Előszó, a doboz tartalma
Sok szempontból valószínűleg nem a legszerencsésebb egy cikk címével kezdeni magát az írást is, de nem bírom ki, muszáj: erre vártunk. Én legalábbis, tehát gyorsan módosítanék is, nehogy a többesszám miatt azzal vádoljanak meg, hogy mások nevében beszélek. Tehát erre vártam, a kezemben tartok ugyanis egy olyan Motorola készüléket, mely nem csak szép, minőségi és egyedi, hanem gyors és okos is, ráadásul semmilyen komoly szoftveres hiányossága nincs. Van olyan, akinek ez nem elég?
Az elosztó ezúttal az MGSM, a tesztpéldányt tőlük kaptuk, amit ezúton is köszönünk. A kütyü egy meglehetősen apró dobozban érkezett, mely tapintás alapján újrahasznosított papírból készült, ez mindenképp pozitív. A fedlapon rengeteg apró fénykép található, a felirat sem hiányzik: Shoot. Share. Show off. Ez tehát egy fotós készüléke, MotoZINE széria, annak is a második tagja, mert eddig csak ZN200-unk volt. Ez talán az első eset, hogy az elsőre butyutának tűnő elnevezés jelentéssel is bír, amit mondjuk valószínűleg csak a tengeren túl élő felhasználók értenek: a zine ugyanis írások vagy képek kis példányszámú, nem kereskedelmi forgalomba kerülő publikációját jelenti.
Feltűnő továbbá a doboz elején lévő Kodak logó is. Hoppá, ez tehát az első Motorola, melybe a patinás gyártó nevével fémjelzett fotoapparát került, örvendetes. A cég nevét valószínűleg mindenki ismeri, ha másról nem, hát a Kodachrome filmekről, melyből ma már csak ISO 64-es, 35 mm-es változat kapható, a cég ugyanis az utóbbi években a digitális piacon mozog - azon belül pedig az alsó és középszegmensben, sajnos évek óta nem dobtak piacra tükörreflexes masinát. Az 1881-ben alapított, rochesteri székhelyű vállalat még 2006-ban kötött egy 10 éves szerződést a szintén amerikai Motorolával, a ZN5 tehát nem tűnik egy összecsapott cuccnak. Az eszköz meglesése előtt azonban pár mondatra erejéig vissza a dobozhoz: kívülről tehát nagyon szép, fiatalos de nem olyan hivalkodó, mint a gyártó eszközeinek egy része szokott, a színvilág férfias. Legalábbis kívülről, belül ugyanis rózsaszín, valószínűleg azért, hogy metroszexuális embertársaink is örülhessenek egy kicsit. Tartozékok: hálózati töltő, adatkábel, egy ROKR mellől elcsent füles és egy TV-out kábel.
Külső jegyek
A Motorola készülékeknél ugye mindig is nagyon fontos dolog volt a dizájn, ez a ZN5-nél sincs másképp. Örvendetes viszont, hogy jelen esetben nem egy tucatkészülékről van szó, a V3 vonalhoz szerencsére köze sincs, mutat azonban némi hasonlóságot a szintén nemrég megjelent E8-as zenei modellel, a billentyűzetük ugyanis nagyon hasonló. Az anyaghasználat kiváló, kellemes tapintású, kemény, maszatolódásra kevésbé hajlamos műanyagok és pontos illesztések jellemzik, a hátlap pedig fémből van. Valószínűleg ez lehet a magyarázat a 114 grammos tömegre, a cucc ugyanis abszolút nem dundi, vastagsága kameránál 16, egyébként 12 mm, magassága 118, szélessége pedig 50,5 mm. Nekem tehát tetszik az összhatás, de ezzel nem csak én voltam így, ismerőseim egy kivétellel nemtől függetlenül azt mondták, hogy ezt bizony elfogadnák. Az a helyzet, hogy ezzel én is így vagyok, pedig nagyon ritkán érzek ilyet.
Az előlap tetején az elmaradhatatlan Motorola logó üldögél, közvetlen közelében a telefonhangszórót találjuk. Alattuk van a 2,4 hüvelyk átlójú QVGA kijelző, mely nagy fényerejének köszönhetően napfényben is kiválóan olvasható, meg egyébként is jó minőségű. Alul van a gombsor, mely mint említettem, hasonlít az E8-on lévőhöz, csak itt fizikailag is be kell nyomnunk a gombokat ahhoz, hogy történjen valami. A dizájn ezen a részen talán egy kicsit bírálható, ugyanis a klaviatúrának enyhe karácsonyfa beütése van, annyi színben világít. A d-pad közepe rózsaszín (ajjaj), mellette ugye ott vannak a zöld/piros híváskezelő gombok, a fehér funkciógombok, valamint a kissé más árnyalatú, de szintén rózsaszín multimédiás lejátszó. Bónuszként ott vannak a numerikus billentyűk között elrejtett, kamerával kapcsolatos gyorsgombok. Maga a billentyűzet egyébként nem rossz, sőt, ami azt illeti teljesen jól lehet rajta gépelni, egyedül a híváskezelő billentyűk nem tetszettek, mert túl közel vannak a szoftveres gombocskákhoz.
A hátlap szintén nem lett hivalkodó, de ennek ellenére jól szemlélteti az eszköz képességeit. Felül a cucc négy milliméterrel vastagabb, mint a többi részen, itt található ugyanis az 5 megapixeles Kodak érzékelő, melyet egy csúszkás lencsevédő óv a környezeti hatásoktól. A mechanikája kiváló, már a tologatás is egy élmény. Alatta, már a vékonyabb részen üldögél a Xenon vaku, alul pedig a kihangosító hangszóróját találjuk.
Felül csak a csuklópánt rögzítési helyével találkozhatunk, közvetlenül alá, de már az eszköz bal oldalára került a szabványos 3,5 mm-es jack kimenet, aminek meglétéért szintén csak hálálkodni tudunk az okos mérnököknek - bár tegyük hozzá, hogy a Motorola szerencsére nem tartozik azon gyártók közé, akik mindenáron a kevésbé használható, 2,5 mm-es csatlakozót erőltetik. Alul van a gumi fedlappal takart microUSB csatlakozó.
Az alsó rész gumírozott, egy "gravírozott" Motorola felirat olvasható rajta. Jobb alulra került a kamera exponálógombja, undorító a színe, nem értem, hogy ezt miért kellett. Kicsit feljebb találjuk a billentyűzár csúszkáját, afölött pedig a hangerőszabályzó gombok csücsülnek.
Hirdetés
Menürendszer, szoftverek
Kezdem az egyik legfontosabb dologgal: a ZN5 szíve egy 500 MHz-es Freescale processzor. Ilyen erős chipet ugye nem szoktunk látni "sima" telefonokban, a ZN5 pedig az, mert bár Linux alapú rendszerre épül, nyílt forráskódú és nem csak Java alapú programokat lehet rá telepíteni. A menürendszer hasonló, mint a már sokat emlegetett E8-nál, csak épp sokkal de sokkal gyorsabb. Az animációk gyorsak, a képernyőváltások sem akadoznak, az alkalmazások is gyorsan elindulnak, a készülék tehát ebből a szempontból tökéletesen rendben van.
A készenléti képernyő a fent látható fotón megcsodálható, fölösleges róla sokat írni. A főmenü kilenc ikont tartalmaz, melyek között horizontálisan tudunk lépkedni. Az első menüpont valamiért az ébresztőóra, mely kétségkívül egy hasznos dolog, de ettől függetlenül nem értem, hogy miért került az első helyre. Hátul találjuk a netre mutató Kodak GalleryLinket és a Google-t, van továbbá egy irodai eszközök nevű rész is, melyet sokat fogunk használni, ugyanis alatta található a hívásnapló.
A naptár teljesen jól használható, napi, heti és havi nézettel is rendelkezik, van világóra, jegyzettömb, diktafon és alapfunkciós számológép. Stopperórát és mértékegység konvertert viszont valamiért nem találunk a repertoárban, pedig akadnak páran, akik használják az efféle alkalmazásokat. Játékokból öt darab van, ebből négynek kínai neve volt, nem mertem elindítani őket.
Telefonálás és minden ilyesmi
Kezdjük a szomorú résszel: a ZN5 nem 3G-s készülék. Itt most valószínűleg valami sírós szmájlinak lenne a helye, lássuk be, elég nagy hiba, hogy a zászlóshajó kizárólag második generációs hálózatokon tud működni. Elképzelhető, hogy marketing áll a dolog mögött és hamarosan jön a ZN6, mely már ezt is tudni fogja, de egyrészt ilyenről nem tudok, másrészt... szóval a 3G kell, na. A hiányt részben orvosolja, hogy az eszközben található WiFi, mely a szokásos 802.11b/g szabványok mellett a 802.11i-vel is elboldogul, ebből a szempontból tehát egyedülálló. Netezni tehát leginkább ennek segítségével fogunk, adatátvitelre ugyanis csak GPRS-t és EDGE-t használhatunk. A GSM-modul egyébként négynormás (850/900/1800/1900 MHz), Bluetooth van, támogatja a sztereó profilt, 2.0-s verziószámú.
Telefonálás közben semmi problémám nem akadt, a hangminőség és a hangerősség egyaránt rendben volt, bár a hangok érzésem szerint kicsit mélyebbek voltak, mint általában szoktak, de ez tulajdonképpen nem baj. A telefonkönyvben 2000 bejegyzést tárolhatunk, extra mezők akadnak szép számmal, képet és egyedi csengőhangot is megadhatunk. A hívásnapló is rendben van, a fogadott/nem fogadott/tárcsázott hívásokat egyesített és szeparált nézetben is megtekinthetjük, ráadásul nem csak az utolsó 10-20 kerül tárolásra - én most 81-nél tartok, nem tudom, hogy mennyi a limit.
Az üzenetkezelő sem hagy kívánnivalót maga után. MMS támogatás és e-mail kliens is van, utóbbi boldogul a hitelesített IMAP szerverekkel is. A belső memória mérete egyébként 350 MB, amit microSD kártyával lehet bővíteni - sajnos nem SDHC-kompatibilis a foglalat, extrém méretű kártyákat tehát nem tudunk a gépbe tolni. A foglalat egyébként az akkumulátor mögött van, de mivel az eszköz képes USB Mass Storage eszközként (kvázi kártyaolvasóként) működni, ez nem különösebben nagy baj. Főleg azért, mert az adatátvitel a 2.0-s csatlakozónak köszönhetően elég tempós.
Multimédia
A kamera tehát Kodak, 5 megapixeles, autofókuszos. Működését gyenge fényviszonyok között Xenon vaku segíti, mely nagyon jól teszi a dolgát. A fedlap elcsúsztatása után körülbelül három másodpercet kell várnunk ahhoz, hogy az első képet megcsinálhassuk, ami nem a leggyorsabb, de a kereső képe mindenért kárpótol minket, ugyanis döbbenetesen gyors. Komolyan, ezt a tempót még egy középkategóriás kompakt gép is megirigyelné, a képernyőn megjelenő élőkép folyamatos, akadásmentes, még gyenge fényviszonyok között is. A szoftver viszont nem nagy durranás, legalábbis gyengébb tudású, mint ami véleményem szerint egy ilyen érzékelőhöz "illene", sem az érzékenységet, sem a fénymérést nem tudjuk állítani, csak alapvető dolgok vannak, mint fehéregyensúly és expozíció-korrekció.
A képminőség kiváló, de Kodak ide vagy oda, messze nem a ZN5 a legjobb kamerás mobil, a Samsung i8510 mögött bizony ő is elbújhat. A képekkel alapvetően egy gond van: a zajszint elég magas. Egyébként nem lenne baj, a vonalélesség kiváló, a színek visszafogottak, de szépek, a peremsötétedés mértéke minimális, kromatikus aberráció nincs, de a zaj akkor is több, mint amennyinek lennie kéne. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2560 x 1920, videóknál 176 x 144 pixel, utóbbi nem is tudom, hogy a döbbenetes vagy a vicces kategóriába esik. Szintén marketing lehet a dolog mögött, a videós modell ugyanis a Z10, a ZN5-tel meg tessék csak fotózni. Biztos vagyok benne, hogy az érzékelő képes lenne legalább QVGA felbontásra 30 képkocka/másodperc sebességnél.
A zenelejátszó szoftver nem rossz, bár kicsit lassabb, mint maga a készülék úgy összességében. A számok között elóadó, album, stílus és műfaj szerint tud szűrni, megjeleníti az albumborítókat, bár olyan miniatűrben, hogy nagyítóval sem igazán látszanak. Hangszínszabályzó van, kilenc előre definiált séma közül válogathatunk, sajátokat nem hozhatunk létre. Tekerni lehet, a lépésköz dinamikusan gyorsul, az viszont komoly baj, hogy a hangerő csak hét lépésben állítható. A program fut háttérben is, ilyenkor szépen betelepül a készenléti képernyőbe, ahonnan minden fontos funkciót el tudunk érni. FM-rádió van, működik, a kihangosító hangszórója közepes minőségű, a gyári füles pedig kellemesen szól és elég kényelmes is.
Üzemidő, végszó
Az akkumulátor 950 mAh-s. A készenléti idő a gyári adatok szerint döbbenetesen nagy, 580 óra, ez természetesen távol áll a valós értéktől, nálam az eszköz átlagos használat mellett három napig bírta egy töltéssel, de ebben nem volt zenehallgatás. A muzsikusok valószínűleg két, de az is elképzelhető, hogy egy naponta kell majd, hogy töltsék az újdonságot.
Összegzés: a Motorola ZN5 nem egy tökéletes készülék, ez egyértelmű. Ettől függetlenül továbbra is azt mondom, hogy ez az a cucc, amire oly régóta várunk. Végre egy Motorola, ami nem csak szép, hanem gyors is, ráadásul kiválóan össze van rakva. Betegségei vannak, ezek közül a legnagyobb egyértelműen a 3G hiánya, igaz, ezt részben pótolja a WiFi megléte. A stopperóra és a valutakonverter továbbra sem értem, hogy miért nincs a programok között, de ami azt illeti, hiányukért bőven kárpótol az összhatás és az 5 megapixeles fényképező. Ez volt a gyártó első készüléke, melyet valóban felhőtlen örömmel használtam, jó érzés volt kézbe venni, jó érzés volt nyomkodni, komoly hiányossággal pedig a felsoroltak ellenére sem találkoztam, ugyanis nem használom a 3G-t. Az eszköz végfelhasználói ára jelen pillanatban bruttó 72.000 forint körül mozog, ennyiért feltétlenül ajánlott. 3G-vel pedig különösen az lenne.
![]() |
Motorola ZN5 |
Bocha
A Motorola ZN5-öt az MGSM biztosította. A készülék megvásárolható:
1024 Budapest, Lövőház u. 12.
On-line a www.mgsm.hu címen.
Specifikáció
Motorola ZN5 | ||
![]() | Általános | |
Technológia | GSM | |
Méret | 118 x 50,5 x 12-16 mm | |
Tömeg | 114 gramm | |
Színvariációk | Szürke | |
Kijelző | ||
Kijelző átlója | 2,4 hüvelyk | |
Kijelző felbontása | 240 x 320 pixel | |
Kijelző típusa | TFT | |
Színárnyalatok száma | 262.000 | |
Memória | ||
Belső memória mérete | 350 MB | |
Telefonkönyv kapacitása | 2000 bejegyzés | |
SMS memória / max. MMS méret | n.a. / 300 KB | |
Memória bővíthetősége | microSD | |
Adatátvitel | ||
Frekvenciasávok | 850/900/1800/1900 MHz | |
GPRS / EDGE | Class 12 / Class 12 | |
UMTS / HSDPA | nincs / nincs | |
IrDA / Bluetooth | nincs / 2.0 (A2DP is) | |
WiFi | van (802.11b/g/i) | |
USB | 2.0 (microUSB) | |
Push-to-talk / RSS | nincs / nincs | |
GPS vevő | nincs | |
Alapfunkciók | ||
Profilok | nincsenek | |
Vibra funkció | van | |
Kihangosítás | van | |
Hangtárcsázás / hangvezérlés | nincs / nincs | |
Hangrögzítés | van | |
Ébresztés | van, kikapcsolva is | |
Prediktív szövegbevitel | iTAP | |
Szoftverek | ||
Platform | Linux alapú Motorola | |
WAP / HTML böngésző | 2.0 / van | |
E-mail kliens | van (POP3, IMAP4, hitelesített) | |
Java | van, MIDP 2.0 | |
Játékok | 5 darab | |
Valutakonverter | nincs | |
Extra szoftverek | SongID | |
Multimédia | ||
Fő kamera | 5 megapixeles, fixfókuszos, Xenon vaku | |
Másodlagos kamera | nincs | |
Videófelvétel | van (176 x 144 pixel) | |
Zenelejátszó szoftver | van, háttérben is | |
Hangszínszabályzó | van, előre definiált sémák | |
FM-rádió | van | |
Üzemidő | ||
Alap akkumulátor | 950 mAh-s Li-Ion | |
Készenléti idő | 580 óra | |
Beszélgetési idő | 9 óra 30 perc | |
Egyebek | ||
500 MHz-es Freescale processzor, TV-kimenet, 3,5 mm-es jack kimenet |