Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nort_on

    senior tag

    válasz Enrico77 #112831 üzenetére

    IBKR TBSZ-t javasolnám az egyszeri nagy összegnek (és esetleg a LY-t a kicsi/havi összegeknek), de ezt pontosan, konkrét számokkal ki kell számolni. S&P500 a példámban VWCE, forint beutal a brókerhez, vált euróra és VWCE megvesz. Ilyen egyszerű. :U ;)

    Arany, szektor ETF (szerintem) kezdő szinten felejtős. TBSZ minden évben kell majd, de én máshogy szedném szét.

    Legyen likvid, gyorsan hozzáférhető forintos rész (bankszámla + Magyar Államkincstár, PMÁP + DKJ), ez pl ilyen vésztartalék (betegség, baleset, munkanélküliség, stb). Ez van, de tulajdonképpen nincs, mert (ó esetben nem kell hozzányúlni).

    És legyen egy hosszú (nyugdíj, gyerekek, stb), ez TBSZ és VWCE. Ennyi.

    [ Szerkesztve ]

  • Paxker315

    addikt

    válasz Enrico77 #112831 üzenetére

    IB-t tudnám "támogatni" a kedvező pénzváltás és tranzakciós díjak miatt, hátrány, hogy 2k HUF havonta (amit lekereskedhetsz, emiatt még a gyakori befektetések sem ördögtől valóak). De magyar brókereknél még az Erste sem ördögtől való, csak ott érdemes nagyobb összegben, ritkábban befektetni.

    Az aranyat kevésbé értem, egy-egy szektornak túl nagy súlyt adni nem gondolnám jó elképzelésnek ("tematikus ETF"), a "kizárólag S&P 500" sem annyira jó megoldás egy all-world indexet követőhöz képest. Oké, "kiadta", de attól még az egyetlen "ingyenebéd" a diverzifikáltság és nagy lefedettség :B

    És egy apróság:
    "Mikor megszületett a lányom, megkeresett pár pénzügyi tanácsadó, szimpatikus volt néhány, velük beszélgettem, elhittem hogy jó az amit ajánlanak és így lettek a szerződések."
    Sajnos nem a Te üdvöd motiválja őket, hanem a jutalékok és saját érdekeik. Az ügyfél irreleváns, vagy, hogy fog járni hosszú távon. Érdemes mindenre nemet mondani, ami így intéződik (vagy akár bankfiókban ügyintéző által ajánlódik). :R Naiv gyermeki elmével én is kb vakon bíznék a jóindulatban és abban, hogy mindenki alapvetően segíteni szeretne másoknak, de ettől "fokkal" árnyaltabb a teljes kép.

    Jaj, meg. Szendrei anyagai (csak az ingyenesek) amúgy elég informatívak, az ingyenes dolgok bőven jók. Nekem a stílus-agresszív marketing nem jön be, de jó átfogó képet ad.

    [ Szerkesztve ]

    legyen üres

  • Joe123

    senior tag

    válasz Enrico77 #112831 üzenetére

    Pénzügyi vonalon extra módon igaz, hogy a jó lehetőségeket mindig magadnak kell megkeresni. Amivel mások találnak meg, az mindig nekik jó. Aki ingyen ad pénzügyi "tanácsot", az terméket akar neked eladni (amiért ő zsíros jutalékot kap), legyen bármilyen megnyerő és szimpatikus is. Semmi olyat nem tud neked egy ügynök kínálni, amit ne vehetnél meg magadnak ugyanúgy a piacon, csak ha rajta keresztül veszed, akkor jó alaposan megfeji a pénztárcádat. (UL-nél jellemzően az első évi befizetés egy az egyben megy az ügynök zsebébe).

  • donat_sz

    senior tag

    válasz Enrico77 #112831 üzenetére

    nort_onnal abban teljesen egyetértek, hogy ha TBSZ felé is veszed az irányt, mivel azt nem lenne szabad piszkálni 10-15+ évig, ezért javasolt lenne mellette egy likvid biztonságot adó vésztartalék. Erre vannak különböző ökölszabályok (6-12 havi költés egy összegben félretéve), erre én is a MÁK-ot javaslom.
    E mellett másik gyakran alkalmazott megoldás, hogy a nagyobb tervezett költésekre szintén az államkincstárban elkezdünk felhalmozni tőkét (pl autó csere, lakásfelújítás,.. ). Én ezt kezelném legelső lépésben.

    E mellett keresném a nyugdíj kiegészítését/fedezését biztosító megtakarítást. Itt jó dolog, hogy most akár lesz ~8-8,5 millió HUF, de ha tartod a havi 30-40eFt-os megtakarítás bővítést, akkor a költségeid elég magasak lesznek a megtakarítás méretéhez képest az IBKR-nél (is). Ezzel szemben az ERSTE-nél 2 évre költségektől mentesítheted magad és tudsz arra fókuszálni, hogy ennek mértékét emelni tudd. A LY költségei nyilván jobbak lesznek, de annak biztonságossága a rövid múltja miatt még nem igazolt, így az ebből a szempontból kockázat.
    Másik opció még ami itt kevésbé népszerű, de ilyen mértékű megtakarításnál lehet érdemes elgondolkodni a NYESZ és az ÖNYP opciókról is a két nyugdíj megoldására. Kevésbé jó termékek mint a TBSZ, de itt viszont segít az adójóváírás a mérlegen.
    NYESZ esetén ugye évi 500eFt befizetés (~ havi 40eFt) fejenként hozhat 100eFt adójóváírást, így ennek a költségei és hozamai alapján valós alternatíva lehet szerintem. Ennek viszont a lejárata nyugdíjkorhatához kötött, nem úgy mint egy TBSZ. Ez valakinek előny (mert így biztosabb, hogy meglesz még nyugdíjkorhatárkor is), valakinek meg hátrány, mert talán nehezebben fér hozzá ha mégis másként dönt a saját vagyonához (fel lehet ezeket is törni idő előtt, ennek viszont költség vonzata van!).
    ÖNYP már akár 750e-re is ad akár 150eFt adóvisszatérítést, hasonló lejárati kérdések merülnek fel itt is, mint a NYESZ-nél, de itt még értékpapírt se kell venned, ez egy egyszerűbb, ezért drágább és kevésbé potensebb befektetési forma a fentieknél, de nem feltétlen teljesen rossz megoldás.

    Lényeg a lényeg, hogy javaslom olvass még utána, pl. Kiszámoló vagy Szenderi Ádám ingyenes írásait a 3 fentebbi opcióról (TBSZ,NYESZ, ÖNYP), ismerd meg előnyeiket hátrányaikat és szánd rá azt a kis időt a számolásokra, hogy felelőségteljes a ti igényeitekhez, lehetőségeitekhez passzoló megoldást tudjátok választani.

  • .mf

    veterán

    válasz Enrico77 #112831 üzenetére

    "Bontom mindet azonnal."

    Ha már ennyit kivártál vele, akkor most ne kapkodd el. Nézd át előbb a feltételeket, részleteket.
    Biztosításoknál 10 év után van adómentesség, ha azelőtt töröd fel, akkor az adót is meg kell fizetni. A 9+ évessel már várd ki azt a pár hónapot, mert különben még nem kevés adó is lejön belőle.
    Továbbá, a biztosítók jellemzően raknak még bele csapdákat, pl. általános, hogyha idő előtt feltöröd, akkor töredék pénzt kapsz vissza (pár év után még csak valami 60-70% szokott a visszavásárlási érték lenni), de az is előfordulhat, hogy valami egyéb levonás is lesz idő előtti feltörésre, benne van az apróbetűsben.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés