Nokia 6708 - annyira finn, mint én

Bevezető

Felhívtak, hogy kapok egy Nokia 6708-at. Egy mit? Aztán felrémlett egy régi hír, hogy a Nokia Ázsiában érintőképernyős okostelefont dobott piacra, nofene. Kellett egy kis idő, mire betévedt az öreg kontinensre a modell, de itt van.

Leszállításra került a doboz az XXL GSM-től, csont olyan csomagolásban, mint minden nagyobb darab Nokia. A kibontás után jött a meglepetések sora. A készüléket először hanyagul félretoltam, így akadt a kezembe a töltő, aminek mini USB vége volt. Hm, ez nem jellemző a Nokiára. Aztán felfedeztem egy papírfecnit, amire azt írták, hogy a 6708-hoz adott PC Suite program csak és kizárólag ezzel a készülékkel működik, ez a készülék pedig csak és kizárólag ezzel a programmal hajlandó kapcsolatot teremteni a számítógéppel. Aztán megnéztem a telefont.

Rá van írva, hogy Nokia, valóban. De ez nem az. Ez kérem egy BenQ P31, annyi közük van hozzá finneknek, mint a Winnetouhoz. Az mennyi is? Hát lefordították finnre, bizonyára, mint ahogyan a BenQ modelljét is próbálták kicsit nokiásra szabni, de erősen kilóg a lóláb, illetve mondhatjuk úgy is, hogy kilóg egy erős lóláb. Szemléltető kép következik.

A 6708 ugyanis olyan telefon, amely ugyan Symbian operációs rendszerrel érkezik, de nem a jól ismert Series 60 platform fut rajta, hanem egy bizonyos Sony Ericsson P910i-ből ismert UIQ 2.1. Ez pedig előrevetíti, hogy itt bizony érintőképernyővel lesz dolgunk.

Külső

Nem egy csöppség a készülék. Szürke és sötétebb szürke műanyag dominál, ettől sem érződik kisebbnek. A telefonon semmi sem olyan, mint egy tetszőleges Nokián, mivel nem is Nokia. Legfelelül a ferdén metszett síkon egy infraport üldögél. Az előlapon egy kikapcsoló és profilváltó gomb található, mellette az ízlésesen rajzolt hangszóró, valamint két LED, amelyek villogása és színe sok információt rejt. Az ütemes kék fény (Juszt László nélkül) a bekapcsolt állapotot jelzi. A szaporább sárga jelzés elmulasztott eseményről tájékoztat, ha pirosan villog a lámpácska, akkor merülőfélben van a telep, ha pedig folyamatosan vöröslik, akkor minden bizonnyal épp áramot vesz fel a készülék.

A kijelző alatti gombsor egyetlen érdekessége a telefon egész kezelhetőségére kihat: a billentyűkön csak számok vannak, betűk nincsenek. Hiányoznak a navigációs gombok is, joystickot is hiába keresgélünk, viszont a 2, 4, 5, 6 és 8-as gomb kapott egy kis peremet, ezekkel lehet közlekedni a menüben, persze csak akkor, ha nem óhajtjuk elővarázsolni a jobb felső sarokban kushadó stylus-t.

A készülék oldalain nincs meglepetés, a hangvezérlés gyorsgombja mellett a hangerőt szabályozó billentyűk kaptak helyet, lent, bal oldalon pedig a kamerát indító készség fedezhető fel. A hátlapon maga az optika is szemügyre vehető, tükör van, a vaku helyén viszont egy izmos hangszórót találhatunk.

Kijelző, menü

Az első bekapcsolást követően egy ártatlan kérdést tesz fel a készülék, de jó lesz vigyázni. A nyelvi beállításra vonatkozik ugyanis az érdeklődés, amely lehet angol, vagy kínai. Ez utóbbiból visszakapcsolni angolra legalább olyan kemény kihívás, mint Schobert Norbitól elvárni, hogy tartson duci-tornát Ronaldonak.

Innentől kezdve viszont a gyakorlott mobilfelhasználó folyamatos skizofréniában szenved. Itt egy telefon, ami Nokia, 208x320 pixeles érintőképernyővel, olyan belső felépítéssel, mint egy P910i, de az ikonok ismerősek a finn gyártó egyéb készülékeiből. A kezelőfelület egyébiránt igen barátságos, a felső ikonsor segítségével könnyen ugrálhatunk az egyes ikonhalmok között, magunk is létrehozhatunk új mappákat. A megjelenítés listás is lehet, a háttérkép témák segítségével változtatható.

Ha nem piszkáljuk a készüléket, akkor egy óriási analóg órát pakol ki kijelzővédő gyanánt, majd kisvártatva lekapcsolja a teljes képernyőt, amely csak a bekapcsoló gomb megnyomásával éleszthető fel újra. A kijelző alatti funkciógomboknak mi is adhatunk feladatot, a betűméret három lépésben változtatható. A fényerő és a kontraszt teljesen megfelelő, bár a napsütés ezen a kijelzőn is kifog.

Alapfunkciók

A telefonban mindenképpen pozitívum, hogy hajlandó mindenféle okoskodás nélkül is kezelni a SIM kártyán tárolt bejegyzéseket. A listázás során fülekre bontja a szoftver a kontaktokat, szűrni konkrétan nem lehet, mivel nem tudunk bevinni betűket, így marad a görgetés. Ha a névjegyzékben tároljuk a bejegyzést, akkor kismillió féle adatot rögzíthetünk hozzá, csengőhangot és fényképet is.

Most pedig következzen egy rövid esszé arról, hogy hogyan lehet eltolni úgy istenigazából az üzenetkezelést. Lehet, hogy a BenQ (és a Nokia) fejlesztői úgy gondolták, hogy egy telefonon szöveget bevinni perverzió, legalábbis minden igyekezetükkel azon voltak, hogy ezt a lehető legjobb hatásfokkal meggátolják. A gombokkal ugyanis csak számokat konstruálhatunk, ha betűkkel is szeretnénk kommunikálni, akkor ahhoz elő kell venni a ceruzát, tehát mindkét kézre szükség lesz. Két verzió kínálkozik: egyik a kézírás felismerés, amely harmatgyenge, a másik pedig a virtuális billentyűzet, amelynek mérete ugyan megfelelő lenne, de a stylus bumfordi végével igen nehéz célozni. Persze lehet, hogy a kínai abc jeleit könnyebb így „belerajzolni” a telefonba, de ez minket szerintem nem kárpótol.

Az üzenetkezeléssel, amúgy szoftveresen, nem lenne gond, jól átlátható rendszerben foglalnak helyet az SMS, az MMS és az e-mail formátumú irományok. Ez utóbbiról azért még két szóban megemlékeznék: csatolmányt maximum 300KB méretben kezel, a hitelesített SMTP szerverekről pedig a jelek szerint még nem hallott. Főleg az első korlát igen kellemetlen, hiszen a QuickOffice programcsomag egyébként hasznos alkalmazásai megfelelőek ahhoz, hogy Office dokumentumokat nyitogassunk, de ritkán megy egy közepes méretű ppt fájl 300KB alá...

Multimédia

A hátlapon 1,3 megapixeles kamera kapott helyet. Felette egy apró tükör található, hogy könnyebben készítsünk önarcképet. A kereső vízszintesen mutatja a témát, az összes beállítást ceruzával, vagy körömheggyel végezhetjük, amely kissé macerássá teszi a fényképezést. Rengeteg paramétert piszkálhatunk, állítható a fényerő, vannak effektek, készíthetünk sorozatfelvételt is. A végeredmény alant látható, közepes alá. Van lehetőségünk videó rögzítésére is, de csak 176x144 pixeles felbontásban, aminek értelmét talán nem kell külön ecsetelni.

