Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz duc #31 üzenetére

    Nem az a lényeg, hogy 139,7 fokból is jó legyen a kép. A TN szemből sem igazán jó. Az IPS képe szebb és jóval nagyobb mozgásteret ad az embernek a monitor előtt: a TN néhány fokos le-fel elmozdulástól is változik (nagyobb felületnél eleve nem egyforma a kép alja és teteje), az IPS ezzel szemben 20-25 fok bármilyen irányú elmozdulás mellett stabil.

    (#12) Indy69: Vedd észre, hogy az U2412M 1920x1200-as, 16:10-es! Ne hasonlítsd egy 1920x1080-as 24" TN-hez!

  • dezz

    nagyúr

    válasz g@bo #43 üzenetére

    De, volt. Onnan jött, hogy "de szar az LCD!"... Bár akkor még szarabb volt, de most se arany.

    Annó, amikor lerobbant a CRT-m, én is nézegettem a TN-eket, és bár jól jött volna a sokkal élesebb kép, de a többi miatt csak csóváltam a fejemet. Aztán egyszer csak belefutottam egy másfajta panelbe (MVA) és rájöttem, hogy az LCD is lehet jó. Egy baj volt az MVA-val, nagyon lassú volt. Végül egy IPS lett belőle.

    (#44) gtamate2: Azért, mert jó lenne ugyanez IPS-ben. És tudnának ilyet csinálni, ha akarnának, hiszen a tévékben lévő IPS-ek sokkal gyorsabbak (jobb fajta folyadékkristály van bennük). Ilyen árért főleg! Hiszen léteznek olcsóbb 144Hz-es TN-ek.

  • dezz

    nagyúr

    válasz Rasiel #58 üzenetére

    Ez leginkább az elektronika miatt van. A TN általában olcsóbb monitorokba kerül, amibe elektronikából is olcsóbbat tesznek.

    (#57) lezso6: "dell u2311h ("gagyi" ips)"

    :F Teljesen jó monitor (volt).

    "Az utóbbi jóval olvashatóbb natívban, hiába kisebb a szöveg mérete."

    Ezt nem tudom hova tenni. Volt nálam hónapokig U2311H, tökéletesen olvasható volt. Amilyennek lennie is kell.

    "Persze színben is messze jobb, mosottnak tűnik mellette a másik."

    Bocs, de ez kissé amatőr megnyilvánulás volt. Az egyik sima sRGB (de azt legalább rendesen lefedi), a másik pedig széles gamutos! Még jó, hogy "mosottnak" tűnik mellette a másik. Mellesleg az U2713H-n is van sRGB mód, olyankor pontosan olyanok a színei (már rendesen beállítva őket), mint a másiknak.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz dezz #59 üzenetére

    Profi monitorok között is van sRGB, pl. webfejlesztésre.

    sRGB = hagyományos színtér (hétköznapi IPS-ek ilyenek, TN-ek megközelítik)
    széles gamut = szélesebb színtér, pl. Adobe RGB. Itt az egyes (additív) alapszínek tisztábbak, a vörös nem téglaszín, hanem valós vörös, a zöld nem sárgászöld és a kék és mélyebb kék. Így "élőbb" a kép, csak mivel a szokásos tartalmak sRGB színterűek, egyben kicsit túlszaturáltak lesznek. (Viszont nem adható vissza az élmény sRGB színterű megjelenítőn a szaturáció növelésével.) A monitor színteréhez alkalmazkodni tudó programok használata mellett pl. filmezésre elég jó. (Bár a jelenleg kiadott filmek is sRGB színterűek, így széles gamutban nem lesz szabványos a kép, de attól még nagyon jól néz ki, moziban is szélesebb gamuttal mennek a filmek, nem sRGB-ben. A 4K filmeket már széles gamutban fogják kiadni.)

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz Rasiel #61 üzenetére

    Persze, hogy van, tisztában vagyok vele (15 éve követem az LCD monitorok fejlődését, korábban javítottam is, TN-t is, mást is, illetve teszteltem is egy sor jobb monitort [lásd blogom]), hogy TN és TN között is van különbség, illetve fejlődtek is az elmúlt évek alatt, de az alapvető korlátaikon nem tudnak túllépni, és mivel alapvetően olcsóbb monitorokba kerülnek, legtöbbször gyengébb képességű elektronikával párosítják és a háttérvilágítás is az aktuális legolcsóbb megoldás (ez is befolyásolja a színteret, ami többnyire az sRGB-t sem fedi le teljesen).

    Szerintem a "gagyi" és a "profi" fogalmába - tévesen - beleértette a színtérbeli különbséget is. (Az valóban gagyinak nevezhető, ami az alap sRGB-t sem fedi le, de itt nem erről van szó, az egyik normál sRGB, a másik pedig wide-gamutos.)

    Az e-IPS és AH-IPS között nincs egetverő különbség, annál is inkább, mert az e-IPS az alapvetően H-IPS, csak natív 8 bit helyett 6 bit + AFRC-s (ami sokkal jobb, mint a TN-ek Hi-FRC-je [az egyik egy könnyen kiszúrható pepita villogás, a másik pedig véletlenszerű dinamikus ditherezés]), az AH-IPS pedig egy kontrasztban és fényáteresztésben kisebb mértékben javított H-IPS.

    ps. kicsit fura, hogy új infóként ugyanazt leírod lezso6-nak, amit előtte már leírtam, épp abban a hozzászólásban, amire válaszoltál.

  • dezz

    nagyúr

    válasz lezso6 #64 üzenetére

    Én idézőjelesen sem mondanám az U2311H-ra, hogy gagyi... Ez volt talán az első viszonylag olcsón is igen jó "népmonitor"!

    Már leírtam, miért "mosottabb" (fakóbb) az U2713H mellett, annak sRGB-n kívüli módjai valamelyikében. De ez nem hiba, ez egyszerűen a színtérből adódik. (Ami a normál sRGB-hez képest is fakó, na az a gagyi.)

    Hozzátenném, az U2713H egy félprofi monitor.

    Mint írtam, hónapokig volt nálam U2311H (27"-esek is, tehát van összehasonlítási alapom) és máshol is találkoztam vele, semmi baj nem volt az élességükkel. Szóval, nálad valami beállításbeli probléma lehetett. Ha jól emlékszem, ezen a monitoron volt élességállítási lehetőség, amit a natívnál kisebb felbontású módokhoz érdemes használni, natív módban alapbeállításra kell tenni! (Azt már nem feltételezem, hogy nem natív felbontásban használtad.)

    Nem tudom, a kisebb pixelméretből eredő különbségre gondolsz-e? Tehát, hogy az U2311H élessége pontosan olyan, mint amilyen egy azonos pixelméretű monitornak lennie kell, csak hát nagyobbak a pixelei, mint a 27"-esnek.

    (#63) MaUser: Valóban, a 24"-es IPS panelek valami miatt mindig némileg kisebb kontrasztaránnyal rendelkeznek, ráadásul a háttérvilágítást sem lehet kellően levenni sötétben. Mindkét dolog növeli a glowt.

    (#66) KAMELOT: Tökéletesen igazad van - hétköznapi használat esetén. (És szerintem 5000 forint többletet bőven megér az IPS. Régebben sokan ennek sokszorosát is hajlandóak voltak megfizetni. A wide-gamutért és néhány más dologért még most is.) Az viszont igaz, hogy a legtöbb IPS-es monitor hivatalos frissítési frekije 60Hz, 75 is csak néhányból hozható ki (natív felbontásban). Ennél magasabb értéket csak 1-2 távolkeleti típus tud.

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz lezso6 #68 üzenetére

    Ahhoz képest, hogy valóban belépő szintűnek szánták, elég jó kontrasztaránya volt és 10-bites belső színkezelése és megjelenítése (szemmel alig észrevehető ditherezéssel)... Ma már vannak olyan IPS monitorok, amik kevesebbet tudnak nála.

    Az egy másik dolog, hogy a legtöbb monitorra ráfér egy kis beszabályzás.

    A túl kicsi gamma (a középárnyalatok túlzott világossága) is "fakósítja" a képet és az olvashatóságra is kihat.

    A kisebb pixelméretű megjelenítő természetesen élesebb képet ad, azonos vagy nem arányosan kisebb fizikai betűméret mellett szintén olvashatóbbak a szövegek rajta.

    De ha kimondottan életlenebb a megjelenítés egy monitoron, mint az elvárható lenne, ott valami nem stimmel. Az olcsó monitorok között előfordul, hogy ez kiküszöbölhetetlen elektronikai hiba, de ez U2311H-nál nem volt ilyen probléma. Sőt, árához képest elég jó elektronikát kapott.

Új hozzászólás Aktív témák