamit, hogy meglegyen a 2200.

    "Itt is kell figyelni, hogy este a lefekvéshez képest 3 órával fogyasszam a vacsorám?"
    Erre igazából étrendtől függetlenül célszerű figyelni. Szervezet akkor tud pihenni ha az emésztés is pihenni tud.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Xtras #739 üzenetére

    "Viszont kérdés, hogy itt mennyire számít a fogyás mértéke? Ugye azt mondják, hogy az egészséges a heti max 1kg, mert a többi akkor vélhetően izomból megy. A mi esetünkben elvileg az izomhoz nem nyúl, mert ott van számára a zsír mint fő energiaforrás, az meg ugye van bőven mert akkor nem ketóznánk, ráadásul meg viszünk is be 0,8-1g fehérjét. (pláne ha iszogatok BCAA-t) Én sportolok, nekem lehet kicsit több kéne. Na most, én ahogy nézegetem kb 1,5kg megy le per hét. Ahogy nézem ezt a hetet, lehet le megy a 2. Ez nem gáz?"
    Gyors matek alapján ha valakinek a szintentartó napi kalóriászintje 2500 (sportolást beleszámolva), az heti szinten 17500 elégetett kcal, zsírnak 1 grammja 9 kcal, tehát heti szinten 1944g zsírt tud elhasználni.
    De ugye ez a teljes böjttel igaz, bevitt étel mellett ennél ez kevesebb lesz, mert egy részét a bevitt táplálékból fogja fedezni. Ez alapján azt gondolnám, hogy keton is reális az 1kg / hét max zsírfogyasztás. Viszont első pár hét miatt ne aggódj, ugye először is jelentős mennyiségű víz kiürül a szervezetből, másrészt a más makrók miatt is csökken az ember testsúlya (grammra kevesebb kaja lesz benned, mivel 1g ch csak 4 kcal, 1g zsír meg 9, tehát ugyanannyi kalóriaához ketos étrenden grammra kevesebbet kell enni). Ugyancsak célszerű figyelembe venni, hogy a fogyás nem lineáris, szóval lehet egyik héten fogysz 2 kilót, másikon meg 0,5-öt, vagy akár nem is fogysz. Kiszámoltam, nekem 7 hónap alatt ment le a 20 kiló, ez átlagban kb. 0,7 kg / hét, de eleinte volt olyan, hogy szó szerint pár nap alatt 2 kilóval kevesebbet mutatott a mérleg: július 29-el kezdtem, augusztus 21-én 92 kg volt, augusztus 23-én meg 90. Nyilván ebbe sok mindent belejátszhat (bevitt étel és víz mennyiség is), de ezeket nem tudod kiszűrni, csak a mérleg által mutatott számot látod.
    Szóval én azt mondanám, hogy a kezdeti gyors fogyás miatt ne aggódj, ha hónapok múlva is heti 2 kiló megy le, akkor lehet valamit változtatni kell. Másrészt ha hónapokig lemegy heti 2 kiló, akkor valószínűleg hamarabb eléred a célsúlyt, mint hogy ez probléma legyen :)

    "ráadásul meg viszünk is be 0,8-1g fehérjét"
    Hogy számolva? Kg-ban, teljes testsúllyal vagy zsírmentes testsúllyal? Kg-ban és teljes testsúllyal nézve annál nyugodtan mehet több, 1-2g / ttkg.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #742 üzenetére

    Napi minimum súlyod igen. De lehet egyik nap több fehérjét ettél, mint szoktál, meg csomó salátát, magvakat (sok rost -> nagy tömeg). Máskor meg szalonna + tepertő + hús. Utóbbi esetben kevesebbet fog mutatni a mérleg. De mondhatom a hidratáltságot is, ha csak 2 pohárral kevesebbet ittál előző nap, máris lesz fél kiló különbség. Szóval lehet azt látod, hogy ugyanannyi vagy, mint előző nap, de ha meg tudnád mérni csak a testeden lévő zsírmennyiséget, akkor az jönne ki, hogy kevesebb, mint volt.

    "ez egyébként tök fura is
    ránézel kajára és úgy néz ki, hogy a félfogadra sem lesz elég, aztán félúton rájössz, hogy de mégis :)
    plusz még előnye, hogy nem lesz "pókhasad" evés után :)"

    Igen, ez eleinte nekem is szokatlan volt :K Főleg, hogy korábban is ugye diétáztam, és ott is voltak ránézésre kis adagok, ami elvileg egy ebéd lett volna, és attól valahogy sose lakott jól az ember. Itt meg megeszek 3 grillkolbászt mustárral és tele vagyok :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Xtras #752 üzenetére

    Fogyás nem lineáris, azt szokták mondani, hogy ha 2-3 hétig stagnálsz, az teljesen normális lehet. A teljesen normális alatt értsd azt is, hogy nem tudsz tenni ellene, meg értsd azt is, hogy hosszú távon nézve átlagfogyáson nem változtat (szóval később bepótolod a stagnálást). Ha mondjuk 2 hétig stagnálnék, akkor megvizsgálnám, hogy mit változtattam az étrenden, de szerintem amíg fogy az ember, addig kár aggódni bármiért.
    Mozgás amúgy csak segíthet :)

    Személyes eredmény, hogy hétvégén 22%-os testzsírt mértem, szóval végre az is megindult lefele :) (kb. 1-2 hónapig 24% körül voltam) Súly az már február óta stabil 74 kiló. Edzeni meg még mindig többet kéne :B

