Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz VladimirR #12 üzenetére

    A körsugárzó / irányított típus egy másik szál, amit nem túl szerencsésen belekevertem. A földi TV-vételben is szoktak jobban irányított (azaz nagyobb nyereségű) antennákat használni, hogy a nem főirányból érkező zavarokat - pl. túloldalról visszaverődés miatt érkező szellemkép - jobban kiszűrjék. Ez még akkor is szokás, ha a jelszint egyébként kisebb antennával is jó lenne. De most más a téma. :) Ha - logaritmikus egységekben - az EIRP= P(kimenő) - a(kábel) + G(ant), akkor fix P(kimenő)-t feltételezve a következő két eset ekvivalens: 1.) a(kábel)= 0dB és G(ant)= 2dBi, valamint 2.) a(kábel)= 8dB és G(ant)= 10dBi.
    Pigtail-kábelt azért javasoltam, mert egyrészt egy vacak kis kütyün furcsán néz ki, hogy szinte ''a kábel tartja az eszközt'', azaz pl. pci-os kártyára 1centis, nehezen hajlítható kábelt csatlakoztatunk, másrészt H500-ra csak átmenettel v. rövid pigtail segítségével illeszthető az sma.
    A zajszám az aktív RF-eszközök - erősítők - jellemzője. Tipikus eset pl. a TV-antennaerősítő, vagy a műholdvevő fejbe épített oszcillátor + keverőerősítő (LNC). Minden erősítő ront a jel/zaj viszonyon, az F-szám megmutatja, hogy mennyivel. Ideális értéke a 0dB lenne, ha félvezető erősítőeszközöknek nem lenne saját zajuk. Az erősítés egy dolog, a zaj növekedése egy másik (amit időnként ''elfelejtenek'' ráírni egy antennaerősítőre). A vevőeszközökre általában megadják a zajhatárolt (digit. jeltovábbítás esetén az elfogadható bithibaarányhoz) tartozó érzékenységet, mondjuk dBm-ben. A levezetőkábel végsősoron ezt az értéket rontja egy vevőben, ill. az első (zaj szempontjából legfontosabb) erősítőfokozat zajtényezőjét növeli. Erről több infó: Bővebben: link, Bővebben: link.

Aktív témák