Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz Oliverda #1 üzenetére

    Halihó! Mivel a H155 vesztesége 2.4GHz-en 0.5dB/m, ezért 15m kábelé éppen 7.5dB lesz. Az pedig sok. A kábel ára egyébként 250..300 Ft/m körül van.

  • And

    veterán

    válasz Oliverda #3 üzenetére

    Nem feltétlenül kell jobb kábel, de 7.5dB (ami a csatlakozókkal együtt mondjuk 8) veszteség az elég sok. Betáplálsz a kábelbe 100% teljesítményt, a végén meg csak 16% marad. A veszeség visszafelé - vétel irányban - is ugyanekkora. Kábelveszteséget meg ikább ne a nagyobb antennanyereséggel kompenzáljuk, ha lehet. 15m-re egyébként a házi szereléshez még jól használható H500 v H1000 kábel is kb. 4dB veszteséget okozna. Ettől a sok marhaságtól persze nem kell megijedni, ha normális a jelszint, működni fog a link H155-tel is (mint azt számos példa mutatja), de én - egyéni vélemény alapján - inkább H500-at használnék, a dupla ár ellenére is. Egy 10dBi körüli antennát 8dB kábelveszteséggel használni olyan, mintha veszteségmentes kábellel egy 2dBi-s körsugárzót használnál. De inkább rosszabb.

  • And

    veterán

    válasz Oliverda #5 üzenetére

    Csabán vagy máshol ;)? Bp.-en:Bővebben: link, Bővebben: link, egyéb wlan v. mikrohullámú eszközöket forgalmazó boltok. A H500 v. a H1000 kábel vesztesége 0.25dB méterenként, 2.4GHz-en. Ezekhez már N-csatlakozót kell használni, külső átmérőjük 10mm.

  • And

    veterán

    válasz Oliverda #7 üzenetére

    A képek közvetlen linkelését nem engedi az a szerver (Forbidden..). Ha jól gondolom, a kártyán sma vagy rpsma csatlakozó van. Érdemes csinálni (vagy wlan-témával foglalkozó boltból, webhelyről beszerezni) egy rövid kábelt pl. H155-ből, aminek az egyik felén sma v. rpsma csatlakozó van, amit a kártyára csatlakoztathatsz. A másik végén meg lengő N-alj legyen, amire a hosszabb és vastagabb H500-at kötöd. A variációk száma nagy, létezik akár sma<->N átmenet is. Az N-csatlakozót lehet kézzel is szerelni (gyakorlat nélkül kicsit körülményes lehet rátenni H500-ra), de kapni készreszerelt H500-at is, egyik v. mindkét végén csatlakozókkal.

  • And

    veterán

    válasz VladimirR #9 üzenetére

    A képlet egyszerű: Bővebben: link, vagy Bővebben: link. Azaz az EIRP változatlan marad, ha 15dBm-nyi teljesítményt - kábelveszteség nélkül - tolsz be egy 2dBi-s dipólba, majd utána ugyanezt a teljesítményt betáplálod egy 8dB veszteségű kábelbe (a végén ugye már csak 7dBm marad) és a végén lógó 10dBi-s irányított antennába. Mindkét esetben 17dBm lesz az EIRP. Azt meg hogy esetleg rosszabb is lehet, azért írtam, mert a vételi oldalon (azonos térerőt feltételezve) elvileg ugyanígy változatlan marad a jelszint, csakhogy a vevőantenna után kötött csillapítás - vagyis a kábel - a vevő zajszámát (F) növeli, épp a csillapításával megegyező értékkel. A nagyobb nyereségű (kisebb nyílásszögű) antenna meg eleve kevesebb fölösleges jelet szed össze a hasznos mellett, ami pont-pont kapcsolatnál hasznos. Rossz ötlet a kimenő EIRP-teljesítményt a kábel hosszával (csillapításával) beállítani a megengedett határ közelébe. A vevő érzékenysége ugyanis ezzel indokolatlanul romlik, a jel/zaj viszony is rosszabb lesz. Ezért kéne elvileg mindig a lehető legrövidebb, legkisebb csillapítású kábelt használni, ez ugyanis csak egy szükséges rossz.

  • And

    veterán

    válasz VladimirR #12 üzenetére

    A körsugárzó / irányított típus egy másik szál, amit nem túl szerencsésen belekevertem. A földi TV-vételben is szoktak jobban irányított (azaz nagyobb nyereségű) antennákat használni, hogy a nem főirányból érkező zavarokat - pl. túloldalról visszaverődés miatt érkező szellemkép - jobban kiszűrjék. Ez még akkor is szokás, ha a jelszint egyébként kisebb antennával is jó lenne. De most más a téma. :) Ha - logaritmikus egységekben - az EIRP= P(kimenő) - a(kábel) + G(ant), akkor fix P(kimenő)-t feltételezve a következő két eset ekvivalens: 1.) a(kábel)= 0dB és G(ant)= 2dBi, valamint 2.) a(kábel)= 8dB és G(ant)= 10dBi.
    Pigtail-kábelt azért javasoltam, mert egyrészt egy vacak kis kütyün furcsán néz ki, hogy szinte ''a kábel tartja az eszközt'', azaz pl. pci-os kártyára 1centis, nehezen hajlítható kábelt csatlakoztatunk, másrészt H500-ra csak átmenettel v. rövid pigtail segítségével illeszthető az sma.
    A zajszám az aktív RF-eszközök - erősítők - jellemzője. Tipikus eset pl. a TV-antennaerősítő, vagy a műholdvevő fejbe épített oszcillátor + keverőerősítő (LNC). Minden erősítő ront a jel/zaj viszonyon, az F-szám megmutatja, hogy mennyivel. Ideális értéke a 0dB lenne, ha félvezető erősítőeszközöknek nem lenne saját zajuk. Az erősítés egy dolog, a zaj növekedése egy másik (amit időnként ''elfelejtenek'' ráírni egy antennaerősítőre). A vevőeszközökre általában megadják a zajhatárolt (digit. jeltovábbítás esetén az elfogadható bithibaarányhoz) tartozó érzékenységet, mondjuk dBm-ben. A levezetőkábel végsősoron ezt az értéket rontja egy vevőben, ill. az első (zaj szempontjából legfontosabb) erősítőfokozat zajtényezőjét növeli. Erről több infó: Bővebben: link, Bővebben: link.

  • And

    veterán

    válasz Oliverda #13 üzenetére

    Nekem (RP)SMA-nak tűnik. Ha a kártyán lévő csatlakozó közepén tüske van akkor az RPSMA-alj (jack), ha hüvely, akkor sima SMA-mama (jack). Az ellendarab kell majd a kábelre: RPSMA (plug), ill. SMA (plug). Azért nézz/kérdezz utána, mert a neten más is kereste ezt az infót, és pl. ránézésre az (RP)TNC is hasonló. Az Asus csak a szokásos rizsát adta meg a csatlakozóról - external, removable -, a típust meg nem írta le.

Aktív témák