Az elkészült fotókat a PhotoBase alkalmazás segítségével lehet módosítani, a szokásos elforgatási és átméretezési parancsokon kívül természetesen keretezhetünk, illetve különböző effektekkel bolondíthatjuk meg alkotásainkat.

A készülékben levő médialejátszó teszi a dolgát, a hátlapon levő hangszóró egész korrektül szól, a gyári fülessel még javul a helyzet, de miután nem szabványos a csatlakozó, ezért kénytelenek vagyunk beérni ezzel. A telefonban levő csengőhangok furcsa elegyet alkotnak, eddig nem hallott melódiák mellett felbukkannak a Nokia készülékekből is ismert kompozíciók.

A készülékben öt környezeti profil található, amelyeknek listája nem növelhető, a nevük sem változtatható meg. Viszont tök jó, hogy a különböző profilokhoz témák is rendelhetőek, így első ránézésre látható, hogy telefonunk épp milyen állapotban van. A vibráció kicsit harmatosan rázza meg a készüléktestet.

Beépített játékok szempontjából jól áll a telefon, hiszen három, nívós alkalmazás került bele a készülékbe. Egy Tetris jellegű okosság mellett van biliárd, illetve egy autóverseny is. Ezek fekvő nézetben működnek, az irányítás viszont nehézkes, hiszen tapicskolni szükséges, de a gombokat is kell nyomni.

Szervezőfunkciók, adatátvitel

A naptár igen fejlettnek mondható, ami egy okostelefontól nem meglepő. A havi, a heti és a napi nézet mind-mind igen jól áttekinthető, hiszen a hatalmas kijelzőn bőven van arra hely, hogy esetenként még a bejegyzések részletei is látszódjanak. Az események fajtái találkozók, emlékeztetők és egész napos programok lehetnek, az ismétlődés is megoldott.

Az ébresztőóra három időpontot rögzíthet, amelyek ismétlődhetnek, állíthatunk hozzájuk csengőhangot és kijelzendő szöveget is. A számológép megint kicsit felbosszantott, mert még itt sem működnek a gombok, muszáj a ceruzát használni a bevitelhez.

A Nokia 6708-ba is bekerült a Windows Mobile rendszerű készülékből ismert hangvezérlés, amely angolul akar eleinte kommunikálni, de minden egyes névhez és funkcióhoz hozzárendelhetünk saját hangmintát is. Szintén az alkalmazások sorát gyarapítja az angol-kínai szótár, gondolom egyértelmű, hogy a tesztelés során ez mekkora segítséget is jelentett, mindennapjainkat bearanyozta.

A telefonban nincs 3G, csak GPRS. Ez 4+2 időréses csatlakozást tesz lehetővé, szegény beépített Explorer jó sokat küzd az izmosabb weboldalakkal, hiszen még EDGE technológia sincsen. Más eszközökkel infrán és Bluetooth segítségével kommunikálhat a készülék, ez utóbbi csak 1.1-es verziószámú.

Akkumulátor, összegzés

A hátlap alatt domborító dögnagy akkumulátornak két előnye van. Egyrészt nagyon ötletesen emelhető ki (ha hátrahúzzuk, akkor kibukkantható), másrészt viszonylag jól bírta a strapát. Átlagos használattal három napig eldöcög a telefon, de ez finomhangolható azzal, hogy hamarabb kapcsoltatjuk le a kijelzőt.

A Nokia 6708 nagyon nem Nokia. BenQ fejlesztés, de ott sem tipikus ez a fajta koncepció, úgyhogy igazából totálisan unikumnak számít. Furcsa, de a végére képes voltam már kedvelni is, ám nagyon-nagyon hiányoztak a gombokról a betűk. A UIQ platform tudná az ilyesmit kezelni, teljes rejtély, hogy miért hagyták ki.

Ha ettől eltekintünk, akkor kapunk egy batár nagy, kicsit régi vágású, sok funkcióval rendelkező okostelefont, amely biztos nem fog szembejönni az utcán. Kínaiaknak különösen ajánlott.


  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Előzmények

Hirdetés