Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • duo

    őstag

    sziasztoK!

    Van egy lenovo thinkcentre m93p sff gépem.

    Ilyen az alaplap.

    4 pines csatlakozók vannak a fanoknak. Van/volt mert a fiam lenyúlta azóta. egy 92mm-es noctua redux ventillátorom, ezt be akartam tenni a gyári rendszerhűtő helyére: de meg sem moccant, a
    a bios meg csipogott, hogy héló van. chassis fan nem megy. véleményes hogy ennél egy 3rd party hűtés menne-e. És egyébként is nem rossz a gyári megoldás sem, 33 fok idle/netezés közben. lehet hogy első körben csak a ventillátort cserélném le egy jó légszállítású halk ventillátorra 80mm x 25mm olyanra ami kompatibilis az alaplapom csatlakozóival. meg a rendszerét is. az 92mm x 25mm.
    A bios eléggé puritán, agy acustic és egy performance beállítása van. desktop alkalmazások nem játszanak mert linuxxal dolgozok. arra meg nincs ilyen úri huncutság.

    Szóval az alaplapot elnézve nektek van valami rálátásotok hogy mivan? a pwm-es ventillátorok nem jók? vagy mit bénázok el?

    szerk.: Abban az esetben ha komplett hűtést cserélnék 3 jött szóba: ID-cooling- is60 noctua ventillátorral, a noctua nh l12s-es(92mm-es ventillátorral) esetleg, noctua-nh l9x65 (92mm-slim) szerintetek a fentiek fényében használhatóak lennének ezek?
    bevallom eléggé tanácstalan vagyok. :F

    köszönöm a segítséget :R

    [ Szerkesztve ]

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy esetleg erre [link]
    tudnátok mondani valamit?
    igyekeztem elolvasni az összefoglalót és az egyéb linkeket, de attól még sötétben tapogatózom.
    kipróbáltam a biosban a better cooling performance módot is, ettől elég hangos és zörgős lett a hűtés, érdemi hűtési teljesítmény nélkül. Vissza is vettem a better aqoustic performance-ra.

    Az eddigiek alapján úgy sejtem hogy a ventillátorok bár 4 pines aljzatúak, (képet lásd a linknél) nem pwm-esek. de mégegyszer mondom nem tudom. :F segítség.
    Szóval holnap még belepróbálok a rendszerbe egy 3pines házhűtőt. Fractal Design node 304ből maradt ki. 92x25mm ha megy akkor lehet hogy az is full fordulaton tolja. ebben az esetben viszont egy ilyen,
    [link]
    segíthet?
    milyen ventillátorokat ajánlanátok hozzá ami az összefoglalóban van?
    Amit még észrevettem: de lehet h csak a véletlen műve: a cpu hűtő n pines aljzata nem fehér hanem bordó. lehet hogy az meg PWM-es? tehát a szabványos hűtők működnek vele? pl az id-cooling is60 egy noctuával?vagy be quiettel?
    köszi!

    [ Szerkesztve ]

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    Sziasztok!

    Egy ilyen AVC ventillátor hűti a házat. (lenovo m93p SFF)

    ÉS egy ilyen hűti a CPU-t

    fogalmam sincs hogy a lap pwm vagy feszültségalapú szabályozással van megáldva. manualban nincs semmi ilyen info. az aljzatok lábkiosztátáról. :(((

    a linkelt ventillátorokat megnézve mit ajánlanátok ami jobb ezeknél? csendes erős stb.
    esetleg procira milyen custom hűtést tudnék bele venni (65 mm magas cpu hűtésnek van hely benne)
    [id-cooling is60?]

    köszönöm.

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    Nos 19-re lapot húztam. megrendeltem az is60-at. felpörgött.
    felszereltem. most így egy 3 pines fractal design silent series r2 92mm van bent egy delock szabályzóval kb félgőzzel forog. egyelőre nem tudtam megnézni a fordulatszámokat. linux alatt csak a hőfokokat tudom nézni.
    a processzoron az id cooling, összességében nem nyertem sok fokot, de kb hangtalan. meg azt sem kell elfelejteni hogy került be porszűrő is. meglehetősen sűrű.

