Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • jimy_l

    tag

    válasz bbchris #8463 üzenetére

    "Valamint van még egy trükk ami most a fordulatra vonatkozik : Ugye sokan arra sem gondolnak hogy milyen fordulatú motort tesznek fel és osszák le illetve fel az áttételt . Itt arra gondolok hogy egy n=2800 / perc motornak sokkal jobb a nyomatéka mint egy n=1440-esnek . Ezt anno egy maszek gatterfűrész építésekor alkalmaztuk - mikor egy 5,5 kW-os n=1440 fordulatú motor volt akkor dögledezett a fűrész , de mikor feltettünk egy n=2800 fordulatos motort és azt osztottuk le - hihetetlen de sokkal nyomatéktartósabb lett a gép mintha egy 7 kW-os motorral vágtuk volna a fát ."

    Én a következő hétre ezt tervezem, motor csere 2800-as fordulatúra, én is ilyesmi eredményre számítok. :C

    Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

  • thyeby

    őstag

    válasz bbchris #8463 üzenetére

    Nagyon szép kiegészítést kaptam, köszönöm!

    Bizony sok összetevős dolog egy sikerült gép megalkotása.

    Az utolsó szakaszban kitértél egy számomra érdekfeszítő dologra. Példáidat értem, mégis olyan talajtalan vagyok ebben. Hogyan számolja ezt egy (jó) mérnök? Hol a kályha?

    Most mondok egy gondolatsort:
    Ha az n= 2800-as fordulatú motornak jobb a nyomatéka, akkor elvileg az a jobb motor. De akkor a "rosszabbik" n=1440-es mire való, minek gyártani egyáltalán?

    S nézzünk egy szeletet ebből a nagy tortából:
    Vegyük a gyalukés hengerének a tömegét. Nézzük meg forgás közben, mi is történik, ha közelebbről szemlélődünk. Van egy fordulatszám tartomány, amin belül kell maradni. Egy kétkéses henger egy körbefordulás alkalmával kétszer is "megakad", ezáltal belassul. Tehát fél fordulatonként. Mire a következő gyalukésnek kell szolgálatba lépnie, már ismét megfelelő fordulatszámra kell gyorsítani a hengert. Motorunk ereje legfőképpen erre a feladatra kell.
    Mi történik, ha kicserélem ezt a hengert egy három késesre? Akkor nem 180, hanem 120 fokonként kell ismét begyorsítani ugyanakkora tömeget. S lehet, hogy előbbit egy nagyobb fordulatú, utóbbit egy kisebb fordulatú villanymotor lesz képes ugyanakkora felvett teljesítmény mellett nyújtani.

    ...hát ez a lehet szó csípi a szemem. Mert egy developer nem mondhatja azt, hogy lehet, hogy így lesz jobb. Neki ki kell számolnia pontosan, hogy miként lesz jobb. S vajon hogy kell ezt számolni? Mert az orvoslásba belefér ez a lehet szó, hiszen ahány szervezet, annyiféle reakció ugyanarra a behatásra. De egy hídra nem lenne jó úgy felhajtani, hogy lehet, hogy nem szakad le. :U

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák