Karácsonyi mobilajánló

Bevezető

A mobiltelefon évek óta slágertermék karácsonykor (akárcsak a tévé, vagy általában a műszaki cikkek), hiszen szinte mindig lehet “jobb” készüléket adni, mint ami a megajándékozottnak éppen aktuálisan a birtokában van. Viszont a “jobb” az adott embernek nem biztos, hogy tényleg jobb, lehet, hogy nem véletlenül van még az illetőnek nyomógombos készüléke, s nem váltott érintősre, az is lehet, hogy nem vágyik egy 4,7 inches tepsire, szóval nem kell a csúcsmodell felé haladni ahhoz, hogy mégis hasznos és örömet okozó ajándék váljon a mobiltelefonból.

Hogy kinek milyen készülékre van szüksége, azt most nem fogjuk szétcincálni, mert 70 oldalas anyag kerekedne ki belőle. Minden ember más funkciókat helyez előtérbe, ezt fel kell térképezni azelőtt, mielőtt a konkrét modelleket állunk neki nézegetni. Másképp kell nézelődni akkor, ha a hosszú üzemidő, megint másképp akkor, ha a kiemelkedő multimédiás képességek kerülnek előtérbe. Mi most arra teszünk kísérletet, hogy különböző kategóriákat hozunk létre, s ezen kategóriákon belül gyűjtünk össze néhány olyan ajánlatot a piacról, ami szóba jöhet. A szolgáltatói kínálatokat is átnézzük, de a nem csak elsőre kuszának tűnő előfizetéses ajánlatokat kihagyjuk, hiszen furcsa lenne, ha a megajándékozott rögtön egy két éves hűségszerződéssel is gazdagodik. Fél év múlva pedig Jézuska intenzíven csuklik, amikor kijön egy izmosabb számla.

A következő összeállítás természetesen tartalmaz szubjektív elemeket. A felsorolt telefonokat mind teszteltük, de nekünk is volt olyan, ami jobban szerettünk a többinél, s nem azért, mert az technikai adatokban ütősebb lenne mondjuk, hanem egyszerűen jobb volt használni. S persze az egész cikket tök feleslegesen írjuk azoknak, akik pontosan tudják, hogy a megajándékozni tervezett személy konkrétan mire vágyik. Egy menyasszonyt például nehéz lebeszélni egy HTC Rhyme-ról akkor, ha közben ugyanennyi pénzért kétmagos processzort felszerelt kütyüket is lehet kapni.

Ha nem kell okostelefon

Bármennyire is azt sulykolják belénk a gyártói és szolgáltatói marketinggépezetek, hogy az okostelefon nélkül az élet csupán egy túlélhető valami, egyáltalán nem mindenkinek van szüksége ilyen masinákra. Persze ez nem azt jelenti, hogy akinek eddig nem volt okostelefonja, annak nincs is ilyesmire szüksége, hiszen egy ilyen kütyüvel egy csapásra megváltoznak például az elektronikus levelezéssel kapcsolatos szokásaink. Ugyanakkor én például pont tegnap ajánlottam egy Nokia X3-02-t valakinek, aki inkább a gombokat szereti, a fémet, nem akar netezni és játszani sem a telefonjával.

Nokia X3-02 Touch & Tpye
Nokia X3-02 Touch & Tpye

Ha a zárt rendszerű készülékek felhozatalát nézzük, akkor anyagilag is kicsit jobban fogunk járni, hiszen ezek alapvetően olcsóbbak, mint az okostelefonok, ráadásul sokszor tovább bírja akkumulátorral is, a kezeléshez pedig nincs szükség különböző előtanulmányokra, s általában az sem gond, ha nincs a kártyán a havi büdzsét megterhelő mobilnetes opció. A kínálat a filléres alapmodellktől indul, a csúcson pedig neves gyártók sok funkcióval felvértezett, minőségi anyagokból épített telefonjai találhatóak.

Nokia C2-01
Nokia C2-01

A legolcsóbb, értelmes, független telefon a Samsung E1170, amely a GsmLine.hu kínálatában 5490 forintos bruttó áron elvihető. Teljesen alapszintű készülékről van szó, semmi extrát nem tud, de nem is fog elromlani. Ha ennél bővebb funkcionalitású készüléket csomagolnánk szívesen dízdobozba, akkor ajánlható a Nokia C2-01, amely 15 990 forintért kapható a Telenornál feltöltőkártyával (a piros szolgáltaónál egy ezressel drágább). Üde színfolt a piacon a Vodafone 555 Blue, amely az Alcatel terméke, s elsősorban Facebook-függő fiatalok számára jelent kedvező árú megoldást, hiszen feltöltőkártyás ára 13 990 forint.

Vodafone 555 Blue
Vodafone 555 Blue

Kicsit magasabb árkategóriában már vannak érintős modellek is, de ezeket nem tudjuk jó szívvel ajánlani. Lassúcska, alacsony felbontású kijelzővel szerelt, nehézkesen használható gépek tartoznak ide, az üdítő kivételt a Nokia Touch & Type sorozatába tartozó telefonok jelentik, ezek között is az egyik legjobb az egyedi formájú X3-02, amit különös módon a hazai szolgáltatók kínálatában nemigen lelhetünk fel, a Telenornál 40 lepedőt kérnek érte, ez még a független kiskerek áránál is magasabb pár ezressel. Van viszont a T-Mobile-nál még X2-00, ami egy kifejezetten jó masina akkor, ha az illető a kamerára gerjed, ebben a 30 ezer forint alatt megszerezhető telefonban ugyanis öt megapixeles érzékelő van, aminek képminősége ugyan elmarad a kategória átlagától, de zenében erős, s összességében is jól sikerült.

Olcsóbb okostelefonok

Rögtön az elején teszünk egy sarkos kijelentést: nagyon olcsó okostelefont ne ajándékozzunk, mert adott esetben el is veheti a felhasználó kedvét az egész oprendszeres mobilvilágtól. Ráadásul most már bőven vannak olyan termékek a piacon, amelyek nem túl drágák, mégis megfelelőek az alapvető feladatokra, elfut rajtuk a legtöbb népszerű játék, tudnak navigálni, levelezni, böngészni, s persze nem kétmagos csúcsgépek, de saját tapasztalatból mondjuk, hogy könnyen együtt lehet élni velük. A szolgáltatók által “brandelt” modellek között is van már ilyen, hiszen nem véletlenül örvend nagy népszerűségnek az Alcatel által gyártott Telenor One Touch, ami eredetileg OT-990 néven debütált, 27 ezer forintos kártyás árát röhögve megéri.

Alcatel OT-990
Telenor One Touch

Kína hozza a következő lépcsőt, a Telenornál van ZTE Blade 36 lepedőért (a Vodafone egy picivel drágábban adja), 45 ropogós ezresért pedig a 4,3 inches kijelzővel bíró Skate vihető haza, ezt a T-Mobile kínálja. A Vodafone ütősnek számító ajánlata egy Huawei, konkrétan az X3, amely adott esetben (bizonyos feltöltés mellett) 32 ezer forintot kóstál. Szinte hajszálra ennyi a legolcsóbb márkás cucc, a Samsung Galaxy Y is, de ez hardveresen gyengébb az előbb felsoroltaknál. Symbian rendszerű Nokia is kapható ilyen árban, de ha mindenképpen ezt a vonalat erőltetnénk, akkor inkább a Nokia 500 lehet nyerő vétel, hiszen egy generációval újabb, mint a C5, sokkal összeszedettebb, élvezhetőbb gép. Mindenképpen említést érdemel az LG Optimus Me is, amely függetlenül csupán 32 ezer forint (például a GsmLine kínálatában, de a Vodafone-nál sem sokkal drágább), az Optimus One sem megvetendő lehetőség, a Telenornál 40 lepedő alá csúszott be az ára.