    Amire szükségem lesz az egy jobb rendszerhűtő. pl egy nf-a9-flx.

    mindenkinek köszönöm a segítséget. :R


    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    Nem indult el a hazamban a 4pines silent wings 3 120 mm_es venti. Visszakuldtem. Tul alacsomy a furdulat amivel nem tud mit kezdeni az alaplap? :F Sosem fog kiderulni. Meg megprobalok egy ajanloban olvashato lepât. Kb olyan specifikációi vannak mint az id-cooling is60 ventijenek, csak ugye nagyobb levegot mozgat.

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    válasz cooi11 #35266 üzenetére

    Szia! Id-cooling is60-ra most vettem egy lepa bol.quiet-et. Piros ledest. Eddig jó. :)) vettem en egy silent wings3-ast is, de azt n szereti az alaplapom. Akarcsak a pwm-es noctuakat. A tul alacsony 300 koruli fordulattal nem tud mit lezdeni igy inkabb el sem indul.verzoszivvel de visszakuldtem. A lepa csöndes, es alacsony fordulaton (600 korul) is szallitja a levegot minta muszaj lenne :D

    [ Szerkesztve ]

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    válasz cooi11 #35269 üzenetére

    en egy brand géppel dolgozom. abbol csinaltam egy budget netes multimedias retro gamer gépet. lenovo thinkcentre m93p sff. az alaplapot a foxconn csinalta, sharkbay kodnevu. a biosban aqoustic performance, cooling performance es full speed van. most elol egy 92mm silent wings2 (3pin leszabalyozva)sziv befele, es a lepa csapatja a bordat. nekem eleg halk; full csendben hallani, de inkabb csak nemi szelzajt. ami nem indult el. noctua redux b9 pwm (92mm) es a silent wings3 120mm pwm.

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    válasz abdulka1 #35333 üzenetére

    Alja egy világban élünk. Senkiben sem bízhat az ember. Én a múltkor például bementem egy ajtón, amire ki volt írva hogy NŐK, de csak egy budi volt... :D

    [ Szerkesztve ]

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    sziasztok! No az SFF brand gepem passiójának a margójára: egy olyan megoldas lett a nyero amire nem annyira szamitottam: elol egy silent wings2 92mm, duplan leszabalyozva (2delock fordulatszám szabalyzo egymasba dugva, igy az 1800-as fordulatot kb 1000-re leveszi es igy mar eleg halk, de meg fúj.) es a gyari lenovo hutes. az a vacak borda a 8cm-es avc ventivel es azzal a legterelo lemezzel.
    Az is60 a hocsoveivel a magyobb tomegevel a Lepa bol. quiet ventivel is 1-2 fokkal rosszabbul teljesit minden korulmeny kozott. nem talalok ra magyarazatot. a felrogzitesre ugyeltem nem huztam tökig a csavarokat mert hajlik tole az alaplap. de azert rendesen felfekudt az is60. a paszta kryonaut, x alakban felhordva egy keves.
    A masik tapasztalat hatha valaki hasonloba belefut. Esetleg segitseg lehet. olyan ventiket szeret a sharkbay alaplap amik a gyárban ventik specifikacioitol nem ternek el nagyon. A lepa illetve az is60 ventillatora megy szepen. ezek 0,2 Amper minimal aramfelveteluek es a minimumfordulatszam nem kevesebb mint 600. a 3pines ventik mennek, de kulon kell oket szabalyozni valamivel. a silent wings3 pwm es a noctua redux b9 nem indult el. semmilyen hutesi profillal.

    Mindenkinek köszönöm szépen az eddigi segítségét.

    majd meg jövök más kérdésekkel

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    válasz PadaVaJ #35352 üzenetére

    Igen ez a delock az. A speedfan meg az aida is kb1000-1080-at mondott. ha csak egyet dugtam rá még úgy tolta majd kirepült a kezemből :D motorzaj nem volt, de szélzaj az elég komoly. zalman fan mate-em van egy, de elég sok kábele van, és ott is majdnem le kellett tekernem nullára.
    A tápom az egy 240W 80+ bronze valami tfx-táp. az alaplapnak van egy alaplapi 4 pines tápcsatlakozója, megy egy szélesebb, talán 20. és van az alaplapi tápcsatlakozó mellett két moduláris sata tápkábel.az megy két ssd-be. méretre igazított és főleg nagyon kevés kábel.(gyárilag.) külön molex nincs. esetleg ilyen moduláris kábelből lehet több ágút venni.
    -------------
    Érdekes, hogy nem indult el a 4 pines silent wings 3.

    Hát igen. bosszankodtam is miatta eleget. igazából hideg indításkor nem indult el. sípolt a bios hogy héló. belépve a biosba állítottam a ventillátor szabályzáson. pl silentről, közepesre. reboot, forog. kikapcsolom, bekapcsolom. sípol. biosba be átállítom full speedre. reboot, forog. (bár itt már azért volt zaj) kikapcs, bekapcs, fan error.
    itt a lenovónál a menedzsment és a mérnökök kedves édesanyja csuklani kezdett, és az elhunyt rokonságuk sem pihent annyira békében.
    brahiból egy bios error után, újra kipróbáltam a silent módot azon is elindult.
    Amire én gyanakszom. laikusként.
    valamiért csak olyan ventillátorok mennek amik hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, mint amik a gyári megoldások.
    ha a kezdő fordulatszám/minimum áramfelvétel egy bizonyos mérték alatt van, azt nem tudja értelmezni és dobálja az errort. de miután az alaplap áram alá kerül, már érzi hogy van ott valami.
    én azt láttam, tapasztaltam hogy a 600-800 minimum fordulatú és legalább 0,2A -es ventik mennek, gond nélkül. illetve a sima 3 pinesek full speeden. vagy leszabályozva.

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    válasz PadaVaJ #35354 üzenetére

    igen ilyen is van, de ennél nincs advanced mód. ridegtartás mód van csak. stabil de nagyon funkciószegény biossal. :)

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    sziasztok!

    szoba hőmérséklet 26,5 27,5 C. a nagy melegekkel ennyi lett.
    az sff gépem hőmérsékletei a következőképp alakultak. idle 38-40 fok, net youtube vagy net+ spotify 42-44 egyszer 46 is. delideltettem a procit, de ez a gyakorlatban pár fokot jelentett, és a rossz szellőzés miatt nem derült ki sokminden.

    gondoltam nagyot, és az előlapi sw2-öt megfordíottam. most kifelé szívja a levegőt. továbbá kivettem az optikai egység tartó tálcát, meg az általam berakott porszűrőt, így abszolút semmi nincs a levegő útjában.
    a hatás azonnali és drámai volt a korábbiakhoz képest (mikor gyakorlatilag mérhetetlen volt a különbség, bármilyen állásban.) 2 fokot esett a hőmérséklet. ezen felbuzdulva a gyári bordát levéve, visszaraktam az is60-at a lepával, és még két fokot nyertem.

    innen már nem volt megállás és az előlapot levéve, a ventirácsot kivágtam és kicsit körbecsiszoltam.

    Nos. 6-7 fok javulás van a kezdeti értékekhez képest.
    a levegő útja kb úgy néz ki hogy a hátsó szellőzőrácsokon valamennyi levegő távozik amit az is60 kinyom, egy másik adagot kiszív a táp. Elöl ellentétes irányba a be quiet szívja ki a levegőt, és a videokártya mögötti hátsó kártyahelyeknél jön be friss levegő (gondolom én, mert egyrészt máshonnan nem nagyon tud, másfelől pár nap után láttam hogy van ott némi por.)
    namost ide tettem méretre szabott porszűrőt, úgy hogy a takarólemezeket kivettem.
    most 40-41 fok kicsi terhelésnél 34-35 re áll be idle néha kevesebb.

    ennek örülök ugyan, na most egyébiránt húlyeséget csináltam? mert ez nem valami szabványos airflow. elöl is hátul is kifelé távozik a levegő...

    ennél már elvileg csak akkor lehet jobb ha tényleg összebarmolom a tetejét, de az nagyobb meló és egymagam kevés vagyok hozzá ( azt újra kellene porfestetni plusz mágneses porszűrő.)

    a másik. kicsit üröm az örömben. van egy kis morgása a lepának. (vettem egy másikat is eredetileg más céllal de rápróbáltam. gumirögzítőkkel) az is azt csinálja. nem hangos, csak este a csöndben pont annyira h idegesítsen.) a biosban silenten van, de finomabban nem lehet megadni
    ez motorhang vagy a ventillátorkeret rezonálhat be? (merhogy ez szétszedhető venti)

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    válasz duo #35438 üzenetére

    motorhang. aida szerint 1050-en jár.

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    válasz Bodz #35440 üzenetére

    a specifikációi alapján nekem hangosnak tűnik. sok a lapátja. összevetésül: egy lepa 18db maxon.
    [link] nekem per pillanat ez a tesója hűt. ez halkabb, de ezt is hallom azért. ha magasabb fordulaton tolja akkor meg zavaró.

    hová tennéd? bordára?

    [ Szerkesztve ]

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    válasz Bodz #35454 üzenetére

    hmm én is csatlakoznék chopin42 kollegához. ha nem kellene sok darab akkor meg fractal design silent seriesből is lehetne venni az fekete/fehér, de kb 4000-es kategória illetve én most vettem bordára noiseblocker eloopot a 12 cm-es pwm high speed verziót. az is fekete fehér. hát az álom. de noctua árban mérik. (meg szeretem a lepáimat is viszont a gépem a silent módban 1050-1060-on hajtja és ott már van motorhang. eltettem későbbre házhútőnek)

    [ Szerkesztve ]

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    sziasztok!
    Na. az sff-hűtési-passióm végére értem. Leírom hátha más is hasonló cipőbe kerül.

    a gép lenovo m93p SFF.

    minden körülmény között nem mértem, így csak hozzávetőlegesek a számok, de talán ad valami képet.

    proci: 4590S
    mókolás előtt (gyári AVC ventik, sima aluborda)
    paszta: MX4
    alap hőfokok voltak 23 fokos szobában:

    idle 33 fok
    terhelve: 42. (spotify, netezés)
    stress: félóra 4 szálas prím: 56fok

    került be porszűrő, és egy passzív hűtésű dVGA, ( 1030GT silent)
    idle 35 fok
    terhelve 44
    stress 56

    viselhető volt, de jött a nyár.

    mókolás 1. az SSD-k az optikai egység tálcájába kerültek, kicsit több lett a lehetőség a levegőnek.
    az optikai egység helyére melegragasztóval egy sürű rács (coolermaster házból egy 5,25-ös helyről), mögé porszűrő került.
    a beszívó venti egy fractal design silent series r2 lett 92mm (node304ből maradt ki) delock szabályozóval.
    hőfokok:
    34
    42
    53-55

    Mókolás 2. id cooling is60.
    34-35
    42-43
    53-56
    itt az látható, hogy kicsit romlottak a hőfokok. itt ugye nincs az a fan duct(légterelő lemez) ami a gyári hűtésen volt. a meleg levegő felgyűlt a házban. viszont látszott, hogy mielőtt beszorult volna a meleg, 28 fokra meghűtötte a procit.

    Aztán emelkedett 4 fokot a szoba levegője.
    idle 40 alá nem is ment a hőfok. az 50 fokot nem érte el netezés közben, de azért zavart a dolog.

    mókolás 3:
    először lefúrtam a hdd-tartót aztán rájöttem hogy könnyedén kiemelhető az egész optikai és merevlemez tartó tálca a gépházból. kábelek átrendezve, SSD-k a ház oldalára rögzítve. semmi nincs a levegő útjában
    a bordára egy lepa bol.quiet került, a ház hűtője pedig egy silent wings2 92mm
    a 27, 5 fokos szobában a hőfokok

    35-36
    44
    57

    Mókolás 4:
    a procit delideltettem,
    a paszta: kryonaut
    hőfokok
    33
    42
    53-55

    Mókolás 5:

    a be quiet ventit megfordítottam, (porszűrő kivéve)
    32-33
    37-38
    53

    Mókolás 6:
    a ház eleji méhsejtrácsot kivágtam, körbecsiszoltam
    hátra a videokártya melletti nyilásoknál ahol szerintem bejön a friss levegő méretre szabtam és betettem egy porszűröt,
    a bordára egy noiseblocker eloop 120mm highspeed került.

    24 fokos szoba:

    29-33
    35
    49-51

    összességében úgy saccolom, hogy ha megint 27-27,5 fok lesz bent kb annyira melegszik majd, mint mikor még a gyári hűtés volt videokártya nélkül. csendesebben üzemelve.
    ezzel én meg vagyok nyugodva.

    megjegyzés 1: az alacsony legkisebb fordulatú prémium pwm ventik nem mennek a lapomban. (Noctuák, silent wings3 stb) amelyik 600-800 körül kezd és legalább 0,16 0,2 A-es a current inputja, azok igen. ehhez mérten választottam a lepát -csak annak 1000-körül van hangja- ezért átment tartalékba- illetve a már említett noiseblockert.
    megjegyzés 2: mindenkinek nagyon köszönöm a segítséget, akár privátban, akár itt a topikban. :R

    [ Szerkesztve ]

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    sziasztok!
    Noctua NF-A14 industrialPPC-3000 PWM kapcsán kérdezem, 800-1000-es fordulaton mennyire elfogadható a hangja mondjuk egy noiseblocker eloop -hoz, vagy laba bol.quiethez képest?
    vagy vegyek síma 140mm-s noctuát?
    a ventilátor helye alul lenne egy sff házba tolná a levegőt (útközben telibe kapná a rá merőlegesen álló id-cooling is60-at, segítene onnan is elmozgatni a meleg levegőt) és csinálná a pozitív nyomást lehetőleg úgy hogy minél kevesebb por ülepedjen le.

    köszönöm

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    válasz abridabri #39274 üzenetére

    ahha. köszönöm szépen! valahogy ódzkodtam eddig az arctictól. az élettartama miatt elsősörban. de ránézek.
    slim változat kapható-e már belőle? (házon belül csak olyan férne)

    mgoogyi: köszönöm neked is!

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    válasz duo #39276 üzenetére

    rendben. p14 megrendelve. olyan kb 4-5 liter meleg levegőt kell majd kinyomnia csendben. esetleg beszámolok majd ha kész a mod. köszi mindenkinek!

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    sziasztok!
    jelenleg Noctua NF-A12x15 PWM -et használok házhűtésre. (2 db-ot)
    intake oldalról van turbulncia ami búgó hang formájában jelentkezik.

    mit ajánlanátok helyette, ami légszállítás légnyomás szempotnjából hozza ezt a minőséget? titkos tipp esetleg?

    arcticnak van hasonló slim változata, ezenkívül elférne 140mm-es is 120-as furattávval. ebből csak a prolimatech USV 14 amit ismerek és szívesen választanék, csak nincs. ( egy webshopnál van h rendelhető. rendeltem is, de felhívtak hogy amúgy nincs. csak a weboldalon nincs frissítve)
    más ötletem meg nincs, bármit meghallgatok.

    a másik:
    a bordát egy noiseblocker eloop 120x25 hűti.
    arra is kerenék alternatívát, csak olyan kellene aminek hasonlóan kicsi a motorja, hogy ne takarjon ki nagyot a bordából ( egy cryorig c7 cu-ra applikáltam rá. kicsit túl méretezett de jól hűti amúgy, csak kiváncsi vagyok. rápróbáltam lepát is, sőt 140mm-es arcticot is, de rosszabb eredeménnyel.

    köszönöm!

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    szóval az előző hsz-em ha TLDR, akkor milyen jó teljesítményű 120mm-es slim ventit ajánlanátok? (noctuák vannak, de az egyik oldalon az intake zajos.)

    köszönöm mégegszer

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

  • duo

    őstag

    válasz hoffman_ #39750 üzenetére

    ezek az artic-ok tényleg tök jók. sokaig annyira nem biztam bennükm aztan most végülis csak vettem 2db p12 slimet, es az itx konfigomban koppra ugyanazt nyújtja (vagy fél-1 C fokkal jobbat) mint a noctua 120 slim cromaxok, csak halkabban és féláron.
    pedig a számok alapján elmarad valamivel az arctic (az is igaz, hogy az én házamban a perforcióim miatt volt erős búgó szélzaja a noctuáknak. sima mesh - szerű helyre felapplikálva a noctua nyer többször. (volt optimumtech video is róla) de nálam az arctic nyert. gondolkodom hogy a bordan a ventit is lecserelem egy fehér p12-re.

    Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

Új hozzászólás Aktív témák