Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #116 üzenetére

    Ehm...

    Ezekere a kerdesekre mar valaszoltam, legalabb is azzszem...

    De megegyszer.

    ''De a Föld gondolom egyszerre csak egy irányba tud gyorsulni, mi van azokkal akik a másik felén vannak, azokat hogy tolja?''

    Nem, a fold tomege meggorbiti a teret. ''A gorbult ter miatt ugrik oda a fold.'' Es sajnos bizony szo szerint kell ertelmezni... Meg a fold gyorsulasat is meg tudom merni pontosan.
    g = 9.81 m/sec^2 Budapesten. De a sarkokkal az jo kerdes. Hiszen a gravitacios egyutthato erteke mas es mas a fold mas pontjain. Ez is nyilvanvalo hiszen a tergorbulet is valtozik mas mas helyen igy a g erteke is mas kell hogy legyen. Es igy is van. Es a sarkok az ellenkezo iranyba gyorsulnak. De erre is magyarazatot ad a tergorbulet. De ezt bizonyitani csak EGYENLETEKKEL LEHET! Sajnos. Aki nem hiszi jarjon utanna... Ez nelkul el kell hogy higgyetek nekem. :U

    Ezt tovabbra is ugy a legjobb elkepzelni mintha benne lennek egy vonatban amely folyamatosan fekez (vagy gyorsul)...

    A leghajonal is ugyanaz a helyzet. A ter gorbulete nem korlatozodik a fold felszinere. Amikor eldobom a labdat akkor:
    1. Ha a labda sebessege allando akkor olyan mintha elengedtem volna (nincs kulonbseg).
    2. Ha a labda kifele gyorsul akkor (mondjuk nem labda hanem raketa) akkor egyszeruen erot felytek ki hogy legyozzem a tergorbuletet... pl. Raketak... De ha en is gyorsulok akkor mar nem vagyok inerciarendszerben es mindjart erzem a tomeget. Gondoljatok filmekre amikro lovik fol az urhajosokat es az ulesbe nyomja oket a kifejtett ero...

    A tehetetlensegi ero abbol ered hogy gorbult a ter... A tergorbulet merteket nevezzuk gravitacionak...

    A tergorbulettel csak az a baj hogy nem lehet abrazolni. Harom dimenzioban tudom abrazolni a ketdimenzios tergorbuletet (az ido figyelembe vetele nelkul - de igy mar eleve rossz). Ugy kepzeljetek el mintha egy lyuk lenne amibe a falon lefele gurulva esunk bele. De az egeszbe az ido is belekopik mert mas es mas kulonbozo helyeken...

    Ezt sajnos elfelejtettem leirni.... Senki sem tokeletes. Bocs... :B

    Egy valamit tudni kell az pedig az hogy az ido es a ter egy egeszet alkot. Amikor a ter gorbul az ido is mashogy mulik. Ez merheto. Pl. veszek ket orat egyet berakok a pincebe es egy masikat mondjuk az 50 emeletre. Es mar lathato is a kulonbseg. Mast fognak mutatni meg akkor is ha szinkronizaltam oket a kezdetkor (eljatszottak mar meghozza atomorakkal). Vagy ha mozgok akkor lassabban mulik az idom mintha egy helyben allnek.Ezekkel ki kell egesziteni a tergorbulet dumamat. Igy mar korrekt.

    Remelem most mar sotetebb lett... :D

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #116 üzenetére

    Hmmm.... Meg egy jo pelda...

    Allsz a sineken. Es jon feled egy vonat. Na akkor ki megy ki fele? Vegul is nem mindegy, ha mar talalkoztatok?

    Allsz a levegoben. Es jon feled a fold...

    Ezt csak azert nehez elkepzelni mert a hetkoznapi eletben alapertelmezeskent mindig a foldet veszem vonatkoztatasi rendszernek. De a fold mint lattuk nem jo vonatkoztatasi rendszer mert gyorsul... :DDD

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #132 üzenetére

    Meg egy jo pelda.

    Ha a vilagurben akarunk gravitaciot letrehozni mondjuk egy urallomason akkor alkalmazni fogjuk a tehetetlensegi erot. Elkezdem forgatni az urallomast. Ha eleg gyorsan forog nem tudom megmondani hogy nem a fold felszinen allok... Bent ugy fogom erezni mintha hatna a gravitacio. Az uralllomas pedig kerek alaku kellene hogy legyen es en a kerek belso oldalan allok a kullok fele... A tehetetlensegi ero pedig kifele gyorsit...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #141 üzenetére

    Nem es igen!

    A baj az hogy mikozben gyorsulok a feny sebessege fele egyre nagyobb erot kellene kifejetenem! Vegtelen erore lenne szuksegem hogy elerjem a fenysebesseget... De ha elertem es atbillentem akkor a lassitashoz van szuksegem erore. Es igen az ido ilyenkor visszafele mulik... De ez meg egyenlet nincs kiserleti bizonyitek.

    De durva is lenne a kiserlet hiszen mernem kellene a Tachyionokat mielott elkezdtem a kiserletet :DDD

    Trukkos megoldas letezik pl. feket lyuk vagy a tergorbites maga. Igy jelenleg ugy tunik hogy a vilagurben valo maszkalas nem lesz gond, de az idoutazas meg igen....

    Warp speed 6 mr. Spock!

    A wormhole - os utazas nem lehetetlen sot a teleportalas is lehetseges. Az elmelet mar ki is van dolgozva... Kedvencem az hogy a holdra leszallast 1860 - ban talalta ki egy orosz fizikus (mar nem emlekszem hogy hogy hivtak). De mindent kitalat fokozatokat, leszallo egyseget, raketat, stb. 100 evre ra megvalositottuk. Most talaltuk a teleportalast akkor lehet hogy mar 2100 - ban tudni fogjuk, es atugrunk kozben az Alpha Centarira delutan ;]

    [Szerkesztve]

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #145 üzenetére

    ''Erről jut eszembe. Tegyük fel, hogy van végtelen energiám. Felgyorsulok fénysebességre. Ezután ha picit lelassulok, akkor elvileg a tér akármilyen pontján felbukkanhatok? Hiszen amíg fénysebességgel haladtam, addig számomra nem telt az idő így kényelmesen elmehettem ahova kedvem szottyant(parasztosan fogalmazva). Ez egyfajta teleport? És az idő közben hogy telik a külső szemlélőnek? Vagy az attól függ, hogy hozzám képest lassabban vagy gyorsabban halad? Ezzel elvileg akkor időben is utazgathatok. Már csak a végtelen energia kell''

    Na azert nem akarhol, meg kene indulni a megfelelo iranyba. A fotonoknak van terjedesi iranyuk is... Nem ''folynak'' szet mindenfele - mondjuk mint az elektron (de ez mar kvantummechanika). Hat kozben az ido nagyon is telik a kulso szemlelonek...

    Ha el akarnal menni mondjuk egy 1000 fenyevre levo galaxisba. Neked mint fenynek semmi ido sem telne el. Addig a kivulallo szamara 1000 ev telne el...

    ''Még régebb olvastam, hogy nagy sebességgel haladva a dolgok mérete is változik. Ez is valamiféle térgörbület dolog?''


    Nem. Ez egyszeru kiserleti teny. Tenyleg lerovidul minden! Olyannyira hogy egy olyan resen at tudnal ferni amin lehetetlen lenne normalis sebessegeknel atferni. De ez abbol ered hogy mas az ido az elejen es mas az ido a targy vegen...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • MCGaiwer

    addikt

    válasz #200 üzenetére

    jolvan, akkor nekem van igazam :DDD :R :DD
    de ugy utálom az olyan vitákat, ahol mind2 fél megvan győződve a maga igazáról, nekem volt érvekkel alátámasztható véleményem, neki meg nem, de azért csak mondta...

    Amazon.co.uk, £50 értékű Gift Card cserélhető/eladó

  • MCGaiwer

    addikt

    válasz #224 üzenetére

    :U :U :Y ez hogy jöt ki?

    Amazon.co.uk, £50 értékű Gift Card cserélhető/eladó

  • ngabor2

    nagyúr

    válasz #250 üzenetére

    imho csak elírás, a térfogat csökken, egyrészt mert hűl, másrészt a gravitáció miatt.

    a fehér törpék kihűléséről: mivel a térfogatuk, és ezzel együtt a felületük kicsi, ugyanakkor sok még bennük a hő, ezért igen lassan hűlnek ki. okosok szerint annyira lassan, hogy még az első fehér törpék se hűltek ki az ősrobbanás óta. (az más kérdés, hogy egyes elméletek szerint nem is volt ősrobbanás... de ebbe nem mentem bele mélyebben.)

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #250 üzenetére

    Eliras :B :B :B

    Helyesen igy hangzik:

    'Amikor a csillag magja csak vasbol all akkor kialszik. Termeszetesen kozben a kulso retegekben tovabb megy a tobbi reakcio, de az mar nem kepes megakadalyozni a csillag terfogatanak a csokkeneset amit a gravitacio tovabb kenyszerit. A vas semmilyen korulmenyek kozott nem hajlando fuziora. A gravitacio egyre jobban ossze es ossze nyomja a csillagot.''

    Bocs.

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #319 üzenetére

    Nem az alapok is igen csak komoly terjedelmet igenyelnek, habar akar nem is. Azt hiszem hogy az lessz a legjobb ha csak ugy a teljesseg igenye nelkul mazsolazok. Igy persze a kritika veszelyenek teszem ki magam, de nem baj. :O :O Ez van... Holnap belekezdek...

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • faster

    nagyúr

    válasz #326 üzenetére

    Igen, ezt értem, de hát pont azért van a kvantumfizika, mert a makrovilág törvényeivel, dolgaival nem lehetett leírni a mikrovilág viselkedését, ezért nem értem ezt a magyarázatot. Bár igaz ami igaz, ezt a koppenhágai értelmezést sem tudom pontosan, mi is az.

  • Sztripi

    csendes tag

    válasz #326 üzenetére

    Igen pontos amit mondasz, csak senkinek sem tunt fol az egesz temaban a legdobbenetes resz, marmint a forumon.

    En nem azt mondom hogy mindket lehetoseg fennall hanem azt mondom hogy a dobozban nem EGY hanem KET macska van. Egy elo es egy doglott... :Y

    Ez meg nem semmi. A ket macska ket kulonbozo valosagot is jelent vagy ha jobban tetszik ket vilagegyetemet, amely atfedi egymast. Amikor belenezek a dobozba az egyik vilagegyetem osszeomlik - megszunik letezni es csak egy marad.

    Na ezt kapjatok elo.

    Kulonben a Koppenhagai ertelmezesben van igy.

    Na most tudni kell hogy a kvantummechanikaban nagyon sokaig senki sem foglalkozott azzal hogy mit jelentenek az egyenleteink. Elegedettek voltak a fizikusok annyival hogy mukodnek. De az egyenletek valamit jelentenek is. Az egyik ertelmezese az egyenleteknek a Koppenhagai ertelmezes. Bohr volt a attya ennek az egesznek.

    Folyt kovetkezik termeszetesen :)

    I wish you luck, speed and freedom from stupidity! - VAL

  • addikt

    válasz #1341 üzenetére

    És ha ez megvan, akkor jön a következő probléma. Ha jól értem ezt az egész jelenséget az okozza, hogy minél gyorsabban halad valami, annál inkább nő a tömege. A fénysebességhez közelítve akár a végtelenbe tart. Ahogy nő a tömeg, úgy lassul le az idő.
    Nahmost, az iszonyat nagy tömeg és kb 0-ra lassult idő, az nagyon olyan, mint egy fekete lyuk.
    Szóval ha fénysebességre gyorsítunk egy tárgyat, akkor abból kvázi fekete lyuk válik? Saját kis eseményhorizonttal, meg minden?

    De az előző példában láttuk, hogy egy külső szemlélő szempontjából nem is megy olyan gyorsan, szóval nem is akkor a tömege, ergo nem viselkedhet "fekete lyukként". :D
    Értitek, hogy mit nem értek? :D

    [ Szerkesztve ]

    ''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

  • Jester01

    veterán

    válasz #1341 üzenetére

    Van még egy trükk, mégpedig az, hogy a mozgó hosszúságok rövidülnek. Az űrhajós szemszögéből nézve az univerzum mozog miközben ő áll. Tehát ő azt hiszi kevesebb idő alatt kevesebb távolságot tett meg, de így ugyanannyira jön ki a sebessége mint a külső szemlélőnek aki szerint több idő alatt de nagyobb távolságot tett meg.

    A relativisztikus tömegnövekedés csak egy kis egyszerűsítés, valójában nem nő a tömeg. De ha nőne is, egy fekete lyukhoz nem nagy tömeg kell hanem szingularitás. Tetszőlegesen kicsi tömegű fekete lyuk is létezhet.

    Jester

  • lev258

    veterán

    válasz #1341 üzenetére

    Amit én még hangsúlyoznék, hogy azt kell megérteni, nincs kiemelt nézőpont. Mind a földi szemlélő, mind a fénysebességgel haladó objektum nézőpontja egyenértékű. Ahhoz viszont, hogy a kettő összevethető legyen, egyeztetni kell őket. Vagy térben, vagy időben. A paradoxonok jelentős része csak látszólag létezik, mivel kihagyják ezt a mindennél lényegesebb momentumot. Enélkül viszont olyan, mint ha két teljesen különböző dolgot próbálnál összehasonlítani, és azt sem tudnád, miben hasonlítanak/különböznek. Vagyis lényegében egymástól függetlenül beszélsz mindkettőről, nincs viszonyítás köztük. (pl. beszélhetünk az ételek ízéről meg a felületek érdességéről, de összehasonlítani nem tudjuk őket)

    Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

  • lev258

    veterán

    válasz #1345 üzenetére

    Ezt ajánlom a figyelmedbe: [link]
    Az elolvasás helyett jobb, ha te magad is lerajzolod, leírod a lépéseket, hogy jobban megértsd. A vége felé eljut a kontrakcióhoz is, annak korrekt tárgyalásával (fejben helyreteszi, mit is jelent).
    Ebből kiderül, hogy a fogalmak és az értelmezés problematikája hatja át az egész témakört. Mert mi emberek minden lépést megtoldanánk a "hétköznapi" gondolkodással, ezzel meghamisítva mindent, ami addig tiszta volt.

    [ Szerkesztve ]

    Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

  • #91921528

    törölt tag

    válasz #1342 üzenetére

    "Ha jól értem ezt az egész jelenséget az okozza, hogy minél gyorsabban halad valami, annál inkább nő a tömeg"
    igen az idodilatacio es a tomeg novekedese valojaban ugyan annak az ermenek a ket oldala.
    A fekete lyuk nem olyan mint egy nagy sebessegu SR rendszer.
    Az SR koordinata rendszer nem gorbul. Az ido lassulasa konstans egy adott sebessegnel, mig a BH/black hole/-nal ez radialis tavolsag fuggo.
    A lenyeget a metrikabol olvashatjuk ki.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Schwarzschild_metric
    A dr es dt tagok ugyan attol a term-tol fuggenek, de forditottan.
    A radialis tavolsag 'belehajlik' az ido dimenzioban. Ez a mondat geometrialilag ertendo,nem szo szerint. A GR/general relativity/-ban nincs mechanizmus a gravitaciora, csak egyfajta leirasi mod.
    Egy lehetseges mechanizmust mar mutattam, de lehet geometriai mechanizmust is kitalalni: Ne legyen idodimenzio, hanem legyen az ido szarmaztatva az S1 beli mozgasbol [circle bundle] ami a Kaluza Klein elmelet 5th dimenzioja is egyben]
    Ekkor egy hiperbolikus teret kapunk ami ekvivalens a Minkowski terrel, hiszen az is hiperbolikus. Ez az egyik lehetseges hurelmeleti ertelmezes is.
    Errol erdemes megkerdezni a ChatGPT, nagyon vagja a temat xD

Új hozzászólás Aktív témák