Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Márton111

    aktív tag

    válasz thyeby #8456 üzenetére

    Ha leegyszerűsítem a dolgot akkor nem számítom hogy a késhenger aranyból van vagy ólomból van ez csak indításkor számít mennyi erő kell a felpörgetéséhez , ha jók a csapágyak.
    A fordulatot nyugodtan veheted 6000-nek mert mind akörül mozog.(nagyobb fordulat igényesebbb drágább alkatrészeket igényelne (nem marógép hogy 22000-el tudjon menni szétesés nélkül :) )ha kisebb a fordulat akkor romlik a megmunkálás minősége.
    Több kés nem igényel ugyanakkora fordulaton több erőt, mert nem a késeket kell a gépnek megfaragni, hanem a deszkát tehát a kések egymás közt elosztják a munkát .Egy késre kevesebb ,munka megfaragott fa-hossz, és teljesítményigény esik e-miatt ,és a felület szebb lesz.

    Az energiaigény az előtolás sebességétől függ, (és a fogásvételtől, meg a fa keménységétől ) és a kés szélességétől, ami a max fa szélességet meghatározza ami gyalulható. (a hajtás,és csapágy súrlódást kihagytam mert az minden gépben van tehát egyformának vehető minimális túlzással)

    A villanymotrok nyomatéka széles fordulatszámtartományban optimális,magas, ellentétben a belsőégésű motrokkal ahol szűk az ideális tartomány.

    (Valóban nem mindegy 45Ft-os kw/h áramárnál mekkora a moci teljesítmény ha redszeresen használod 1-2 órát naponta legalább , tehát ez eseben nem érdemes fölöslegesen túlméretezni , tekintve azt is hogy a moci ára nagyságával egyesen arányos.)

    [ Szerkesztve ]

  • bbchris

    senior tag

    válasz thyeby #8456 üzenetére

    " Nem mindegy, hány kés van. Minél több, annál több erő is kell. "

    Köszönöm pontosításodat ez valóban így van és ezt kihagytam mert a kések darabszáma is számít nem is kicsit . Valamint írod hogy az élszög is számít - igen van különbség a tompább és a hegyesebb kés között , bár nem jelentős a pillanatnyi különbség de hosszú távon ahogy te is írtad már ez is megnövelheti a villanyszámlát ezért is alkottak a késeknek egy eltalált 40 fokos szöget .
    Az a legnagyobb baj így visszatérve az erőtartalékra hogy célszerű túlméretezni mert tuti biztos hogy előbb utóbb csak beleakadsz egy olyan munkába ahol fontos az erő pl mikor majdnem teljes szélességében vastagolsz és sokat kell leszedned egy helytelen fűrészelés miatt pl . Viszont meg mikor nem kell akkor meg feleslegesen fogyasztja az áramot . Énnekem az a meggyőződésem hogyha már van egy gép akkor az tudja azt amit kell és inkább legyen erősebb mint gyengébb . Az sem túl jó ha kicsi egy motor , mert ha túlhajtod akkor túlmelegszik és ugyanazt a kW-ot felveszi az is ráadásul a lassabb fordulat miatt még gyatrább munkát is csinál . A nyári melegről nem is beszélve hogy mikor kánikula van akkor egy alulméretezett villanymotor is túlmelegedhet és leéghet .
    Anno csodálkoztam a gyalukés élezőn hogy mi a francnak van rajta 3.5 kW-os élezőmotor aztán rájöttem hogy mire is kell . Addig nem is vettem észre míg gyalukéseket éleztem de mikor felraktam a 15mm vastag darálókéseket akkor viszont igencsak belekapaszkodott a motorba és tartja a fordulatot hogy megfelelő minőségű felületet adjon , itt is ugyanaz a helyzet hogy elvileg felesleges lenne de jól jön ha van erőtartalék .

    " - És nem utolsó szempont az sem, hogy a gép szilárdsági tényezőit úgy globálisan is figyelembe vegyük. Gépünk ne vetemedjen, hajoljon, pláne ne törjön pusztán azért, mert túlméreteztük a motort. "

    Látod a lényegre tapintottál - erre csak azt válaszolom hogyha valaki nekiáll csináltatni egy gépet akkor azt építse meg rendesen és ne végezzen kókler munkát valamint ha egy gyári gépen van egy motor azt ne méretezze túl ( pl ha a gépen vany gey 3kW-os motor akkor ne tegyen rá nagyobbat ), mert erre is volt eset aztán csodálkozott hogy szétesett a gépe és mikor kijöt a gariztató cég akkor igencsak félreállt a szája a tulajnak hogy garvesztes volt a gépe a moddolás miatt .

    Valamint van még egy trükk ami most a fordulatra vonatkozik : Ugye sokan arra sem gondolnak hogy milyen fordulatú motort tesznek fel és osszák le illetve fel az áttételt . Itt arra gondolok hogy egy n=2800 / perc motornak sokkal jobb a nyomatéka mint egy n=1440-esnek . Ezt anno egy maszek gatterfűrész építésekor alkalmaztuk - mikor egy 5,5 kW-os n=1440 fordulatú motor volt akkor dögledezett a fűrész , de mikor feltettünk egy n=2800 fordulatos motort és azt osztottuk le - hihetetlen de sokkal nyomatéktartósabb lett a gép mintha egy 7 kW-os motorral vágtuk volna a fát .

Új hozzászólás Aktív témák