Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dízeles

    aktív tag

    válasz Márton111 #5246 üzenetére

    Hy
    Ötletes szerkezet.
    Látom a képen nem csak én használok gurtnit szereléshez,ragasztáshoz. :C

    Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5248 üzenetére

    Nem erre a katalógusra gondolsz, mert ez "kéznél van" a cég honlapján is:
    http://www.cmtutensili.com/media/Files/143_13_english_catalogue_2009.pdf

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5247 üzenetére

    "A CMT nem túl előnyös kinézetű gyanúsan olcsó marójára pedig az a véleményem..."

    Az a javaslatom, fogd kézbe, vedd szemügyre, érdemes. Lehet, hogy furcsa, de csak azért, mert látszik rajta, hogy aki tervezte, az vette a bátorságot és nem egy 23. ugyanolyan marót tervezett, hanem megpróbálta újragondolni az egészet és tudott új, érdekes megoldásokat produkálni. Én az ilyen tervezői gondolkodást nagyon tudom értékelni. Igaz, a mindennapi használatban ennek nincs akkora jelentősége, minden jó géppel lehet marni szépen, de azért ha ezt veszem a kezembe, akkor az egyszerűen jó érzés. És nézd meg, szerintem nincs még egy olyan felsőmaró, aminek olyan "irodalma" lenne a neten, mint ennek. És rosszat sem olvastam még róla. Ezzel együtt sokan fejnehéznek minősítik a látvány alapján, amit aztán mások meg cáfolnak. :) Ezzel együtt én is úgy gondolom, hogy egy fokkal talán instabilabb mint kellene, legalábbis ahhoz képest, hogy szerintem ennek a marónak a legnagyobb a talpátmérője.
    Amikor egy keskeny deszkán kell egyensúlyoznom a maróval, akkor én is a Makitát részesítem előnyben, de ez talán megszokás kérdése is.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5246 üzenetére

    Tetszik ez a polc, már csak a nagyvonalú anyaghasználat okán is!!!

    Két praktikus észrevétel, de ez nem kritika akar lenni, inkább csak a magam könyvespolc-építési tapasztalatai:

    - az én költözéses, bútortologatós, variálós tapasztalataim azt mondatják, hogy jobb, ha egy könyvesszekrény több kisebb darabból áll:
    1. könnyebb szerelni
    2. könnyebb felállítani
    3. könnyebben variálható (ha változik a tér)
    4. minél nagyobb egy ilyen bútor, annál hamarabb kiütköznek a falak egyenetlenségei)

    - szintén a magam tapasztalata: a könyvespolcokon annyira porosodnak a könyvek, hogy megfogadtam, a következő darabokat üvegezettre készítem. Macerásabb, drágább, de a könyveknek is jót tesz, meg a takarítást is segíti. Persze kétségtelenül más a hangulata, mint a szabadpolcosnak.

    egyszer csináltam 2db 140cm széles, 280cm magas nyitott könyvesszekrényt (szintén bükk) felállítani sem tudtam egyedül :)) Igaz lapra szétszerelhető, így költöztettük, de például az új helyen csak az emeleti szobákban fért el, ahol nagyobb a belmagasság.
    Ez a magyarázat arra, amit írtam. :)

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5246 üzenetére

    Hűű, de gyönyörű fához jutottál! Kb kétévi alapanyagomból tudnék ennyit összeválogatni - igaz, az nem gőzölt.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5248 üzenetére

    A katalógusban ott van, ami kellene, csak a boltban nincs ott. (Nekem is van katalógusom, de a többiek biztosan értékelni fogják a linkedet.)

    "átesztergálhatod a seprűnyeleket néhány tized mm-el kisebbre"

    Tizedeket csiszolni szoktuk, nem esztergálni. Ám tekintve, h többezer db 110 cm-es rúdról van szó, ezt én elvetném.

    Már eldöntöttem, h várok rá szeptemberig, és akkor munka nélkül meg van oldva egy tízesből a dolog.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5267 üzenetére

    "vadgesztenye , nyír még véletlenül se bútorfa a nyír max rétegelt lemezhez jó."

    S ennek mi a magyarázata?

    Régebben elvállaltam egy jókora szaunát. A falburkolatot kifejezetten nyírfából kérték. Ami megmaradt anyag, abból összeütöttem az öcsémnek egy cipősszekrényt sebtiben. Régi dolog, de azóta sem látok semmi baját, hacsak azt nem, h koszos lett, és feladat a takarítása, mert tesókám nem felületkezelte az égegyvilágon semmivel a felületét.

    Vadgesztenyével még sosem volt dolgom, de szívesen nekilátnék kipróbálni, h mit is adna ki.

    Több fa van, mint asztalos!

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Márton111 #5267 üzenetére

    Hali! Azt a méteres rönköt ketten emeltük be a kocsiba, pont határeset volt. Egyikünk se egy erőbajnok. Ez pont az a 2 hetes esőzés után volt, azért is dőlt meg a fa. Tele volt vízzel, szerintem 60-70 kiló is lehetett. Itt a környéken csak kommersz fafajokat árulnak, illetve valahol a Gerecse túloldalán van egy gyülölcsfás fatelep, de sokat kéne arra járni ahhoz hogy megismerjem a fajokat, aztán kivárjam, kipróbáljam. Marad a gerillaharc a közteresekkel. :-)
    A környékünkön volt egy komoly tereprendezés, leginkább nyár és fűzfákat vágtak ki, 60-80 centis átmérővel, 4-6m hosszúságban. Gyúrni kellene...

    Thyeby: Rönk korában nem nagyon mutatja meg a rajzolatát.
    Milyen finoman, udvariasan írod: "nem nagyon". Hát ja, ha hülyeségeket kérdezek, ez lesz a vége. Szóval csináltam pár síkmetszetet, már elkezdtem kijelölni a fogantyúk helyét benne. Az a helyzet, hogy fenyőbútorok közt nőttem fel, nekem az a szép, aminek kontrasztos az erezete és a teret mutatja, nem össze-vissza futkos.

    Ha érdekel a vadgesztenye, szívesen adok egy pár deszkát, ismerd meg. De mint írtam, tök jellegtelen - fióktestnek akár jó lehet. Az olajfa remélem érdekesebb lesz.

  • Sanyabá

    senior tag

    válasz Márton111 #5275 üzenetére

    Kezdtem volna megörülni a Festool-nak ,mert a képen keskenynek látszik a talpa,de mint ahogy írtad 82mm széles,sajnos. Ha jó lett volna, meg is veszem,mert ugyanis több száz, 70-80éves ablakok javítását,pászítását kell elvégezni.A marógépes megoldás elvilegben jó lenne, csak hogy lépcsőzetes,és különböző szélességű falcokról van szó.

    A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

  • bbchris

    senior tag

    válasz Márton111 #5284 üzenetére

    EZ teljesen így igaz ahogy írod a dolgokat . Annyit hozzátennék hogy látható a fotón egy elszíneződés a profilon . Ezt akár okozhatja a bakelitkötésű élezőkorongból visszamaradt anyag ez olyan benyomást kelt mintha "megégett" volna csakhát egy vidia ugye tudjuk hogy nem tud megégni a vidia és nem is lehet tönkrevágni mint a HSS-t mert az ugye kilágyul ha túl van melegítve . De , lehet még a forrasztás utáni vegyianyag is amivel a kékre melegedett acélról tűnteik el a "kékséget " ezt most viccen kívül mert ilyen is van . Menőbb cégek a vidiás körfűrészekbe való fogpótlás után hogy eltűntetssék azt a kékséget egy vegyianyaggal kezelik és így fémtiszta lesz de a vidián viszont nyomot hagy mert az ugye nem acél .
    Az a kis dudor az alján szerintem is megfolyt ezüst lehet bár tapasztaltam már CMT marókon festékcsomókat amik pont ugyanígy néztek ki .

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5285 üzenetére

    Semmi kötözködést nem olvastam :) csak beszélgetünk. A fotókat meg azért teszem fel, hátha segít valakinek a tájékozódásban.
    Egy apró félreértést eloszlatok: mindkét kés eléri a csapágyat, csak a CMT-nél nagyvonalúbban megy a csapágy alá, aminek esetleg akkor lehet szerepe, ha csapágy nélkül használjuk a kést (vezető az asztalon).
    Ami az ár/arányt illeti az élezhetőség függvényében, azt azért ne feledd el, hogy a CMT áráért 4db sárga marót kapsz. Ha innen nézzük akkor azért más a leányzó fekvése. És tudok mondani még egy dolgot, ami nem a CMT előnye. Egy kést mindig érhet baleset. Leejted, szöget kap, kicsorbul, dobhatod a kukába. A sárga esetén ilyenkor jöhet a cirkuszi mutatvány : "-Van mááásik!" Ugye egyetértünk, hogy ez előny?

    De a nagy kérdés természetesen a lapka minősége. Ezt sajnos én a magam szemrevételezős megközelítésével nem tudom megállapítani. Valószínűleg még a használat során sem, mert én tényleg csak folyóméterekben mérhetem a használatát. de abban bízom, hogy akad valaki, kísérletező kedvű, akinek van kellő tapasztalata és véleményt tud alkotni. Személyre szabottabbat, mint hogy "olcsó=vacak".

    Szerinted egyébként az, ha "szépen" megfolyik a forrasztó, az bizalomgerjesztően perfekt megoldás? És felteszem nagyobban is a CMT maró képét talán látni azt a nüansznyi törést, ami a homorú-domború vonal határán látható:

    De félre ne értsetek, nem azt akarom bizonyítani, hogy a CMT vacak lenne, inkább csak ugyanazzal a kritikus szemmel nézni mindkét szerszámot.

    Más. A forgácselszívóval nincs gond, az olyan paraméterű, [mint amit leírtál] , 100-as PU csővel, igaz a végén beszűkül kissé maga az elszívó ház a vezetősínben. A gond abból ered, hogy az elszívás az asztal felett van, ami minden más késnél jól működik, hiszen lentről a gép motorja felfelé fújja a levegőt, viszont ez a plattoló (mérete és kialakítása okán) nagyon erősen nyomja lefelé a forgácsot az orsó irányába. Valószínűleg az asztal alatt kellene kialakítanom valami ügyes légterelővel az elszívást, de az bonyolultabb a kelleténél. Abban az értelemben gond nincs, hogy ha keletkezik is por, azt az elszívó semlegesíti, egyedül a forgács gyűlik a gép körül és arra kell vigyáznom, hogy a gép hűtését szolgáló alsó nyílás ne szippantsa be a lehulló forgácsot.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5284 üzenetére

    Ez most OFF:
    Sajnos az izzós hasonlatod nem igaz, ahogyan az energiatakarékos fényforrások marketingje sem. erről elég hosszan irkálhatnék, de elég ha beleolvasol ezzel foglalkozó fórumokba. Röviden: az energiatakarékos fénycső, aminek már elviselhető a fénye, nem 500Ft-ba kerül, sokkal inkább 1500-ba... Hiába hosszú életű, kényes a kapcsolgatásra, lassan melegszik, hiányos a színképe, kimondottan környezetszennyező. Az árából 30 tescós izzó jön ki és az élettartamát ugyanaz a baleseti tényező is befolyásolja, amit a marószárnál már említettem: az állólámpát fel lehet dönteni, az asztalit le lehet verni, a csillár nem házibuli-biztos :)) stb. Egyedül a fogyasztása az, ami számottevő előny, de ez átlagos polgári használat során nem igazán érvényesül. A fénycső jelenleg középületekben, cégeknél jár előnnyel. De leginkább a fénycső lobbinak. Sajnos.
    De a legnagyobb baj, és ezt a legtöbb használó nem is tudja, hogy a ma kapható kompakt fénycsövek mindegyike háromsávos, noha "normális" színképe az ötsávosnak lenne. Nem véletlenül árulnak (jó drágán) bio- és egyéb varázsszavakkal ötsávosakat. Ezt jelöli a CRI érték, amit a legtöbb fénycsövön fel sem tüntetik. Háromjegyű számot keressetek, mindegyik nyolcassal kezdődik (825, 830, stb.). A 9-cel kezdődő lenne a jó...

  • mdk01

    addikt

    válasz Márton111 #5284 üzenetére

    a keményfém beforrasztásakor keletkezett megfolyás nyilván a forrasztó anyag, maga amit nem akartak lecsiszolni nehogy súlypont eltolódás legyen

    Mi van?:):)
    Ezt gondolom félálomba írtad és nem gondolod komolyan. Az már egy másik dolog, hogy ilyen igénytelenül dobták piacra ezt a kést. Amúgy nem, hogy kiegyensúlyozza a kést hanem pont hogy ettől lesz "súlypont eltolódás". A Unimaxos késnél meg annyira figyelnek hogy megfúrják a kést mert az egyik oldalon 1/2grammal nagyobb a súly. Vicc az egész....
    Azért azt megnézném hogyan mérik ki, hogy mennyire van kint a súlypontból egy ilyen kis kés és hogyan számolják ki azt, hogy a kés közponjától mekkora távolságra kell fúrni, egy x mélységű furatot, mindezt mekkora átmérőjű fúróval, aminek hegyes az éle. Meg arra volnék kíváncsi hogy mindegyik unamaxos kés megvan e fúrva, mert ha igen akkor sorozatba gyártják a xart, vagy csak vásárlói megtévesztés ha mindegyiken ugyan olyan furat van ezzel jelezve, hogy ők milyen profik, esetleg vmit csak jelölnek, de ezt nem hiszem.

    A késlap vastagság meg ha tovább találgatunk akkor lehet azért vastagabb 0,5mm-rel a CMT-nél, mert gyengébb minőségű a lapka és sűrűben kell élezni. Találgatás az egész...:U

    Jah és nem kötözködök, csak leírom amit gondolok köntörfalazás nélkül, de ezt már sokan tudják.:)

    Üdv.

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5284 üzenetére

    "de a keményfa is koptat."

    Van nekem egy megfigyelésem, és egy gondolatmenetem:
    A megfigyelés az, h a keményfánál (bükk) tovább tartanak a szerszáméleim, mint a fenyőnél.
    A gondolatmenet pedig a következő: Él tekintetében a szalagfűrészlap a legérzékenyebb (6 mm-est használok, apró fogazásút.) Itt nálam egyértelmű, h többtízszer annyi bükköt kibír egy fűrészszalag, mint amennyi fenyőt. Namost: Ha ez így van a fűrészfogakkal, így kell lennie a vidiával is. Azonban nem biztos, h helytálló az, h a kétféle fa a keménységével fordítottan arányosan koptati az éleket, mert benne van a pakliban, h az a veszte mindig a "fenyős" maróknak és általában éleknek, h hamar, nagyon hamar ráül a gyanta. Ez elviszi az élszöget, az rontja a hatásfokot, és emiatt kopik puhafánál jobban a kés.
    Hogy mennyire helyes a gondolatmenetem, van-e vmi, amit nem vettem észre, nem tudom. A megfigyelésem tuti, h helyes.

    S mégvalamit: A kés élességét én is keményfával tesztelem, mert azt kezdi el hamarabb égetni, nem a puhát. Ám annak is a bütünél figyelem, mert haránt később kezd égetni.
    És igen, az MDF egy tipikus késfaló anyag. Hamar megmutatja, h mit bír egy marókés.

    Érdekes volt számomra, h egyik CMT kés ívváltásában apró törés van, a másikban semmi. Gyártási hibára tippelek, amit a meó nem vett észre (vagy erre nincs is meó). Pedig ha többet adna magára a CMT, nem engedné a hibás darabot ki a piacra. Még az olcsó késekben sem láttam, h az ívváltásnál megtörne a görbe.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5293 üzenetére

    A fotóidra reagálva:
    no, igen, ezzel a zárt megoldással elkerülhető, hogy a forgács lefelé menjen. Tudod mire lennék kíváncsi: milyen motor hajtja ezt a kést? Mert ha jól sejtem, akkor nem egy felsőmaró van befogva az asztalba, mint nálam. Bár most jövök rá, hogy te ezt a rétegelt lapot valószínűleg "plusszban" teszed rá az asztalra?
    Nálam kicsit más a helyzet. Ráadásul míg a CMT maró éppen elfér a résben:

    addig az új maró éppen nem süllyeszthető be teljesen:

    Két lehetőségem van, vagy lekapok körbe 2mm-t az asztallap pereméből, vagy az asztalt megemelem egy fél centis műanyag lappal. Ez persze még nem a forgács útjának elzárásához kell, hanem, hogy szükség esetén tudjak úgy marni vele, hogy ne keletkezzen válla a marásnak (nem tudom, érthető-e mire gondolok)
    Ahhoz, hogy a forgács ne tudjon lefelé menni, esztergálnom kellene egy vékony betétet aluból, de át kell gondolnom, hogyan legyen, nem szeretném, hogy a kés szele vagy az alatta megszoruló forgács netán megemelhesse ezt a betétet, mert ha az hozzáér a forgó késhez, az csúnya lenne... Lehet, hogy túlaggódom, de én inkább félek, minthogy megijedjek.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5305 üzenetére

    Engem érdekelne, hogy miként rögzíted azt a makitát a laphoz?
    Feltéve, ha erről a készülékről beszélünk:
    [Amikor legutóbb linkeltem, akkor még 80e volt a minimálár] most akár 50e-ért elvihető. Ha tényleg olyan állapotú, mint hirdeti, akkor jó vétel lehet valakinek.
    egyébként azért kérdezem, mert más profi marókkal ellentétben ennek a talpában elég vékonyka csavarok vannak (M4) aminél fogva érzésem szerint nem túl biztonságos rögzíteni a gépet. Másoknál M6 a jellemző. Persze az is lehet, hogy ezt a hibát az elmúlt 10 évben már javították és a mostani gép más, mint a régi.

    Körfűrészeknél a hasítóékre szerelt védősisakba szokták belevezetni az elszívócsövet
    Én kénytelen voltam lefűrészelni a hasítóék kiálló részét, hogy tudjak hornyot is fűrészelni, így valami masszív flexibilis "izével" szeretném majd megoldani, hogy az elszívó a fűrésztárcsa felett "lebeghessen".

    Jó éjt mindenkinek!

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5301 üzenetére

    "az élszög ideiglenesen picit módosul amíg meg nem tisztítod"

    Hmmm. Mint írtam, a gyanta igen hamar rárakódik. Gyakorlatilag negyedóránként tisztítanom kellene. Csak esténként tisztítom le, és akkor is csak a kis körmömmel. Ha le akarnám mosni denaturáltszesszel, akkor marófej ki a gép aló, h a tengelyen ne tudjon lecsorogni a szesz, csapágy leszed, h a zsírt ne mossam ki. Aztán mindezt vissza, és gépbeállítás. Ehhez olyankor én már túl fáradt vagyok, másik megközelítésben pedig ennyi idő alatt megkeresem a maró árának monjuk a hatod részét, ha vissza bekapcsolom inkább a gépet, és visíttatom puceválás helyett. Sokat, nagyon sokat kibír egy marókésem, nem számottevő az, h tisztogatom-e, v nem. (Szégyen, szégyen, de akkor tiszta igazán a késem, amikor az élezőből visszakapom. Mondtam is nekik, h számítsák fel a puceválás árát, nekem nincs időm rá.)

    "ha életlen akkor jobban melegszik és több gyanta sül rá"

    10-20 méter marás után a zsírúj Dimar késre is rárakódik a gyanta (csak arról este még könnyebb lekaparni, mert a zsírra rakódik). Másik, h ha egy kés már annyira melegszik, h rásül a gyanta, akkor azt nem is éleztetni kell, hanem kidobni a kukába. A fa tud forró lenni, de egy műszak folyamatos marás után is bírja a kezem a kés hőmérsékletét.

    "pl ha 1db lakásfelújításban részt vett használt fa bekeveredett a többi közé ami korábban egy kis homokot látott és a felületi rostjai közt megmaradt lehet hogy egyáltalán nem látszik ez !"

    Végy valami akciós szemüveget legalább, ha nem látod meg. Nekem ordít, ha nem tiszta a fa. Vásárláskor most legutóbb azokat a deszkákat visszarakattam a máglyába, amire sáros csízmával rámásztak a melósok. (Lelketlenség a frissen műszárított hibátlan anyaggal ezt a szentségtelenséget elkövetni, - egy szó nélkül ki is vitték még a raktárból is azokat a deszkákat.)
    Ha én ilyen fával találkozok, kipenderítem a műhelyből azzal együtt, aki idehozta. (Van egy bevált diplomatikus verklim ilyen esetre: Tedd le előbb ide az asztalra egy pár gyalukés árát. Ha a kés sértetlen marad, amikor kijön az elszedőoldalon, a pénzedet kapod vissza, ha viszont nem, akkor kiszedem neked a gyalukést, és hazaviheted ennyiért. Nem tette még oda a 25 rugót soha senki.)

    "Szalagfűrésznél nem a gyantás eltömődés miatt nem vág a végén neked? Mert akkor az éle még nem ment ki esetleg."

    Hát ennek elég nagy a valószínűsége. Ott lóg a falon legalább két ilyen szalagom (5 ezer HUF/db), de olyan macerás lenne megpucolni a gyantától, h ott lóg már harmadik éve. Mikor rájöttem, h nekem drága dolog ezzel gyantás fába vágni a fejszét, azóta a fenyő ki van tiltva ez alól a gép alól - s láss csodát: Másfél éve nem kellett szalagot cserélnem. (Addig meg 2-3 havonta)

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5314 üzenetére

    Igen, gondoltam, hogy a két vezetőrúddal...

    Ami meg a vaterát illeti, korábban már linkeltem az illető elérhetőségét :)
    Még azt is tudom, hogy forgácsoló szaki. A maró talpa tényleg jó állapotra utal, de kiderült az is, hogy asztalban használta, állítólag csak 3 órát...
    Aki meg akarja venni, nézze meg, hogy a feketére festett tokmány mennyire kopottas, illetve a szintén fekete függőleges tengelyei. Az sokat elárul. Üt-e az orsó, van-e égett szaga, stb.

    Lassan jó reggelt...

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5314 üzenetére

    "1x vettem egy dewalt dekopírt utána 5 év múlva csodálkoztam amikor újat vettem aksis makitát jé ez egyenesen vág, nem ferdén félre"

    Azt kell gondolnom, h valami balesetes gépet sózhattak rád, mert többféle dekopír után a DeWalt-nál megálltam. Ez egyenesen és merőlegesen vág. (Mondjuk egyenesen és merőlegesen vágni tudni kell - és nem is alkalmas erre bármelyik fűrészlap.) A Festool sajnos még nem járt a kezemben, amire pedig kíváncsi lennék. Ha most bedöglene, gondolkodás nélkül ugyanilyennel pótolnám. Két apróságot tudok csak mondani, ami lehetne jobb is: A harapásszög beállítója járhatna könnyebben is, valamint szokni kell, h ha úgy akarom tartani a kezemben, hogy nem jár, akkor a kapcsológombbal ne indítsam el akaratlanul.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5317 üzenetére

    Komoly lehet az a kínzó, ha állítani (meríteni) sem lehet a hasítóéket.

    Taníts ki kérlek erről a védősisak dologról! Ez egy esetleg elrepülő lapka miatt kell? Eszembe se jutott sisakban fűrészelni, és még sehol nem is láttam, hogy így vigyáznának vmire.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5318 üzenetére

    ",jó esetben még több is marad a konyhán. "

    Nehéz erre korrekt választ adnom, mert még sohase számoltam ki, de úgy beérzésre így lehet a dolog. Talán az perdöntőbb volt esetemben, h szabályosan kimerítő hajszáim voltak rendre, hogy a piacon mindig időbe odaérjen az, aminek ott kell lenni. Biztosan érezted már azt a hullafáradtságot néha, amikor már az ember lesz@rja, h mi történik a géppel, ha... Nos, én szinte mindig érzem, amikor felállok a maróasztal mellől.
    És a dolog pikantériája, h három db kis szar B&D húzza az igát töretlenül már negyedik éve. Egyet tartalékban tartok, de még csak egyszer állítottam fel a kispadról, amíg a csatár a szervizben pihegett.
    Eredetileg csak átmeneti megoldásnak szántam ezt a B&D dolgot úgy egy évre, amíg kitermeli valami jobbnak az árát, de annyit bizonyított, h egyenlőre nem is gondolkozok profi kategóriára váltáson.
    Tulajdonképpen én a gépeket csak akkor állítom, babrálom, amikor élezőbe kell küldeni a kést, egyébként pedig csak melléülök valamelyiknek, és már visít is. Szóval nincs nagy igényem a finom állítási lehetőségekre, mert nem kell állítgatnom.
    ...És nem védem, vigyázom őket semmitől. Csak hugyoztatva vannak orrvérzésig. Hát nagyon csodálkoznék, hogy ha ezek a kis egyszerűségek így bírják a frontharcot, akkor egy Makitára jobban kellene vigyázni. Talán inkább azért vigyáz a legtöbb makitás rájuk, mert a magyar bérekhez mérve nagyon nagyon drágák. Nyugatabbra mások az értékrendek. Ott a gép szolga, s nem felség, mint minálunk.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5317 üzenetére

    "Hasítóéket nútoláshoz nem csonkolni szoktuk egy flexxel..."

    Valóban nem :) Én is kétszer meggondoltam. A "védősisak" hiába átlátszó, engem nagyon zavart a munkában és miután nem volt beleépítve elszívó csonk sem, úgy döntöttem megszabadulok tőle. Ez nyilván balesetvédelmi szempontból rizikós, de azért igyekszem vigyázni az épségemre:
    1. csináltam rá "pót" asztalt, amivel elfedtem az asztalba épített nagyobb nyílást takaró műanyag betétet, amely számomra a pontatlansága miatt kimondottan veszélyes volt. A mostani asztallapban a fűrészlap körül csak 1-1mm-es rés van körben, szépen tudom tolni az anyagot. (persze így nem tudok szögben fűrészelni, de emiatt ritkán kell leszerelnem a pótasztallapot)
    2. az eredeti fűrészlapot lecseréltem egy jó minőségű zajcsökkentett Freudra
    3. Mindig védőszemüvegben és pormaszkban dolgozom.
    4. Az asztal eredeti állapotában annyira remeg, hogy megtanultam, nem szabad rajta hagyni semmit, mert letáncol róla
    5. kizárólag gyalult, jó minőségű keményfát vágok vele (fenyőt szinte soha), lassan tolom, nagy odafigyeléssel. Amíg nem csináltam meg rá a pótasztalt, a védősisaktól meg nem láttam rendesen, az eredeti lap pedig visított, addig halálfélelmem volt.
    6. Ebben a rettegős időszakban megtanultam, hogy ne csináljak semmit rutinból, ész nélkül, automatikusan. Szerencsére nekem nem kell látástól mikulásig egy műveletet nyomni, ahol óhatatlan, hogy lankad az ember figyelme és esetleg utána kap az anyagnak, stb.

    Hosszú távon pedig tervezem, hogy vagy csinálok vagy veszek egy jobb körfűrészt, illetve egy megfelelően flexibilis elemmel felülről megoldom a védelmet és a forgácselszívást.

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5324 üzenetére

    Így már egyértelmű nekem is ez a sisak dolog. Elértettem, azt hittem sisakban fűrészelsz valamiért, és tudni akartam, miért.
    Nekem van gyári felső burok is a hasítóéken elszívással. Amikor vonalzó mellett tolok valamit használom is, és eredményes. Ám jó ideje berágtam a szalagfűrészemre. Eladtam, h nem kell, mert xar, és megfogadtam, h amíg nem tudok profit venni, nem kell semmilyen. Ezmiatt aztán azóta a körfűrésszel szélezem a keményfát ceruzavonal mentén szemre, tolással. Ilyenkor leveszem a búrát, mert nem látnám tőle a vonalat, ami mentén vágni kell. Leengedem a fűrészlapot annyira, h csak egy fűrészfognyit álljon ki legfelül. Így nem vág a szemembe semmitse. (Igaz, jó ideje szemüveggel olvasok, fűrészelek, és a szemüveg már eleve véd, de elég erős az elszívás szimplán lentről is.)

    "de ragaszkodom a minőséghez"

    Erejéhez mérten ragaszkodik ahhoz minden épeszű asztalos. Itt a fórumon ezerszer körbejártuk már ezt a témát, de nem lehet kimeríteni sose. Már eleve azt is nehéz definiálni, h hol kezdődik a minőség. Elég sokat szarakodtam gépmustrákkal, mikor indítottam a vállalkozást. Az idő engem arra tanított meg, h nincs biztos márka, h nem lehet biztosra bemenni még akkor sem, ha az ember már tapasztalt motoros. Amikor az ember a boltban a kezébe vesz egy új gépet, többnyire elég bizalomindító gusztája van egy befutottabb márkának. A puding próbája viszont az evés. Vagy beválik majd, vagy nem. Ezt pedig jószerével csak az idő tudja megmutatni. Hiába sorolnám fel most a nálam bevált profibb gépeket, azok már kifutottak a boltokból, mire az emberek megtudják, h bevált széria - az új, az innováció meg minden márkában zsákbanmacska.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5329 üzenetére

    Én egy sima, mezei piros fülvédőt használok (ezt elfelejtettem mondani) a zaj zömét, az éles, magas tartományt szépen kiszűri.
    De engem meglepetésként ért, hogy mennyit számít a zajcsökkentett fűrészlap! Kiderült, hogy a legbántóbb visító hangokat nem a gép, hanem a lap kelti!

    Egyébként pedig alkalmanként 1-2-5métert vágok, tehát szó sincs arról, hogy egy óra zajongás mit okoz. Ez megintcsak a "hobbista" előnye :)

    Ha már zaj: a szalagcsiszolóm sokkalta gyilkosabb. Azt tényleg csak fülvédőben lehet használni, különben cseng a fülem.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5332 üzenetére

    Ha üresen pörgeted a körfűrészt, akkor szerintem csak a motor hangját hallod, nem a fűrészlapét. A fűrészlap akkor "szólal meg" ha vágsz is vele valamit. A szalagcsiszolónál szerintem maga a gép eleve hangos. Persze az is igaz, amit mondasz: a korongcsiszoló szinte némán fut üresjáratban, ha nekinyomod a munkadarabot, rögtön hangos lesz. De az messze nem olyan bántó, mint a szalagcsiszoló. Legalábbis az én gépeim esetében.

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5329 üzenetére

    "7 éve megvan , sőt az elődje is ami 12éves, és azért lett nyugdíjas, mert az újabb több zajt nyel el."