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz nbg #754 üzenetére

    Heti szinten mérleggel, ami 1% környékén ingadozik, de nagy átlagban nem mutat hülyeséget. Ha pontosabban akarom, akkor meg ezzel: [link]. Abszolútértékben lehet nem pontos, de tendencia mérésére mindenképp megfelelő.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz anda64 #765 üzenetére

    "Most szőlőcukrot eszem a rosszullétek elkerülésére, ezt is javasolják az egyik oldalon, de nem vagyok biztos benne, hogy ez hosszú távon megoldás lehet-e (természetesen fokozatosan csökkentve az adagot), vagy csak elfedi a problémát. Javasolják még, hogy ne azonnal kezdjük a ketogén étrendet, hanem fokozatosan"
    Ez a téma nekem is új, nem igazán találkoztam még ilyen problémával. De a cikkeket elolvasva valószínűleg a cukorfogyasztás csak elfedi a problémát, illetve egy ördögi körben tartja. Ha jól értem a cikkeket (ebben kb. mind a négy egyetért), az alapvető probléma, hogy a szervezet mivel nincs hozzászokva ahhoz, hogy kevés szénhidrátot kap, sok inzulinttermel, amitől leesik a vércukor (a többi már csak ennek a következménye). Megjegyzem, szerintem ennek hátterében akár (kezdődő) inzulinrezisztencia is állhat, bár ezt a cikkek nem említik. Cukor azért problémás, mert cukorra a szervezet reakciója csak az lesz, hogy megint termel egy csomó inzulint, amitől megint le fog esni a vércukorod, amire megint eszel cukrot...

    Viszont azért amíg ez nem rendeződik, mindenképp legyen nálad cukor biztonsági okokból, hipoglikémia elég veszélyes, és a keto csak ront rajta :( Szóval ha nagyon rosszul vagy, akkor inkább cukor, mint hogy baj legyen...

    Egyébként mennyi ch-t eszel jelenleg? Ha 20 körül, akkor lehet megérné egy próbát felemelni 50-re.
    Illetve hányszor eszel egy nap? Olvastam olyanokat, hogy nőknél az időközi böjtölés nem feltétlen működik olyan jól, mint férfiaknál, szóval ha nem eszel legalább napi 3x, akkor arra mindenképp emeld fel, de lehet amíg ezek a tünetek vannak, addig be lehetne iktatni egy-egy nassolást is (szóval hogy 3-4 óránként egyél). Persze nyilván idővel ezt megpróbálni majd kitolni, ahogy a szervezet egyre jobban hozzászokik a zsír "üzemmódhoz".
    Harmadik kérdés, hogy a szénhidrát mennyire van elosztva étkezésnél? Inzulinreakció szempontjából jobb ha egyenletesen, szóval ha napi 21g-ot eszel, akkor jobb ha minden étkezésnél eszel 7-et, mint ha egyiknél 1-2, másiknál 4-5, maradéknál meg betolsz 12-t.

    Ha ezek se jönnek be, akkor lehet megpróbálnám kezdetben a 100g ch-s étrendet (édesburgonya, rizs, hüvelyesek), aztán ha az működik pár héten, hónapon keresztül, akkor utána megpróbálni visszacsökkenteni.

    Kíváncsian várom a tapasztalataidat, remélem sikerül megoldani a problémát :R (valószínűleg majd bele is szerkesztem a cikkbe, mert ebbe más is belefuthat... )

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Arpee78 #776 üzenetére

    Igazabol mar hivatalos egeszsegugyi ajanlasok se ajanljak a tejtermekeket, mint jo kalcium forras, lasd pl: [link]

    Amugy beleolvasgattam par cikkbe az oldalakon amit linkeltel, nekem nem igazan tunnek hitelesnek. En se vagyok "Szendi-hivo", de ezek az oldalak inkabb tunnek "anti-hype" oldalaknak, mint tudomanyos megkozelitesu cikkeknek.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Arpee78 #786 üzenetére

    Keto kompatibilis zöldségek:
    100g spenót 99mg kálcium, 1,4g netto ch
    100g brokkoli 50mg kálcium, 4g netto ch

    Nem zöldségek:
    1 tojás 30mg kálcium, 0,2g netto ch
    100g marhahús 30mg kálcium, 0g netto ch
    100g szardínia 382mg kálcium, 0g netto ch

    Szóval megoldható tejtermékek nélkül is :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Arpee78 #789 üzenetére

    Tojást meg a marhát nem is úgy gondoltam, hogy abból megoldani a napi kálcium bevitelt, hanem hogy sok mindenben van kálcium, és azért ezek összeadódnak.
    Amúgy szigorú ketónál 20g / nap nettó ch, de elvileg 40-50g-ig fel lehet menni úgy, hogy még ketózisban van az ember (illetve egyénfüggően és keto-adaptáltságfüggően ez lehet magasabb is).

    Amúgy találtam még pár jó forrást:
    Mandula, 100g-ban 270mg, 9g ch
    Szezámmag, 100g-ban 975mg, 12g ch (vagy kicsit emberibb mértékegység: 1 teáskanálban 88mg, 1g ch)

    Mondjuk személy szerint fogyasztok tejterméket, keto miatt tejet nem (egyszerűen nem éri meg), de tejszínt, sajtokat és túrót igen. Ugye keménysajtok laktóztartalma minimális (nagy marketingérzékkel kiadják a "laktózmentes trappistát", csak az a poén, hogy a simában is pont annyi a laktóz), tehát ha a laktózt nevezzük meg "bűnösnek" a tejtermékekben, akkor az nyugodtan fogyasztható.
    De azért valahol elgondolkoztató, hogy ha "kizárólag" tejtermékből tudja az ember fedezni a kálcium szükségletét, akkor hogy élte túl amíg nem háziasította a tehenet :) Mert megnézve zöldségeket, egyikben sincs igazán sok kálcium, szóját leszámítva.
    Plusz ugye ott a szigorú zerocarb vonal (hús és víz), elvileg ott is egészségesek az emberek, igaz ilyen téren sajnos tényleg nincs kutatás, és több évtizedes tapasztalat is csak egy-egy esetben.

    Amúgy belegondolva szerintem egy átlag ember étrendje tuti nem hozza az 1000mg kálciumot, azért a 150g sajt napi betolása se általános szerintem, se a ~liter tej megivása. 500mg már esélyesebb, de egy átlagos "müzli - rántotthús krumplival - felvágott kenyérrel" étrend azt se hozza ha jól számolom.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #797 üzenetére

    Amúgy jól működik a selyemsonka / gépsonka / pulykamellsonka / vékonyra szelt valamilyen felvágott, megkenni a kívánt krémmel, majd feltekerni, mint egy sonkatekercs. Ugyanez működik sajttal is.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #800 üzenetére

    Múltkor olvastam erről egy cikket, tejiparos emberkével volt az interjú, ő elmondta hogy senki se gyárt magyar piacra (meg nagyon nyugatabbra se) zsíros túrát a zsírfóbia miatt, egyszerűen nincs rá kereslet. Házilag lehetne csinálni.
    Mondjuk utóbbi időben túró helyett frischkäse-t veszek (Penny-s verziót), 1g ch van csak 100g-ban, többi érték meg kb. ugyanaz.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz anda64 #803 üzenetére

    Nah erre nem is gondoltam :B Illetve az a része, hogy nátrium IR-el összefüggésben van, nekem is új infó.
    Amúgy igazából az 5000 a minimum, egyes források szerint a szokásos mennyiségen túl kéne még ennyit bevinni. Nekem amúgy első 4-5 hétben kellett pluszba bevinni (húsleves iszonyat mennyiséget el tud nyelni, de a sokat ekézett felvágottak / párizsi / virsli / stb. is tele van sóval), aztán elhagytam, max arra figyelek, hogy a jól sózható dolgot megtoljam rendesen (rántotta, leves tipikusan).
    Ja illetve az 5000mg az nem a konyhasóra, hanem a nátriumra vonatkozik. 1g só 400mg nátriumot tartalmaz.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Arpee78 #808 üzenetére

    "Étrendi kiegészítők(C vitamin tabbletta, stb) nélkül egy jól összeválogatott keto diétával megoldható olyan színtű tápanyagellátás mint egy szintén jól összeválogatott normál étrenddel?"
    tl;dr: Igen.

    Hosszabban:
    Ugye ketogén étrend nagyon kevés alapanyagot zár ki, az egy külön sztori, hogy a jelenleg elterjedt étrendben mennyire sok ételben van ez a pár alapanyag... Ugye ahonnan kiindultunk, hogy anda64 nem eszik tejterméket, az nem ketogén előírás, hanem egyéni elhatározás.
    Ketogén étrend lényegében csak az napi szénhidrátbevitelt korlátozza. Szigorúan nézve 20g-ra, de kezdeti időszak után 40-50g-ra esetek 90%-ban fel lehet menni. És annak ellenére amit gondolsz ebbe iszonyat mennyiségű és változatosságú zöldség belefér. Ami nem fér bele, az a magas keményítő tartalmú zöldségek (burgonya, rizs, gabonafélék), de ezeket amúgy sem a tápanyagtartalmuk miatt eszik az emberek. Nem férnek bele a gyümölcsök nagy része se, de a gyümölcsök tápanyag tartalmara rendre alacsonyabb, mint a zöldségeké (lásd pl. C vitamin, savanyú káposztában meg paprikában is több van, mint bármilyen gyümölcsben), csak van mellette egy jó adag cukor is. Zöldségekből még a hüvelyesek ami kiesik, bár ezekből is lehet fogyasztani, max nem fő alapanyagként (pl.: húslevesben némi zöldborsó ok, zöldborsó főzelék viszont nem fog működni), de pl. zöld bab teljesen ketogén. Tulajdonképpen ez nagyjából bármire igaz, lehet akár rizst is ennyi, vagy fehér kenyeret, csak annyira kevés fog beleférni a szénhidrát értékek közé, hogy nem éri meg, és nem is ajánlott, mert akkor annyival kevesebbet fogsz tudni enni olyan dolgokból, amiben értékes tápanyag van...

    "Nem írtam, hogy kizárólag tejtermékből tudja az ember fedezni a kálcium szükségletét."
    Tudom, de nézd meg bármilyen listát kálcium tartalomról (pl.: [link]). Első sok helyen tejtermékek fognak szerepel, illetve olyan termékek amikhez mesterségesen lett kálcium adva, utána meg szója. Szóval ha ezeket kizárod, akkor csak olyan dolgok maradnak, amiből elég szép mennyiséget meg kéne enni az 1000mg kálciumhoz. Plusz ugye az olyan halak amiket meg tudsz annyira sütni, hogy a csonttal / szálkával együtt meg tudod enni, ez mondjuk sok kultúrában lehetséges kálciumforrás, ezt aláírom.

    "A feldolgozott húsnak és a vörös húsnak kevesebb ártalma van mint a szénhidrátnak?"
    Vörös hússal az ég világon semmi gond nincs. Feldolgozott hús ártalmasabb, mint a szénhidrát? Ez kicsit alma vagy körta összehasonlítás. Nagy mennyiségű szénhidráttal az a probléma, hogy olyan folyamatokat indít be a szervezetben, ami hosszú távon egészségkárosodáshoz vezet. Feldolgozott hússal az a probléma, hogy egészségkárosító adalékanyagokat tartalmazhat. A fent taglalt ideális ketogén diéta nem tartalmaz feldolgozott húst, kizárólag friss vagy max. fagyasztott alapanyagokkal dolgozik. De ez igaz az ideális nem ketogén diétára is.

    "Miért "anti-hype", egyáltalán mi az? Valami konkrétum?"
    Mégegyszer: nem alaposan átnéztem az oldalakat, csak belepörgettem pár cikkbe. De ott sokszor abba futottam bele, hogy nem igazán támasztja alá semmivel az állításokat, csak leírja mert neki igaza van. Szendinél én nem sokszor találkoztam olyannal, ahol valamilyen tanulmánnyal ne támasztaná alá az állítását (könyveit nem olvastam, csak ami neten van). Azon persze mindig lehet vitatkozni hogy a tanulmány mennyire jó, de legalább lehet vitatkozni :)
    "anti-hype" alatt azt értem, hogy ugye van a sok diétázós meg egészségblog, ami ontja magából a "hogy fogyjunk le két hét alatt 20 kilót" meg "2 kaja amit megeszel és sose leszel beteg" meg "Ha ezt 3 dolgot elkerülöd nem leszel rákos" meg "Titkos ázsiai összetevő amitől azonnal lefogysz" és társai cikkeket. Nyilván meg van ezeknek a célközönsége, mert amúgy nem mennének annyira ezek az oldalak. Viszont ha meg van ez a célközönség, akkor meg lesz az ellencélközönség is, azaz azok az emberek akik szerint minden ilyen hülyeség. És ahogy én látom ezek az oldalak meg ezt a célközönséget szolgálják ki, csak sorra hozzá a cikkeket, hogy az előbb taglalt oldalakról mi miért hülyeség, anélkül hogy bármilyen tartalmat hozzáadnának, tehát nem csak megmondanák, hogy miért nem jó amit egy másik oldal ír, hanem hogy akkor mit kéne csinálni helyette.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #812 üzenetére

    A kérdés jó. Ugye ketogén étrendnek van egy enyhe vízhajtó hatása (illetve az elején lévő vízveszteségnél nagyon nem enyhe :) ), ezért ürülnek jobban a sók is. A kérdés, hogy elég idő telik-e el nálad ahhoz, és elég kevés ch-t viszel be a "nap egyik felében" ahhoz, hogy teljesen kiürüljenek a máj glikogénraktárai, és átállj ketoba. Ha nem, akkor nincs szükség több sóra. Ha igen, akkor annyival arányosan több sóra lehet szükség, amennyi időre ketoban vagy. De ez csak egy átgondolt tipp, szóval tévedhetek. De ha nem érzel "keto flu" tüneteket magadon (levertség, fáradékonyság, fejfájás, leeső vérnyomás, stb.), akkor szerintem jó ahogy csinálod. Plusz szerintem nyugodtan hagyatkozhatsz a szervezetedre, ha valamit sótlannak érzel, sózd meg, szervezeted akkor kívánja a sót :)

    anda64:
    A lényeg, hogy meg lett végül :)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Cathfaern #815 üzenetére

    Plusz só témához: kezdik azt gyanítani, hogy önmagában a sok nátrium nem okoz magas vérnyomást, illetve szívproblémákat, hanem az alacsony kálium-magas nátrium szint (szóval a nem megfelelő nátrium-kálium arány) a probléma. Ebben a tanulmányban ezt igazolták, illetve azt is kimutatták, hogy csak a nátrium vagy csak a kálium szintet vizsgálva nem tapasztalható összefüggés, csak ha az arányt nézik: [link].

    Szóval nem kell aggódni a túl sok só miatt, csak egyetek elég banánt, akarom mondani avokádót (legjobb káliumforrás, meg amúgy is nagyon jó ketora, kár hogy annyira nem szeretem és macerás tárolni, guacamole meg csak frissen jó, pedig az finom :) ), magvakat (mandulának van a legmagasabb kálium tartalma), gombát, halakat.

    Plusz érdekességképp, itt meg azt találták hogy a csökkentett nátrium bevitel megnöveli a halál esetét meglévő szívproblémák esetén: "Salt restriction increased the risk of all-cause mortality in those with heart failure (end of trial RR 2.59, 1.04-6.44, 21 deaths)." [link]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz anda64 #820 üzenetére

    Hmm valami itt tényleg nem ok. Google által írt érték valószínűleg amerikai adatbázisból dolgozik, náluk meg a szénhidrát érték tartalmazza a rostot is (bruttó ch), szóval a ketogén étrend szempontjából lényeges ch mennyiség az a kiírt - rost. USDA oldalán megnézve 13g netto ch van 100g napraforgó magban: [link].
    Mondjuk ettől függetlenül az a 3,9 tényleg gyanúsan kevés. Keresgéltem egy kicsit, ez alapján a 3,9-es érték úgy jöhet ki, hogy ha héjjal együtt méred a súlyt, de csak a mag tápértékét veszed figyelembe. Magyarul totál hülyeség ami a zacskóra van írva. Sajnos ilyen előfordul, nincsenek kötelezve a gyártók arra, hogy helyes értékeket tüntessenek fel :((( Pl. Mogyi féle sósmogyorón is rosszul szerepel a szénhidrát érték, igaz ott az ellenkező irányba tévednek (illetve valamiért a bruttó ch-t írják, felteszem alapanyag beszállítótól kapott táblázatot csak 1-1-ben lefordították).