ZTE Skate
ZTE Skate

Ha már 40 ezer forintot szánunk a történetre, akkor jó vétel lehet a Samsung Galaxy Gio, amely a Telenornál kerül ennyibe, ezen az árszinten mozog a Sony Ericsson Live with Walkman is, amely a piac egyik legjobb ajánlata, lévén ebben egy generációval újabb architektúrájú processzor dolgozik. Árához képest kiemelkedően jó tudással bír, a friss Sony Ericsson palettán egyébként is nehéz mellényúlni, minden gépük tökéletesen kielégíti a felhasználók igényeit. A lista végéről nem maradhat le a HTC sem, a kifutó Wildfire S ugyan nem a tudásával villog, de a Sense felület és az általános minőségérzet miatt megérhet a T-Mobile-nál 46 ezer forintot.

LG Optimus One P500
LG Optimus One

Egy lépéssel a csúcs alatt

Bár eleinte két részre akartuk szedni az okostelefonos palettát, muszáj egy közbülső lépcsőt beiktatni. Ide kerülnek azok a gépek, amelyek ugyan nem csúcsmodellek, de bőven elegendő tudást és sebességet hordoznak magukban ahhoz, hogy ha nem válunk tőlük kivételes extrákat, akkor vidáman kiszolgálják a felhasználót úgy, hogy örömét is leli a készülék használatában. Ide tartozik az összes Sony Ericsson masina, nagyon ajánlható az Xperia neo, illetve az Xperia mini pro, szépségdíjas készülékeknek pedig ott az Xperia arc, valamint a ray. Nőiesebb vonalra jó ajánlat a T-Mobile-nál az Xperia mini, hiszen 45 ezer forintért ezt a tudást, ebben a formában nem sok egyéb gyártó nyújtja.

Sony Ericsson Xperia mini pro
Sony Ericsson Xperia mini pro

Ugrunk egyet az árban, de nem vészesen nagyot: 55 ezer forintért ugyanis Samsung Wave I és Wave II is kapható. A saját rendszerű (bada) készülékduó az egyik legkiválóbb okostelefon-vonal lehetne a piacon, csak kevés az elérhető alkalmazás. Ha azonban nem játékokkal óhajtjuk múlatni az időt, akkor a Wave nagyon szerethető cucc, kiváló multimédiás képességekkel, fém készülékházzal és fizikai híváskezelő gombokkal, valamint pazar kijelzővel érkezik, igazi unikum az okostelefonos piacon – tudásához képest meglehetősen olcsón. Ha szerencsénk van, akkor ezen az árszinten lehet szerezni LG Optimus 7-et is (szolgáltatóknál nincs már), Bocha legutóbb a Mediamartkban látott jó áron ilyen motyót, 50 lepedő körüli összegért be lehet lépni a Windows Phone 7 egyedi világába. A Samsung Omnia 7 sem sokkal drágább (ha van valahol készleten), ezeket megvéve egyből jöhet is rájuk a frissítés Mango verzióra – de ha a kiszemelt ajándékozott nem tud angolul, akkor nem ez a legjobb választás.

LG Optimus 7 (E900)
LG Optimus 7

Újabb apró árugrás, és elérhető a Galaxy W (Telenornál 76 ezertől), illetve az LG Optimus Black (Vodafone-tól 77 lepedő), független üzletekben a korábbi Samsung csúcsgép, a Galaxy S is ebben az árban érhető el, illetve a Motorola Milestone 2 is ezen a szinten mozog. Itt jönnek be a képbe az újabb Blackberry készülékek is, de ezek tipikusan nem olyan cuccok, amelyeket karácsonyra ajándékozunk. A Sony Ericsson Xperia neo V viszont szintén jó vétel, 70 ezer forint alatti árával megint egy olyan Xperia, amit jól sikerült belőni. Ennek a szegmensnek a tetejére pedig rátehetjük a világ első, kétmagos processzorral szerelt okostelefonját, az éppen 80 ezer forintos ár alatt lebzselő LG Optimus 2X-et, amire végre kijött a frissítés, így a mezőny legkedvezőbb árú, ilyen architektúrájú készüléke. Ráadásul bejelentették, hogy jön rá az ICS.

Csúcsgépek

Nagyon gazdag Jézuskák, figyelem! A gyártók kínálatának csúcsát jelentő masinák közül szinte bármit választunk, nagyon nem nyúlhatunk mellé. Az ikonikus Apple iPhone 4S függetlenül 200 lepedő körül alakul (hivatalosan az apple.com-ról is rendelhető), ez egy abszolút külön világ, aki ilyet vásárol ajándékba, bizonyára azért teszi, mert a karácsonyfa alatt kutakodó rokon pont ilyesmire vágyott.

Apple iPhone 4S
Apple iPhone 4S

Ha androidos vonalon mozgunk, akkor természetesen nem maradhat ki a Galaxy S II az ajánlóból, hardveresen talán a legdurvább ma kapható masina, s ennek megfelelően borsos is az ára. Kétmagos gépek között nincs túl nagy választék, néhány hónappal ezelőtt össze is hasonlítottuk ezeket a telefonokat, a Sensation és az Optimus 2X volt még a palettán. Azóta azonban jött egy új izomtibor, a horrorisztikus áron nyitó Motorola XT910 Razr, amely elképesztően vékony, egyedi formatervezést kapott és a hardver is egészen kivételesen erős.

HTC Sensation, Optimus 2X, Samsung Galaxy S II
Samsung Galaxy S II, LG Optimus 2X és HTC Sensation

De nem csak Androidból áll a világ, a HTC már kint van a piacon az új Windows Phone 7 Mango telefonjaival, a Titan a kínálat csúcsa. A Nokia pedig két izgalmas kütyüvel képviselteti magát, hazánkba hivatalosan csak januárban jön a Lumia 800, de innen-onnan már beszerzhető, ha pedig egy minden szempontból egyedi telefont szeretnénk ajándékozni, akkor a különlegesnek mondható N9 lehet jó választás. A világ első és valószínűleg utolsó, elvileg MeeGo, igazából Maemo platformos masinája nagyon komoly vas, de itt is a szoftveres támogatottság lesz hosszú távon a kérdés.

Egyedi igények

Törzsolvasóink biztosan hiányoltak az eddigi listából néhány gépet, s ez nem véletlen. Van ugyanis egy olyan faktor, amivel számolnunk kell akkor, ha az ajándékot kapó delikvens olyan felhasználói szokásokkal rendelkezik, amelyek az átlagtól eltérnek. Kis túlzással reneszánszukat élik a strapabíróbb mobilok, az alsó árszegmensből a Samsung Xcover 271 lehet befutó (30 ezer forint a Vodafone-nál), ha okostelefont keresünk, akkor pedig a Motorola Defy (illetve Defy+), valamint a Sony Ericsson Xperia active jöhetnek szóba. A régi Defy (ha még kapható) kedvező áron megy, az újabb verzió, valamint az említett active 70-80 ezer forint körül érhető el.

Sony Ericsson Xperia active
Sony Ericsson Xperia active

Szintén külön kategóriába sorolhatóak a nagyszülők. Itt több cég is versenyben van, a nemrég tesztelt Panasonic – bármennyire is jól néz ki – ki fog esni a rostán hangminősége miatt, marad tehát a prémium kategóriába sorolható Emporia, amelynek minden modellje ajánlható, a T-Mobile-nál a Talk Premium meglepően olcsó, 15 ezer forintos áron érhető el. Másik versenyzőnk a lengyel-kínai myPhone, a Speedshop már 9 lepedőért ad egy abszolút alapfunkciós modellt (1030 Halo), kamerás, zenelejátszós, bővíthető nagyifon is létezik, ez a 1080 Duro, de ennek már megkérik az árát, jelenleg 25 ezer forintot kóstál.

HTC Rhyme
HTC Rhyme

A harmadik speciális szegmensbe a két SIM-et is kezelő eszközök tartoznak, itt egyre nagyobb a tolongás. Az egyik legrutinosabb versenyző a Samsung, igen jól sikerült, minőségi darab a C3322, amely kicsivel 20 ezer forint felett hozható el mondjuk az XXL GSM boltjaiból. A Samsung dual-SIM cuccok általában úgynevezett “dual active SIM” módban is működnek, azaz az egyik kártyán történő beszélgetés során a másik kártya tud hívást fogadni. Ez nem jellemző a myPhone, vagy éppen a Nokia termékeire, pedig a finnek is rágyúrtak a témára, ám egyelőre eléggé túllőttek árban. Kétkártyás okostelefont ugyan lehet kapni, de egyelőre sem tudásban nem elég ütősek, árban pedig végképp nincsenek azon szinten, hogy megérje ilyesmin gondolkodni.

Nokia N8
Nokia N8

Külön kategóriát képezhetnek azok a jövendő felhasználók, akik a formatervre gerjednek. Ide sorolhatóak például a nők. Csajos telefonból nincs sok, a már említett Xperia mini fehér verziója megfelelhet ennek, de az utóbbi idők legjobban eltalált, tudásban is komoly erőt képviselő, nőies okostelefonja a HTC Rhyme, amely több színben is létezik, leginkább a lilás árnyalat egyedi. Szintén szűk célcsoportnak készül az Xperia PLAY, Gameboy-on nevelkedett fiatalokban ébreszthet vágyat a játékos kezelőszervekkel turbózott készülék. A piac legjobb kameráját pedig talán a Nokia N8 nyújtja, de ezt a modellt más ismérvei alapján nem válogattuk volna bele ebbe az összeállításba.

Tablet-karácsony

A táblagépek idén nagyot durrantottak, vélhetően karácsonykor sok fa alatt lesz valami négyszögletes, lapos, lekerekített sarkú, ikonos kezelőfelületű masina, hogy az Apple beperelhesse a Jézuskát. Kivéve, ha ez pont egy iPad, illetőleg egy iPad2. Szórakozásra, online tartalomfogyasztásra egyébként ez a tablet talán a legjobb, olyan szepontból biztos, hogy a kezelése pofonegyszerű, az alkalmazásbolt kínálata bőséges, akkumulátorral remekül bírja, s ismerve a konkurens gépek árát még csak annyira nem is mondható drágának.

iPad 2
Apple iPad 2

A 10 inches vonal többek szerint túl nagy, hogy valódi, hordozható masinaként tekintsünk rájuk, úgy viszont már értelmezhető lesz a méret, ahogyan az Asus csinálja. A Transformer sorozat billentyűzetes verziói már felveszik a versenyt egy netbookkal, ráadásul még idén elérhető lesz a Prime, ami ugyan méregdrága, de döbbenetesen erős, négymagos processzorral és lélegzetelállítóan szép készülékházban érkezik. Hogy említsünk az árlista másik végéről is egy gépet, negyedennyi pénzért van egészen korrekt WayteQ kütyü, az xTab 100, amit a Speedshop kínálgat 60 ezer forintért.

Asus Transformer
Asus Transformer

A kisebb, 7 inches táblagépek között kutakodva is biztos beleszaladunk a WayteQ ajánlatába, amely 42 ezer forintos bruttó áron érhető el, a típus az xTab 70. Ebben a méretben a Samsungnak vannak még termékei, de nem túl olcsón, a HTC Flyer szintén elég borsos áron megy, a bajnok Huawei S7 Slim pedig feltöltőkártyával nem érhető el. A Vodafone pont most jelentette be a saját márkás táblagépét, amelyet a ZTE gyárt, elég erős, jónak ígérkezik, ez prepaid konstrukcióban 76 ezer forint lesz, ami ütősnek hangzik, s tényleg sláger lehet a decemberi hajtásban.

RIM BlackBerry PlayBook
RIM BlackBerry PlayBook

Persze amit itt összehordtunk, az nem szentírás. Biztos sokan vannak, akik tudnak például hűséget hosszabbítani a napokban, az így elérhető készülékárak teljesen át tudják variálni a képet, de ezek mindig egyedi esetek. S nyilván azzal sem akarunk vitába szállni, akinek a rokona, családtagja egyértelműen és minden kétséget kizáróan megjelölt egy terméket, amire vágyik. Simán előfordulhat, hogy valaki egy Playbook mellett kardoskodik, vagy éppen egy vidám LG T500-at akar valamiért. Meggyőzni senkit sem akarunk, mi abban igyekeztünk segíteni, hogy a sok ajánlat közül mit érdemes választani, ha még képlékeny a történet.

Bog

Azóta történt

Hirdetés