    Írj nekem erről a zajvédőről kicsit bővebben!
    Kisgyerek korom óta nagyothalló vagyok, az egyik fülem időközben már meg is süketült. Használom a fültokot ha kell, ha nem, de csak ilyen 1500 forintos OBI-sat. Mit kell tudni a 6ezer pénzesről?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5331 üzenetére

    Eddig jó nekem is. A baj ott kezdődik, amikor egy 75-100 mm széles colos keményfát kell hosszára elvágni úgy, h a 100-at fűrészeled. Ehhez nincs jobb a szalagfűrésznél. Megoldható ugyan a körfűrésszel két menetben, de elsősorban dupla-tripla idő, másodsorban pedig az ember összeszarja magát, amikor legkevesebb tételben 600 db 80 cm hosszút kell elfelezni. És szerintem többször veszélyesebb is ez a manőver, mint szalagfűrésszel. Gépvásárlás lesz ebből, de nem kell többé tákolmány. Legjobban egy kiskőrösi 800-as tetszene, de nem fér el. Egy éve hezitálok, h 200-ért vegyem meg a DeWalt-ot, vagy 300-ért a Felder-t.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5345 üzenetére

    "Észre lehet venni számottevő különbséget zajcsillapított Freud és egy sima márkás lap közt?"

    Észre bizony! Amelyik nincs csillapítva, az cseng, emez meg nem cseng. És igen, vágáskor. Az én lapom üresjáratban hangtalan. A villanyborotva hangosabb, mint a gépem terhelés nélkül. Pedig csak egy hottentotta Güde - igaz, Freud lappal. (A lap drágább majdnem, mint a gép.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5345 üzenetére

    Most jól elbizonytalanítottál :)
    Korrekt számokban nem tudom kifejezni a különbséget, de annyit tudok mondani Neked, hogy amikor lecseréltem a géphez mellékelt vékonyka, ritkafogazatú kínai fűrészlapot erre a freudra, akkor én határozottan érzékeltem a zajcsökkenést. Elsősorban egy magas frekvenciájú "pengést", ami szerintem nem annyira decibelekben mérhető különbség, inkább csak kellemetlen hallgatni. De ne csinálj mást mint koppants rá egy sima lapra, hosszasan fog muzsikálni, mint egy triangulum. Ha ugyanezt megteszed egy zaj-csökkentett lappal, akkor az tompán és utózengés nélkül koppan. Azt nem ígérem meg, hogy lekapom a lapot és kísérletezek, mert bár hangfájl grafikont is fel tudnék tenni ide :), de elég sokat tököltem a fűrészlap pontos belövésével, szóval amíg nem szorul élezésre a lap, nem szedem ki.
    Csak érdekességképpen mondom, amikor kibontottam ezt a Freud fűrészlapot, meglepve tapasztaltam, hogy krómozva van, csillog-villog. Fogalmam sincs milyen szerepe van (magamban azt mondtam, hogy "a hülye digóknak" biztosan ilyen az ízlésük...) de aztán rájöttem, hogy a lap pontossága nagyon jól ellenőrizhető így:

    A lapkaméret kedvéért ez is ide teszem:

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5367 üzenetére

    Azért nem vág 4x olyan gyorsan a körfűrész, mint a szalag... :N
    És az is egy szempont, hogy a körfűrész sűrjen odavágja a kajla keményfát az asztalhoz (és ha odavágja, akkor nagyon odavágja!) , a szalagfűrész viszont soha. Csináltam már ezzel is, azzal is, hát van fogalmam már, mi mit jelent. És nálam az idő nagyon nagy úr. Kipróbáltam pl egy ipari lombfűrészt, ami kb 8 cm-t mozog. Gyönyörű vágásképe van, de olyan lassú, h azt mondtam, ha nekem ajándékozza, akkor sem használnám.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5374 üzenetére

    Igen, egy profi gépen biztosan így van, egy kínainál ahányszor felrakom annyiképpen üt. A kérdés csak, mit értek "ütésen"? Század, tized vagy egész millimétert. Tényleg nem tudok mást mondani, mint hogy legalább négyszer szedtem le, raktam fel újra, cserélgettem az alátéteket, illesztgettem a szűkítőt, mire kézzel forgatva a lapot, a karctűt a fotó szerint a laphoz illesztve majdnem hibátlan eredményt kaptam. Persze az is lehet, hogy elég megpörgetni a gépet, máris beáll minden a helyére :)
    Ez megint olyan dolog, hogy én lupé alatt ismerkedem a fizikával :))
    A vágáskép még így sem tökéletes, bár nem is rosszabb, mint amit a profi asztalostól kaptam.

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5376 üzenetére

    Persze, köszönöm! Tudom is mindezt, mára már értek is annyit a szfűrészekhez, h nem tudnának selejtet rám sózni. Viszont nincs időm javítgatásokra, korrigálásokra, és azt, hogy egy szfűrész mennyire jó gép, úgyis majd csak a második m3 fa után kezded el sejteni.
    A heggesztett acélvázaktól nem félek. DeWalt, Felder megcsinálja azt úgy, h még nagy terhelés alatt sem fog elcsavarodni sehol. A kiskőrösi gépek nagyon beváltak. Megbízható mammutok. Ám nehézkes az állításuk - arról nem is beszélve, hogy azt ahova letetted, az ott is marad, amíg csak él a műhelyed. A Feldernek még a 600-asa is arrébb tolható gyorsan, egyszerűen, és káprázatosan precíz. Igaz, drága is, mint a gyógyszer. Pontos, magas, gyorsan állítható vezetővel, asztallal, pillanat egy szalagcsere, és finom szalagvezetése van. Arról már szót se ejtek, h minőségi szalagokat kapsz bele bármikor, hogy megbízható feszesség kijelzője van, vagy pl opcióként csiszolószalagot is tekerhetsz vele, ami baromi hatékonyan és szépen csiszol.
    Teljesen biztos, h egy öntvény 800-as kiskőrösim lenne, ha napi 2-3 m3 fát nyesnék vele. De nálam ez éves mennyiség. 1 m3 fa töméntelen kis szirszar játékot kiad.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5387 üzenetére

