Prestigio Grace X3 - elöl-hátul villan

Bevezető, tartozékok

A ciprusi székhelyű, Prestigio nevű márkától az esetek többségében nem különösebben érdekes, de jól működő, gond nélkül használható készülékeket szoktunk látni, az utóbbi időkben nem csak mi látjuk úgy, hanem a felhasználói visszajelzések is igazolják, hogy ugrásszerűen javult a márka termékeinek megbízhatósága. Egy-két olcsóbb készülékük esetén előfordultak hibák az érintőkijelzővel, de reméljük, hogy ezeket a problémákat sikeresen kivetkőzte magából a gyártó.

Prestigio Grace X3 kézben tartva
[+]

Formatervben és kialakításban a Grace volt az első igazán különleges készülékük, ami 5,5 milliméteres „vastagságával”, kiváló anyaghasználatával és összeszerelési minőségével hódított, ráadásul a belbecs is meggyőzőre sikerült, nehéz volt belekötni a készülékbe. A Grace egyetlen igazi fekete foltja a 4G-modul hiányán kívül annyi volt, hogy valójában a Prestigio csak a márkanevet és a szoftveres extrákat adta hozzá, valójában egy Gionee termékről beszélhettünk. Jelenleg úgy tűnik, hogy a Prestigio egy egész portfóliót szeretne tenni a Grace név mögé, tesztünk alanya az alsó-középkategóriás Grace X3, ami nagyon kevés dologban hasonlít a névadójára. Ez viszont nem okvetlenül jó döntés így, erodálhatja a Grace brandet - bár az is igaz, hogy egyelőre még brandről sem igazán beszélhetünk.

Prestigio Grace X3 doboz
[+]

A Grace X3 név mellett természetesen a gyártóra jellemző négy számjegyből álló kódot is megőrizték, MultiPhone 3455 Duo a készülék kódneve, aminek középső két számjegye a megjelenítő képátlóját jelzi, egy 4,5 hüvelykes telefonnal van tehát dolgunk. A Prestigiotól megszokott piros-fekete dobozban a készüléken és az akkumulátorán kívül egy töltőfejet, egy USB kábelt és némi dokumentációt találtunk, sajnálatos módon minden mást külön kell beszereznünk, ezt többek között a Prestigio Plázán keresztül tehetjük meg. A készülék nálunk fekete-kék árnyalatban járt, ezen kívül fehérben lesz még elérhető.

Külső

134 x 65 x 8 milliméteres dimenzióival és 116 grammos tömegével kifejezetten könnyed, kényelmesen használható készülékről beszélünk, ami ergonómiailag is megállja a helyét ívelt hátlapjának és jó elhelyezkedésű gombjainak köszönhetően. A készülékház teljes egészében plasztikból készült, bár a fémhatású oldalkeret képeken megtévesztő lehet. Az összeszerelési minőség tökéletesen rendben van, recsegésekkel-ropogásokkal nem fogunk találkozni a mindennapi használatban.

Prestigio Grace X3 oldalról
[+]

Az előlapon egy 4,5 hüvelykes IPS TFT kijelző terül el, ami 480 x 854 pixel felbontású, ezzel 218 ppi-s pixelsűrűséget ér el, a betekintési szögeire nem lehet panasz, a maximális fényerejére már kicsit több, erős napfényben néha nehezen olvasható a panel. Az érintőképernyő minősége helytálló, a gyenge érzékelő miatt bekövetkező akadozásokra ennél a készüléknél már szerencsére nem kell számítani. Az Android rendszerre jellemző három érintőgomb a kijelző alatt található meg, ezek viszonylag halvány fényerejű fehér megvilágítást kaptak. A kijelző fölött balról jobbra haladva megtaláljuk a másodlagos vakut, a fény- és távolságérzékelő szenzort, az előlapi kamerát és a beszédhangszórót, amiben elrejtettek egy színes értesítési ledet is.

Prestigio Grace X3 elölről
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Prestigio Grace X3 Op3n Dott telefon Prestigio MultiPhone 5550 Gigabyte GSmart Roma R2 Plus
Fehér fényerő 363 nit 364 nit 513 nit 373 nit
Fekete fényerő 0,44 nit 0,51 nit 0,61 nit 0,63 nit
Kontrasztarány 825:1 713:1 841:1 592:1
Színhőmérséklet 10300 K 9692 K 6278 K 10735 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A készüléken található összes nyomógomb a jobb oldalon található, a hangerőszabályzó gombok kerültek a felső részre, alatta pedig a kijelző lezárása és feloldására, valamint a ki- és bekapcsolásra szolgáló billentyű kapott helyet. Alul a sztereónak látszó, de valójában mono hangszórót, mellette pedig a mikrofont találjuk meg, felülre került a microUSB 2.0 és a 3,5 mm-es jack csatlakozó.

Prestigio Grace X3 hátlap
[+]

Hátul terül el a 8 megapixeles fő kamera a hozzá tartozó segédfénnyel, illetve a márkát jelölő, pajzsszerű logo. A hátlapot a készülék jobb oldalán lévő mélyedésnél fogva tudjuk lefeszegetni, de nem egyszerű a művelet, maga a hátlap pedig papírvékony, érdemes vigyázni vele. A sikeres próbálkozók az 1650 mAh kapacitású akkumulátoron kívül egy microSD helyet, valamint egy normál és egy microSIM foglalatot találnak, a telefon ugyanis dual SIM támogatással is rendelkezik.

Hardver, szoftverezettség

A motorháztető alatt egy MediaTek MT6582M lapkaékszlet leledzik, ami egy négymagos, ARMv7-es architektúrájú, 1,3 GHz-re skálzázott ARM Cortex-A7 processzorral és egy Mali-400MP2 GPU-val dolgozik együtt. A RAM mérete 1 gigabájt, belső tárolóegységből 5 gigabájt áll rendelkezésünkre a 8-ból. A készülék microSD kártya segítségével bővíthető, maximum 32 gigabájt extra kapacitást képes gond nélkül kezelni.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Prestigio Grace X3 Op3n Dott telefon Prestigio MultiPhone 5550 Gigabyte GSmart Roma R2 Plus
AnTuTu 5.x Benchmark 19945 pont 19545 pont 17556 pont 18584 pont
Vellamo Browser 1772 pont 1702 pont 1708 pont 1798 pont
Vellamo Metal 753 pont 768 pont 691 pont 693 pont
SunSpider 1.0.2 1465,7 ms 1568,8 ms 1272,7 ms 1612,4 ms
Geekbench 3 (single) 352 pont 354 pont 352 pont 347 pont
Geekbench 3 (multi) 1177 pont 1196 pont 1175 pont 1156 pont
GFXBench Manhattan onscreen nem indult el nem indult el nem indult el nem indult el
Manhattan offscreen 1080p nem indult el nem indult el nem indult el nem indult el
GFXBench T-Rex onscreen 9,7 fps 9,4 fps 7,0 fps 9,5 fps
T-Rex offscreen 1080p 4,2 fps 4,2 fps 4,1 fps 4,1 fps

A lapkakészlet általános megítélését elég komolyan befolyásolja, hogy a gyártók az utóbbi időben akár HD felbontású megjelenítőkkel is próbálják összeházasítani, amivel nem képes elboldogulni, szerencsére 480 x 854 pixelen az általános rendszersebesség tökéletesnek mondható. Akadások csak hosszú listák görgetésekor, esetleg hardverigényesebb játékok futtatása közben fordulnak elő, a mindennapi használatban nem lehet panasz erre a párosításra. Melegedéssel egyáltalán nem találkoztam használat közben, bár ez valószínűleg inkább a vékonyka hardvernek, mint a kiváló hőelvezetésnek köszönhető.

Prestigio Grace X3 Screen Shot Prestigio Grace X3 Screen Shot

A Grace X3 az Android 4.4.2-es rendszerverzióját futtatja, a kezelőfelület gyakorlatilag teljes egészében gyári maradt, egy-két extra widgeten kívül semmi pluszt nem találunk a megszokott KitKat interfészen. A billentyűzet viszont a Prestigio sajátja, ami az ékezetes karakterek egy részét hosszú érintés nélkül foglalja magában, ettől álló helyzetben kicsit tömörebb lett az egész, megszokást igényel, de hosszútávon valószínűleg jobban használható, mint a gyári AOSP-billentyűzet. A sötét felület komorságát igény szerint fehér háttérrel és színesebb ikonokkal feledtethetjük a beállítások menü és egy-két alapfunkció esetében. Az alapvető feladatokat ellátó alkalmazások AOSP-származékok, sem funkciókban, sem kezelőfelületben nem nyúlt hozzájuk a gyártó, egyszerűen, de jól működnek..

Prestigio Grace X3 Screen Shot Prestigio Grace X3 Screen Shot

Extrák tekintetében megtaláljuk a Prestigio MultiStore-t, ahol ingyenes és fizetős alkalmazásokat tölthetünk le, a létjogosultságát kicsit megkérdőjelezi ugyan, hogy az alkalmazások zöme megtalálható a Play Áruházban is, de reménykedünk benne, hogy nemsokára kibővítik a kínálatot néhány exkluzív programmal. A MultiCloud a gyártó saját felhőszolgáltatása, ami egy éven keresztül 200 gigabájt tárhelyet nyújt, ez elég gáláns ajánlat. Ezen kívül megtaláljuk a Prestigio Plázát is a készüléken, ahonnan tartozékokat, kiegészítőket, vagy további Prestigio termékeket rendelhetünk ingyenes szállítással.

Prestigio Grace X3 Screen Shot Prestigio Grace X3 Screen Shot

Virtuális könyvek letöltésére és olvasására szolgál az eReader, ahol jelenleg 856 könyv található meg magyar nyelven, ezek között ingyenes és fizetős tartalmakat is találunk. A rendszer karbantartásáért felelős a Clean Master, a jól ismert Google szoftvercsomag pedig előre telepítve van a készülékre egy hangrögzítő és egy zseblámpa alkalmazás társaságában.

Multimédia, kamera

A hátlapon található kamera 8 megapixeles, autofókuszos, működését adott esetben ledes segédfény segíti. Beállítási lehetőségek terén 6 féle módot (normál, élő fotó, mozgáskövető, arcszépítő, parnoráma, többszöges) és rengeteg beállítási lehetőséget találunk, többek között geotagginget, expozíciót, fehéregyensúlyt, színhatást, villódzásgátlót, HDR-t, önkioldót, sorozatfelvételt, képméretet, képarányt és ISO érték piszklálást. A fókuszálás gyorsan történik és a képek feldolgozása is egy másodperc alatt megoldott. A kameraszoftver kezelőfelületébe nem nyúlt bele a gyártó.

Prestigio Grace X3 Screen Shot

A fent látható fotók minősége közel sem nevezhető tökéletesnek, a dinamikatartomány nagyon szűkös, sokszor találkozunk kiégett pontokkal a képeken, a vonalélesség hellyel-közzel rendben van, a részletesség azonban javarészt az erőteljes zajszűrés martalékává válik. Az előlapi kamera 5 megapixeles, fixfókuszos, érdekessége, hogy ledes segédfényt kapott, ami számomra inkább zavaró volt, mint hasznos, tekintve, hogy a közeli képekhez túl erősen világít a szemünkbe, távolabbról viszont nincs elegendő fényereje. Videót 1080p-ben képes felvenni a készülék, de a maximális sebesség sötétebb környezetben 16 fps-re zuhan, ami gyakorlatilag élvezhetetlenül képregényessé teszi a felvételeket, ha biztosra akarunk menni, érdemes lejjebb venni a felbontást, 720p-ben már stabilan 30 fps-t tud rögzíteni. Tesztvideó ide kattintva!

Prestigio Grace X3 Screen Shot Prestigio Grace X3 Screen Shot

Zenelejátszás terén a hagyományos AOSP-lejátszót kapjuk gyári felülettel, hangszínszabályzóval, különböző lejátszási és keverési módokkal. Kihangosítva nem szól túl hangosan, különösebben szépen sem, de legalább nem torzít, fülhallgatóval viszont nagyon kellemetlen minőségű hangot produkál, lapos, mosott hangja van, a basszusokat pedig messziről kerüli. FM-rádió fülhallgató csatlakoztatása után elérhető, RDS információkat megjelenít és rögzíteni is tudja a műsort. A videólejátszó ismeri a DivX formátumot, mp4-ből maximum 1080p-t tud lejátszani, alapvető vágási funkciókat is tud a szoftver, de a feliratfájlokat nem tudja kezelni.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

4G nincs, mobilinternet szempontjából 21,1 Mbps elméleti maximummal megáldott HSPA kapcsolatra van lehetőségünk. 802.11 b/g/n szabványú Wi-Fi, Bluetooth 4.0 és A-GPS is a csomag része, a GLONASS és az NFC azonban nem. A lokalizáció pontos és gyors megtalálásához aktív internetkapcsolatra van szüksége a masinának, a beszélgetési hangminőség rendben van, a legmagasabb hangerőnél viszont kis mértékben torzít a beszédhangszóró. A készülék dual standb módon kezel két SIM-et, tehát ha az egyik kártyával hívást bonyolítunk, a másik a beszélgetés időtartama alatt lelép a hálózatról.

Prestigio Grace X3 Screen Shot Prestigio Grace X3 Screen Shot

Böngésző tekintetében a Google Chrome teszi a dolgát szépen, a görgetési sebesség rendben van, a nagyítás-tördelés is probléma nélkül működik, több lapot is képes kezelni, egyszerűbb honlapok esetében semmilyen akadozással nem találkozhatunk, Flash támogatás nincs. 3-4 lap megnyitása után kezdi el újratöltögetni az oldalakat, 1 gigabájt RAM mellett ezen nem is lehetünk meglepődve.

Prestigio Grace X3 akkumulátor
[+]

Értékelés: Prestigio Grace X3
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatt egy 1650 mAh kapacitású Li-ion akkumulátor található, amiből erőteljes használat és teljes fényerő mellett körülbelül 3,5 óra kijelzőidőt lehet kihozni, nálam egy napig kényelmesen bírta töltés nélkül, de aktív használat mellett minden este töltőt kért a Grace X3.

Összességében a Prestigio Grace X3 egy kellemesen sikerült készülék. Kicsi, egy kézzel is kényelmesen használható, a viszonylag gyenge hardvert nem kínozták meg pixelerdőkkel, így a rendszer sebessége teljesen rendben van, ugyanakkor ezen a képátlón a 480 x 854 pixel sem vállalhatatlanul kevés a szemnek. A borítás minőségére a papírvékony hátlapon kívül nem lehet panasz, de egy átlagfelhasználó nem fogja minden nap le-fel rakosgatni, tulajdonképpen tehát ez sem problémás. Az előlapi vaku jópofán hangzik, de a valóságban sok reális haszna nincs, nem véletlenül nem terjedt még el. A kamera minősége bőven hagy kívánnivalót maga után és hangminőségben is van még hova fejlődni. Ez a készülék kártyafüggetlenül, 2 év garanciával 35 900 forintos áron kerül be a hivatalos forgalmazó webshopjába, ami egyáltalán nem irreálisan magas ár, de az Op3n Dott telefon semmiben nem marad el tőle és qHD felbontású kijelzővel 30 ezresért elhozható, ezzel nehezen tudna versenyezni a kis Prestigio. Nem rossz készülék, de a fent leírt hibák és az enyhén túlzó árazás miatt nem kap plecsnit.

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Prestigio Grace X3
Prestigio Grace X3 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 134 x 65 x 8 milliméter
Tömeg 118 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat microSIM, normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (218 ppi)
Kijelző típusa IPS TFT kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6582M
Processzor típusa 1,3 GHz-es négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP2
RAM mérete 1 gigabájt
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB (ebből 5 szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 32 gigabájttal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850//900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / nincs
LTE nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Clean Master, ES File Explorer, McAfee Security, MultiCloud, MultiShare, MultiStore, Prestigio Pláza
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 5 megapixel
Videófelvétel 1080p (16 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1650 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő ? óra
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

  • Prestigio Grace S5 LTE - farmerzsebbe való

    Aranyszínben is nagyon jól néz ki a Prestigio ötvenezer forintos óriásmobilja, de a farmerkék egy igazi egyéniség. A beltartalom korrekt, viszont a konkurencia brutálisan erős.

  • Prestigio Muze A7 - öreges smúzolás

    A nyolcmagos processzor, a 2 gigabájt RAM, a HD kijelző, a dual SIM képesség és a kedvező árazás hallatán már vennénk is a cég portékáját. Ám nem árt kicsit a dolgok mögé nézni.

Előzmények

Hirdetés