Nokia C3 - jó ötlet, rossz megvalósítás

Bevezető, tartozékok

Noha már egy ideje a telekommunikáció világában „élek”, néha jó visszagondolni, hogy milyen fejlődésen ment ez a terület keresztül. Ma már teljesen természetes az érintőkijelző, repkednek a megapixeles kamerák, a gigabájtos memóriák és korunk csúcskészülékeiben 1 GHz-es processzorok dübörögnek. A fejlődés megszokott módja, hogy minden a felsőkategóriában debütál, aztán szépen leszivárog az olcsóbb mobilokba is. Nem kérdés, hogy a fiatalok a legfogékonyabbak, őket lehet jól elcsábítani, vásárlásra ösztönözni.

Nokia C3
[+]

Mit is szeret a legtöbb fiatal? Szeret SMS-ezni. Oké, legyen QWERTY billentyűzet. Szeret internetezni, lehetőleg bárhol és bármikor. Oké, legyen WLAN. Szeret közösségi oldalakra járni. Oké, legyen akkor az is benne. Valahol itt indulhatott a C3 koncepciója a finneknél. Aztán valami (vagy valaki?) nagyon keresztbe tett az egésznek, de ne rohanjunk ennyire előre.

Nokia C3
[+]

Az XXL GSM-től érkezett készülék a mostanság egységes, kék színű dobozban hevert, mely a telefon mellett egy hálózati töltőt, egy sztereó headsetet, illetve a leírásokat rejtette magában. Magában a mobilban egy 2 GB-os microSD is lapult, én azért örültem volna még egy adatkábelnek is. Igazi ritkaság, de a tesztpéldány T-Mobile függő volt, így nem tehettem mást, teljesen átköltöztem a Milestone-omról. A később leírtak miatt fontos megjegyezni, hogy a szoftver teljes mértékben gyári volt, semmilyen T-Mobile módosítás nem volt benne, még egy háttérkép vagy csengőhang képében sem.

Külső

Számomra ismerősnek hatott a C3-as külseje, hiszen annak idején nálam járt az E71, illetve annak elődje is, az E61i is eljutott hozzám. Volt is honnan meríteni, a finnek elég jártasak a teljes billentyűzetes mobilok terén. Méretben igen közel van az E71-hez, legalábbis a hosszát és szélességét tekintve. Cserében kissé meghízott, bár a 13,6 mm-es vastagság nagyon kellemes érték. 114 grammos súlya egész ideális, nem túl nehéz, a súlypont pedig kicsit lent, a billentyűknél van, ami jól jön gépeléskor. Picit kerekebbre vették a vonalakat, mindezzel együtt elegáns, ízléses, nekem rögtön szimpatikus volt. Azt megjegyezném, hogy a másik két szín (arany-fehér és pink) elég taszítónak néz ki képről, ez a szürke-acélkék viszont telitalálat. A minőség teljesen rendben van, a hátlap fémből készült, minden passzentos, nincs nyöszörgés, így kellene máskor is.

Nokia C3
[+]

Az előlap két meghatározó eleme a fektetett kijelző és a QWERTY (illetve jelen esetben QWERTZ) gombsor. Utóbbit már az E71-nél is dicsértem, nem is nyúltak hozzá, talán kicsit hosszúkásabbak lettek a billentyűk és nagyobb lett a szóköz. A magyar változaton a teljes ékezetes kiosztás is rajta van. A felette lévő rész a C-sorozat másik tagjától, a C5-től érkezett. A szélső két-két gomb közé ékelődő krómcsíkok programozható gyorsbillentyűk, a középső ötirányú navigációs rész működése egyértelmű. Az összes gomb jó nyomáspontú, megfelelően megvilágított, korrekt iparosmunka. Szélessége miatt a kijelzőt elfektették, ami mellesleg 2,4” átlóval és QVGA (320x240 pixel) felbontással rendelkezik. Ezzel és a 262 ezer színárnyalattal együtt teljesen jó és szép képe van. Napfényben gyengébb a Nokiától megszokottnál, de látható marad. Legfelül egy krómcsík mögé bújt a hangszóró, amiről később majd még szólok. Elkövettek viszont egy baklövést. A kijelző előtti plexi a hátlaphoz hasonlóan ívelt. Az ív viszont olyan erős, hogy kicsit oldalról nézve torzít, mint ha az LCD el lenne törve, de szemből is rontja kissé a látványt.

Nokia C3
[+]

A hátlap letisztult, az említett törés itt kifejezetten jó, kézbe simuló, kényelmes fogást tesz lehetővé. Az akkufedélen a gyártó és a típus neve, feljebb a kissé túlzó méretű kamera, tőle jobbra a kihangosító hangszóró. Ezt a szélére kellett volna tenni, mert akkor nem halkulna le asztalon.

Nokia C3
[+]

Alulra semmi se került, ellenben felül, középen találjuk a 3,5 mm-es kimenetet, mellette a vékony Nokia töltő helyét. Jobboldalt csak a hátlap levételéhez szükséges gomb árválkodik, melynek van párja is a túloldalon. Itt két fedél mögé rejtették egyrészt a microUSB csatlakozót, másrészt a microSD nyílását. A nyakakasztót a jobb alsó sarokban érdemes keresni, ha igényünk van rá.

Menürendszer, szoftverek

Még saját magamat is megvicceltem, mert az első másodpercekben azt hittem, Symbian rendszert látok magam előtt. Pedig nem, a C3 a sokadik generációt megélt S40-et futtatja. A főmenü 3x4 ikonos, átlátható, többféle nézetből választhatunk és a menüpontok sorrendje is változtatható. Az alap dolgokon felül immár itt is megjelent az Ovi áruház, illetve a cikk elején említett szempontok miatt kapunk egy Közösségek programot, amivel Facebook és Twitter profiljainkat tudjuk nyomon követni. Van külön Flickr, illetve egy internetes kereső, ami a Microsoft Binget használja.

Nokia C3

A készenléti képernyőt a gyártó szerint már widgetekkel szabhatjuk testre. Nem kell semmi extrára gondolni, a szokásos aktív készenlétről van szó. Ami új, hogy a közösségi profilunkat is ki tudjuk tenni, így ha bejelentkezve maradunk, akkor láthatjuk a frissítéseket. Kitehető az e-mail is, no meg gyorsindító ikonok, kedvenc névjegyek, a zenei rész, a WLAN és még mások, egyszerre legfeljebb három.

Nokia C3

Ha belépünk a telefonkönyvbe, még nyomát se találjuk a későbbi problémáknak. A férőhelyek száma 1000, minden névhez bőséges mennyiségű adatot tárolhatunk, tehát egy rossz szavunk se lehet. Ugyanez elmondható az üzenetekre is, hiszen ott a remek QWERTY billentyűzet, írni meg lehet bármit, legyen az SMS vagy MMS. Az e-mailről inkább picit később. A naptár havi, heti és napi nézetben böngészhető, többféle bejegyzést írhatunk, riasztás, ismétlés megvan, itt sincs gond.

Adatkommunikáció, internet

Elérkeztünk ahhoz a részhez, ahol a C3 alaposan lerombolta a róla alkotott pozitív képet. Adatátvitel terén kicsit felemás a helyzet, hiszen kihagyták a 3G-t és a HSDPA-t. Cserében a GPRS és EDGE mellé bepakolták a WLAN-t, ami kárpótolna minket. A menüben még be is állítható, hogy internetre csatlakozásnál a telefon megkérdezze, mobilhálózatot vagy WLAN-t használjon. Igen ám, csak hogy a telefon ezt nem veszi figyelembe. A böngésző és az Ovi áruháznál tényleg felteszi a kérdést, ám mindenhol máshol szó nélkül a mobilinternetre csatlakozik. Nekem van előfizetésem erre, de akinek nincs, annál csúnya meglepetést okozhat a számlában. Átállítani meg nem is lehet, az egyes programokban nincs ilyen opció. Visszatérve kicsit a hangszóróra, ezzel se voltam elégedett. A hangerő még rendben volt, de nem egyszer szakadozva hallottam a másik felet. Egyébként a helyi adatátvitel a Bluetooth és microUSB segítségével gond nélkül megoldható, utóbbinál nem töltődik a telefon, a memóriakártya viszont cserélhető meghajtóként használható.

Nokia C3

Az egyik, amitől teljesen kiborultam, az a böngésző. Oké, hogy integrálták az Opera minit, én is használtam régen, egész használhatónak ismertem meg. De nem a C3-nál, ahol egyszerűen csigalassú, nehézkes, mindegy, hogy WLAN-on vagy mobilhálózaton működik. Az oldalak először lekicsnyítve töltődnek be, majd egy keretet mozgatva választhatjuk ki azt a részt, amit benagyít nekünk. A keret és a kurzor viszont elképesztően akad, lassú, több másodpercet késik, így gyorsan elveszítjük a fonalat, és böngészés helyett azzal töltjük az időt, hogy megtaláljuk a minket érdeklő tartalmat. Pedig a kis felbontású kijelző ellenére azért lehetne vele internetezni, viszont a lassúsága miatt kb. 2 perc után be is zárjuk.

Nokia C3

A másik csapás az e-mail kliens. Először is, ez is lassú. Másodszor meg nem volt egyszerű beállítani rajta a mobilarénás címemet. Megadtam a beállításokat, de mindannyiszor hibaüzenetet dobált, hogy a szervert nem találja. Pontról pontra kimásoltam mindent a Milestone-ból, mégse akart működni. Végül véletlenül kikapcsoltam a titkosított kapcsolatot (ami alapértelmezés szerint kell és így is használom a Milestone-on), és láss csodát, utána már letöltötte a leveleket. Az öröm viszont korai volt, ugyanis küldeni ezek után se tudtam és hiába voltak tökéletesek a beállítások, ez a teszt ideje alatt nem változott, ami nem kis bosszúság volt. Megjegyzem, a Gmail fiókomat elsőre be tudta állítani, és a küldés is ment, de szerintem nonszensz, hogy egy másfajta POP3 vagy IMAP fiók ekkora gondot okozzon neki. Ja, és hozzátenném, hogy ha egyszer létrehoztuk a fiókunkat, többé nem tudjuk állítani a kapcsolat adatait. Tehát ha mondjuk változik a jelszónk, akkor előbb törölni kell a fiókot, majd újra létrehozni, mert ezt egyszerűen kihagyták belőle. Kérdem én, hogyan?? A harmadik frász a közösségi cucc. Oké, hogy csak Facebook és Twitter fiókot tudunk beállítani, viszont a lassúság itt is megeszi a türelmünket. Bónusz, hogy ugye nem tudjuk használni a WLAN-t, pedig a kliens maga nem is volna rossz. Az egyes bejegyzésekhez hozzá tudunk szólni, „lájkolhatjuk”, kereshetünk ismerőseink között, tehát alapszinten egész jó. Még képet is tölthetnénk föl, ám ezt is elrontották. A feltöltéskor választhatunk, hogy a kamerával fotózunk vagy a Galériából teszünk föl valamit. Utóbbit választva egy szép üres képernyő a jutalmunk. Nem fagy le, egyszerűen ennyi, nem jelenik meg semmi és ettől gyorsan a kijelentkezés felé vesszük az irányt.

Multimédia

A hátlapon lévő kamera 2 megapixeles felbontású, a fotóknál ez 1600x1200 pixelt jelent, míg videót 320x240 pixelben rögzíthetünk. Autofókusz, LED-es villanó nincs, ezzel máris nyilvánvaló, hogy a C3 nem a fotómániásoknak készült. A kamera keresője teljes kijelzős, beállítások terén átlagos a kínálat. Használhatunk időzítőt, vannak effektusok, módosíthatjuk a felbontást, a fehéregyensúlyt és kikapcsolhatjuk a zárhangot. Ennyi igazából elég is, úgyse ezzel fogjuk a családi nyaralást megörökíteni.

Nokia C3

Már csak azért sem, mert a képminőség elég pocsék. A képek szélső egyharmada el van mosódva, minden pixeles, zajos, a színek pedig igen érdekes árnyalatokat tudnak felvenni. Meglepő viszont, hogy videóban egész jó eredményt kapunk, a 20 fps QVGA felvétel már a nézhető kategóriába esik. Erről ide kattintva győződhetünk meg.

Nokia C3

Zene terén kicsivel jobb a helyzet. A lejátszó a szokásos, a zeneszámokat leválogatva kapjuk, van hangszínszabályzó (egyedit is lehet létrehozni), ismétlés, véletlen lejátszás, a háttérben természetesen fut. Itt se volt minden hibátlan ám, mivel az albumborítók megfeküdhették a gyomrát. Minden borító egyforma felbontású volt, mégis a fent lévők közül mindössze kettőnél jelent meg. Hogy miért épp kettőnél, az jó kérdés, biztos a telefon válogatós. A dobozban található headsetet jobb, ha elő sem vesszük. Rettentő gyenge hangzása van, úgyhogy nagyon jó ötlet volt a 3,5 mm-es csatlakozó, mert így bármilyen saját fülest rátehetünk. Megjegyzem, hogy egy komolyabb Sony fejhallgatóval is csak átlagost nyújtott, tehát érezni, hogy nem XpressMusic-ról van szó. A rádió viszont korrekt, van RDS, ez is megy a háttérben, ennél több nem nagyon kell.

Nokia C3

Az Ovi áruház sem volt ám egyszerű eset. Először jelezte, hogy van frissebb verzió, ezt le is töltöttem. A telefon beállításai között megadhatjuk az Ovi fiókunk adatait, meg hogy automatikusan jelentkezzen be, ha Ovi szolgáltatást használunk. Ehhez képest az áruháznál nem lépett be, nekem kellett manuálisan belépni és onnantól már megjegyezte a dolgot. Maga az Ovi Store működik, lehet leszedni a különféle szoftvereket és játékokat, bár nyilván jóval kevesebbet, mint a Symbian esetén. Ha már nagyon lehangolódtunk, akkor kapunk három játékot, amivel kicsit feldobhatjuk magunkat. Az alkalmazások között még találunk egy világórát és egy átváltót is.

Egyebek, üzemidő, összegzés

A végére maradt még a jóból is, hiszen az üzemidővel egész elégedett voltam. A hátlap alatti akksi elég combos, 1320 mAh teljesítményű. Mivel a WLAN-on kívül különösebb energiafogyasztó nincs benne, így elvártam, hogy bírja a strapát. Nem is csalódtam, három napot simán végigbírt, rengeteg nyomkodással, kb. 1-1,5 óra zenehallgatással, telefonálgatással, és sűrű e-mail szinkronnal együtt is.

myPhone 8870 Teo
[+]

Értékelés: Nokia C3-00
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 4 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 3 pont
PIM funkciók 7 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 9 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Tehát akkor kicsit összegezzünk. A C3 roppant szimpatikus telefon. Lehetne, ha a finnek nem vágták volna haza a szoftverrel. Mint mondtam, ez egy hivatalosan értékesített példány, tehát ha én megvettem volna a T-Mobile-nál, ugyanezt kapom. Az alapvető funkcióknál teljesen jó szoftver pont a lényeges helyeken adja be a kulcsot. Fagyás egyszer sem volt, de a lassúság bizony gyorsan az ember agyára megy. Ráadásul hiába van WLAN, ha azt szinte sehol se tudjuk használni. Ezt még tetézte az is, hogy a telefon sokszor csak GPRS-t volt hajlandó használni, illetve nem egyszer képtelen volt WLAN hálózatot találni. Itt egy készülék, ami kapcsolattartásra készült és épp ez nem működik normálisan benne. Lassú a mobilinternet, lassú a böngésző, lassú a Facebook, lassú az e-mail, na meg a szoftveres bakik. Ha összekapja magát a Nokia és ezeket a hibákat orvosolja, egy abszolút szimpatikus eszköz lesz a C3-ból. Jó minőségével, erős akkujával, remek billentyűzetével és megfelelő szolgáltatásai mellé már csak egy ütőképes ár kell. Ez utóbbit jelenleg nem tudom megmondani, az XXL GSM-nél a kártyafüggetlen verzió előrendelhető.

Rusi

A Nokia C3-at az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia C3-00
Nokia C3 Általános
Technológia GSM
Méret 115,5 x 58,1 x 13,6 milliméter
Tömeg 114 gramm
Színvariációk acélkék-szürke, arany-fehér, pink
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 240 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 1000 név
SMS memória dinamikus
Memória 55 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (8GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1
WiFi 802.11b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Nokia S40
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP)
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek Ovi Áruház, Facebook és Twitter kliens, Opera Mini böngésző, Flash Lite 3.0
Multimédia
Fő kamera 2 megapixeles, fix fókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (320 x 240 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van, RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1320 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 500 óra
Beszélgetési idő 8 óra
Egyebek
teljes QWERTZ billentyűzet, 3,5 mm-es fejhallgató kimenet
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés