Tomtom GO1005 - csak a térképre kéne gyúrni

Térkép és egyebek

Miután a Tomtom és a TeleAtlas ma már egy cég, ezért a GO1005 is ilyen térképeket használ. Észlelhető ugyan a fejlődés, de még mindig tele van olyan hibával, amivel napról napra találkozik az ember. A készülékre 30 napos térképgarancia van, azaz ha megvesszük, géphez kötjük, regisztráljuk, akkor onnantól 30 napon belül egy frissítés ingyenes, hogy a legnaprakészebb adatbázissal csaphassunk bele a navigációba. Szintén nem haszontalan dolog a MapShare alkalmazás, aminek segítségével a térképen talált hibákat küldhetjük be a központba, hátha lecsekkolják a fiúk és a következő frissítés javítja is a problémát.

TomTom GO1005

Mindezekkel együtt a térkép a három nagy közül a legpontatlanabb. A TopMap és a NavteQ után kullog, évek óta meglévő hiányosság vannak még mindig benne. Nem az autópályák és a főútvonalak okoznak gondot, hanem a kisebb utcák, illetve a házszámozás. Nem mindig van rendben az sem, hogy merre egyirányú egy utca, honnan merre lehet egyáltalán befordulni, s sajnos komplett utcák konrkétan hiányoznak a térképről, Budapesten is. Nem is olyan rég például az M0 északi hídja miatt újra kellett rajzolni arrafelé a térképet, de a Lupa szigetet nem sikerült belerakni a Dunába, de úgy nem, hogy közben a nevét ráírták a partra. És ez nem tűnik fel senkinek?

TomTom GO1005

TomTom GO1005

Fejlődik tehát a térkép, de még mindig van hova. Nem tudom megítélni, hogy vajon a tervezések hány százalékában okoz majd gondot a hazai adatbázis kissé hiányos mivolta, de nem tartom tragikusnak a helyzetet. Néha belefut az ember valami elcseszett házszámozásba, de ettől még A-ból B-be azért 98% eséllyel el fogunk jutni, ismeretlen terepen is. Ha nyugatabbra merészkedünk, akkor a TeleAtlas nem fog csalódást okozni, nem véletlen, hogy a Tomtom errefelé a piac jelentős részét uralja.

TomTom GO1005

Az extrák kapcsán a Bluetooth emelhető ki, amely lehetőséget ad arra, hogy egy megfelelő telefont csatlakoztassunk. Innentől kezdve a navi nem csak kihangosítóként tud működni, de több készüléket is kezel egyszerre, hívásokat indíthatunk és fogadhatunk vele. Éppen emiatt rengeteg POI-nál (amit a Tomtom ÉP-nek, azaz érdekes pontnak hív) fel van tüntetve az adott hely telefonszáma is, amit egy gombnyomással már tárcsázhatunk is. Kár, hogy a POI-khoz felvett információk karakterkódolásával probléma van és az ékezetek idióta módon jelennek meg, ez megint olyan hiba, hogy öt perc nyomkodás után kijön, akkor a gyártónál is vehették volna erre a fáradtságot. Fontos még kiemelni az igen jól paraméterezhető hanghatásokat, ahol például nem csak az kapcsolható be, hogy gyorshajtás esetén vinnyogjon a gép, de külön hangjelzés rendelhető például ahhoz is, ha az útvonal mentén óvoda, iskola bukkan fel. Jópofa ötlet, hogy a kütyü balkezessé alakítható, így rengeteg funkciógomb a másik oldalra kerül, hogy használat közben a bal kezünkkel ne takarjuk ki a kijelzőt. Tele van apró figyelmességekkel az egész eszköz, itt az ideje annak, hogy az eddigiekről egy videót is mutassunk:

Összegzés. A Tomtom rengeteget fejlődött korábbi önmagához képest, mind a hardver és a szoftver, mind pedig a térkép kapcsán. Nyilván nagyon sokan szívesen és örömmel elhasználnának egy ilyen navit a kocsijukban, és abban is biztos vagyok, hogy a potenciális vásárlók döntő hányada elégedett lesz a termékkel. Pedig ez a termék egy kis odafigyeléssel lehetett volna jobb is. A térkép egy dolog, rosszabb, mint a másik két szereplő adatbázisa, de közel sem tragikus. Általában rendben navigál, külföldre többet járóknak egyenesen ajánlott is. Ennyi pénzért viszont én a magam részéről egy picivel többet várnék. Egy jobb felbontású kijelzőt talán (bár tény, hogy mivel nincsen multimédiás képessége a cuccnak, ezért ez nem túl égető), némi extra funkcionalitást elviseltem volna. Mint navi, a Tomtom GO1005 kiváló darab, gyorsan talál műholdat, jól, érthetően beszél és mutatja az utat, a kapacitív kijelző miatt jól is kezelhető. Mint autós mindenes, amit a gyereknek hátra lehet dobni, hogy nézzen meg rajta egy Tom és Jerry-t, amíg a nagyihoz érünk, vagy amit használhatunk arra, hogy várakozás közben a BT telefon segítségével netezgessünk egy kicsit, nos, a GO1005 ilyesmire nem képes. Nehéz egyébként most plecsni kapcsán jó döntést hozni. Ha lenne egy középkorú, tehetős, technikai cuccokhoz nem értő ismerősöm, s azt kérdezné, hogy megvegye-e magának ezt a gépet, habozás nélkül mondanám, hogy igen. Esetleg nézz körül még a Garminok között a magyar térkép tökéletessége miatt, de ha nem akarsz vacakolni, akkor persze, csináld. Ha viszont egy ismeretlen azt kérdené tőlem, hogy 80 lepedőt áldozna navigációra, mit vegyen, akkor a Tomtom GO1005 nem merülne fel. Ezzel együtt a tesztkészülék kapacitív kijelzője, minőségi megmunkálása, apró figyelmességei miatt részemről kiérdemli a Tetszett plecsnit.

Tomtom GO1005

Bog

A készüléket a Smartshop biztosította.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

  • TomTom Via 125 - kecsesen nagy

    A TomTom legújabb sorozatának nagyobbik tagja járt nálunk. Komolyabb tudás helyett vékonyságával és könnyű kezeléssel igyekszik vonzó lenni.

Előzmények

Hirdetés