Samsung G600 - ötös, csillagok nélkül

Kijelző, menü

A kijelző egy mondatban elintézhető: 240x320 pixeles, 16,8 millió színű, kitűnő display, jól olvasható, elég nagy is (33x44 mm), nem lehet rá panasz. A menürendszerről viszont oldalakat lehet írni, fogok is. A G600 ugyanis az első olyan Samsung készülék, amelyben már nem a BlackUI rendszer dolgozik, hanem ennek egy fejlesztettebb verziója. Gőzöm nincs, hogy mi a neve, de igazából ez teljesen lényegtelen, mert baromira összerakták, és itt főleg a testreszabhatóság domborodik ki.

Az alap háttérkép lehet bármi, de ebben a Samsung modellben is megtalálható az a feature, amely az adott hálózat országához rendelt animáló nevezetességet pakolja ki a standby képre, esetünkben ez továbbra is a Parlament, amely épületként még oké, de ha a benne végzett tevékenységet vizsgáljuk, akkor lehetett volna találni mást is, részemről javasolnám a Lánchidat, esetleg az ojjektumot Kocsordról. Az is ismert dolog már, hogy nappal kafa kis bárányfelhők úszkálnak az épület felett, néha elrepül egy raj madár, este pedig besötétedik, és az idilli képet egy-egy kósza hullócsillag dobja fel. Ha esemény van (mondjuk jön egy üzenet), akkor napközben egy műrepülő húz el az égen (kizárásos alapon Besenyei Péter), éjjel pedig tűzijáték látható.

Szerintem ez úgy jó, ahogy van, de választható másféle háttérkép, megadhatjuk az operátori kiírás színét és helyzetét. Ha fut a rádió, vagy a zenelejátszó, akkor alulra kerül egy ablak, amelyben láthatjuk ezek állapotát és a navigációs gombbal lehet számot, illetve csatornát léptetni. Ha alapállapotban felfele billentjük a navikört, akkor egy piciny gyorsmenüt kapunk, amelynek funkciói tetszés szerint változtathatóak. És akkor üdvözöljük az első komoly hibát: az OK gomb megint a WAP-ra akar csatlakozni ahelyett, hogy a menübe lépne, ezt ugyanis a bal funkcióbillentyűvel tehetjük meg.

A menürendszer grafikai megjelenítése viszont kárpótolhat a bakiért. Nem arról van szó, hogy hasraesnék az ikonok rajzaitól, mert egyszínű, egyértelmű rajzok alkotják a 12 ikonos főképernyőt. A dolognak inkább az a szépsége, hogy ezeket kivéve minden tetszés szerint változtatható. Van gyárilag négy téma, ezek elég jól vannak összerakva, külön kiemelendő az Espresso nevű, amelynél a 12 ikon kissé fentebb csúszik, alul pedig animáltan csusszannak elő mindig az aktuális funkció rajzai, ez simán állat. Kár, hogy ez az egyetlen, amit nem lehet szerkeszteni, így kell elfogadni. A másik három viszont módosítható, illetve létrehozhatunk saját témát is, ebben egy wizard segít.

Először ki kell választani egy háttérképet. Ha ilyesmire nincsen igényünk, akkor néhány felületmintázatot kínál fel a szoftver, itt mind a két szín tetszőlegesen változtatható, úgy számoltam, hogy 1600 árnyalat közül szemelhetjük ki a szerintünk legjobbat. Ezek után ugyanezt meg lehet tenni az ikonok, a popup ablakok, a menü feliratok, a kiemelések, a kiemelések feliratainak színével is, hogy tökéletesen úgy nézzen ki az egész, ahogyan szeretnénk. Pikk-pakk össze is dobtam egy mobilarénás témát, persze lehetne még rajta csiszolni, de az egész nem tartott tovább egy percnél, persze előbb a képet át kellett juttatni a telefonra.

A következő újdonság, hogy az egyik menüpontból a másikba való átjutás közben négyféleképp animálhat is a kijelző. Lehet ez becsúszó, kinyíló, kinagyuló (ez a szó biztos nem létezik, mégis érteni fogja mindenki) és áttűnő animáció, mindegyik baromi látványos, de ha netán a felhasználót ez idegesítené, akkor ki is kapcsolhatja. Ugyanezt megteheti az egymásra nyíló ablakok kapcsán is, én szeretem, de a gyártó nem erőlteti ránk mindenképp. Piszkálhatjuk még a kijelző és a billentyűzet világítását is, ha nem akarunk az érzékelőre hagyatkozni. Mindent egybevetve iszonyatosan jól sikerült az új menü, gratulációim a tervezőknek, a következő lépésben azért az ikonokat is lehessen kicseréni, úgy lenne az übertutiság. Ha a képek nem lennének elegendőek, akkor íme egy videó, ahol többek között ezt is próbálom valamelyest demonstrálni.

Persze tudom, hogy mondjuk ezt egy Nokia, vagy Sony Ericsson telefonnal alapvetően meg lehet tenni, itt a dolog lényege az, hogy magán a telefonon, mindenféle letöltés, konverzió és témaszerkesztő segédprogram nélkül bárki úgy módosíthatja a telefonjának belső grafikáját, ahogyan kedve szottyan.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés