Nokia 5530 XpressMusic - műanyagcső light

Előszó

Némelyik mobilgyártó viselkedését nagyon nehéz megérteni. Most épp a Nokiát nem lehet hova tenni: a finnek az iPhone hatalmas sikerét látva belevágtak az általuk birtokolt Symbian Series 60 platform érintőkijelzős változatának fejlesztésébe, melynek eredményét a felhasználók 2008. novemberében, az 5800 XpressMusic kézhezvételekor láthatták meg. A felhasználói felület milyenségéről most nem szeretnék beszélni, csak a tényekről: az 5800 egy fiataloknak szánt zenei készülék, mely anyaghasználatában, forma- és színvilágában egyaránt látszik.

Nokia 5530 XpressMusic

Az úttörő készülék megjelenése óta eltelt közel háromnegyed évben csupán egyetlen újabb érintőkijelzős masina látott napvilágot, a prémium szegmensbe pozicionált, billentyűzettel ellátott N97, mely legfeljebb ára alapján lehetne a nagy konkurens iPhone ellenfele, felépítése, kialakítása máshova sorolja. Most pedig megérkezett a harmadik érintős készülék, ami bizony nem más, mint az 5800 Tube butított, kicsinyített változata, azaz egy újabb fiataloknak szánt zenei modell. A masina megjelenésének tényével önmagában még semmi gond nincs, az viszont érhetetlen, hogy a finnek csak ölbe tett kézzel nézik, ahogy az Apple és a többi gyártó szépen elhalássza az orruk elől azokat az ügyfeleket, akik bár régen Nokia felhasználók voltak, most olyan érintésérzékeny kijelzővel ellátott telefonra vágynak, amilyet a finnek nem gyártanak.

Nokia 5530 XpressMusic
[+]

Samsung S5230, Nokia 5530 és 5800

Szóval 5530 XpressMusic az XXL GSM-től: kisebb méret, kisebb hype, kisebb doboz, kevesebb tartozék. Tokot sajnos nem kapunk, 4 GB-os microSD memóriakártyát viszont igen, plusz az alapvető trió is képviselteti magát: a töltő Nokia csatlakozós, az adatkábel microUSB-s és elképesztően rövid (10 centiméter körüli), a fülhallgató pedig új típusú, hallójáratos, fiatalos külsejű, kábele szalagra emlékeztet (tehát a metszete nem kör, hanem téglalapalakú), hangerőállító vagy számléptető gombok nincsenek rajta.

Külső

Az újdonságon első ránézésre is látszik, hogy az 5800 testvére, mégis rengeteg dologban különbözik tőle. A legfontosabb talán a méret, az 5530 ugyanis jelentősen kisebb bátyjánál: tömegük majdnem megegyezik (ez 107, az 109 gramm), viszont kiterjedésében jóval kisebb tesztünk tárgya (104 x 49 x 13 milliméter, szemben az 5800 XpressMusic 111 x 51,7 x 15,5-es méreteivel). Az anyaghasználat sajnálatos módon nem sokat változott, pedig a régebbi készülék kapcsán is ez az egyik leginkább kifogásolt pont. Egy picit jobban össze van rakva, de nem sokkal: az önmagában nem készteti nyekergésre, ha a kezünkbe vesszük, viszont lötyögő elemekkel itt is találkozhatunk. Az elő- és oldallapokat uraló műanyag elemek kicsit jobb minőségű plasztikból készültek, a hátlap viszont annyira jó minőségű, amennyire egy pitbull mosolygós: a pattintós technikával rögzülő panel lötyög, ropog, ráadásul abból a nagyon utálatos, "nyálkás" műanyagból készült, ami az ujjlenyomatokat nem csak megőrzi, hanem szinte szaporítja is. Ez a minőség még egy low-end masinánál is elégtelen lenne, itt egyenesen irritáló.

Nokia 5530 XpressMusic
[+]

A méretbeli különbség a készülék kijelzőjén is meglátszik, a méret nem 3,2, hanem 2,9 hüvelyk, a felbontás (360 x 640 pixel) és a technológia (rezisztív TFT panel) megmaradt, a képminőség és a színvisszaadás kiváló, erős napfényben viszont gondok lehetnek az olvashatósággal. A megjelenítő fölött a gyártó logóját és az XpressMusic gyorsindító érintőbillentyűjét találjuk, alattuk ujjal is kitapintható egy mélyedés — egyszer körömmel megnyomtam ez a részt, a horpadás azóta is látszik, erre szavakat sem találok, életemben nem láttam olyan telefont, amit a körömmel, erőlködés nélkül be lehetett horpasztani. A kijelző alatti gombok is érintésérzékenyek lettek, egyetlen emberrel találkoztam, akinek ez tetszett (ő egyébként 5800 tulajdonos), én nagyon nem szerettem: sokszor kijelzőn lévő gombot nyomtam meg az alsók helyett, plusz eleve nem kedvelem, ha a hívásokat nem igazi, hanem kissé bizonytalanabb működésű érintésérzékeny gombokkal tudom fogadni/befejezni. A kijelző és a gombok körül ezúttal is található egy keret, mely valamelyest védi az egyébként roppant érzékeny plexit (főleg akkor, ha kijelzővel lefelé rakjuk az asztalra), viszont a kijelző letörlésével errefelé toljuk el a felgyülemlett zsírt, háromnapos használat elég volt ahhoz, hogy a perem tövében egy masszív zsírréteg rakódjon le, amit legfeljebb fültisztító pálcikával tudunk letörölni — a fenti részen persze vigyázni kell, nehogy behorpadjon a már említett helyen.

Nokia 5530 XpressMusic
[+]

Kattintson a képre, ha látni akarja, milyen a kijelző pereménél felgyülemlett kosz!

A hátlapról már volt szó, borzalmas a minősége, aminek tetejébe még sérülékeny és bénán is néz ki. Az oldalsó részeken már most látszódnak a miniatűr karcok, a helyzet pár hónapos használat után valószínűleg kiábrándító lenne. A kamera 3,2 megapixeles, villanó van, mely az elődével ellentétben csak egy, nem pedig két ledből áll.

Nokia 5530 XpressMusic
[+]

A masina tetejére a bekapcsológomb került, a 3,5 milliméteres fülhallgatókimenetet a mérnökök átrakták alulra, így az közvetlen társaságát élvezheti a vékony csatlakozós Nokia töltőnek és a nagyon nehezen nyitható fedlappal védett microUSB csatlakozónak. Utóbbiról egyébként most sem töltődik a masina, sem akkor, ha számítógépre, sem akkor, ha microUSB-s hálózati töltőre dugjuk fel — sőt, utóbbi esetben a buta kis gép meg is kérdezi, hogy Mass Storage, PC Suite, vagy Image/Media transfer módot akarunk e bekapcsolni.

Nokia 5530 XpressMusic

Jobb oldalon találjuk a hangerőszabályzó gombokat, a kijelzőzár erősen lötyögő csúszkáját és a kamera exponálógombját. A bal alsó sarokba a nagyon nehezen (egyféleképp) visszahelyezhető ceruza és egy azzal kipiszkálható, méretes fedlap került, mely a microSD bővítőhelyet és a SIM-foglalatot takarja. A kártyákat kivenni és betenni csak és kizárólag a ceruza segítségével tudjuk, egy idősebb ember ettől a művelettől valószínűleg agyvérzést is kapna. A SIM kártyát kivenni egyébként csak az akkumulátor eltávolítása után tudjuk, a zöld színű nyákban ugyanis található egy vájat, ahova be tudunk nyúlni a cerkával és ki tudjuk piszkálni a kártyát. Komolyan mondom, az eszem megáll az efféle megoldások láttán.

Operációs rendszer, szoftverek

Nem hivatalos információk szerint az 5530-ban egy 434 MHz-es ARM11-es CPU ketyeg, míg az 5800-ban ugyanilyen chip dolgozik, de csak 369 MHz-en. A sebességbeli különbség érezhető, a görgetőrutin sokat javult az elődhöz képest, maga a rendszer is dinamikusabban teszi a dolgát, de természetesen ugyanaz: 5. generációs Symbian Series 60 (v9.4). Hogy őszinte legyek, ez a rendszer nekem eléggé új volt, mivel az ezzel felvértezett két korábbi készüléket lapunk főszerkesztője tesztelte, nem én, Samsung i8910 pedig csak prototípus-korában járt nálam. A felhasználói felülettel kapcsolatos véleményem természetesen szubjektív: az első benyomásaim nem voltak túl jók, aminek oka, hogy az érintésérzékeny Series 60 teljesen más elven működik, mint a többi érintésérzékeny megoldás. A gombokkal vezérelhető S60-at persze jól ismerem, ezért nem okozott nehézséget az egyes programok, beállítási lehetőségek megtalálása, ugyanakkor a többi rendszer után furcsának éreztem a dupla nyomkodás szükségét és a listás részek oldalán található görgetősávot, mely egyébként nagyon jól használhatónak bizonyult. Egy nap használat után teljesen hozzászoktam a rendszerhez, amit ilyen formán már nagyon jól tudtam kezelni, továbbá élveztem a Symbian rendszer előnyeit is. Pár dologról viszont úgy gondolom, hogy több éves hagyományok ide vagy oda, kicsit át kéne dolgozni őket: az ébresztőóra beállításánál igazán lehetne görgetőkerék, nem csak úgy lehet adatot bevinni, hogy kvázi be is gépeljük. Mindezektől függetlenül összességében tetszik a rendszer.

Nokia 5530 XpressMusic Nokia 5530 XpressMusic

Az 5800 kapcsán alaposan kiveséztük az alapfunkciókat, most tehát csak az újdonságokra, különbségekre térek ki. Már a készenléti képernyőn is van változás, a képekkel ellátott gyorstárcsázó sáv horizontálisan görgethető, alulról eltűnt a menübe repítő virtuális gomb, oda tehát csak a középen lévő érintésérzékeny gombbal tudunk eljutni. Cserébe a kijelző aljának két sarkában szabadon programozható linkek kerültek, a baloldali alapértelmezésben a tárcsázóképernyőre, a jobboldali pedig a telefonkönyvbe visz. Változott a szövegbevitel is: álló helyzetben numerikus, fekvőben pedig QWERTY kiosztású billentyűzeten tudunk gépelni, de utóbbin kicsit nehézkesebb lett a szövegbevitel, ugyanis a kisebb méretű kijelző miatt a gombokat összenyomták a programozók, nincs közöttük határsáv. A kiosztás nem változott, nem voltam vele megelégedve, az ékezetes karakterek bevitele kínszenvedés, továbbá a speciális karakterek megtalálása sem mindig gyerekjáték.

Nokia 5530 XpressMusic Nokia 5530 XpressMusic

Szoftveres téren nem állunk rosszul, minden alapfunkciós alkalmazás a gyári kínálat részét képezi, Office és PDF-olvasó viszont ezúttal sincs, továbbá az N-Gage platform is kimaradt. A szervezőfunkciók viszont ettől függetlenül mindenki igényeit kielégítik, plusz a játékosoknak sem kell szomorkodniuk, a jól ismert Bounce és a Raging Thunder nevű autós játék megtalálható az alkalmazások között.

Telefonálás, üzenetkezelés, internet

Telefonálás közben semmilyen problémám nem akadt, a hangminőséget egyenesen kiválónak találtam. Itt is van egy kis újítás, a bejövő hívásokat nem csak a gombok megnyomásával tudjuk felvenni vagy elutasítani, hanem a kijelzőn megjelenő virtuális sávokon is végighúzhatjuk az ujjunkat.

Nokia 5530 XpressMusic Nokia 5530 XpressMusic

Adatkommunikációs téren jól megnyesték szegény 5530-at, melynek GSM-modulja ugyan négynormás (850/900/1800/1900 MHz), de a 3G-s hálózatokkal nem boldogul, adatátvitelre ebből kifolyólag csak GPRS-t és EDGE-et használhatunk. A készüléket a beépített WiFi menti meg, minek köszönhetően érdemben használhatjuk internetezésre is, a böngésző ugyanis jó, bár a fizikailag kis méretű kijelzőn gondot okozhat az apróbb szövegek elolvasása. A görgetőrutin itt is jól teszi a dolgát, az intelligens nagyítás (dupla bökésre) jól működik, nem okoznak gondot a YouTube videók sem — ezek mellett már csak természetes, hogy a böngészőt álló és fekvő módban is tudjuk használni. Bluetooth van, 2.0-s verziószámú, ismeri a sztereó hangátvitelt, hatótávolsága kifejezetten nagy. A már említett microUSB csatlakozó is 2.0-s, adatátvitelre tehát nagyon jó, de mint már volt róla szó, ezen keresztül nem tudjuk tölteni a készüléket.

Nokia 5530 XpressMusic Nokia 5530 XpressMusic

A telefonkönyv kapacitása végtelen, a 70 MB-os belső memória erejéig bátran pakolhatunk emberkéket — extra mezőkből is sok van, ráadásul egyéni címkével ellátottakat is létrehozhatunk. Az üzenetkezeléssel sem lesz gond, SMS, MMS, e-mail, bármelyik jöhet és mehet, utóbbiaknál a hitelesített IMAP szerverek és a csatolt fájlok sem okoznak gondot.

Multimédia

A kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos, használatával legfeljebb 2048 x 1536 pixeles állóképeket és 640 x 352 pixeles videókat rögzíthetünk, utóbbiakat 30 képkocka/másodperc sebességgel. A kamerát kezelő szoftver beállítási lehetőségek garmadájával halmoz el minket, egyedül a fénymérést nem tudjuk állítani, pedig az hasznos lenne. A videófelvétel minőségét ide kattintva mindenki ellenőrizheti — mint az magán a videón is látszik, a felvétel mesterséges fényben készült, a zajszint valószínűleg ezért ilyen magas.

Nokia 5530 XpressMusic

A képek minősége olyan, mint a legtöbb Nokiánál: felemás. Napfényes időben gyönyörű felvételeket készíthetünk az 5530-cal, árnyékban viszont téveszt a fehéregyensúly és megnő a zajszint, este pedig zajtengert kapunk, amit az éjszakai mód bekapcsolásával együtt járó záridő-növekedés még be is mozdít. A vaku méretéhez képest erős, de a gyenge fényviszonyok között készített felvételek ennek ellenére is nagyon "digitálisak" lesznek.

Nokia 5530 XpressMusic

A zenelejátszó jól teljesít, az egyetlen probléma vele kapcsolatban, hogy az általam használt zenéknél valamiért nem jelenítette meg az albumborítókat, pedig elvileg meg kéne tennie. Egyébként minden van, ami szem-szájnak ingere: a kijelző fölött található XpressMusic gombbal bármikor elérhetjük a képnézegetőt, a videólejátszót, a böngészőt, a megosztást és a zenelejátszót, utóbbi természetesen a háttérben is fut és a készenléti képernyőről is kezelhető. A számok között ID3 tagek alapján lehet szűrni, van sávos hangszínszabályzó, tudunk léptetni, ennél több nem kell — pontosabban de, egy RDS-es FM-rádió, de az 5530-ban az is van.

Nokia 5530 XpressMusic Nokia 5530 XpressMusic

A hangminőség sem hagy kívánnivalót maga után, kihangosítva az apró gép úgy bömböl, hogy az döbbenetes, de a WH-205 névre hallgató fülesre sem panaszkodhatunk, annak egyedül az a baja, hogy nincsenek rajta gombok, csak a hívásfelvevő, amivel még leállítani sem tudjuk a zenét, viszont a hangtárcsázót elindíthatjuk a segítségével.

A képnézegető nem változott, viszont sokat gyorsul, kifejezetten tempósan vált a képek között és a nagyítás/kicsinyítés sebessége sem kiábrándító. A videólejátszó sajnos nem fejlődött, DivX támogatás továbbra sincs.

Üzemidő, összegzés

Mivel GPS-vevőt nem találunk a masinában (amiből adódóan Nokia Maps sincs rajta), már csak az akkumulátorról tudok írni az összegzés előtt. Sajnos ez is kisebb lett, 1320 helyett kereken 1000 mAh-s, ami már papíron is rövidebb üzemidőt tud: közel 5 óra beszélgetés vagy 27 óra zenelejátszás. Ez a valóságban két, nagyon visszafogott használattal esetleg három napos üzemidőt jelent, utána nincs mese, etetnünk kell.

Nokia 5530 XpressMusic
[+]

Nem vagyok megelégedve a Nokia 5530 XpressMusic-kal. Tudása alapján egyértelműen a Samsung S5230 és az LG KP500 ellenfele, azok viszont közel 30.000 forinttal olcsóbbak nála, ráadásul jobban össze is vannak rakva. Jelen pillanatban ugyanis közel 70.000 forintot kell fizetnünk egy 5530-ért, ami még az 5800 áránál is drágább, de pár héten belül valószínűleg a helyére fog billenni a mérleg, beszéljünk hát a tényekről. A készülék anyaghasználata, kialakítása, összeszerelése borzalmas, átgondolatlan megoldások, igénytelenség, gyenge minőség jellemzi. A kijelző gyönyörű, de egy kicsit talán aprócska, ezt leginkább a szövegbevitelnél fogjuk érezni. Zenei téren jól teljesít, a 3G hiánya fájó (a WiFi megléte viszont ilyen formán örömteli), a GPS is sokaknak hiányozhat. A pocsék öltözet minden hiba és hiányosság ellenére egy korrekt belépőszintű modellt rejt, aminek az ára remélhetőleg hamarosan le fog esni oda, ahol már most lennie kellene: 40.000 forint környékére. Akkor pedig harcba szállhat az említett Samsung és LG készülékkel, melyek szintén nem a minőség bajnokai, ráadásul gyengébb, zárt operációs rendszerrel vannak felszerelve. Hetvenezerért viszont csak a számat húzva tudok rá plecsnit adni — vajból van a szívem.

Nokia 5530 XpressMusic

Bocha

A Nokia 5530-at az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia 5530 XpressMusic
Nokia 5530 Official Picture Általános
Technológia GSM
Méret 104 x 49 x 13 milliméter
Tömeg 107 gramm
Színvariációk Fekete alapon vörös, fehér alapon kék, fekete alapon szürke, fehér alapon rózsaszín, fehér alapon sárga
Kijelző
Kijelző átlója 2,9 hüvelyk
Kijelző felbontása 360 x 640 pixel
Kijelző típusa rezisztív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16,7 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300 kB
Belső memória 70 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (4 GB-os kártya az alapcsomagban)
Adatátvitel
Frekvenciasávok 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE Class 32 / Class 32
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi 802.11 b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS van / van
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van (max. 1 óra)
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Symbian OS 9.4 Series 60 5th edition
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, hitelesített)
Java van, MIDP 2.0
Játékok Bounce, Raging Thunder
Valutakonverter van
Extra szoftverek szótárprogram
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos, ledes vaku
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel 640 x 352 pixel, 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1000 mAh Li-Ion (BL-4U)
Készenléti idő 336 óra
Beszélgetési idő 4 óra 54 perc
Zenelejátszási idő 27 óra
Egyebek
Érintőkijelző, giroszkóp
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés