Samsung S7550 Blue Earth - napmarketing

Doboz, napelem

A csomagolás külön figyelmet érdemel. A Blue Earth ugyanis barnás dobozban jön, amely újrahasznosított papírból készült. A belső térelválasztók is ilyenek, ráadásul ezekből némi ikeás sakkozással később képkeretet, esetleg tolltartót lehet építeni. Az mondjuk hülyén fog kinézni, amikor valaki megválik használt Samsung telefonjától és a doboz helyett egy barna képkeretet ad át a vásárlónak, de reméljük, hogy a majdani vevő megértőnek mutatkozik.

Samsung Blue Earth

Aztán a dobozból előkerül a telefon, amelyen hat darab fólia fedezhető fel (alul, felül, oldalt), s az ember elmereng, hogy vajon a nylon mennyi időn belül bomlik le. Ezt követően előkerülnek a tartozékok (USB kábel, töltő, headset) külön-külön, akkurátusan kis zacskókba csomagolva, amelyeken viszont ott figyel a jelzés, hogy környezetbarát zacsiról van szó. Az is tény, hogy használati útmutatóra nem dobtak ki kismillió papírt, akinek kell a manual, az töltse szépen le az internetről.

Samsung Blue Earth

Maga a telefon kék. Ez az egyetlen formatervi különlegessége a külsőnek, ettől eltekintve leginkább az S5600-ra hajaz az eszköz, egy érintőképernyős Samsung a sok közül. Aztán megfordítva a telefont kiderül, hogy van itt más meglepetés is: a hátlap egy ordas nagy napelem, amelynek segítségével töltődhet az akkumulátor. Erről oldalt olvashat az érdeklődő, de itt még nincs vége a környezettudatosságnak. A telefon burkolata ugyanis PCM-ből készül, amely PET palackok újrahasznosításával nyert műanyag, a töltő szintén különleges, ugyanis stand-by állapotban mindössze 0,03 W a fogyasztása.

Samsung Blue Earth
[+]

Mi az a napelem?

A napelemek olyan szilárdtest eszközök, amelyek a fénysugárzás energiáját közvetlenül villamos energiává alakítják. Az energiaátalakítás alapja, hogy a fény elnyelődésekor mozgásképes töltött részecskéket generál, amiket az eszközben az elektrokémiai potenciálok, illetve az elektron kilépési munkák különbözőségéből adódó beépített elektromos tér rendezett mozgásra kényszerít.

A napelemekből kinyerhető teljesítmény függ a fény beesési szögétől, a megvilágítás intenzitásától és a napelemre csatolt terheléstől. A fény intenzitását kevéssé tudjuk befolyásolni (legfeljebb annyiban, nem takarjuk el a napelemet szándékosan), míg a másik két paraméter elméletileg kézben tartható. Egy napelem hatásfokának kiszámításához el kell osztanunk a fényelem által leadott maximális teljesítményt (Pm) a a napsugárzás energiájának (E, W/m2) és a napelem felületének (Ac, m2) szorzatával. Érdekesség, hogy a Föld jelenlegi legnagyobb naperőműve 40 MW-os, ami mindössze tizede a Paksi Atomerőmű egyetlen blokkjának a teljesítményének, ráadásul ezt is csak ideális időben produkálja. Léteznek egyébként fotovoltaikus elemek is, melyek árnyékban is tudnak tölteni.

A Samsung szerint egy órányi intenzív napoztatás két órányi készenléti időt adhat a készüléknek, illetve 15 percnyi beszélgetést tesz lehetővé. Nyilván egyértelmű, hogy ugyanennyi időt igénybe vevő hálózati töltés ennek a sokszorosát teszi az akkumulátorba, de a napelem már csak ilyen: alacsony a hatásfoka. Persze ettől még ennek bőven lehet gyakorlati haszna, nyári túrázáshoz, sátras kirándulásokhoz, ahol ritkán van konnektor a közelben, abszolút hasznos lehet a napelem, de egy átlagos felhasználó a mindennapok során nem valószínű, hogy különösképp nélkülözhetetlennek tartja. A hátlapon, a kamera mellett egy kicsinyke kék LED található, amely akkor világít, ha a napelem elég fényt kap (s nem kell ehhez konkrét napsütés, a fátyolos, felhős ég is megteszi), ilyenkor a kijelzőn levő töltöttségjelző is pirosra vált, és egy stilizált napocska is kirajzolásra kerül.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Svédországban kezd a Samsung Blue Earth

    Svédországban napokon belül elérhető lesz a Samsung HSDPA átviteli képességgel, érintőkijelzővel és napelemmel is felszerelt környezetbarát mobil.

  • Samsung E1107 Solar - napelemmel

    A Samsung megint innovatív volt, legújabb készülékük hátlapja napelemmel van borítva — ha sokat napozunk és keveset beszélünk, akkor nem is kell töltenünk.

Hirdetés