Nokia 9500 - üzleti etalon

Multimédia, beállítások

A harmadik témacsoport a Média. Az Internetböngészőt itt találjuk, mely az Opera legfrissebb változatát tartalmazza. Megbirkózik WAP és internet oldalakkal egyaránt. Tökéletesen boldogul a komolyabb oldalakkal, bár ehhez nem árt egy WLAN kapcsolat, lévén a kommunikátor még nem ismeri a 3G hálózatokat. A programban rengeteg beállítási lehetőség van, melyek szerintem minden igényt kielégítenek. Külön letöltésvezérlő is helyet kapott benne. Megemlítendő, hogy a navigálás egy oldalon kurzor segítségével történik, melynek mind sebességét, mind gyorsulását beállíthatjuk. A kurzort a belső joystick-kal vezéreljük. Szintén a Média mappában találhatóak a „Képek”, a „Hangrögzítő”, a zenelejátszó és az előre telepített RealPlayer. A „Képek” alatt megnézhetjük a telefonra rátett képeinket, és itt van módunk a kamerával készített fotók megtekintésére is. Az alkalmazás az alapvető szerkesztési funkciókat tudja, mint a forgatás, vagy a tükrözés, melyek elsőre feleslegesnek tűnhetnek, de amikor esetleg szükségünk van rá, igen jól jön. A Hangrögzítő egy komplett diktafonként funkcionál, a felvett hang hossza csak a szabad memória méretétől függ.

Akár a 10 méter messze beszélő ember hangját is megfelelő hangerővel képes felvenni, persze ha a közelben más hangforrás nincs. A zenelejátszón ezt a felvételt meg is hallgathatjuk, de más formátumok lejátszására is képes, mint például az mp3. Ezáltal akár mp3 lejátszóként is funkcionálhat a készülék. Igaz, alaptartozékként nem adnak hozzá sztereó headset-et, mely számomra kissé érthetetlen. Ha a készülékhez hozzácsatlakoztatjuk a Nokia sztereó fülhallgatóját, akkor a rátett zenéket kiváló hangminőségben élvezhetjük. Hangfájlokat a készülék külső hangszóróján is hallgathatjuk, persze koránt sem olyan jó minőségben, de egy ekkora hangszórótól ne is várjon az ember többet. A rádió funkciót sajnos kimaradt a 9500-ból. A RealPlayer-t segítségével tekinthetjük meg felvett videóinkat. A számítógépen 3gp formátumban kódolt mozgóképeinket a készüléken is megtekinthetjük, de képes MPEG4 fájlok visszajátszására is. Külön öröm, hogy az s60-as RealPlayer-el ellentétben itt már teljes képernyőre tudjuk tenni a videókat. Számomra továbbra is csalódás, hogy nem tud semmilyen kódolású avi-t lejátszani, melynek érzésem szerint sokkal több hasznát lehetne venni. Meg kell említeni, hogy internetes adások vételére is alkalmas a lejátszó, melynek a beállításait a vezérlőpultban találjuk.

Az utolsó nagy csoportban található a fentebb említett vezérlőpult, és a készülék egyéb adatmozgató tulajdonságai. Tudunk a készüléken tárolt adatokról biztonsági másolatot készíteni, mely nagyon hasznos lehet, ha egy éppen feltelepített program tönkreteszi az operációs rendszert, és csak a teljes formázás segítene. Továbbá, ha előző készülékünk is Symbian operációs rendszerrel rendelkezett, akkor a neveket és a naptár bejegyzéseket könnyedén átvihetjük egyik készülékről a másikra. Ha előtte régi típusú kommunikátorunk volt, akkor a rajta lévő további adatokat is áthozhatjuk az Adatmozgató segítségével, és a memóriakártyán tárolt információkat is átalakíthatjuk vele, hogy e készülék is kompatibilis legyen velük. A készülék modemként szintén használható, erre az Eszközök -> Modem-ben találjuk az aktiválást. Ha aktív a net/wap kapcsolatunk, akkor a kapcsolatkezelővel nyomon követhetjük, hogy mennyi volt eddig az adatforgalmunk, mióta használjuk éppen az adott kapcsolatot, vagy akár az IP címünket is megnézhetjük. A kapcsolatokat bonthatjuk is e menüpont alatt. A Súgó szintén az Eszközök alatt található, mely egy kezdőnek valószínűleg nagy segítségére válik. Térjünk vissza a vezérlőpultra, ahol a készülék egyéb beállítási lehetőségeit találjuk, két oszlopos felosztásban, mely az átláthatóságot meglehetősen megkönnyíti. Az itt található funkciók ésszerűen vannak csoportokba rendezve, így bármit könnyen megtalálhatunk, beállíthatunk. Dicséretes, hogy lehet nagyítani a vezérlőpultban, így a gyengébben látóknak sem akadály a menüpontok elolvasása. A főmenüben található az óra, valamint itt állíthatjuk be az ébresztéseinket. Világóra is található benne rengeteg várossal. Egy érdekes dolgot találunk a világóra mellett, ami kijelzi, hogy aznap mikor kel fel a nap, illetve, hogy mikor nyugszik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés