Motorola V80 - rugós bicska

Külső, kijelző

Már jóideje bemutatták, hazánkba mégis csak mostanság érkezik hivatalosan az amerikai gyártó egyedi telefonja, a V70 filozófiáját követő V80. Megjelenésének időpontjában újszerűnek számított még az azóta a SonyEricsson S700-on is látható forgatható előlap. A Motorola ezt még azzal is megfejelte, hogy ez a mechanizmus egyfajta rugós rásegítéssel működik. Alapállapotban úgy néz ki a telefon, hogy felül vannak a navigációs gombok, alattuk pedig a nagy kijelző. Kinyitást követően a kijelző alá kerülnek a navigációs billentyűk, és láthatóvá válik a numerikus billentyűzet is. Ezzel egyidőben a kijelzőn levő kép egy könnyed animáció keretében megfordul. Ha pedig a fedlapot merőlegesen megállítjuk a forgatás félútján, akkor bekapcsol a kamera, és a kereső képe horizontálisan helyezkedik el a kijelzőn.

A váltások a képernyőmódok között gyorsak, csak a fényképezőgép inicializálása tart tovább néhány másodpercnél. Fentiekből következik, hogy összecsukott állapotban is használható a készülék, a menüben, telefonkönyvben, üzenetekben való barangolás minden további nélkül szuperál.

A navigációs gomb egymaga is megér egy misét: fémes gyűrű, középen egy zöld átlátszó joystickkal, amely események hatására pirossal és/vagy zölddel villog. A gyűrű három "oldala" gombként is szerepel: két funkciógomb, és a Motorola telefonkból már ismert "csíkos" menügomb kapott rajta helyet. Nekem eleinte kicsit nehéz volt megszokni, hogy a joystick mellett még egyéb gombok is találhatóak, de ha ráérzel, akkor a kezelés egy-két speciális esetet leszámítva könnyű. A fedlap ovális formáját egy fémszínű csík keretezi, amely akkor okoz meglepetést, ha valami esemény hatására hirtelen 5-6 színben elkezd villogni. Cseles, ugyanis passzív állapotban tényleg úgy néz ki a dolog, mintha csak simán egy fémszínű díszcsík volna.

A telefon bal oldalán a hangerőgombok vannak, a jobb oldalon pedig a diktafon gyorsbillentyűje, valamint a headset csatlakozója kapott helyet. Mindkét oldalon öles betűkkel hirdeti magáról a készülék, hogy honnan érkezett, ám miután a kinyitáshoz általában a telefon bal oldalát markoljuk meg, és a jobb oldalról lökjük meg a fedlapot, ezért a bal oldali felirat mára már kissé megkopott. Kivételesen hasznos volt, hogy nem egy teljesen új készülék került hozzám tesztelésre, hiszen a telefon ezen a szépséghibája így előtérbe kerülhetett.

A bekapcsolás a piros gomb hosszas megnyomásával történik. Akik ismerik a Motorola újabb modelljeinek paramétereit és menürendszerét, azoknak nem sok újdonságot tartogat a belső kialakítás. A 176x220 pixeles kijelző szokás szerint élénk színekkel jeleníti meg a megfelelő grafikai elemeket. A menürendszer szintén motorolás szokás szerint lehet ikonos (3x3), vagy pedig listás nézetű. A menüpontok sorrendje tetszés szerint variálható. Sok paraméterezhetőséget rejt még magában az alapképernyő is. Itt a háttér és a képernyővédő mellett analóg vagy digitális órát választhatunk, az operátori kiírások elhelyezését módosíthatjuk, illetve a navigációs joy irányaihoz rendelt funkciók láthatóak lehetnek az alapképernyőn, hogy megkönnyítsék az alkalmazást. A fedlap alatt található számgombok teljesen egyszerűek, jó távolságra vannak egymástól, nyomáspontjuk könnyen érezhető.

Telefonkönyv, üzenetek

A készülék belső felépítése nagyban megegyezik a Motorola jelenlegi középkategóriás modelljeinek paramétereivel. Mind a menürendszer, mind pedig a szolgáltatáskínálat nagyon hasonló. Lássuk először a telefonkönyvet! Nos, aki használta már az amerikai cég újabb modelljeit, az nem lesz meglepve. A V500-tól kezdődően a belső nem igazán változik, a telefonkönyv esetén pedig nem is baj. Alapvetően egy névhez egy számot rögzíthetünk, de ezek után bármilyen mértékű bővítéseket eszközölhetünk. Tehát lehet egy névhez egy szám és 32 e-mail cím, vagy 32 szám és nulla darab e-mail cím. Összesen 2000 rekordunk lehet. A bejegyzések csoportokba rendezhetőek, amelyekhez csengőhangokat allokálhatunk. A nevek listázása is többféleképpen történhet, a képen látható mód a legegyszerűbb, de lehet részletesebb a lista, illetve képeket is tartalmazhat. Ebből következően a nevekhez fényképek társíthatóak, és hangtárcsázást is beállíthatunk.

Miután a V80 már nem mai csirke (illetve telefon), ezért még a legelső középkategóriás Motorola szoftver és annak minden hibája megtalálható benne. Ez az üzeneteknél válik zavaróvá, ugyanis a V80 nem rendelkezik SMS kapacitással, az összes bejövő üzenet a SIM kártyára kerül. Hát manapság ezt még egy igencsak alap Alcatel 320 is leveri, ejnye. Ha el tudunk tekintetni ettől a problémától, akkor kellemes üzenetkezeléssel találhatjuk szembe magunkat. A többi Motorola telefonokból ismert szövegbeviteli kombó a V80-ból sem hiányozhat. Arról van szó, hogy a júzer elsődleges és másodlagos beviteli módot állíthat be, majd ezek között egyetlen gombnyomással válthat.

TAP és iTAP módszer létezik, az egyik agresszív, hiszen mindenáron ki akarja taláni már gépelés közben a szót, a másik viszont amolyan szerény úriember módjára csak halványan tippeket ad arra, hogy vajh' mit is szeretnénk mi írni. Ez sokkal "jobbfej" dolog, hiszen ha a felajánlott szó megegyezik az elképzelésünkkel, akkor egy gombnyomással elfogadhatjuk azt, ha nem, akkor csak simán tovább kell írni a szöveget. Tapasztalataim szerint ráadásul magától tanulgatja a szókincsünket a kis drága, igazán kedves tőle.

A V80 100KB-os mérethatárig bezárólag támogatja az MMS küldést és fogadást, és bizony, bizony, yeah, van benne egy helyes kis e-mail kliens, amely véletlenül csatolmányokat is támogat. És SMTP hitelesítést is. És több e-mail postafiókot is. A multimédia üzenetek, valamint az elektronikus levelek a belső, majdnem 5 és fél megás dinamikus memóriába kerülnek.

Specifikációk

Motorola V80
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 99x45x23 mm
Súly 100 g
Kijelző 176x220 pixel, 65K szín, TFT
Telefonkönyv 2000
SMS/MMS memória nincs/5,5MB
Egyéb memória 5,5MB
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van
Számológép van
GPRS/EDGE 4+2/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/van
Prediktív iTAP magyar
Hangtárcsázás van
Hangrögzítő van
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás nincs
Alap akkumulátor 750 mAh Li-Ion
Készenléti idő 145 óra
Beszélgetési idő 240 perc
Fényképezőgép 640x480, 4x digit zoom
POP3 e-mail van
WAP böngésző 2.0
HTML böngésző nincs
Játékok 2+JAVA
Csengőhangok 24 csatornás MIDI, MP3
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek Rythm Light, videólejátszás

Fényképezőgép, multimédia

A készülék - mint ahogyan említettük volt - L alak esetén automatikusan aktiválja önnön fényképezőgép funkcióját, és a kijelző kereső szerepkörbe kerül. Ez marhára ötletes, csak az a baj, hogy sikerül az optikát oly szerencsétlenül elhelyezni, hogy 80%-os eséllyel ujjlenyomat fényképezésre kerül sor. Állati jó viszont, hogy a fényképezés közbeni menü szintén vízszintesen bukkan fel. A kamera csak VGA felbontással szuperál, ám az elkészült képek minősége nem vészes. Igazából a Motorola VGA felbontású telói eddigi tapasztalataim alapján egész jó kis fotókat csinálnak. Képkészítés során babrálhatjuk a fényerőt, és minden felbontásban használható a négyszeres digitális zoom is. A telefonnal mozgóképet felvenni ugyan nem lehet, de ha 3gp érkezik MMS-ben, vagy Bluetoothon, akkor azt simán vissza lehet játszani. Önkioldó viszont van, saját fejünket pedig a hátlapon ficergő apró tükör segítségével tájolhatjuk be.

Íme néhány tesztfelvétel, kattintásra eredeti méretben megnyílnak.

A telefon hanghatásai kimondottan jók. Egyrészt már a gyári csengőhangok MIDI hangzásvilága is kellemes (24 szólamú), de természetesen van lehetőségünk MP3 formátumú muzsikák használatára is. Aki májerkedni akar, az kapcsolja be a fedlap elforgatásához hozzárendelhető effekteket. (Én egyébként akartam májerkedni, de kábé egy óra múlva már leugattak a többiek, további másfél óra múlva pedig szaknciókat helyeztek kilátásba.) Hahh, és nem feldkezhetünk el a ritmikus effektekről sem, elmondom, hogy mi ez, mert eleinte én sem értettem, aztán utánaolvastam. Tehát arról van szó, hogy az ember bekapcsolja ezt a funkciót. Ez egyperctől 10 percig terjedően működhet. Ezek után, ha van némi zene a környéken, akkor a készülék a zene ütemére villogtatja a fedlap körül elhelyezkedő ovális ledsort. Májerkedők figyelem! Telefont a nyakba, fícsört bekapcsolni, diszkóba le! Hátha valaki letépi a nyakatokról...

Adatkommunikáció, egyebek

A telefonban a Motorolákból már ismert sokoldalú naptár kapott helyet havi, heti és napi nézettel. Az események különböző tematikai csoportokba pakolhatóak, riasztás opcionális. Több ébresztési időpont is megadható a készülék vekkerénél, ám a nálam vendégszereplő V80 nem volt hajlandó kikapcsolt állapotban riasztani. Adok ezért neki egy rosszpontot.

A készülék adatkommunikáció terén csak egyetlen apró hibával bír: nincs benne infra. Bluetooth viszont van. A négysávos telefon 4+2 időréses GPRS segítségével vehető rá WAP böngetésre, de modemként is használható, ha összekötjük a számítógéppel. USB kábellel is, akár. Nem hiányozhat a JAVA képesség, bár az 5,5 megás memória nagyon hirtelen megtelik fotókkal, MP3 csengőhangokkal, úgyhogy a bővítés hiánya fájó pont. Gyárilag négy JAVA alkalmazás kapott helyet, egy diavetítő (itt nem gyermekkorunk klasszikus "Öreg néni őzikéje" című diafilmjére kell gondolni!), egy világóra és két játék.

Még egy apróság: Bluetooth headset használata esetén a telefon automatikusan visszaáll az alap csengőhangra, ami határozottan idegesítő. Ez szoftverhiba, nem tudni, hogy a Motorola kínál-e hozzá javítást, pár hete még nem volt.

A hátlap alatt egy szép fehér, 750 mAh teljesítményű akkumulátor teljesít szolgálatot. Hogy meddig bírja? Nagyon függ a dolog a macerálástól és a szolgáltatásoktól. Ha valaki sokat nyitogatja, a nyitáshoz hanghatást is társít, és bekapcsolja a Rythm Light funkciót is, akkor egy nap alatt lemerül. Kulturált használattal ennek a dupláját hozza a készülék. A V80 egyedi telefon, és végre azt is elmondhatom, hogy a divattelefonok többségétől eltérően telefonként is használható.


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés