Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mr_ricsi

    veterán

    válasz fibula #536 üzenetére

    ''ez nekem zárlatnak tűnik, ezért gondoltam az elektronikára (sőt én konkrétan egy diódára, vagy védőellenállásra gondolok, de azt ki tudja megtalálni''
    Ha csak a test tüskéhez érintetted hozzá a 12V-ot, de másik tüskékhez nem ért hozzá semmi, akkor a zárlati áram a vinyó nyákján a test fólián keresztül a vinyó fém házához talált utat magának. Ezesetben a zárlati áram hőhatása rombolt (elégett valahol a test vezetékezés*).
    Ha ezt követően nem próbálod ki a vinyót, hanem egyből elektronikát cserélsz, akkor jóval nagyobb valószínűséggel lett volna minden menthető. Viszont amikor próbálkoztál, az elégett testelés miatt a vinyó egyes részein(IC-in) nem a gyárilag eltervezet irányokban (12V->test, 5V->test) mentek az áramok hanem pl. a 12V-tól a 5V felé, és ez lehet végzetes az IC-kre, (pl. a fejerősítőre) nézve. De ha pl. egy feszszabályzó marad testelés (referencia 0V) nélkül, akkor túl nagy fesz is ki jöhet belőle, ami szintén végzetes az általa táplált IC-kre nézve.

    * ez nem biztos, hogy kívülről látható, mert a vinyó nyákja nem csak 2 rétegű.

    Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

Új hozzászólás Aktív témák