    Húú! Mindkettőt nagyon köszönöm! Ez a metebó ős a vaterán van?
    S hogyan láthatnám ezt a videót? (Nem sürgős, csak fontos. Ősszel kipróbálnám a fa hajlítását.)
    A hóitszmédben láttam, hogyan hajlítják a bumerángot, de túl sokat nem tudtam belőle meg. Csak annyit láttam, h forróvízből kiveszik, és egy acélsablonra feszítik. Nem szart be az erőlködéstől az ipse, pedig jó 15 cm vatag tömböt hajlított. De h milyen fa volt, mik a részletek? Nnna, ez érdekelne nagyon.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5394 üzenetére

    "kínai cuccot meg nem veszek többet"

    Kínai ügyben:
    ugyan én is használom a származást olykor-olykor "szitokszóként", de azért attól mindenkit óvnék, hogy leragadjon a 10-20évvel ezelőtti előítéleteinél, mert csak emlékeztetni szeretnék arra, hogy hajdanán a japánokkal is úgy volt a világ, hogy koppintgatták az amerikai holmikat szorgalmasan és olcsón, lenézték őket, most meg akkor jó valami, ha japán.
    Kína pedig nagyobb mint Európa, tehát ha valamire azt mondod, hogy kínai, akkor az olyan, mintha az albán vagy svéd terméket egységesen európainak titulálnád.
    Szóval nem biztos, hogy érdemes mindent leegyszerűsíteni.
    Ráadásul az már rajtunk múlik, hogy mit importálunk Kínából a jót vagy a rosszat? Van mindkettőből.

    Az én 8 éves kínai forgószékem meg nem akar tönkremenni, pedig vennék újabbat...

    "Na és sajnálsz rá vágni egy nagyobb nyílást és rácsavarozni egy vastagabb csőcsonkot pvc-ből"

    A következők miatt nem tettem:
    1.ha vennék egy jobbat, akkor ezt eladnám és nem akarom összebarmolni
    2. nem győződtem meg arról hogy a szekrény oldalán található szűk kivezetés az egyetlen oka a rossz forgácselvezetésnek

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5392 üzenetére

    Köszönöm a sok segítséget!
    Tán csak megadja a sors, h egyszer visszasegíthessem.
    A hibás linket megfaragtam, és kikerestem a menüből, amire céloztál - aztán vettem észre, h kijavítottad a linket.
    Háát, nem könnyű a döntés. Már döntöttem hosszas hezita után, h DeWalt, v Felder, s most megint elbizonytalanítottál. Csiklandoz az a metibó is, pedig meggyűlöltem ezt a márkát, a használt elektrabekum is. A Güdét meg túl drágának tartom. Annyiért már a nagyobbak is kínálnak szfűrészt.
    Az túlzás, h szeretem a Güde márkát. Elégedett vagyok vele. A pici szfűrészt tőlük pl négy év alatt nem tudtam agyonütni, és talán az zúg az összes gépem közül leggyakrabban.. A körfűrészük akkor vált kedvencemmé, amikor kapott egy Freud korongot. Megtáltosodott tőle.
    Aztán egyszer ezeken a kellemes meglepetéseken felbuzdulva félretettem 200ezer pénzt Güde gépekre, és amikor aktuálissá vált volna a vásárlás, hát olyan szemtelenül felvitték az árát (50, 70, 80 %-al mindent), hogy lefújtam az egészet. Olyan közel került a Makita és tsai árához, h csak néztem: Ezek meghülyültek. Nem rossz a Güde, megoldja, amire tervezték, bírja az ipari használatot is, de azért fapados gépek. Minden Güde tipuson tucatjával tudnám sorolni, h mi szorulna átalakításra, újragondolásra. Ez egy avítt tervek alapján gyártott márkanév. 20-30 évvel ezelőtt még megállt volna a lábán az élvonalban is minden konstrukciójuk, mára viszont tele van kompromisszumokkal minden termékük.
    Na, rohanok melózni - majd csak holnap este érek rá legközelebb.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5389 üzenetére

    Nyíregyházi vagyok.
    Ha felírnád nekem CD-re, elpostáznád, fizetném, amit kérsz érte. De lehet, h érte tudok menni, mert még aug 20 előtt végigseperek szinte az egész országon. Oopsz, a dunántúl már nem megy - ahhoz kevés az idő is, a raktárkészlet is.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5396 üzenetére

    Nem tisztem védelmembe venni ezt a makita körfűrészasztalt de én a következőképpen látom a helyzetet:

    két lehetőség van:
    1. a kézi körfűrészt beépíted egy asztalba (ha jól értettem, nálad is ez a helyzet)
    2. veszel egy körfűrészasztalt (vagy építesz)

    Az első is járható út, én is használtam a kézi körfűrészemet(Makita) így. Macera volt ki-beszerelni, beállítani, és még nagyobb macera vele pontosan dolgozni. Ezért aztán beláttam, hogy egy körfűrészasztal nélkülözhetetlen asztalosszerszám, még talán hobbi szinten is.

    A második verziónál három fő kategóriát tudok elképzelni:

    1. 30-40.000Ft körüli barkács gépek préselt lemezből vékony alu profilból (Einhell, Kinzo, Güde, Herkules, CMI, Ferm, Parkside és társaik)

    2. 150-200.000Ft (erősebb alu asztal, vagyis az első kategória profibb kivitelben: ide tartozik az említett Makita, a kék BOSCH GTS 10 stb.. A DeWalt, Festool is ide tartozna, de az áruk alapján már "verik" a következő kategória alját-közepét

    3. 300.000Ft-tól - ...A fixnek tekinthető, öntöttvas asztalú gépek. A legolcsóbbak a [Holzmann/Bernardo] kategóriájú kínaiak és aztán a drágább Felder formatizáló körfűrészasztalok és társaik, bár ezek között az olcsóbbak alumíniumból vannak, ami a megfelelő méretezéssel kellően szilárd, de én azért nem nagyon kedvelem.. a jó géptest szürkeöntvényből készül.

    Ki-ki döntse el, mire van szüksége.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5396 üzenetére

    "valahogy nekem nem áll kézre a 38 kg, ha arrébb akarod tenni,"

    Ez műhely méret és szemlélet kérdése. Miután az én műhelykém kicsi (kb. 4×3m), de nem annyira, hogy kivétel nélkül minden egyes gépet el kelljen pakolnom, így azt találtam ki, hogy a helyiség közepén "fixen"(kerekeken) legyen a felsőmaróasztal és a körfűrész. A két asztal egymás mellett, azonos magasságban legyen s mindkét gép olyan, hogy a megmunkáló szerszámokat az asztal síkja alá süllyesztve lehessen egy viszonylag nagy méretű sík asztalfelületem, amin egyéb munkálatokat is végezhetek. Ide pakolom szükség szerint a 30kg-nál nem nehezebb asztali gépeimet: kis kombi gyalu, lombfűrészgép, homlokcsiszoló, stb. Ehhez persze az kell, hogy a maró- és a körfűrészasztal is stabil szerkezet legyen.
    Sokat agyaltam, ennél jobbat nem tudtam kitalálni.

    Még valami: egy műhely sokféle szempont szerint működhet, lehet eredménycentrikus, vagyis a műhely nem több kiszolgáló helységnél, ahol alkalmasint szögvasból ügyesen összehegesztett szerszámok teljesítik a minimális elvárást; és van az a műhely, ahova az ember szívesen behívja a tisztelt megrendelőt, mert látványnak sem utolsó.
    A magamfajta, részben hobbiból asztaloskodó sem homogén "állatfajta": van akinek az a fontos, hogy barkács szinten bármit meg tudjon csinálni, nekem viszont az is célom lenne, hogy úgymond "otthonos" műhelyt teremtsek.
    Egy házilagos gépet meg lehet oldani [így is] meg [így is] Lehet, hogy mindkettő ugyanazt tudja, de azért az egyiket lehet szeretni is, a másikkal inkább csak dolgozni.

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5407 üzenetére

    "Ne is barmoljad, hanem tökéletesítsd, meg lehet azt szépen csinálni "

    Nem attól félek én, hogy "összebarbolom, hanem sajnálom olyasmira áldozni az időmet, pénzemet, amit aztán eladnék és tudom, hogy senki nem fizetné meg a valós árát.
    Csak egy példa: engem nagyon zavart a pontos munkában, hogy a körfűrész asztalában (acéllemez) [ilyen homorulat] volt. Ráadásul a piros betét is mélyebben volt fél mm-rel.
    Ezért aztán szabtam rá fedőlapot:
    (itt még a gyári fűrészlappal)

    Az éleket lezártam alu profilokkal, hogy ne töredezzen ki a lami:

    A nútba meg ehhez hasonlatos, nem éppen olcsó profil került vezetősín gyanánt:

    Szerinted, ha eladom a gépet, ezt bárki megfizetné nekem? Még az anyagárát sem...
    Viszont minél több munkát fordítok rá, annál kevésbé lesz szívem megválni tőle.

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5409 üzenetére

    Köszönöm!

    Elég lesz a link, ha feltöltöd a filmet. Avi-t tudok lejátszani. Profi ugyan nem vagyok, de informatikus az eredeti szakmám. Ha meg nem boldogulok vele, hát aug 15 körül Pestre megyek áruval. Hol laksz?

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5417 üzenetére

    Azt, amit lefotóztam, az kimondottan arra az asztalra lett kitalálva. Ha új asztalt csinálnék az öntvény lenne :)

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5423 üzenetére

    "A szalag félrehúz ez alatt azt érted hogy le akar sétálni a kerékről?"

    Nem, arra gondoltam, hogy nem tudok vele egyenesen vágni.
    Egyelőre erre most nem pazarolnék több szót, ha majd lesz időm előszedni a gépet és rendbe rakni, akkor majd visszatérnék rá.

  • ABnormal

    őstag

    válasz Márton111 #5426 üzenetére

    meg is kell a fogakat hajtogatni azért egy kicsit az egyenesen vágáshoz...

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #5440 üzenetére

    Köszönöm a figyelmességedet!
    Tulajdonképpen azért nem dobtam ki, mert sejtésem szerint valóban csak a gyantától kellene megszabadítani. Igen ám, de erre nincs időm azóta se, mióta a szegre akasztottam. Sokszor nem órákkal, hanem percekkel kell hadakoznom. Nagyon felpörgetett életet élek, mióta ezt a vállalkozást építem. Egy példán keresztül érzékeltetni tudom, miért nem agyalok ezeken a szalagokon:
    Az évek során összegyűlt több doboznyi hibás félkésztermék. Ha ezeket megjavítgatnám, összeraknám, hát biztosan több pénzt ki tudnék belőlük árulni, mint sokak havi keresete. Igen ám, de ez babrás. Hamarabb készítek el nulláról indulva valamit, mint h a javítással pöcsölődjek. Magyarul több pénz van abban, ha nem xarakodok, készítek újat - és késhegyen táncolok így is, h időben ki tudjak mindenkit szolgálni. Mindig mondogatom, h na, majd jövőre téli estéken. Igen ám, de jövőre meg mindig magasabbra kerül a limbóléc, és már megint nincs idő azt javítgatni, amit a MEO kiszedett.
    Szóval nagyon sokadik dolog az a bedugult fűrésszalag.

    Érzésem szerint a denszesz egy nap alatt megoldaná az 5 literes vödörben. Ezzel nem is lenne baj, hanem az a kapirgálás. (soksok apróka fogról van szó) Hát az úri mulatság lenne.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz Márton111 #5444 üzenetére

    Ejnye, kis cseles! és hogy lapítottál! :)

    Használd egészséggel!
    Személyesen mentél elérte?

  • Vikusz77

    tag

    válasz Márton111 #5444 üzenetére

    Szerintem is jó vétel volt annyiért, el is ábrándoztam hogy ha nekem lenne egy ilyenem :).
    De csak állna a polcon sajnos... Mennyiért vitted el , 50e?
    Adta hozzá a tulaj azt a kiegészítőt is, amivel asztalba rakta?

    Ez a szénkefe (ami 3 éves) nagyságrendileg hány üzemóra alatt kopott nálad ennyit? Csak azért kérdezem mert a körfűrészemben ilyen van és kíváncsi vagyok kb mennyit bírhat.

  • Vikusz77

    tag

    válasz Márton111 #5448 üzenetére

    Ok, kösz. Szalagcsiszolónál (AEG) kérdeztem a szervizest, nem tudta megmondani, de olyan 100 órára tippelte az élettartamát.
    "a körfűrész nem 23000-el forg percenként hanem talán 6000 max"
    Ez nem a motor fordulatszáma-a körfűrész esetében, a motoré szerintem hasonló a két gépnél.

Új hozzászólás Aktív témák