    Paleos vonalat vágtam amúgy, csak azért írtam így, mert kicsit úgy éreztem, hogy Arpee78 szerint ketogén étrend tiltja a tejtermékeket (is).

    tlac:
    Ha rendesen elosztod a ch-t, akkor az inzulinod is el lesz osztva. Mostani verziódban az a jó, hogy a nap egy jó részében alacsonyan van az inzulinszinted.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz gergely2019 #827 üzenetére

    Elméleti szinten 1 hét után valószínűleg igen. De mivel az intervallumok úgyis több hetesek legalább, ezért gyakorlatban ennek nem sok jelentősége van :)

    "Saját tapasztalat alapján egy hetes diéta után hosszabb távú, de könnyedebb, alacsony intenzitású kerékpározásnál visszaesést tapasztaltam (átlagtempó 20 km/h-ról 17 km/h-ra csökkent, 1-2-vel kisebb fokozatban tekerve éreztem azonos pedálfordulatnál azonos erőkifejtést), ami szénhidrát fogyasztás után visszaállt."
    Az előny akkora vonatkozik, hogy ha már legalább elindult a keto adaptáció. Szóval mondjuk hónapok óta ketozol. Első pár hétben természetes a visszaesés fizikai teljesítmény terén.
    Másrészt saját tapasztalatból (még keto előtti időkből) két tekerés között ennyi különbség attól is lehet, hogy épp milyen kedvem volt :) (és akkor nem vettem figyelembe olyanokat, hogy hőmérséklet, szél erősség, mennyit evett az ember aznap, stb.)

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Xtras #829 üzenetére

    Húgysav mennyire van határérték felett? Illetve korábban írtad, hogy régebben sokkal több fehérjét ettél, akkor volt hogy csináltak vérképet? Ha igen, milyen volt a húgysav szint?
    Illetve eszel gyümölcsöket? Vagy bármit amiben fruktóz lehet?
    Folyadékbevitellel hogy állsz? Mennyit iszol naponta?

    Egyébként ahogy olvasom, azt írják első 4-6 hétben megugorhat a húgysavszint, de később rendeződik. Ahogy nézem te ezen már picit túl vagy, bár kérdés vérvétel mikor volt.

    Amíg fogysz, addig koleszterin szint mindenképp magasabb lesz a vérben (mindegy milyen étrenden vagy), azzal jelenleg kár foglalkozni.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Xtras #831 üzenetére

    Ha csak kicsit van határérték felett, akkor amiatt se aggódnék. Ahogy írtam keto elején megugorhat a húgysav szint, de ez visszaáll, esélyesen neked ez már a visszaállási szakasz. Pár hónap, fél év múlva kérnék egy újabb vérképet, aztán ha ott már ok, akkor nincs miért aggódni.

    "Miért lesz magasabb a koleszterin, kérlek pár sorban írd le, nem vagyok lusta, elkezdek ennek is utána olvasni majd."
    Ugye a zsír nem oldódik vízben. A vér viszont víz alapú, ezért alapból nem tudna a zsír mozogni a szervezetben. Tehát kell egy molekula, ami képes megkötni a zsírt, viszont tud vízben is mozogni: ez a koleszterin. Ugye fogyáskor nagyobb a "zsírforgalom", tehát több koleszterin is kell ahhoz, hogy ezt el tudja szállítani. Ha angol nem gond, akkor a koleszterinről egy nagyon jó és részletes cikksorozat: [link]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz zsoltex70 #834 üzenetére

    Ha szedsz multivitamint, nem érzel semmilyen negatív hatását, nem tervezel fizikai aktivitásodon jelentősen növelni (akár egyszeri alkalommal, szóval pl. ülőmunkát végzel, de elmész egy hegyi túrára 16 óra mászással két hét múlva), nem volt korábban evészavarod, és tényleg nem vagy éhes, akkor nem probléma. Azért célszerű odafigyelni a szervezetedre, meg mindig legyen nálad valami nassolnivaló (pl. sósmogyoró), hogy ha jelez a szervezeted (pl. megéhezel) tudd kezelni. Esetleg ha van családban / közeli ismerősöknél vércukorszint mérő, akkor néha mérj egy vércukrot.
    Összeségében nem javasolnám a napi ezer kalóriás étrendet, de ha tényleg jól érzed magad így, akkor le se beszélnélek róla (mondjuk másik oldalról egyszer célszerű lenne kimérni és összeírni mennyit eszel ténylegesen, mert az is előfordulhat, hogy több az, mint gondolod :) Mondjuk amíg fogysz, addig az se probléma... )

    Xtras
    "Bár a fentiekben találsz rostot, még mindig csak 15g-nál járunk kb, az ajánlott 30 lenne."
    Az emberi szervezetnek szükséges rost mennyiség napi 0g. A hivatalos ajánlás külön tészta, de a hivatalosan ajánlott szénhidrátmennyiség se a ketogén diétán elfogyasztott szint.

    "Ez fontos, mert eszed a tojást, a malac és vöröshúst, a szalonnát stb és csodálkozol, hogy ha magas lesz a koleszterin szinted."
    A megevett koleszterin és a vérkoleszterin szint között nincs összefüggés. Alapból a szervezet a többszörösét megtermeli, mint amit étkezéssel bevinnél (plusz nem hülye a szervezet és nem fog többet felvenni, mint amire szüksége van). Koleszterinszint növelésére sokkal alkalmasabb a szénhidrát :) (abba már bele se megyek, hogy a totál koleszterinszint és érrendszeri problémák között senki se tudott összefüggést bizonyítani. Jelek szerint a tryglicerid / HDL arány ami ténylegesen számít, de az meg tipikusan jó szokott lenni keton, 0,87 alatt az ideális, 1,74-től magas).

    "Gondolatom szerint minimum egyél annyit, hogy a tápanyagokat megadd a szervezetednek. Én így csinálom, nekem ez vált be, ez az én véleményem."
    Ezzel mondjuk egyetértek, mindenképp jobb és egészségesebb ha az ember a tápanyagokat kajából viszi be és nem multivitaminokból. De másik oldalról a konkrét esetben nem 100 kilót akar leadni, gyakorlatilag mire belelendül a dologba eléri a kívánt súlyt, amivel esélyesen az étvágy is meg fog jönni. És mégegyszer, nem azért eszik ennyit, mert kiszámolta és gyorsan akar fogyni és ahhoz ennyi kalóriát kell ennie, hanem eszik amennyi jólesik, és az ennyire jön ki. Ha nem éhes, az azt jelenti, hogy a szervezet nem jelzi, hogy több ételre lenne szüksége (és ráadásul még kávéról is leszokott, mert arra még rá lehetne fogni, hogy elnyomja az étvágyat).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #840 üzenetére

    :K A kb. fél évvel ezelőtti vérvizsgálatomon felső határértéken volt, lassan időszerű lesz a következő.

    "Ezen tanulmány szerint a telített zsír bevitel és az érelmeszesedés között ok-okozati összefüggés van."
    Ez a linkelt tanulmányra vonatkozik, vagy a youtube-os linkekre? (azokat nem tudom most megnézni) Mert a linkelt tanulmány az nem a telített zsír bevitelt vizsgálta, hanem a vér LDL szint és az érelmeszesedés közötti összefüggést vizsgálta.

    Átnéztem amúgy, felvetéseim:
    "Conflict of interest: J.B. has received research grants from Amgen, AstraZeneca, NovoNordisk, Pfizer and Regeneron/Sanofi and honoraria for consultancy and lectures from Amgen, AstraZeneca, Eli Lilly, Merck, Novo-Nordisk, Pfizer, and Regeneron/Sanofi."
    És még hosszan lehetne idézni, hogy kiket miért támogattak kb. ugyanezek a cégek. Rájuk kerestem, meglepő módon koleszterincsökkentő gyógyszereket gyártanak :) Plusz feltűnnek mellettük tipikus szénhidrátgyártó cégek is (pl. Nestle).

    Ez már alapvetően megadja az egész hangvételét, de további nagy problémának érzem, hogy epidemiológiai vizsgálatokat is belevettek a tanulmányba. Ha ez nem mond így semmit, akkor röviden annyit, hogy ezek úgy zajlanak, hogy jobb esetben felosztják a résztvevőket csoportokba, a nem kontroll csoportnak tartanak előadást, hogy hogyan kéne étkezniük, majd "magukra hagyják" őket. Majd 1 év múlva megkérdezik tőlük, hogy pl. az elmúlt egy évben egy héten mennyi marhahúst ettek. Rosszabb esetben nincsenek is előre csoportok meg oktatás, csak szereznek egy csomó résztvevőt és megkérdezik tőlük, hogy az elmúlt 1 hónapban / fél évben / évben / stb. miket ettek és miket nem. Ráadásul ezek az egyéb összefüggéseket nem is vizsgálják (életmód, környezet, stb.). Meg van ezeknek is a szerepe, de nem az, hogy következtetéseket vonjanak le belőlük. Ugye ezt valamilyen szinten ők is leírják a tanulmányban, de az nem derül ki számomra, hogy ettől függetlenül mekkora súllyal vették bele ezeket.

    További probléma, hogy csak az LDL mennyiségét vizsgálják, azt nem, hogy mekkorák az LDL molekulák. A nagy LDL molekulákkal nincs gond (és tipikusan ilyenek vannak az ember vérében, ha a trig / HDL arány jó), a kicsikkel van gond. De mivel ezt nem lehet olcsón mérni, ezért tipikusan nem szokták (átlag vérvételkor se). Nyilván a tanulmányhoz felhasznált kutatások nagy részében nincsenek is meg ezek az értékek. Igazából az LDL-t önmagában se nagyon lehet olcsón / egyszerűen mérni, mindig számítják, ami átlagembernél jól működik... ha valamilyen anyagcsere probléma van, pl. inzulinrezisztencia akkor már kevésbé.

    De mindettől függetlenül igazából lehet hogy teljesen igaza van a tanulmánynak, és a magas LDL szint érelmeszedést okoz. De arról nincs benne szó, hogy mi okoz vagy nem okoz magas LDL szintent :) Innentől kezdve nem sokat mond a ketogén étrendről.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz KisApám #848 üzenetére

    Hogy őszinte legyek, nem tudok ilyen listát, de ugye a cikkben linkelt kalkulátor alapján nézed a dolgokat, vagy ha nem, akkor a zsír - protein arányt kalória és nem gramm alapján számolod ugye? Csak mert nehéz elképzelnem miért kéne ennyi plusz zsírt enned.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz KisApám #857 üzenetére

    "A húsban jóval több fehérje van, mint zsír."
    Tarjában grammra kb. fele-fele arány. Ami kb. ideális ketohoz, mert ahogy tlac írja, nem grammra kell nézni az arányokat, hanem kalóriára (kalóriára átszámítva a tarja 60% zsír, 40% protein)

    De igazából felejtsd el az arányokat.

    - Ne egyél 20g-nál több szénhidrátot, összkalóriától függetlenül.
    - Egyél annyi proteint, amennyi kell a szervezetednek, lásd kalkulátor, vagy a zsírmentes tömegednek vedd a 1,8x-osát (szóval pl. 80kg súly, 30% testzsír%, akkor 100g). Ha ennyit se akarsz számolni, és átlagos méretekkel rendelkező férfi vagy, akkor egyél 100g körül :)
    - Egyél annyi zsírt amennyi kell ahhoz, hogy ne legyél éhes. A zsír mennyiség elfogyasztása fogyásnál nem cél, csak limit.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #860 üzenetére

    Sokallod vagy kevesled a fehérjét? Amúgy ez a klasszikus ketogén diétás fehérjemennyiség, szóval nem teljesen értelek.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz szuszinho #867 üzenetére

    Mi van a nem házi tojásban, hogy abból csak napi 2-3-at szabad enni? :) Máshol is láttam már ezt, de magyarázatot sose kaptam.

    Vega / vegánságról amúgy én azt gondolom, hogy teljesen rendben van ha az ember saját meggyőződésből és spirituális okokból teszi. Ez egy olyan dolog ami mindenkinek a saját döntése és nem is igazán lehet vele vitatkozni. Viszont teljesen hibás elképzelés ha valaki azért csinálja, mert "egészséges".

    Woodslave
    Ezt majd otthonról, mert céges gépen nincs youtube.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz szuszinho #871 üzenetére

    Nem igazán az számít, hogy mit eszik meg az állat, hanem hogy mi kerül bele a tojásba, a kettő között nem feltétlenül van összefüggés. Továbbá ez a napi 2-3 eléggé egzakt szám, amit csak akkor van értelme ennyire pontosan kijelenteni, ha a nem házi tojásban van X anyag, amiből Y mg (ami napi 2-3 tojással összejön) már nem egészséges. Mi ez? Vagy ha nincs is ilyen anyag, akkor mi pontos különbség a házi meg nem házi tojás tápanyagtartalma között?

    "A legjobb húsa is azoknak az állatoknak van, akik szabad tartásban élnek, nem a kis óljukban, és mindenféle táppal, kukoricával teletömöttek. Óriási a különbség az omega-3, omega-6 arányában."
    Annyira nem ástam bele magam a szabadtartás vs. legeltetett állatok témakörbe, de az ellenérv az szokott lenni, hogy csak azért jön ki ennyire drasztikus különbség az omega-3 zsírsavra, mert a szabadtartott állatok alapból zsírmentesebbek, és a zsírösszetételnél a %-os arányt nézik. De abszolútértékben nincs jelentősen több omega-3 zsírsav a szabadontartott állatok húsában sem.
    Amúgy az omega-6 zsírsav arányát meg azzal lehet legjobban csökkenteni az étkezésben, ha az ember elhagyja a növényi zsiradékok nagy részét :) lásd pl.: [link]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #882 üzenetére

    Igazából a fitinsav probléma az összes magot és magvat érinti, szóval a mandulát is. A kesudió viszont ugye nem mag, arról nem olvastam (viszont óvatosan vele, mert elég sok benne a szénhidrát). Mondjuk nyomtam rá egy gyors google-t, első találat: "The cashew is, however, one of the richest sources of phytic acid in the nut and seed world, containing more phytate than almonds, hazelnuts, walnuts, and chestnuts". Phytic acid ugye a fitinsav magyarul, szóval nem, az se jobb sajna.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #885 üzenetére

    Hát lásd amit lentebb írtam, valószínűleg jobb lenne mindenféle feldolgozott élelmiszer nélkül :) Én azt gondolom, hogy még mindig jobb a bacon, mint a szénhidrát, de ez a szint (1-1 konkrét kaja egészséges-e vagy sem) már tényleg inkább hit kérdése, mint a konkrét tényeké. Én azt mondanám, hogy nem láttam elég bizonyítékot a károsságáról ahhoz, hogy ne egyem (és elég lusta vagyok ahhoz, hogy egyek feldolgozott élelmiszereket).

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz tlac #887 üzenetére

    Igen, a fitinsav és az ezt tartalmazó dolgok nem "ősellenség", mint mondjuk a finomított cukor. Igazából minden növényre igaz, hogy tartalmaz olyan dolgot ami vagy jó az emberi szervezetnek vagy nem. Innentől kezdve mindig az a kérdés, hogy van-e valami problémád. Ha nincs, akkor happy, edd amit ettél eddig is. Ha van, akkor meg kell nézni, hogy miből eszel relatív sokat és / vagy rendszeresen és az okozhatja-e ezt. Pl. ha valaki szed magnéziumot, de mégis görcsöl időnként a lába, de betol napi 100g mogyorót, akkor érdemes lehet megpróbálni leállni róla.

  • Cathfaern

    nagyúr

    Friss, ropogós tanulmány :) [link]

    Lényeg:
    "High carbohydrate intake was associated with higher risk of total mortality, whereas total fat and individual types of fat were related to lower total mortality. Total fat and types of fat were not associated with cardiovascular disease, myocardial infarction, or cardiovascular disease mortality, whereas saturated fat had an inverse association with stroke. Global dietary guidelines should be reconsidered in light of these findings."
    (magyarul CH növelte a halandóságot, bevitt zsír mennyiségével, illetve zsír típusával kapcsolatban nem tudtak érrendszeri problémára összefüggést találni, kivéve telített zsírsavak, amik csökkentették az agyvérzés kockázatát)

    Amit tudni kell a tanulmányról:
    - Epidemiológiai vizsgálat, szóval oké hogy sok résztvevő van (100000+), de alapvetően csak a saját bevallásukból tudni, hogy mit ettek
    - Csak a teljes verzióban látszik, hogy kik pénzelték a tanulmányt, ezt megpróbálom majd kideríteni

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #895 üzenetére

    Szerintem egy fontos komment a cikkhez, hogy aki megnézi, olvassa el a magyarázatot is, ne ragadjon le a táblázatnál, mert az nagyon félrevezető.

    Amúgy rövid összefoglalása a cikknek: nincs igazán használható kutatás a ketogén étrend hatásairól.

    Kicsit részletesebben:
    1. Fat loss: megállapították, hogy azonos kalóriamennyiség mellett ugyanannyit lehet fogyni keton, mint más diétán. Ezt eddig is tudtuk, keto nem csoda diéta.
    2. Lean body mass: az jön ki, hogy zsírmentes testtömeg nagyobb mértékben csökkent ketogén étrenden, viszont ebbe nem csak az izom számít bele! Hanem a víz, glikogén is (magyarul minden ami nem zsír). Ezekről meg ismert, hogy jelentős mértékben csökkennek ketogén étrenden, szóval ha nem ~6-12 hónap pluszos a kutatás, akkor lehetetlen megállapítani, hogy a tényleges izomveszteség milyen. Megjegyzés, tanulmányok szerint a legtöbbet a zsírmentes testtömeg megtartásáért edzéssel és megfelelő proteinbevitellel lehet tenni.
    3. Anaerobic performance: Legtöbb tanulmánynál nincs control csoport, kevés résztvevős, és ami legfontosabb, pár hétig tart, amíg keto adaptációnak esélye sincs, hogy végbemenjen.
    4. Aerobic performance: itt kb. teljesen használhatatlanok a tanulmányok
    5. Strength performance: rövid távon az jön ki, hogy keton is lehet erőt növelni, kb. hasonlóan, mint más étrenden, bár bizonyos tanulmányok szerint keto talán gyengébb ilyen téren. Ez is ismert volt eddig is. Hosszú távú tanulmány itt sincs.

    emiki6
    Végigolvastam, szerintem érdekes volt az interjú, és vannak benne nagyon jó dolgok. Ettől függetlenül továbbra is azt látom, hogy a "keto = rák ellenszer" kijelentés egyszerűen nem állja meg a helyét, némi fanatizmust érzek a pasasban.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Gabás #899 üzenetére

    "Röviden, ha ketózisban vagy, el ne kapd az influenzát, mert felfordulsz (feltéve ha egér vagy) "
    Ha ez igaz lenne, akkor nem ketón meg ne kapj el semmi baktériumot, mert attól fordulsz fel a kísérlet szerint :) ("When the mice were force fed, those with bacterial infections died")

    Mondjuk az nem teljesen világos a cikkben, hogy böjtölésről beszél, miközben ugye etették az egereket.
    Illetve azt is tegyük hozzá, hogy a keto állapotot nem diétával érték el, hanem gyógyszerrel megakadályoztak a glükóz felszívódását.

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Woodslave #902 üzenetére

    Mivel sajnos konkrét kutatásokat nem linkel, tényleg csak véleményt tudok mondani, illetve részben tippelni.
    Ugye az alapprobléma, hogy a legtöbb esetben amikor telített zsírok hatását vizsgálták, akkor SAD étrenden vizsgálták. Ha feltesszük amit a keto étrend állít, hogy egy csomó egészségügyi problémát a magas szénhidrátbevitel okozza, akkor rögtön nem nagyon van értelme ezeknek a kutatásoknak. Mert onnantól ugyanoda jutunk, mint pl. amikor a rost hatását vizsgálják, és megállapítják, hogy cukorbetegeknek a magas rostbevitel stabilizálja a vércukrot. Persze, ez így igaz, de nem azért stabilizálja, mert a rost valami jót tenne a szervezettel, egyszerűen csak megakadályozza / lassítja a tápanyagok felszívódását, többek közt a szénhidrátét is (meg lehet szedni az étrendkiegészítőket, mert amúgy lehetetlen elég vitamint bevinni). Tehát igen, könnyen elképzelhető, hogy magas szénhidrátbevitel mellett a telített zsírsavak csökkentése csökkenti az egészségügyi kockázatokat, és növelése növeli az egészségügyi kockázatokat, de ez nem mond el semmit az alacsony szénhidrátbevitellel kapcsolatban. Ugyanis magas ch bevitel mellett a bevitt zsír nagy részét a szervezet el fogja raktározni (mivel elsődlegesen a ch-t használja fel), és az egy teljesen más folyamat, mint ha rögtön felhasználná energiának.
    Egyszer említ olyat, hogy "low carb" kutatás is kihozott valamilyen eredményt, de konkrét link nélkül ez se ér sokat, mert főleg régebbi (5+ éves) kutatásoknál sokszor a "cukorbeteg étrendet" (tehát ilyen 120-180g ch / nap) is alacsony ch étrendnek hívják.

    Plusz a "cukor vagy telített zsír, mint minden baj okozója?" vitához (ami végülis az írás lényege) én annyit tennék hozzá, hogy cukrot kb. 150 éve fogyaszt nagy mennyiségben az ember, ami eléggé egybeesik a civilizációs betegségek megjelenésével... Előtte a cukorfogyasztás minimális volt, "modern" korokban szinte kizárólag gyümölcsöt jelentett, ami meg erősen szezonális, tehát éves szintre vetítve kicsi a hatása. Ókor előtti korokban pedig gyakorlatilag nem léteztek olyan cukortartalmú gyümölcsök, mint jelenleg. Ezzel szemben mióta ember az ember, fogyaszt telített zsírsavakat. Szóval vajon melyikhez adaptálódott jobban a szervezet... ?

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Gabás #904 üzenetére

    Ezt mire mondod? A linken végig cukorról beszél. Illetve ha az első bekezdésemben az összes szénhidrátot átírod cukorra, akkor is igaz lesz minden állítás :)

Új hozzászólás Aktív témák