Samsung Galaxy A8 (2018) - aki S8 akart lenni

A Galaxy S8 receptjét másolja az idei A8: kávamentes(ebb), jobb helyre került ujjlenyomat-olvasóval és dupla szelfikamerával.

Hardver, szoftverek

Az A sorozat a kompromisszumot mindig hardveroldalról kötötte: a Samsung egyszerűen nem akar csúcsmasináihoz közel álló teljesítményt nyújtani sokkal olcsóbban. Az A8 megugrott árazása viszont erősebb vasat kívánt és kapott, így a Cortex-A53 magok dominanciájának annyi: a 14 nm-es csíkszélességen gyártott Exynos 7885 bevet kettőt a lényegesen erősebb, 2,2 GHz-en ketyegő Cortex-A73 magokból (a villámgyors Mate 10 Pro is ezeket használja, csak négyes klaszterben), amihez 1,6 GHz-re húzott Cortex-A53 szextett tartozik. A 2 + 6 magos megoldást minden művelet meghálálja, mivel továbbra is előny a komolyabb egyszálas teljesítményt. Továbbá a 32 GB-os tároló is kellően fürge a pattogós alkalmazáskezeléshez, a 4 GB RAM pedig kellően bőséges, hogy sok a gyorsítótárban maradjon.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy A8 (2018) HTC U11 Life Honor 9 Xiaomi Mi A1
Rendszerchip Exynos 7885 Snapdragon 630 HiSilicon Kirin 960 Snapdragon 625
AnTuTu Benchmark 6.x 84719 pont 74153 pont 145700 pont 63288 pont
Vellamo Browser 5555 pont 3320 pont 5935 pont 3184 pont
Vellamo Metal 2853 pont 1516 pont 3689 pont 1412 pont
Geekbench 4 (single / multi) 1527 / 4397 pont 879 / 4195 pont 1847 / 6300 884 / 4323 pont
GFXBench Manhattan onscreen 15 fps 14 fps 40 fps 9,7 fps
GFXBench Manhattan offscreen 15 fps 14 fps 30 fps 9,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 31 fps 29 fps 55 fps 20 fps
GFXBench T-Rex offscreen 31 fps 30 fps 61 fps 23 fps

A Samsung Experience 8.5 felület (amely szégyenszemre 2016-os, 7.1.1-es Androidon indít) 22,5 GB-ot kínál szabadon, microSD kártyával akár 256 GB-tal is meg lehet tolni. Erősödött a GPU is, amely a Mali-G71 egy variációja, kellő mennyiségű lóerőt biztosítva, hogy a játékok zöme élvezhetően elfusson. Akad egy két igazán komoly 3D-s cím, ahol azért érezni a korlátait, mindenesetre a chipset takarékos és a készülékház legfeljebb langyosra melegszik teljes gőz alatt. A felület mégse tud megszabadulni saját árnyékától, elő-előfordul a felületen apró dadogás, illetve pillanatnyi bizonytalanság, például a balról elősimítható Bixby felületre váltva. Az asszisztenssel továbbra sem lehet magyarul beszélgetni, de angolul már igen, plusz elérhető képazonosító rendszere.


[+]

A Samsung Experience felület széles körben paraméterezhető: a témák, a rácsméret, az ikonstílus, a megjelenített méret, a szövegméret és a betűtípus is variálható. Az átszabható értesítési- és kapcsolótábla legfelülről húzható le, a menü pedig bárhonnan máshonnan, függőleges simítással, de akár ki is kapcsolható. Elrejthető az alsó, immáron virtuális kezelősáv, akár az összes, akár a választott alkalmazások esetében. A műveletekhez felfele simítással lehet hozzájutni, de javaslom olvasóinknak például az Edge Gesture-t, amellyel ez a művelet is kihagyható.


[+]

Bár 5,6”-en aligha szükséges, a megnyújtott képernyőn azért kapóra jön az osztott, dupla ablakos elrendezés. Adott továbbá a mindig aktív kijelző, amikor a készülék az asztalon pihen. Ezen megjelenhet a dátum, az óra, az értesítések ikonjai, a naptár vagy a zenelejátszó, plusz a stílusa is variálható. Az adott ikonra duplán koppintva máris hozzá lehet férni a kapcsolódó alkalmazáshoz, a home-ot kétszer megérintve pedig a színes képernyőzár villan fel. Aki viszont maximalizálni akarja az üzemidőt, jobb, ha kikapcsólja az always-on displayt, naponta kb. 15% töltöttséget nyerhet vele. Nyilván gyorsabban merül, ám sokaknak örömhír, hogy a Gear VR szemüvegekkel is kompatibilis az A8, elsőként a szériából.


[+]

Bár a Samsung felülete évről-évre letisztultabb, továbbra is a gyártó látásmódját tükrözi a Google-ével szemben, talán ezért sem vágtatnak az oreós frissítés közzétételével, ami ennek ellenére hiba. Persze, ami szolgáltatás szintjén jár, az komplett. Elérhető egy rakás eszköz, a naptár és fájlkezelő, létrehozható biztonságos mappa, plusz akad arc- és ujjlenyomatos védelem is, amiből az utóbbi a biztonságosabb. A hátlapi azonosító ráadásul végre pont mutatóujjra esik, a feloldás mellett pedig az értesítési panel legördítésére is bevethető. Az arcalapú megoldás lassabb, és tízből nagyjából hat-hét alkalommal sikeres elsőre, ha a nappali és esti, szórt és közvetlen fényforrásokat és -viszonyokat figyelembe veszem. A dolog érezhetően lassabb és megbízhatatlanabb, mint mondjuk a OnePlus 5T-é, viszont szemüvegben és anélkül is megy (ami gyakran kifog az S8 íriszleolvasóján), és nem kell annyira pontosan a kamerák elé hajolni, mint a csúcskategóriás Galaxy esetében.


[+]

Az erőforrásokra az eszköz karbantartása menüpont alatt lehet ránézni. Ekkora felületen is hasznos a képernyőtartalom lekicsinyítése az egykezes használathoz: ehhez vagy valamelyik alsó sarok felől kell átellenes irányba pöccinteni, vagy a home ikont háromszor megérinteni. Hasznos extra a bejelentkezés egy alkalmazásba két fiókkal, a Samsung pedig saját felhőszolgáltatásával segít a gyors adatmigrációval. A Game Launcher játékindító egybegyűjti a játékokat, elnémítja az értesítéseket és a teljesítmény, illetve az üzemidő növelését is felkínálja. Magyarul kommunikáló Bixby nélkül az S Voice hangasszisztens is elérhető, számos gyártói alkalmazás telepítése viszont opcionális, így például a remek S Health egészségkövetésé, a Notes jegyzetelőé, a Voice Recorder hangfelvevőé vagy az Internet Browser böngészőé.


[+]

Elsődleges ugyanis több Google alkalmazás, így a Chrome böngésző, mellyel minden keresési előzmény és bejelentkezési jelszó szinkronizálható. A szoftver rendben közel több lapot, a Cortex-A73 magoknak hála pedig villámgyors és teljesen dadogásmentes a görgetés. Azért a szokásos Samsung szoftver is telepíthető a szörfölésre. A Google és a gyártó billentyűzete is jól felszerelt, átméretezhető, ismeri a magyar nyelvet, felkínál témákat és számsort, a panelen pedig pontos a bevitel. Érdekes módon a Microsoft irodai pakkjának nem opcionális a telepítése, ahogy a OneDrive és a LinkedIn is kérdezés nélkül települ, alighanem valamilyen világcégek közötti, titokzatos megegyezés okán. A telefonkönyv a SIM-ekről, számos online fiókból és a telefonról is gond nélkül behívja a névjegyeket, többféle rendezési és szűrési elvvel és számos extrával. A tárcsázóban gyorshívási, gyorskeresési és videohívás opciók is vannak, a bejövő híváshoz pedig szöveges elutasítási és egyéb lehetőségek.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Bemutatkozott a Galaxy A8 és az A8+ (2018)

    Dupla előlapi kamera, Infinity Display, Super AMOLED kijelző, IP68-védettség és Samsung Pay-kompatibilitás, ezek az új modellpáros legfőbb hívószavai.

  • Samsung Galaxy S8 és S8+ duplateszt

    Lemászik a kijelző a jövőből idecsöppent S8 előlapjáról – nincs sok egyéb elem arrafelé, az ujjlenyomat-olvasó hátra költözött. Van viszont íriszleolvasó és egy sor innováció, meg némi kompromisszum.

  • Samsung Galaxy A8 - jó géneket örökölt

    A csúcsmodell S6-hoz hasonlító formatervet, szupervékony fémes házat, ujjlenyomat-olvasót és hatalmas Super AMOLED kijelzőt kínál az A8, ám az eleganciát és a méretet meg kell fizetni.

Hirdetés