Palm Prē 2 - az utolsó hírmondók egyike

Bevezető, tartozékok

A webOS kedvelői nemrég egy szomorú hírrel találkozhattak: a HP hivatalosan is leállította a rendszer további fejlesztését, így valószínűleg további készülékek megjelenítésére sem számíthatunk. Főleg a TouchPad megjelenése óta többször is találkozhattunk olyan kósza hírekkel, amelyek a gyenge eladásokra panaszkodtak, így azért annyira nem meglepő ez a lépés. Ettől függetlenül sajnálatos, hogy az amúgy is kevés résztvevős okostelefon-piac elveszített egy versenyzőt, hiába volt az kisebb a többieknél, azért az alternatíva ott lebegett a szemek előtt.

Palm Pre 2
[+]

A webOS rendszert futtató ketyerék közül TouchPad előtt legutoljára az első generációs Palm Prē tette tiszteletét hasábjainkon, amely sajnos nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az összeszerelés minősége, a sebesség, a kamera és az üzemidő sok kivetnivalót hagyott maga után, és bár a rendszerben komoly lehetőségek voltak, a gyártó sajnos nem tudta kiaknázni azokat. Most pedig kissé megkésve bár, de megérkezett hozzánk a tavaly november óta elérhető Prē 2; lássuk, sikerült-e kijavítani a gyermekbetegségeket.

Palm Pre 2
[+]

A Speedshoptól kapott Palm Prē 2 csomagolás nélkül érkezett, így a dobozról és a tartozékokról nem tudunk érdemben nyilatkozni. Egy speciális kiegészítő, a TouchStone névre hallgató indukciós töltő viszont tiszteletét tette szerkesztőségünkben is, segítségével kábelek csatlakoztatása nélkül láthatjuk el árammal a lemerült telefont.

Külső

Első ránézésre nagyon kellemesre sikeredett a Prē 2 formaterve, a telefont kézbe véve és megnyomogatva viszont már torzul a HP dizájnereiről kialakult kép. A 100,7 x 59,6 x 16,9 milliméteres méretekkel megáldott masina ugyanis roppant nehézre sikeredett, a 145 grammos tömeg érezhetően húzza a zsebet. Az anyaghasználatnál viszont résen voltak, fekete plasztikborításról szerencsére lefelejtették a TouchPadnél használt masszív lakkréteget, a puha tapintású matt műanyagon így nem is látszanak meg az ujjlenyomatok. Az összeszerelést pedig csúnyán elbaltázták, úgy látszik, nem hallgattak az előddel kapcsolatos kifogásokra és véleményekre: az egész telefon nyekereg és mocorog, a billentyűzet nehézkes kipattintása pedig tovább ront a helyzeten.

Palm Pre 2
[+]

Az előlapon nem találunk fizikai kezelőszerveket, a vezérlést a kapacitív kijelző és az alul található érintésérzékeny sáv segítségével oldhatjuk meg; utóbbi egyébként halvány fehér fénnyel jelzi az olvasatlan értesítéseket. Legfelül találjuk a hangszórót, a kijelző alatt pedig a mikrofon csücsül; telefonáláskor mindkettő kiváló volt, a hangminőséggel teljes mértékben meg voltunk elégedve. Az előlap nagy részét a 3,1 hüvelykes képátlójú kijelző foglalja el, amellyel kapcsolatban felemásak az érzéseink. Egyrészt a 320 x 480 képpontos felbontás egészen jól mutat egy ekkora méretű panelen, valamint a színek élénkségi faktora is magas, mivel a kijelző 16 millió színárnyalatot tud megjeleníteni. A betekintési szög a TFT technológia miatt viszont igen kicsi, a telefont oldalra fordítva a képminőség rohamos romlása tapasztalható. A billentyűzet kicsúsztatása nem megy kimondottan olajozottan, amit a műveletet kísérő, recsegésre emlékeztető hangok sem dobnak fel. Cserébe maga a klaviatúra egész jó minőségű: bár a gombok mérete kicsi, ez nem megy a gépelési élmény rovására, lévén a nyomópont és az enyhén tapadós felület pont ideálisak a szövegalkotásra.

Palm Pre 2
[+]

A hátlap kimondottan elegánsra sikeredett a lekerekített formatervnek, a matt plasztik borításnak és a visszafogott díszítőelemeknek köszönhetően. Cserébe viszont oldalirányban egy kissé mocorog a fedlap, hogy azért ne érezhessük olyan jól magunkat a mobil taperolása közben. Mindössze három elemet találunk a hátlapon: bal felül egy LED-es villanóval megtámogatott kamera csücsül, a fedlap közepén peig egy króm Palm felirat olvasható. A jobb felső sarokban pedig a külső hangszóró található, amely enyhén recsegős hangot présel ki magából.

Palm Pre 2
[+]

A telefon nem bővelkedik az oldalsó gombokban és interfészekben, de a legfontosabb elemeket természetesen a Prē 2 fedélzetén is megtaláljuk. Felül találjuk a 3,5 milliméteres kimenetet, a némító csúszkát és a ki- és bekapcsoló gombot, amely a képernyő feloldására és lezárására is használható. Jobb oldalt figyel a microUSB-aljzat, a bal oldali billentyűkkel pedig a hangerőt szabályozhatjuk, a hátlapot pedig az alsó kis gombocska megnyomásával fejthetjük le.

Hardver, rendszer, sebesség

A HP Prē 2 borítása alatt 1 GHz-es órajelen ketyegő processzor található, amely mellett 512 MB RAM teszi a dolgát. A belső memória mérete 16 GB kapacitású, amely bár nem kevés, a kapacitást érdekes (és sajnálatos) módon nem lehet microSD-kártyával bővíteni.

Palm Pre 2Palm Pre 2

A telefonon a webOS névre hallgató rendszer 2.0-ás verziója fut, amely az alkalmazások szimultán futtatására van kihegyezve, nagy hangsúlyt fektetve a köztük történő gesztus alapú váltásokra. A képernyő alatti sáv ugyanis érintésérzékeny, az ujjunkat balra húzva visszaléphetünk az előző felületre, egy felfelé irányuló módszerrel pedig a háttérbe küldhetjük az éppen futó appot. A főképernyőn az éppen futó alkalmazásokat láthatjuk, amelyek egy vízszintesen görgethető listában jelennek meg. Az egyes programokból az őket reprezentáló kártyákat a képernyőn felfelé irányba húzva léphetünk ki, hasonlóan a BlackBerry PlayBookban tapasztalható módszerhez. A felület egyébként megegyezik a TouchPaden látottakhoz, jobb felül találjuk a státuszbárt (melyet megérintve felfedi magát egy gyorsmenü), az alatta lévő mezőben kereshetünk a helyi és internetes tartalmakra, az értesítések pedig a jobb alsó sarokban sorakoznak. Az alkalmazásokat rejtő menüt a szintén a jobb alsó sarokban található, szürke nyilat ábrázoló ikon megérintésével varázsolhatjuk elő.

Míg a TouchPad esetében nem sok probléma volt a sebességgel, a Prē 2 sajnos több sebből is vérzik. A rendszer sajátossága, hogy szinte minden külön alkalmazásként indul el, amely pár másodpercet vesz igénybe, így például a névjegyzék és az üzenetkezelő megnyitásakor is várnunk kell. Persze ez az idő nem számottevő, de annál idegesítőbb, a processzor órajelét és az árcédulát megvizsgálva pedig még inkább szúrja az ember szemét. A konstans akadozgatások mellett a böngészési élmény is komoly csorbát szenved, az oldalak lapozgatása nem kimondottan folyamatos, végig egyfajta utánhúzás-érzése van az embernek. És bár van Flash támogatás, a gépet érdekes módon egy 360p felbontású beágyazott Youtube-videó lejátszása is megalázza, pedig ezt még általában a 800 MHz-es processzorral szerelt telefonok is sikeresen abszolválják, például a Huawei Ideos X5 is sikeresen átugorja ezt az óriási akadályt.

Palm Pre 2Palm Pre 2

Alkalmazások

A telefonon nem sok alkalmazást találunk előre telepítve, de ezek többsége nagyrészt jól használható. A névjegyzéket több fiókkal is összeköthetjük, a kínálatban a Google, a Facebook, a LinkedIn, az Exchange és a Yahoo! szolgáltatások szerepelnek. A partnerekhez rengeteg adatot hozzárendelhetünk, valamint természetesen képet és egyedi csengőhangot is beállíthatunk. Keresni a fizikai billentyűzet segítségével tudunk, ami nem túl örömteli, lévén az embernek nem mindig van kedve előpattintani a klaviatúrát, enélkül viszont muszáj a lista görgetésére szorítkoznunk. További probléma, hogy a SIM-kártyán tárolt partnerek mindenképpen látszanak a listában, melynek kikerülésére az az egyetlen mód, hogy kitöröljük az összes telefonszámot a kártyáról. A hívásokat a Phone névre hallgató applikációval bonyolíthatjuk le, amely tárcsázó és híváslista funkcionalitással is bír. Az üzenetkezelő szintén korrekt, az SMS-eket folyam nézetben böngészhetjük, a Messaging névre keresztelt alkalmazás pedig IM-képességekkel is fel van vértezve, a program a Google, a Yahoo! és az AIM fiókokat támogatja.

Palm Pre 2Palm Pre 2

A naptárprogram nagyon kellemes, a bejegyzéseket több nézetben vizslathatjuk, ráadásul a külső szolgáltatásokkal történő szinkronizálás is megoldott, az alkalmazás a Google, Facebook, Exchange és Yahoo! fiókokat támogatja. Emellett kapunk még egy korrekt e-mail kezelőt (amelyben rengeteg szolgáltató előre definiálva van, így a fiókok felvételével nincs sok probléma), egy jegyzetelő alkalmazást, egy alapműveletes számológépet és egy hangtárcsázót. Új alkalmazásokat a HP saját boltjából, az App Catalogból, az más kérdés, hogy a kínálata bőven alulmúlja a konkurensekét. A felsoroltak mellett kapunk még egy PDF-olvasót, egy Youtube-klienst és egy QuickOffice névre hallgató irodaszoftvert, amellyel csak olvasásra nyithatjuk meg a dokumentumokat.

Palm Pre 2Palm Pre 2

Internetezésre a beépített böngészőt használhatjuk, amely bár nagyjából megfelel a célnak, a konkurencia megoldásainál érezhetően gyengébben muzsikál. Az alapnak tekinthető funkciók megvannak: az alkalmazás kezeli a könyvjelzőket, a kétpontos nagyítás gyors, de az oldalak görgetése érdekes módon kissé akadozik, az embernek folyamatosan az az érzése, mintha a kelleténél lassabban reagálna a szoftver. Jópofa viszont, hogy mi választhatjuk ki az alapértelmezett keresőmotort, valamint a Flash tartalmak automatikus letöltését is mi szabályozhatjuk. Apropó Flash: bár a böngésző korrektül megjeleníti az ilyen típusú tartalmakat, azok lejátszása gyakran megizzasztja a gépet, még egy 360p felbontású Youtube-videó lejátszása is kellemetlen perceket tud szerezni a használójának.

Multimédia, egyebek

A telefon hátulján találunk egy kamerát, amellyel maximum 5 megapixeles, azaz 2592х1944 képpontos felbontású fotókat lőhetünk. A fényképező fixfókuszos, így az élességgel néhol gondok vannak, cserébe roppant gyorsan elkészülnek a képek. A kameraszoftvert elindítva először nem hittünk a szemünknek: az alkalmazáson keresztül szinte semmilyen testreszabási lehetőséget nem kapunk. Még a felbontáson sem állíthatunk, egyedül a vakumódot buherálhatjuk meg; ez így kevés, nagyon kevés.

A Prē 2-vel lőtt képek minősége kimondottan rossz. A dinamikatartomány nulla, a magasra tekert hatásfokú zajszűrő algoritmus kártékony hatása miatt a fotók inkább hasonlítanak olajfestményre, mint fényképre, a kromatikus aberráció pedig gyakori vendég a képeken. A makró módról nagyjából lemondhatunk, és bár a kamera egy LED-es villanóval is meg van támogatva, a kis hatótávolság miatt nem sokat ér a dolog. A VGA felbontású videóval is hasonló a helyzet, a felvételek homályosak és elmosódottak, a gyors mozgásokat pedig nem igazán tudja lekezelni a masina. Természetesen egy tesztvideót is lőttünk a géppel, ez itt érhető el.

Palm Pre 2Palm Pre 2

A multimédiás tartalmak lejátszására két nagyon egyszerű szoftvert is kapunk: a Music segítségével értelemszerűen zenéket hallgathatunk, a Videos pedig felvételek visszanézésére szolgál. Előbbi több nézetet használ és kezeli a lejátszási listákat; ennyiben nagyjából ki is merült a funkcionalitása. Utóbbi szintén nem nagy eresztés, a HD és FullHD tartalmakat bár felismeri, lejátszani nem tudja; az avi kiterjesztésű fájlokat pedig meg sem jeleníti a listában.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

A telefon adatkommunikációs téren az erős közepes szintet hozza. A négysávos GSM-chip (850/900/1800/1900 MHz) és a kétsávos UMTS-modul (850/1900 MHz) természetesen megvannak a Prében is, a HSPA (7,2 Mbps letöltési és 2 Mbps feltöltési sebességgel) szintén jelen van a masinában. Ezek mellett még WiFi (802.11b/g/n) és Bluetooth (2.1, A2DP- és EDR-támogatással) kapcsolatra is képes a gép. Természetesen egy a-GPS modul is található a borítás alatt, amelyet a beépített, Google Maps alapú térképszoftver ki is használ. A jel megtalálásával viszont komoly gondok adódtak, a pozicionálási kísérleteinket gyakran a Your current location is unavailable mondatocskával jutalmazta a masina, amely a próbálkozás sikertelenségére utal. Az útvonaltervezés viszont mindig, minden körülmények között elérhető, külön öröm, hogy gyalogos, autós és tömegközlekedés-alapú módszert is választhatunk (bár utóbbi nem működik kis hazánkban), hangos navigálásra azonban sajnos nem képes az alkalmazás.

Palm Pre 2Palm Pre 2

A telefon egy 1150 mAh kapacitású lítiumos akkumulátorból nyeri az energiát, amely a teszt alapján sajnos kevésnek bizonyult. A hivatalos adatok szerint öt és fél órányi beszélgetési időt és 350 órányi készenlétet bír a masina, ami papíron sem hangzik soknak. A mobil a valóságban is nagyon gyorsan lemerül, visszafogott használat mellett is estére töltőre kell dugni a gépet.

Palm Pre 2
[+]

Értékelés: Palm Prē 2
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 6 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Bár sok téren érzékelhető a javulás az első generációs Prē után, sajnos még ez is kevés. A rendszer és a hozzá tartozó felhasználói felület nagyon kellemes, az alkalmazások szimultán futtatására és a köztük történő gyors váltásra kihegyezett UI egy üde színfolt a mai kínálatban. A gesztus alapú vezérléssel kiegészítve akár telitalálat lenne, ha nem lennének ott a negatívumok. És utóbbiak sajnos nagyon sokan vannak, rengeteg kisebb és nagyobb problémája van a telefonnak, melyek legtöbbje csak apróság, de nagy mennyiségben sokat ront a használati élményen. A sebességbeli problémák, az összeszerelés, a szövegkijelölés nehézkessége, az alkalmazások lassú indulása, a kijelző kis betekintési szöge, a hangszínszabályzó hiánya, a videólejátszó által támogatott formátumok kis száma, a kamerával lőtt fotók és videók minősége és az App Catalog soványka kínálata mind-mind tovább ront a helyzeten. Ezt tovább tetézi, hogy valószínűleg a terméktámogatás is meg fog szűnni néhány év múlva, lévén a HP leállította a webOS fejlesztését. Ettől függetlenül nem egy rossz készülék a Prē 2, pár nap alatt bele lehet szokni a kezelésbe, attól pedig nem kell félni, hogy az utcán ugyanezt a telefont lóbálva jöjjenek szembe az emberek, így az egyediséggel sincsen gond. A telefon kártyafüggetlenül, a HP hivatalos oldalán keresztül 450 dollárért, azaz kicsit több, mint 85 ezer forintért vihető haza, ez szerintük sok érte, főleg a pár sorral feljebb felsorolt hibák mellett. Plecsnit így sajnos nem áll módunkban adni.

dr. Kind

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Palm Prē 2
Palm Prē 2 Általános
Technológia GSM / UMTS
Méret 100,7 x 59,6 x 16,9 milliméter
Tömeg 145 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 512 MB RAM, 16 GB ROM
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
UMTS 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1+EDR (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel nincs
Szoftverek
Platform webOS2.0
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek PDF Reader, QuickOffice
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, LED-es villanóval
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel VGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1150 mAh Li-Ion
Beszélgetési idő 5 és fél óra
Készenléti idő 350 óra
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, teljes kiosztású fizikai billentyűzet
  • Kapcsolódó cégek:
  • HP

Azóta történt

Előzmények